Προς το περιεχόμενο

Ζευγάρι καπνιστή με αντί καπνιστή Πως τα βρισκετε !


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρα ταιριαζουν. Το "ποτο ειναι αχρηστο" ειναι προσωπικη γνωμη η οποια μπορει να ειναι σωστη μπορει και λαθος.

 

Απο εκει και περα οτι κανουμε το κανουμε για να νοιωσουμε καλα, αλλα αυτο δε σημαινει πως αυτο που κανουμε ειναι χρησιμο, μοναδικο και υγιες. Με την ιδια λογικη και ενας πχ που χωρισε και ειναι στεναχωρημενος δεν σηκωνεται τις 2 το βραδυ για να φαει 15 παστες απο το ψυγειο επειδη πεινασε, αλλα επειδη θελει να στρεψει καπου αλλου την στεναχωρια του. Αυτο που κανει του προσφερει ηδονη και ξεχνιεται αλλα δε σημαινει οτι ειναι καλο επειδη θα μπορουσε πχ να βγει με φιλους, με αλλη κοπελα, να κανει κανα σπορ, να διαβασει κανα βιβλιο και καπως να απασχοληθει πιο..διημιουργικα.

Το "καλό" είναι σχετικό για τον καθένα ανάλογα με την προσωπικότητα του και την αντίληψη του.

πχ. για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι "καλό" για εσένα που 23:30 το βράδυ είσαι σε ένα forum και γράφεις αντί να βγεις με φίλους, με άλλη κοπέλα, να κάνεις κάνα σπορ, να διαβάσεις κάνα βιβλίο και κάπως να απασχοληθείς πιο.. δημιοργικά (για εκείνον πάντα)

(βλέπεις το άλμα λογικής; )

 

Ναι συμφωνώ, ότι δεν είναι και το "καλύτερο" (λάθος λέξη αλλά δεν μπορώ να βρω την σωστή) να πας μες στη νύχτα και να φας 15 πάστες ή να πιεις 15 ποτά ή να καπνίσεις 15 τσιγάρα ή να "λιώσεις" στον η/υ με ένα παιχνίδι για 20 ώρες αλλά ποιος είμαι εγώ που θα του πω τι θα κάνει και τι είναι καλό για εκείνον;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το οτι εγω ομως ειμαι στο φορουμ στις 23.30 το βραδυ δε σημαινει οτι την υπολοιπη μερα κανω αυτο ακριβως.

αναμεσα στη μερα μου εγω προσωπικα δουλευω 8ωρο κουριερ,επισκευαζω υπολογιστες και κινητα,κανω motocross bmx και downhill,παιζω μπιλιαρδο  και εαν μου μεινει χρονος κανω και λιγη γυμναστικη.

καταλαβαινεις λοιπον γιατι μου φαινεται τοσο ανουσιος και βλαβερος ο τροπος που επιλεγει να διασκεδαζει ενα μεγαλο ποσοστο της χωρας μας (ελληναδικα ξενυχτι αλκοολ τσιγαρο ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οταν ομως δεν εχεις αλλα ενδιαφεροντα απο το να βγεις το σαββατο στα ελληναδικα,να πιεις 4-5 ουισκια και να κανεις και 2 πακετα τσιγαρα και να πεις οτι διασκεδασες,μονο τον εαυτο σου κοροιδευεις.

Μίλησα μόνο για φυσιολογική κατανάλωση αλκοόλ και τίποτα άλλο, δεν ξέρω πως έβγαλες ως συμπέρασμα όλα τα υπόλοιπα.

Ο καθένας όπως ξαναείπα κάνει ό,τι θέλει και διασκεδάζει όπως θέλει και δεν νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα να το κριτικάρουμε.

 

Εκτός και αν εσύ πας όπερα, διαβάζεις Σολζενίτσιν, βλέπεις Ταρκόφσκι και περνάς τα Σ.Κ σου κάνοντας γιόγκα στο ΚΠΙΣΝ και στην αρχαία αγορά διαβάζοντας Πλάτωνα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ομως δεν εχεις αλλα ενδιαφεροντα απο το να βγεις το σαββατο στα ελληναδικα,να πιεις 4-5 ουισκια και να κανεις και 2 πακετα τσιγαρα και   να πεις  οτι διασκεδασες,μονο τον εαυτο σου κοροιδευεις.

 

Σωστά, διότι αν βγω Σάββατο (είναι η μία από τις δύο μέρες που μπορώ να την δω γιατί έχουμε αντίθετα ωράρια) με τη γυναίκα μου και πάμε πχ. για φαγητό και πιούμε και μισό κιλό τσίπουρο και καπνίσω 10-15 στριφτά, αυτό σημαίνει ότι δεν διασκέδασα -και εγώ και εκείνη- και μόνο τον εαυτό μου κοροιδεύω.

 

Τι άλλο θα ακούσω..

Μην γενικεύεις, it's a trap :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, διότι αν βγω Σάββατο (είναι η μία από τις δύο μέρες που μπορώ να την δω γιατί έχουμε αντίθετα ωράρια) με τη γυναίκα μου και πάμε πχ. για φαγητό και πιούμε και μισό κιλό τσίπουρο και καπνίσω 10-15 στριφτά, αυτό σημαίνει ότι δεν διασκέδασα -και εγώ και εκείνη- και μόνο τον εαυτό μου κοροιδεύω.

 

Τι άλλο θα ακούσω..

Μην γενικεύεις, it's a trap :)

 

τι σχεση εχει ομως αυτο που λεω με αυτο που λες εσυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι εγω ομως ειμαι στο φορουμ στις 23.30 το βραδυ δε σημαινει οτι την υπολοιπη μερα κανω αυτο ακριβως.

αναμεσα στη μερα μου εγω προσωπικα δουλευω 8ωρο κουριερ,επισκευαζω υπολογιστες και κινητα,κανω motocross bmx και downhill,παιζω μπιλιαρδο  και εαν μου μεινει χρονος κανω και λιγη γυμναστικη.

καταλαβαινεις λοιπον γιατι μου φαινεται τοσο ανουσιος και βλαβερος ο τροπος που επιλεγει να διασκεδαζει ενα μεγαλο ποσοστο της χωρας μας (ελληναδικα ξενυχτι αλκοολ τσιγαρο ) .

 

Και εγώ κάνω διάφορα αλλά δεν βρίσκω τον λόγο να αναφέρω τι κάνω και δεν νομίζω πως αφορά τον καθένα. Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους. So what?

 

Επίσης βρίσκω ανούσιο το μπιλιάρδο που λες ότι παίζεις. (again) So what? Θα σου πω εγώ μη παίζεις;

τι σχεση εχει ομως αυτο που λεω με αυτο που λες εσυ?

 

Στο έγραψα και πριν.

Ότι γενικεύεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "καλό" είναι σχετικό για τον καθένα ανάλογα με την προσωπικότητα του και την αντίληψη του.

πχ. για κάποιον άλλο μπορεί να μην είναι "καλό" για εσένα που 23:30 το βράδυ είσαι σε ένα forum και γράφεις αντί να βγεις με φίλους, με άλλη κοπέλα, να κάνεις κάνα σπορ, να διαβάσεις κάνα βιβλίο και κάπως να απασχοληθείς πιο.. δημιοργικά (για εκείνον πάντα)

(βλέπεις το άλμα λογικής; )

 

Ναι συμφωνώ, ότι δεν είναι και το "καλύτερο" (λάθος λέξη αλλά δεν μπορώ να βρω την σωστή) να πας μες στη νύχτα και να φας 15 πάστες ή να πιεις 15 ποτά ή να καπνίσεις 15 τσιγάρα ή να "λιώσεις" στον η/υ με ένα παιχνίδι για 20 ώρες αλλά ποιος είμαι εγώ που θα του πω τι θα κάνει και τι είναι καλό για εκείνον;

 

 

 

Οτιδηποτε κανει ο καθενας μας ειναι αυτοματα καλο για τον εαυτο του επειδη το βλεπει απο μια διαστρεβλωμενη σκοπια. Καπνιζεις? Κανεις καλο στον εαυτο σου επειδη ηρεμεις.  Πινεις? Κανεις καλο στον εαυτο σου επειδη ψυχαγωγεισαι.  Οργανωνεις τρομοκρατικα χτυπηματα σε λαικες αγορες φωναζοντας αλαχμπουακμπαρ? Κανεις καλο στον εαυτο σου επειδη δινεις νοημα στα υπαρξιακα-θεολογικα πιστευω σου.

 

Οποτε ναι, οτιδηποτε κανουμε ειναι καλο για εμας επειδη το βλεπουμε παντα τελειως προκατειλημμενα απο την δικια μας σκοπια. Επισης εχουμε μια ταση να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα..

 

 

 

 

Ο καθένας όπως ξαναείπα κάνει ό,τι θέλει και διασκεδάζει όπως θέλει και δεν νομίζω ότι έχουμε το δικαίωμα να το κριτικάρουμε.

 

Εννοειται πως εχουμε το δικαιωμα να τον κριτικαρουμε. Δεν εχουμε το δικαιωμα να τον προσβαλουμε για τις επιλογες του ομως.

Και εσυ αυτη την στιγμη κριτικαρεις τις απαντησεις που διαβαζεις σε αυτο το νημα. Δε σημαινει οτι κανεις κατι κακο, ισα ισα μπαινεις σε σκεψεις, υπερασπιζεσαι τα πιστευω σου, ισως τα εγκαταλειπεις μερικες φορες, ζυμωνεται ο εγγεφαλος σου και αλλαζεις. Ελπιζω πως το καλυτερο. Αλλα οπως και να εχει η κριτικη δεν ειναι κατι κακο.

 

Φανταζεσαι μια κοινωνια που ολοι μας θα λεγαμε "ε ας κανει ο καθενας οτι θελει, εμενα δε με νοιαζει, ολα ειναι καλα?". Ενα χαος θα ηταν που δε θα υπηρχε και προοδος μαλιστα επειδη για ποιο λογο να παμε μπροστα αμα φοβομαστε να μπουμε στον κοπο να συγκρινουμε καταστασεις και να αναρωτηθουμε τι ειναι καλο-καλυτερο και κακο-χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε κανει ο καθενας μας ειναι αυτοματα καλο για τον εαυτο του επειδη το βλεπει απο μια διαστρεβλωμενη σκοπια. Καπνιζεις? Κανεις καλο στον εαυτο σου επειδη ηρεμεις.  Πινεις? Κανεις καλο στον εαυτο σου επειδη ψυχαγωγεισαι.  Οργανωνεις τρομοκρατικα χτυπηματα σε λαικες αγορες φωναζοντας αλαχμπουακμπαρ? Κανεις καλο στον εαυτο σου επειδη δινεις νοημα στα υπαρξιακα-θεολογικα πιστευω σου.

 

Οποτε ναι, οτιδηποτε κανουμε ειναι καλο για εμας επειδη το βλεπουμε παντα τελειως προκατειλημμενα απο την δικια μας σκοπια. Επισης εχουμε μια ταση να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα..

Έχεις κάνει ήδη λογικό άλμα.

Δεν είπα πουθενά ότι αυτά που κάνω είναι "καλά" (ή "κακά") για μένα. Είναι αυτά που είναι, τα κάνω επειδή το θέλω (και όχι για "καλό") και δεν εκλογικεύω τίποτα.

Το παράδειγμα με το τρομοκρατικό χτύπημα είναι τελείως άκυρο. Και γενικώς η ιδεοψυχαναγκαστική προσπάθεια να μπαίνουν όλα σε καλούπια είναι επίσης άκυρη.

Εννοειται πως εχουμε το δικαιωμα να τον κριτικαρουμε. Δεν εχουμε το δικαιωμα να τον προσβαλουμε για τις επιλογες του ομως.

 

heh? Εννοείται πως δεν έχεις το δικαίωμα να κριτικάρεις κάποιον και τις επιλογές του εφόσον δεν έχουν να κάνουν με εσένα και δεν σε αφοούν. Δικαίωμα να κριτικάρουν θεωρούν πως έχουν μόνο οι "μεσημεριανές" εκπομπές και οι κουτσομπόληδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζεσαι μια κοινωνια που ολοι μας θα λεγαμε "ε ας κανει ο καθενας οτι θελει, εμενα δε με νοιαζει, ολα ειναι καλα?". Ενα χαος θα ηταν που δε θα υπηρχε και προοδος μαλιστα επειδη για ποιο λογο να παμε μπροστα αμα φοβομαστε να μπουμε στον κοπο να συγκρινουμε καταστασεις και να αναρωτηθουμε τι ειναι καλο-καλυτερο και κακο-χειροτερο.

 

Αυτό είναι δική σου υπόθεση, το θέμα δεν έχει να κάνει αν φοβόμαστε να μπούμε στον κόπο για τίποτα. Αν οι ενέργειες κάποιου δεν βλάπτουν εμένα δεν έχω λόγο να ασχοληθώ και να τον κατακρίνω, εκτός αν μου απευθύνει ερώτηση προσωπικά να του απαντήσω αν αυτό που κάνει το κρίνω σωστό ή λάθος. Και κακώς ασχολούμαστε με το τι κάνει ο καθένας, έχει καταντήσει η μισή Ελλάδα να ασχολείται με την άλλη μισή, ας κοιτάξουμε καλύτερα τους εαυτούς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης βρίσκω ανούσιο το μπιλιάρδο που λες ότι παίζεις. (again) So what? Θα σου πω εγώ μη παίζεις;

 

 

φυσικα και το βρισκεις ανουσιο,εσυ πρεπει να καπνισεις 15 στριφτα για να διασκεδασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και το βρισκεις ανουσιο,εσυ πρεπει να καπνισεις 15 στριφτα για να διασκεδασεις.

 

Πςςςς, φοβερό επίπεδο επιχειρηματολογίας :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν οι ενέργειες κάποιου δεν βλάπτουν εμένα δεν έχω λόγο να ασχοληθώ και να τον κατακρίνω, εκτός αν μου απευθύνει ερώτηση προσωπικά να του απαντήσω αν αυτό που κάνει το κρίνω σωστό ή λάθος. Και κακώς ασχολούμαστε με το τι κάνει ο καθένας, έχει καταντήσει η μισή Ελλάδα να ασχολείται με την άλλη μισή, ας κοιτάξουμε καλύτερα τους εαυτούς μας.

Μπερδευεις την πραξη (δηλαδη του να πεις κατι σε αυτον προσωπικα ή να τον κουτσομπολεψεις πισω απο την πλατη του) με την σκεψη (δηλαδη του να κανεις οτι κανεις μεσα στο μυαλο σου).

 

Το πρωτο εχει συνεπειες και σε εσενα και σε αυτον. Το δευτερο εχει μονο σε εσενα και ειναι μια απολυτως φυσιολογικη και υγιης διαδικασια του εγγεφαλου μας.

 

 

Απο εκει και περα, ο γειτονας μου* χτυπαει την γυναικα του οποτε τσακωνεται μαζι της. Αυτο εμενα δε με βλαπτει επειδη δεν τις τρωω εγω. Τι "επιτρεπεται" να κανω σε αυτη την περιπτωση? Καταγγελια στην αστυνομια? Να του πω 2 λογακια στα ισα? Να μιλησω στη γυναικα του και να της δωσω καμια γραμμη υποστηριξης να απευθυνθει? Να αλλαξω καναλι στην τηλεοραση μασουλωντας ενα τεραστιο κομματι πιτσα λεγοντας οτι δε με νοιαζει και ουυυ μη μπλεκω τωρα? Γιατι να τους κατακρινω? Μπορει ετσι να εχουν μαθει, αυτος να δερνει και αυτη να τρωει. Μπορει να ειναι βιτσιο! Ποτε πρεπει κατι να μας ενδιαφερει και ποτε οχι?  Και αν θες να το παμε και παραπερα, τι γινεται αν μπλεκεται η θρησκεια/τροπος ζωης στο παραπανω? Αν ο αντρας ειναι ισλαμιστης/χριστιανοταλιμπαν και πιστευει σε αυτες τις μεθοδους? Γιατι να του αλλαξω τα πιστευω και να τον κρινω?

 

 

*το παραδειγμα αυτο δεν ειναι παραδειγμα αλλα το εχω ζησει. Και ναι η κοπελα τελικα μετα απο πολυ προσπαθεια και μερικα τρελα σκηνικα γλιτωσε απο τον δυναστη της. Και εγω ενοιωσα καλα που την βοηθησα, και αυτη που ηταν σε ενα σταδιο πριν απο την αυτοκτονια με την "ζωη" που ζουσε, αλλα και αυτος που γλιτωσε τη φυλακη επειδη με τις εξαρσεις βιας που ειχε γινοταν ανεξελεγκτος.

Επεξ/σία από defendar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αυτή η μυρωδιά είναι χειρότερα απο βόθρο. Χειρότερα απο μουχλιασμένα μακαρόνια ξεχασμένα στο νεροχύτη. Παω καμια φορά σε μαγαζί που καπνίζουν και επιστρέφοντας θέλω να βγάλω τα ρούχα μου και να τα πετάξω στα σκουπίδια. Ότι πιο απωθητικό και αντιαισθητικό σε γυναίκα (και φαντάζομαι και σε άντρα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...