Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με σύνδεση κινητού Samsung σε mint cinnamon


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά.. Έχω βάλει στο λαπτοπ ενός φίλου Linux mint cinnamon.

Όλα δουλεύουν καλά και τέλεια. Μόλις σύνδεσω το δικό μου κινητό(xiaomi Mi3)

Στο λαπτοπ του το αναγνωρίζει κανονικά και το ανοίγει για να μεταφέρω τα αρχεία μου. Μόλις όμως βάλω το δικό του κινητο τηλέφωνο για την ακρίβεια είναι ένα Samsung αλλά δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς... Δεν το αναγνωρίζει...

Εγώ σκέφτομαι μήπως είναι το καλώδιο γιατί δεν θυμάται το παιδί αν είναι το μανησιο... Παίζει ρόλο όμως αυτό;; με οποιοδήποτε καλώδιο δεν έπρεπε να το εμφανίζει; τι μπορεί να φταίει; υπάρχει λύση η το Λίνουξ δεν μπορεί να αναγνωρίσει τα Samsung;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ενα σωρο τροποι για μεταφορα αρχειων, και επιλεγετε τον πιο ανορθοδοξο.

Γιατι?

Γιατι πρεπει να γινει με αυτον τον τροπο και μαλιστα σε linux?

Ειναι πιο <<cool>>?

 

Ελπιζω να ειναι κατι ευκολο και να λυθει, δεν μπορω να προσφερω κατι στην κουβεντα και σορρυ για το offtopic, απλα μου ψιλο-γυρισε το ματι μολις ειδα τον τιτλο του θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως το δικο σου κινητο το αναγνωριζει σαν usb storage και του φιλου σου σαν mtp device? Θα το δεις στο

 

dmesg | tail

πχ

 

[  464.701136] perf: interrupt took too long (2519 > 2500), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 79250
[  638.080071] usb 4-1: new full-speed USB device number 2 using uhci_hcd
[  638.236037] usb 4-1: not running at top speed; connect to a high speed hub
[  638.264038] usb 4-1: New USB device found, idVendor=12d1, idProduct=1038
[  638.264042] usb 4-1: New USB device strings: Mfr=1, Product=2, SerialNumber=3
[  638.264046] usb 4-1: Product: Android
[  638.264049] usb 4-1: Manufacturer: Android
[  638.264052] usb 4-1: SerialNumber: 70723c8d9a0f
[  638.286084] usb-storage 4-1:1.0: USB Mass Storage device detected
[  638.287785] scsi host10: usb-storage 4-1:1.0
[  638.289701] usbcore: registered new interface driver usb-storage
[  638.291205] usbcore: registered new interface driver uas
[  639.301054] scsi 10:0:0:0: Direct-Access     Linux    File-CD Gadget   0000 PQ: 0 ANSI: 2
[  639.304305] scsi 10:0:0:1: Direct-Access     Linux    File-CD Gadget   0000 PQ: 0 ANSI: 2
[  639.307039] scsi 10:0:0:2: CD-ROM            Linux    File-CD Gadget   0000 PQ: 0 ANSI: 2
[  639.307707] sd 10:0:0:0: Attached scsi generic sg3 type 0
[  639.309766] sd 10:0:0:1: Attached scsi generic sg4 type 0
[  639.345041] sr 10:0:0:2: [sr1] scsi3-mmc drive: 0x/0x caddy
[  639.345360] sr 10:0:0:2: Attached scsi CD-ROM sr1
[  639.345571] sr 10:0:0:2: Attached scsi generic sg5 type 5
[  639.377044] sd 10:0:0:0: [sdc] Attached SCSI removable disk

 

Που δειχνει οτι το δικο μου αναγνωριστηκε σαν usb storage. Αν το αναγνωριζει σαν mtp device, να σε ενημερωσω οτι η υποστηριξη mtp στο λινουξ ειναι αθλια και καλυτερα να ψαχτεις για το πως θα το κανεις να το βλεπει σαν usb storage, εφοσον ειναι εφικτο κατι τετοιο για το κινητο του φιλου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις γραμμες που λενε

[  638.286084] usb-storage 4-1:1.0: USB Mass Storage device detected
[  638.287785] scsi host10: usb-storage 4-1:1.0

και πιο κατω που κανει 2 devices, sr1 και sdc.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κοιτάξω αύριο και θα σας πω...

Υπάρχει όμως άλλος τρόπος μεταφοράς αρχείων; προς το παρόν χρησιμοποιώ airdroid αλλά μέχρι να τα κατεβάσω στον υπολογιστή.... Υπάρχει άλλος τρόπος εφάμιλλος σε ταχύτητα με το καλώδιο;

Μιλάμε πάντα για συσκευή που δεν έχει κάρτα SD για να αφαιρεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου laptop που έχει επίσης linux mint συνδέεται το samsung κινητό μια χαρά. Θα πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει στο κινητό τη λειτουργία USB. Βέβαια θα πρέπει κάποια στιγμή το ανέκδοτο, το android (linux) να υποστηρίζει μόνο windows (samsung kies) και όχι τον εαυτό του (linux), να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tovarish... Πως ενεργοποιώ το USB που είπες; είχα ψάξει και εγώ και δεν το βρήκα...

 

Jim το dukto που λες είναι σαν το airdroid; μέσω ίντερνετ γίνεται η μεταφορά;

 

Και αν γνωρίζεις κάποιον ακόμα τρόπο μεταφοράς η κάποιο ακόμα πρόγραμμα σαν αυτό που είπες, να μου πεις πληροφοριακά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, το dukto στηριζεται στην λογικη p2p, δηλαδη το dukto του κινητου στελνει Χ αρχεια στο dukto του pc, και ειναι μονο για μεταφορα αρχειων (ή φακελων). Τα 2 συστηματα πρεπει προφανως να ειναι στο ιδιο δικτυο.

 

To airdroid στηριζεται στη λογικη του σερβερ, δηλαδη η εφαρμογη ξεκιναει εναν http σερβερ στο κινητο και ο χρηστης συνδεεται σε αυτον μεσω ενος web browser για να κανει οτι εχει να κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, το dukto στηριζεται στην λογικη p2p, δηλαδη το dukto του κινητου στελνει Χ αρχεια στο dukto του pc, και ειναι μονο για μεταφορα αρχειων (ή φακελων). Τα 2 συστηματα πρεπει προφανως να ειναι στο ιδιο δικτυο.

 

To airdroid στηριζεται στη λογικη του σερβερ, δηλαδη η εφαρμογη ξεκιναει εναν http σερβερ στο κινητο και ο χρηστης συνδεεται σε αυτον μεσω ενος web browser για να κανει οτι εχει να κανει.

Είναι πιο γρήγορο από τα ftp server apps που υπάρχουν; Εγώ μέχρι τώρα έκανα την δουλεία μου με το FTPServer (από το f-droid) και filezilla αλλά έχει θέμα να στέλνει κατευθείαν στην sd καμιά φορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου το tethering μέσω USB είναι με σκιά.. Δηλαδή δεν μπορω να το ενεργοποιήσω. Μήπως φταίει τελικά το καλώδιο που δεν είναι της Samsung;

 

Και κάτι ακόμα... Το dukto πως λειτουργεί.. Το πέρασα και στο κινητό και στο laptop me mint cinnamon και δεν έβγαλα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...