Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για αγορά κάμερας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα για να καταλαβεις λιγο τι παιζει με τα κλικς.

Με ερασιτεχνικη χρηση συνηθως θα εχεις ~5.000-10.000 κλικς/ετος.(Προσωπικα κλεινω 4ετια με d5100 και εχω ~40.000κλικς, αυτα εχουν γινει τα ~15.000 σε συγκεκριμενα project, 5-6 timelapse και τα υπολοιπα ειναι "προσωπικα" κλικ.)

 

Οποτε δεν προκειτε να εξαντληθει το κλειστρο ποτε με αμιγως ερασιτεχνικη χρηση.

 

Γνωμη μου ειναι οτι εφοσων την εχεις δωσε το δεκαυρο(εαν δεν εχεις υπερυθρες στο κινητο) και ξεκινα με αυτη τα timelapse.

 

Μην αγορασεις αλλο εξοπλισμο ειδικα εαν προκειτε για κατι που θα κανεις δοκιμαστικα.Τραβα 5-6 δες εαν σου αρεσουν, υπολογισε ποσα κλικ χρειαζεσαι και μετα προχωρας σε οποιαδηποτε αγορα.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτα για να καταλαβεις λιγο τι παιζει με τα κλικς.

Με ερασιτεχνικη χρηση συνηθως θα εχεις ~5.000-10.000 κλικς/ετος.(Προσωπικα κλεινω 4ετια με d5100 και εχω ~40.000κλικς, αυτα εχουν γινει τα ~15.000 σε συγκεκριμενα project, 5-6 timelapse και τα υπολοιπα ειναι "προσωπικα" κλικ.)

 

Οποτε δεν προκειτε να εξαντληθει το κλειστρο ποτε με αμιγως ερασιτεχνικη χρηση.

 

Γνωμη μου ειναι οτι εφοσων την εχεις δωσε το δεκαυρο(εαν δεν εχεις υπερυθρες στο κινητο) και ξεκινα με αυτη τα timelapse.

 

Μην αγορασεις αλλο εξοπλισμο ειδικα εαν προκειτε για κατι που θα κανεις δοκιμαστικα.Τραβα 5-6 δες εαν σου αρεσουν, υπολογισε ποσα κλικ χρειαζεσαι και μετα προχωρας σε οποιαδηποτε αγορα.

οκ τοτε...θα κανω μερικα με την D3300 έτσι και αλλιως ελαχιστα κλικς εχω κανει ως τωρα δεν θα χει θεμα...και στο μελλον βλεπουμε.

 

τωρα για υπερυθρες δεν ξερω αλλά νομιζω δεν εχει...βασικα το lg g3 εχω, δεν ξερω αν εχει αλλα πρεπει να εχει υπερυθρες λογικα...αλλιως παιρνω ενα intervalometer. το intervalometer αν δεν κανω λαθος βοηαθει και για long exposure φωτογραφιες? σωστα? αν εχει υπερυθρες το κινητο κανει ακριβως την ιδια δουλεια? και πως τα συνδεω? ανοιγω υπερυθρες και βρισκει την μηχανη?

Επεξ/σία από GTI890
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τοτε...θα κανω μερικα με την D3300 έτσι και αλλιως ελαχιστα κλικς εχω κανει ως τωρα δεν θα χει θεμα...και στο μελλον βλεπουμε.

 

τωρα για υπερυθρες δεν ξερω αλλά νομιζω δεν εχει...βασικα το lg g3 εχω, δεν ξερω αν εχει αλλα πρεπει να εχει υπερυθρες λογικα...αλλιως παιρνω ενα intervalometer. το intervalometer αν δεν κανω λαθος βοηαθει και για long exposure φωτογραφιες? σωστα? αν εχει υπερυθρες το κινητο κανει ακριβως την ιδια δουλεια? και πως τα συνδεω? ανοιγω υπερυθρες και βρισκει την μηχανη?

Εισαι τυχερος!Το g3 εχει υπερυθρες οποτε κατεβαζεις εφαρμογη και το δουλευεις απο εκει.

Απλα ψαξε για "timelapse" app στο playstore, δοκιμασε 2-3 και κρατα οποιο σε βολευει.

Επιπλεων προφανως θα μπορεις να χειριστεις το κινητο και σαν απλο shutter release.

 

Μην ξεχασεις στις δοκιμες να αλλαξεις το shutter button->wireless στο menu της nikon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα κανα δυο εφαρμογες, αλλα η μια ζητουσε bluetooth, η αλλη απλα ανοιξε και δεν ηξερα πως να συγχρονισω την d3300 με το app αυτο...και στο menu δεν ειδα κατι σχετικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβασα κανα δυο εφαρμογες, αλλα η μια ζητουσε bluetooth, η αλλη απλα ανοιξε και δεν ηξερα πως να συγχρονισω την d3300 με το app αυτο...και στο menu δεν ειδα κατι σχετικο.

 

Η καμερα δεν συγχρονιζει ουτε αντιλαμβανετε  το app.

Αυτο που κανει ειναι να αντιλαμβανετε μεσω υπερυθρης(ασυρματα) το trigger.

Απο εκει και περα το app αναλαμβανει και εκπεμπει απλα το σημα του trigger ανα τον χρονο που του εχεις ορισει/διαρκεια/κλικς

 

Οποτε το μονο που πρεπει να κανεις στην μηχανη σου ειναι αλλαξεις το release mode ->

https://www.youtube.com/watch?v=yzhehyZ3oi0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καμερα δεν συγχρονιζει ουτε αντιλαμβανετε  το app.

Αυτο που κανει ειναι να αντιλαμβανετε μεσω υπερυθρης(ασυρματα) το trigger.

Απο εκει και περα το app αναλαμβανει και εκπεμπει απλα το σημα του trigger ανα τον χρονο που του εχεις ορισει/διαρκεια/κλικς

 

Οποτε το μονο που πρεπει να κανεις στην μηχανη σου ειναι αλλαξεις το release mode ->

https://www.youtube.com/watch?v=yzhehyZ3oi0

το εκανα αυτο που λεει ακριβως και μετα μπηκα στο κινητο στην εφαρμογη dsrl remote και ειδα και ενα βιντεακι με αυτη την εφαρμογη, ομως σε μενα δεν δουλευε....δεν εδινε εντολη...

 

αυτο εδω: https://www.youtube.com/watch?v=EF9vANapcB0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...