Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις για αγορά κάμερας!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum, εδώ και καιρό σκέφτομαι να κάνω αγορά μιας κάμερας, στο σπίτι υπάρχει μια compact και οι κάμερες τον κινητών και θέλω να "ανέβω" σε ποιότητα από αυτά!

 

Δυστυχώς μπορώ μόνο από Κωτσοβολο για την δανειοδότηση που έχει!

 

Έτσι όπως το σκέφτομαι η χρήση της θα είναι για φωτογραφίες 60% timelapse 30% και βίντεο 10%

 

Γενικά με ενδιαφέρει να μπορώ αν πάρω κάποια σε βάθος χρόνου να "βγάλει" τα λεφτά της να την λιώσω σε χρήση κτλ και αν μου κ8!@# κάποια μέρα να πάρω άλλον ένα φακό κτλ!

 

Το budget είναι max τα 400 ευρώ οπότε είμαι ανάμεσα στις 

 

Sony a5000 (Μέχρι τώρα μάλλον η καλύτερη για μένα)

 

Canon EOS 1300D

 

Nikon D3400 (Ναι ξέρω είναι πάνω από 400 αλλά στην θέση της έλεγα για την D3300 αλλά βλέπω δεν την έχει)

 

Περιμένω γνώμες! Ευχαριστώ! :-D  :-D  

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ευχαριστώ για τημ απάντηση,έχω δει λένε οτι η α 5000 παίρνει φωτιά με το βίντεο ισχυει? Είναι κάτι τραγικό η οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις DSLR τις ξεχνας για timelapse και θα σε ζορισουν να τις εχεις συχνα μαζι λογω ογκου/βαρους.

 

Η a5000 ειναι πολυ καλη σαν καμερα χωρις ομως viewfinder, με μέτρια γρηγορο auto focus (σε action θα υστερησει σαν αποδοση αλλα σε γενικη φωτογραφηση ειναι μια χαρα), με μπελαλίδικο μενου Sony και με το γνωστο θεματακι υπερθερμανσης μετα απο 10'-15' συνεχόμενο βιντεο.

 

Η Canon ειναι σαφως χειροτερη της Nikon απο τις δυο DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα πάμε για την a5000! Κάτι άλλο που είδα και μου έκανε εντύπωση είναι ότι πρέπει να αγοράσεις την εφαρμογή για το timelapse? 

Παίζει να την βρω από κάνα "θείο" ή δεν γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι ακόμα στα χρήματα που σκέφτομαι να δώσω παίζουν και οι Canon EOS M10 και η Nikon 1 J5 ανάμεσα σε αυτές και την a5000 η καλύτερη ποια είναι?

Μήπως αξίζει περισσότερο η Canon λόγο γκάμας φακών?

Επεξ/σία από Duck Dodgers
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε

Για μένα καλύτερα να πας στο κατάστημα και να της δεις απο κοντά και μετά να αποφασίσεις γιατί μιλάμε για δυο διαφορετικές κατηγορίες Dslr -mirrorless που καθε μια έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε

Για μένα καλύτερα να πας στο κατάστημα και να της δεις απο κοντά και μετά να αποφασίσεις γιατί μιλάμε για δυο διαφορετικές κατηγορίες Dslr -mirrorless που καθε μια έχει τα θετικά της και τα αρνητικά της

Έχω παίξει με dslr δεν είχα κάποιο θέμα αλλά θέλω και timelapse που τα παιδιά πιο πάνω λένε ότι θα έχει θέμα η dslr και κάτι ακόμα που θα ήθελα να αποφύγω είναι το μεγάλο βάρος της dslr γιαυτό και με βλέπω για mirrorless!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μ10 εχει εξισου μεγαλο και καλό αισθητηρα με την a5000. Ειναι εντελως απλοποιημένη με ελαχιστα κουμπια και προσβαση μονο απο μενου κατι που προσωπικα με δυσκολευει πολυ στην χρηση. Οι φακοι για την Μ10 ειναι λιγοτεροι απο την Sony αλλα με ανταπτορα φορας καθε Canon φακο με κοστος βεβαια την αυξηση του συνολικου μεγεθους και βαρους.

 

Η J5 απο την αλλη ειναι μια αγαπημενη καμερα μιλωντας παντα προσωπικά. Εχει πολυ μικροτερο αισθητηρα απο τις αλλες (1") αλλα αρκετα καλη αποδοση για τον αισθητηρα της. Ειναι η πιο μικρή και σαν σωμα και με του φακους πάνω και εχει πληρη γκαμα φακων σε πολυ λογικες τιμες (η Sony τους ακριβοτερους). Εχει μακραν το πιο γρηγορο AF και αν εχεις παιδια θα το εκτιμησεις αυτο ιδιαιτερα (οι αλλες χανουν πολυ σε αυτο). Φυσικα λογω μεγεθους αισθητηρα σαν απολυτη αποδοση ερχεται τελευταια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις 3 αρχικες επιλογες?

 

Σε αποδοση+κοστος αποκτησης φακων->nikon και ισοφαριζει στους φακους η canon μιας κ τα 2 συστηματα εχουν 100νταδες που βρισκοντε και μεταχειρισμενα.

 

Αλλα για να κανεις timelapse θα πρεπει να κανεις κατι απο τα καρακατω->

Α)Να πας στην σειρα d5x00 που εχει ενσωματωνενο.

Β)Να αγορασεις ενα ηλεκτρονικο triger release απο ebay~15ευρω κ συνδεετε με καλωδιο στην μηχανη.

Γ)Εαν εχεις κινητο με υπερυθρες μπορεις να κατεβασεις timelapse app και να το ρυθμιζεις απο εκει.

 

Προσωπικα εαν σε ενδιαφερουν οι εναλλαξιμοι φακοι θα σε προετρεπα να αγορασεις μια nikon d5100/d5200/d5300 μεταχειρισμενη(~200-400 ευρω μαζι με τον κιτ με 20000-30000 κλικς)

 

Αλλα, εαν σε απασχολει σοβαρα το timelapse μπορεις να φτασεις την αναμενομενη διαρκεια ζωη του κλειστρου στις 50-100 προσπαθειες(100.000κλικ), για αυτο και προταθηκαν και οι mirrorless που θεωρητικα(αυτες με ηλεκτρονικο κλειστρο) εχουν απεριοριστη διαρκεια κλικ.

 

Σε κανονικη/ερασιτεχνικη χρηση δεν υπαρχει περιπτωση να φτασεις το οριο του κλειστρου..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα, για να μην ανοιγω αλλο θεμα, μιας και με ενδιαφερει και εμενα το timelapse και δεν θελω να κουραζω την dsrl μου καθως δεν κανει οπως εχω διαβασει. Επειδη δεν εχω budget πανω απο 150-200 ευρω το πολυ αυτη τη στιγμη θα ηθελα να βγαζω timelapse. απο οτι ειδα λετε για mirrorless. βρισκω κατι καλο σε mirrorless σε αυτα τα λεφτα για timelapse κυριως και καμια ληψη βιντεο (οποτε χρειαστει και δεν εχω την dslr μαζι)?

Επεξ/σία από GTI890
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...