Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ήχο σε λαπτοπ με mint cinnamon


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά.. Έχω βάλει στο λαπτοπ ενός φίλου Linux mint cinnamon.

Όλα δουλεύουν καλά και τέλεια. Μόλις σύνδεσε όμως το λαπτοπ με την τηλεόραση με hdmi ώστε να βλέπει σε μεγάλη οθόνη και από τα ακουστικά καλώδιο στο στερεοφωνικό για να ακούει καλύτερα μιας και το hdmi μεταφέρει μόνο την εικόνα στην τηλεόραση. Όλα πήγαιναν καλά.

Σήμερα που αποσύνδεσε το hdmi και το στερεοφωνικό...

Το λαπτοπ δεν έχει ήχο. Η ένταση δείχνει να είναι τέρμα αλλά δεν ακούγεται τίποτα βουβα.

Πήγα στις ρυθμίσεις του pavucontrol και είναι επιλεγμένα κανονικά στερεοφωνικό αμφίδρομος ήχος εσωτερικά ηχεία κανονικά τα πάντα και πάλι δεν ακούγεται.... Τι έχει συμβει; τι μπορεί να φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim όλα τσεκαρισμένα είναι... Έχει pavucontrol, όλα τα έχει.. Ήχο δεν έχει.... Χαχαχα

 

Βασικά λύστε μου μια απορία... Όταν συνδέσεις το λαπτοπ με την τηλεόραση με hdmi θα μεταφερθεί μόνο η εικόνα ή και ο ήχος; μήπως θέλει να βάλω καλώδιο σε στερεοφωνικό για να ακουστεί;

 

Γιατί αν και ο υπολογιστής γενικά δεν έχει ήχο πουθενά, στην τηλεόραση δεν μεταφέρετε, περίεργος αν συνδέσω το λαπτοπ με το στερεοφωνικό με στερεοφωνικα ακουστικά εκεί ακούγεται ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ

Αν πάς στις ρυθμίσεις του ήχου, στις ρυθμίσεις συσκευής πρέπει να είναι τικαρισμένο το "εξοδος αναλογικο στερεοφωνικό". Επίσης έχει και ένα κουμπί "test sound" . Αυτό αν το πατήσεις ακούγεται τίποτα από τα ηχεία?

Μήπως έχει μείνει τικαρισμένο το "εξοδος digital stereo (HDMI)" και γιαυτό δεν παίζει. Στον δικό μου υπολογιστή δεν παίζουν τα ηχεία αν τικαριστεί το "εξοδος digital surround 7.1 (HDMI)". Βέβαια αυτό έχει να κάνει και με το τι καρτα ήχου έχει το laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν εμφανίζεται καθόλου το hdmi στην κάρτα ήχου. Μόνο με τα ακουστικά δουλεύει... Δεν ξέρω τι να κάνω.. Έκανα και force reload αλλά πάλι τίποτα γιατί;

ΔΕΝ άκουω ήχο ούτε από τα δικά του ηχεία.. Μόνο από ακουστικά.. Θα σκάσω τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σας μπερδέψω... Εμφανίζει σαν επιλογή μόνο τα δικά του ηχεία και όχι το hdmi.

Αλλά ήχο δεν ακούω σε κανένα από τα 2.παρα μόνο με ακουστικά.... 5ι μπορεί να έχει συμβεί; έχω κάνει και force reload αλλά τίποτα... Πολύ φοβάμαι ότι θα κάνω πάλι φορματ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

sudo lspci | grep Audio

[sudo] password for :

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 5 Series/3400 Series Chipset High Definition Audio (rev 05)

01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series] (rev ff)

teo@teo-HP ~ $ uname -r

4.4.0-53-generic

teo@teo-HP ~ $ cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

Codec: IDT 92HD81B1X5

teo@teo-HP ~ $ inxi -A

Audio:     Card-1 Intel 5 Series/3400 Series High Definition Audio driver: snd_hda_intel

           Card-2 Advanced Micro Devices [AMD/ATI] Redwood HDMI Audio [Radeon HD 5000 Series]

           driver: snd_hda_intel

           Sound: Advanced Linux Sound Architecture v: k4.4.0-53-generic

 

και αυτα για εξτρα πληροφοριες.παιδια εχω σκασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...