Προς το περιεχόμενο

Επιλογή distro με συγκεκριμένες απαιτήσεις


hara75gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Θα ήθελα τη βοήθεια σας για να ξεφορτωθώ τελείως το βραχνά των windows.

Πριν ξεκινήσω να επισημάνω πως έχω μια σχετική εμπειρία με linux.Είχα 3 (περίπου χρόνια) opensuse ως κύριο λειτουργικό και άλλα τόσα mint(ως δευτερεύον), αλλά πάντα σε dual boot με τα παραθύρια.Τα τελευταία χρόνια όμως δούλευα μόνο windows, λόγω έλλειψης χρόνου περισσότερο να βρω ενναλακτικές για κάποια προγράμματα και εργασίες.Στην ουσία δλδ, είμαι σχεδόν newbie, αφού έχω χάσει επαφή με το linux.

Λοιπόν, ψάχνω για ένα distro που να ικανοποιεί τα παρακάτω:

1)να υποστηρίζει στο install το tp-link wn722n(driver=ath9k_htc), γιατί το pc συνδέεται μόνο ασύρματα με το μόντεμ που είναι σε απόσταση 50μ(περίπου), οπότε η ύπαρξη internet από την αρχή είναι απαραίτητη(πχ ubuntu, debian, fedora που δοκίμασα δεν τον έχουν, αλλά mint, manjaro, pclinux το έχουν)

2)να δέχεται την ati radeon 4870. Γενικά δλδ να τα παέι καλά με drivers

3) να συνεργάζεται επίσημα με steam για κανά παιχνιδάκι(πχ διάβασα ότι το manjaro δεν το κάνει επίσημα, οπότε έχει κάποια προβλήματα)

4)να μην έχει θέματα με media codecs, ώστε να παίζουν όλα τα αρχεία που έχω από τα windows

5)να είναι και όσο γίνεται user friendly(να μην είμαι όλο στην κονσόλα δλδ)

6)να είναι rolling ή lts(προαιρετικό)

7)να έχει πολλές επιλογές στα repo του, για να αποφύγω όσο γίνεται το compile

8)nνα συνεργάζεται καλά με android phone για flash(adb, fastboot ή android studio) και file manager

Δοκίμασα manjaro που με εντυπωσίασε είναι η αλήθεια, αλλά με φόβησε αυτό με το steam.Ακόμη μου άρεσε το pclinux, αλλά κι αυτό διάβασα έχει τα θεματάκια του(πάλι με το steam, λόγω ati).Το mint, μάλλον τηρεί τα περισσότερα, αλλά είπα να δω κάτι διαφορετικό, αν έχετε να προτείνεται

Σας κούρασα αρκετά μάλλον, αλλά θέλω να κάνω ολοκληρωτική αλλαγή(να πετάξω τελείως τα windows) που να κρατήσει και να μην ψάχνομαι κάθε τρεις και λίγο με άλλη διανομή

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και προκαταβολικά για τη βοήθεια σας

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Οι διανομές που αναφέρεις ότι έχουν τον driver είναι οι μόνες που θα πρότεινα για κάποιον που ξεκινά (ακόμα και με προηγούμενη εμπειρία), κυρίως όμως οι Mint, Manjaro και λιγότερο το PCLOS. Το Mint είναι βασισμένο σε Ubuntu LTS, και έχει πρόσβαση σε ότι υπάρχει στα repo του Ubuntu με αρκετές όμως αναβαθμίσεις προγραμμάτων. Το Manjaro είναι βασισμένο σε Arch και έχεις πρόσβαση στο AUR για πάρα πολλά προγράμματα. Το PCLOS είναι ελαφρά πιο "περίεργη" διανομή, αλλά είναι πολύ προσεγμένη και με μεγάλο repo.

2) Δυστυχώς οι κλειστοί drivers της ati/amd είναι περίεργη περίπτωση στο linux. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, καθώς οι ανοιχτοί μου είναι αρκετοί. Λογικά, λόγω της σύνδεσης της Mint με το Ubuntu, θα έχεις λιγότερα προβλήματα.

3) Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα σε καμία από τις τρεις με το steam. Επίσημα η εταιρεία υποστηρίζει μόνο ubuntu - το mint είναι πιο κοντά σε αυτό (επαναλαμβάνομαι, το ξέρω :P ), αλλά τρέχει παντού.

4) Δεν θα έχεις πρόβλημα σε καμία διανομή - απλά θα εγκαταστήσεις τα αντίστοιχα πακέτα.

5) Και οι τρεις διανομές είναι έτοιμες για χρήση ootb.

6) Rolling release είναι τα Manjaro και PCLOS,  LTS το Mint.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο ath9k_htc υπαρχει στον πυρηνα απο την εκδοση 2.6.35, δηλαδη απο τα μεσα του 2010. Αυτο σημαινει πως ακομα και ubuntu 12.04 να εβαζες, που πλεον ειναι unsupported, θα επαιζε plug n play. Ισως το προβλημα να ηταν καπου αλλου, πχ καποια αναπηρια του network manager.

2) Εφοσον μιλαμε για κλειστο driver, η καρτα σου υποστηριζετια μονο απο τον fglrx-legacy, τον οποιο η ati εχει να ανανεωσει απο το 2013, οποτε αναγκαζεσαι να την δουλεψεις με τον radeon και να συμβιβαστεις με οτι μπορει και δεν μπορει να κανει αυτος. Εννοειται πως ο radeon υπαρχει σε ολες τις διανομες προεγκατεστημενος.

3) Το steam ειναι 32αρα closed source εφαρμογη, οποτε οποια διανομη και να βαλεις, εφοσον μιλαμε για 64αρα εκδοση, δεν θα γλυτωσεις το multilib και τις 32αρες βιβλιοθηκες που θελει για να παιξει. Αν το προβλημα του με το manjaro ειναι αυτο που βρηκα με ενα προχειρο ψαξιμο, δηλαδη το οτι δεν παιζει επειδη λειπει μια βιβλιοθηκη, τοτε φταιει το steam που ειναι χτισμενο με τη συγκεκριμενη βιβλιοθηκη.

4) Βαζεις εναν σοβαρο player. πχ smplayer ή vlc, και ξενοιαζεις. Μετα πετας οποια μπουρδα ηταν προεγκατεστημενη με το desktop enviroment που εχει η διανομη και εχει σαν backend τον gstreamer, πχ ο totem του gnome.

. . .

7) Υπαρχει κατι το οποιο δεν το εχει η διανομη που θες και το εχεις κανει compile /

8) Adb και fastboot υπαρχουν. Αν με το "file manager" εννοεις την υποστηριξη mtp, δηλαδη να συνδεσεις το κινητο και να αναγνωριστει σαν mtp device για να μεταφερεις αρχεια σε αυτο, καλυτερα να κρατησεις καπου τα windows, μιας και η υποστηριξη mtp στο λινουξ ειναι αθλια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρ' αρχήν σας ευχαριστώ και τους δυο για τις λεπτομερέστατες απαντήσεις.

1) Οι διανομές που αναφέρεις ότι έχουν τον driver είναι οι μόνες που θα πρότεινα για κάποιον που ξεκινά (ακόμα και με προηγούμενη εμπειρία), κυρίως όμως οι Mint, Manjaro και λιγότερο το PCLOS. Το Mint είναι βασισμένο σε Ubuntu LTS, και έχει πρόσβαση σε ότι υπάρχει στα repo του Ubuntu με αρκετές όμως αναβαθμίσεις προγραμμάτων. Το Manjaro είναι βασισμένο σε Arch και έχεις πρόσβαση στο AUR για πάρα πολλά προγράμματα. Το PCLOS είναι ελαφρά πιο "περίεργη" διανομή, αλλά είναι πολύ προσεγμένη και με μεγάλο repo.

2) Δυστυχώς οι κλειστοί drivers της ati/amd είναι περίεργη περίπτωση στο linux. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, καθώς οι ανοιχτοί μου είναι αρκετοί. Λογικά, λόγω της σύνδεσης της Mint με το Ubuntu, θα έχεις λιγότερα προβλήματα.

3) Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα σε καμία από τις τρεις με το steam. Επίσημα η εταιρεία υποστηρίζει μόνο ubuntu - το mint είναι πιο κοντά σε αυτό (επαναλαμβάνομαι, το ξέρω :P ), αλλά τρέχει παντού.

4) Δεν θα έχεις πρόβλημα σε καμία διανομή - απλά θα εγκαταστήσεις τα αντίστοιχα πακέτα.

5) Και οι τρεις διανομές είναι έτοιμες για χρήση ootb.

6) Rolling release είναι τα Manjaro και PCLOS,  LTS το Mint.

1)Κι εγώ για κάποια από αυτές έλεγα, εκτός αν άκουγα κάποια άλλη πρόταση

2) δεν είμαι hardcore gamer(αλλιώς δε θα άλλαζα τα windows), ούτε έχω και καμιά σούπερ ντούπερ κάρτα(στην εποχή που την πήρα βέβαια ήταν, αλλά πάει αυτό),οπότε θα κάνω τη δουλειά μου με τους ανοικτούς

3)για το manjaro όπως είπα διάβασα ότι έχει κάποια θεματάκια και το επιβεβαιώνει και ο φίλος από κάτω...

4, 5, 6) όλα οκ λοιπόν

 

1) Ο ath9k_htc υπαρχει στον πυρηνα απο την εκδοση 2.6.35, δηλαδη απο τα μεσα του 2010. Αυτο σημαινει πως ακομα και ubuntu 12.04 να εβαζες, που πλεον ειναι unsupported, θα επαιζε plug n play. Ισως το προβλημα να ηταν καπου αλλου, πχ καποια αναπηρια του network manager.

2) Εφοσον μιλαμε για κλειστο driver, η καρτα σου υποστηριζετια μονο απο τον fglrx-legacy, τον οποιο η ati εχει να ανανεωσει απο το 2013, οποτε αναγκαζεσαι να την δουλεψεις με τον radeon και να συμβιβαστεις με οτι μπορει και δεν μπορει να κανει αυτος. Εννοειται πως ο radeon υπαρχει σε ολες τις διανομες προεγκατεστημενος.

3) Το steam ειναι 32αρα closed source εφαρμογη, οποτε οποια διανομη και να βαλεις, εφοσον μιλαμε για 64αρα εκδοση, δεν θα γλυτωσεις το multilib και τις 32αρες βιβλιοθηκες που θελει για να παιξει. Αν το προβλημα του με το manjaro ειναι αυτο που βρηκα με ενα προχειρο ψαξιμο, δηλαδη το οτι δεν παιζει επειδη λειπει μια βιβλιοθηκη, τοτε φταιει το steam που ειναι χτισμενο με τη συγκεκριμενη βιβλιοθηκη.

4) Βαζεις εναν σοβαρο player. πχ smplayer ή vlc, και ξενοιαζεις. Μετα πετας οποια μπουρδα ηταν προεγκατεστημενη με το desktop enviroment που εχει η διανομη και εχει σαν backend τον gstreamer, πχ ο totem του gnome.

. . .

7) Υπαρχει κατι το οποιο δεν το εχει η διανομη που θες και το εχεις κανει compile /

8) Adb και fastboot υπαρχουν. Αν με το "file manager" εννοεις την υποστηριξη mtp, δηλαδη να συνδεσεις το κινητο και να αναγνωριστει σαν mtp device για να μεταφερεις αρχεια σε αυτο, καλυτερα να κρατησεις καπου τα windows, μιας και η υποστηριξη mtp στο λινουξ ειναι αθλια.

1)αναπηρία ή ελλειπής υποστήριξης σε καινούργιο kernel,  δεν έχει μεγάλη σημασία για μένα, κι ας διορθώνεται μετά, αφού χωρίς δίκτυο από την αρχή, δεν υπάρχει το μετά ;) Πάντως με λίγο ψάξιμο, είδα ότι στο debian πχ για κάποιο περίεργο λόγο τον βγάλανε από default τον driver :fear:

2)όπως είπα και πριν, θα κάνω δουλειά με τον ανοικτό.Απλά φοβόμουν λόγω ati και παλαιότητας μήπως υπάρχει γενικά θέμα, αλλά οκ

3)ναι, αυτό διάβασα κι εγώ, αλλά ακόμα και να βάλεις τη lib που λείπει, πάλι έχει θέματα σε πολλά παιχνίδια, οπότε (πολύ)δυστυχώς το manjaro το βγάζω :(

4)οκ

7)δεν το πολυκατάλαβα αυτό, αλλά νομίζω δεν έχει και μεγάλη σημασία, αφού και οι 3 διανομές που ανάφερα έχουν μεγάλα repo, αλλά δεν έχω θέμα να κάνω και compile αν κάτι δεν βρίσκω

8)File manager , εννοώ ...αυτό που λες :) Σε mint που δοκίμασα μια χαρά δούλεψε η μεταφορά αρχείων(καλύτερα και από windows, σε ταχύτητα μεταφοράς και χωρίς τις ηλίθιες ερωτήσεις που μου έκανε εκεί), αφού εβαλα το mtpfs, αλλά και fastboot & adb tools (με τα ανάλογα πακέτα).Αφού δούλεψαν τα βασικά για μένα, υπάρχει και το xda για παρακάτω προβλήματα ;) Αλλά γενικά τώρα, linux based λειτουργικό, που έχει προβλήματα ή δεν υποστηρίζεται εγγενώς από linux διανομή...δεν το περίμενα καθόλου :X

Μεταξύ των τριών λοιπόν με βλέπω για mint μεριά, ως πιο πλήρης διανομή, τουλάχιστον στα βασικά που ζητάω, αν και πολύ "παραθυριάζει", αλλά θα του αλ´αξω τα φώτα μάλλον :P

Δεκτές και ευπρόσδεκτες φυσικά και άλλες προτάσεις, αν και με βοηθήσατε αρκετά.Ευχαριστώ και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω παντως τον εχω κανονικα τον ath9k_htc (debian testing 64αρι)

 

# modinfo ath9k_htc
filename:       /lib/modules/4.9.0-3-amd64/kernel/drivers/net/wireless/ath/ath9k/ath9k_htc.ko
firmware:       ath9k_htc/htc_9271-1.4.0.fw
firmware:       ath9k_htc/htc_7010-1.4.0.fw
description:    Atheros driver 802.11n HTC based wireless devices
license:        Dual BSD/GPL
author:         Atheros Communications

Μηπως ελειπε καποιο firmware για να τον κανει να δουλεψει σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω παντως τον εχω κανονικα τον ath9k_htc (debian testing 64αρι)

# modinfo ath9k_htc
filename:       /lib/modules/4.9.0-3-amd64/kernel/drivers/net/wireless/ath/ath9k/ath9k_htc.ko
firmware:       ath9k_htc/htc_9271-1.4.0.fw
firmware:       ath9k_htc/htc_7010-1.4.0.fw
description:    Atheros driver 802.11n HTC based wireless devices
license:        Dual BSD/GPL
author:         Atheros Communications

Μηπως ελειπε καποιο firmware για να τον κανει να δουλεψει σωστα?

Δε θυμάμαι ρε συ ακριβώς, αλλά και μετα από κάποια fixes που βρήκα κι έκανα, πάλι δε δούλευε σωστα, δεν μπορούσε να συνδεθεί με τπτ(στο stable που δοκίμασα).Λογικά μετά από update θα δούλευε κανονικά, αλλά πως κάνεις update χωρίς internet?

Τέσπα, αν και το έσβησα το debian, θα το ξανακατεβάσω, να του δώσω άλλη μια ευκαιρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεεσαι ενσυρματα και το κανεις ή κατεβαζεις iso που να εχει και το firmware απο εδω

https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/stretch_di_rc5/

 

Επισης, αυριο βγαινει η τελικη εκδοση του debian 9, οποτε περιμενε ακομα μια μερα αν δεν βαριεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδεεσαι ενσυρματα και το κανεις ή κατεβαζεις iso που να εχει και το firmware απο εδω

https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/stretch_di_rc5/

 

Επισης, αυριο βγαινει η τελικη εκδοση του debian 9, οποτε περιμενε ακομα μια μερα αν δεν βαριεσαι.

Εννοείται ότι θα περιμένω, έτσι κι αλλιώς δεν είμαι έτοιμος με τα backup μου.Thanks και πάλι :)

Ps:δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η έκδοση με όλους τους drivers μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

$ modinfo ath9k_htc
filename:       /lib/modules/4.2.0-0.bpo.1-amd64/kernel/drivers/net/wireless/ath/ath9k/ath9k_htc.ko
firmware:       htc_9271.fw
firmware:       htc_7010.fw
description:    Atheros driver 802.11n HTC based wireless devices
license:        Dual BSD/GPL
author:         Atheros Communications
alias:          usb:v0CF3p20FFd*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v04DAp3904d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0411p0197d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0411p017Fd*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v083ApA704d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0846p9018d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0CF3p7010d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v1668p1200d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0CF3p7015d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0471p209Ed*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v057Cp8403d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0CF3pB002d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0CF3pB003d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v040Dp3801d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v04CAp4605d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v13D3p3350d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v13D3p3349d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v13D3p3348d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v13D3p3346d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v13D3p3328d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v13D3p3327d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v07D1p3A10d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0846p9030d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0CF3p1006d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
alias:          usb:v0CF3p9271d*dc*dsc*dp*ic*isc*ip*in*
depends:        ath9k_hw,mac80211,ath9k_common,ath,cfg80211,usbcore
intree:         Y
vermagic:       4.2.0-0.bpo.1-amd64 SMP mod_unload modversions 
parm:           debug:Debugging mask (uint)
parm:           nohwcrypt:Disable hardware encryption (int)
parm:           btcoex_enable:Enable wifi-BT coexistence (int)
parm:           ps_enable:Enable WLAN PowerSave (int)
parm:           blink:Enable LED blink on activity (int)

Αυτό είναι από το MX Debian based Jessie.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι από το MX Debian based Jessie.

Ναι, έχω ακούσει αρκετά καλά και για το mx, και είναι και ελληνικό νομίζω? Thanks, θα το δοκιμάσω κι αυτό. Καλά, γιατί υπάρχουν τόσες πολλές καλές διανομές? Κι έλεγα να ξεμπερδεύω στο σκ, αλλά δε το βλέπω... :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την MX διανομη, επειδη αυτη χρησιμοποιω, εχω προβλημα με την εφαρμογη OBS.

Κι επειδη δε βασιζεται στο Ubuntu, δε ξερω μηπως αντιμετωπισεις προβλημα με καποια εφαρμογη που θεωρεις απαραιτητη.

 

Δοκιμασε τη, αλλα δε νομιζω να την κρατησεις γιατι εισαι απαιτητικη.

Προβλεπω να μενεις στη Mint γευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι το obs?

Eιναι το Open Broadcaster Software.

Με αυτο stream-αρουν τα gameplay videos στο Twitch, Youtube κτλ

Εγω το εχω για να καταγραφω video απο τις κονσολες.

Eιναι απο τα καλυτερα. 

 

Κατι μυστηριο γινεται σε μενα.

Στο ΜΧ linux δε ξεκιναει καν.

Στα Windows 7 εχω framedrops (μιλαμε ΤΟ χαλι) και δε μπορω να το φτιαξω με τιποτα.

Στα λαπτοπ με Mint ειναι αψογο. Ειναι ο μονος λογος που δεν αλλαζω διανομη σε αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξέρω την εφαρμογή, αλλά δε τη χρησιμοποίησα ποτέ(και δεν σκόπευα).Αλλά αν μιλάς γενικά ότι σαν διανομή δεν έχει καλή υποστήριξη σε 3ες εφαρμογές, ε αυτό ίσως είναι ένα πρόβλημα που θα φανεί στο μέλλον.Βέβαια αφού το mx, ειναι debian based, το ίδιο θέμα θα έχει και το debian...Τέσπα, όπως είπα, αυτά θα φανούν στην πορεία, στη διανομή που θα καταλήξω.

... γιατι εισαι απαιτητικη.
Προβλεπω να μενεις στη Mint γευση.

"απαιτητικός", Χάρη με λένε :-DΚαι ναι, ήμουν πλέον μεταξύ debian(αφού λύθηκε το θέμα με το wifi driver) & mint, αλλά ακόμη δεν είδα και το mx.Πιστεύω στο ΣΚ να καταλήξω(αν και προέκυψαν και άλλες υποχρεώσεις)

 
 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...