Προς το περιεχόμενο

Επιλογή foul frame κάμερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνώμες για Επιλογή κάμερας για φίλο

Ανάμεσα σε d610 d750 η Sony a7r η Sony a7

χρησιμοποιεί κυρίως φακό 28-70mm και 50mm

Τώρα χρησιμοποιεί μια Sony α6000

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Επεξ/σία από gtzapal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει σκοπο να παρει σοβαρους φακους?

Χαχαχα σωστός !!! Επίσης δεν μας λες τι φωτογραφίζει. Γιατί η α6000 τον περιορίζει;

Αντί να δώσει χιλιάρικο για φφ καλύτερα να τα σκάσει σε έναν Zeiss και θα δει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά .

Επεξ/σία από AggelosTz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι στην παρέα. έχει σκοπό να αγοράσει έναν 50 prime και αργότερα 1 zoum στο εύρος που δουλεύει σε 2.8 διάφραγμα.

Για αρχή θα δουλεύει με τον κιτ που δίνουν η αντίστοιχες μηχανές .

Απλά θέλει να αναβαθμιση σε foul frame για όλα τα γνωστά οφέλη που έχουν φωτογραφίζει κυρίως πορτρέτα και κανένα αντικείμενο all around γενικά.

Να προσθέσω και την Sony a7 στην λίστα.

Τείνει προς Sony λόγο μεγέθους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μεσημέρι στην παρέα. έχει σκοπό να αγοράσει έναν 50 prime και αργότερα 1 zoum στο εύρος που δουλεύει σε 2.8 διάφραγμα.

Για αρχή θα δουλεύει με τον κιτ που δίνουν η αντίστοιχες μηχανές .

Απλά θέλει να αναβαθμιση σε foul frame για όλα τα γνωστά οφέλη που έχουν φωτογραφίζει κυρίως πορτρέτα και κανένα αντικείμενο all around γενικά.

Να προσθέσω και την Sony a7 στην λίστα.

Τείνει προς Sony λόγο μεγέθους .

Την α7 την πήρε φίλος μου με τον 50 f/1.8 στα 1100€. Αν εξαιρέσεις το τραγικό φοκους του φακού είναι υπέροχη για πορτρέτα αλλά καθόλου καλή για event όπου υπάρχει κίνηση και θες γρήγορο auto focus. Γνώμη μου αν δεν ενδιαφέρεται για καλό autofocus και συνηθίσει και το manual focus είναι πολύ καλή κάμερα. Όμως η α6000 είναι επίσης εξαιρετική. Με έναν καλό φακό κάνει θαύματα. Αν θέλει όλο το πακέτο δηλαδή φφ και να βρίσκει φακούς ...χθες με καλύτερο autofocus η 610 είναι σαφώς καλύτερη. Αν δεν βγάζει λεφτά από την φωτογραφία καλύτερα να μείνει στην α6000 γιατί οι φακοί των φφ θέλουν πολλά λεφτά. Δηλαδή 700€ και παραπάνω. Κάμερα φφ με μέτριο φακο = μέτριο αποτέλεσμα κατώτερο από μια κροπ με καλό φακό.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά δεν βγάζει ερασιτέχνης είναι!

Αυτήν τη στιγμή έχει μια a6000 με έναν 50.1.8

Και έναν 28-70 f3.5-5.6

Ψάχνει μια αναβαθμιση σε ποιότητα εικόνας γενικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φακοί της α6000 μπαίνουν στην α7 και έχει επιλογή να τραβάει σε crop mode με αποτέλεσμα να μην κάνουν βινιετα αλλά μειώνεται η ανάλυση στα 10megapixel. Με όλο τον σεβασμό αν δεν μπορεί να βγάλει καλές φωτογραφίες με κροπ δεν θα αλλάξει κάτι αν πάρει φφ. Γνώμη μου να μείνει με την α6000 και τον 50 και να "εκπαιδευτεί" σε τεχνικές φωτογραφίας. Έχω βγάλει με την d750 και με την α7 και την 6000. Ο μόνος λόγος που θα αγόραζα φφ είναι για το bokeh. Αν θέλει να βγάζει βράδυ να ιβεντ ή να ξεκινήσει επαγγελματικά καλύτερα να επενδύσει σε 610 ή 750. Το προβληματικό autofocus της α7 θα τον ξενερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου aggelos tz ο φίλος τραβάει πολύ ωραίες φωτογραφίες σε καμια περίπτωσή όμως δεν είναι Και επαγγελματίας είναι ένας πολύ κάλος χομπυστας με αγάπη για το χόμπυ αυτό. και για αυτό έθεσα το προβληματισμό μάς εδώ στο φόρουμ για να μάς πούνε τι γνώμη τούς αξιόλογα μέλη που έχουμε δεν τίθεται θέμα παρεξήγησης

Απλά ο φίλος θέλει να αναβαθμιση σε ποιότητα εικόνας και εξοπλισμού κ θέλει να το κάνει σωστά ακούγοντας άποψής

Ευχαριστώ πολύ

Επίσης καπου διάβασα ότι το πρόβλημα με το af στην a7 λύθηκε με νερό firmware ??

Το έχει αυτό και α7r???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερασιτεχνης πας σε APSC και γλυτωνεις ενα καρο λεφτα

Για μενα που ειμαι και εγω ερασιτεχνης δεν σκοπευω να παω ποτε σε full frame

 

Ολα τα φραγκα θα πανε σε φακους με μεγαλα διαφραγματα που δεν χανουν αξια οπως χανουν τα σωματα

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνωμη μου αν δεν βγαζει χρηματα απο αυτο δεν αξιζει να μπει στο μονοπατι της ff, καλυτερα να επιλεξει ενα συστημα και να επενδυσει σε φακους αρχικα. Απο εκει και περα μετα οταν δει οτι τερματισει με τους φακους μπορει να κανει την μεταβαση σε ff αλλα προς το παρον δεν υπαρχει λογος. Αν τραβαει πορτραιτα μπορει να παει σε καποιον 85αρη 1.4-1.8, αν τραβαει τοπια εχει καποιους εξαιρετικους σταθερους η samyang στα 2.8, για γενικο φακο μπορει να παρει καποιον 24-70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

please διορθωστε αυτο το foul μου βγαζει το ματι καθε φορα :devil:

Χαχαχα ναι τώρα το παρατήρησα καλύτερα ff!!

????

Επεξ/σία από gtzapal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...