Προς το περιεχόμενο

Ζευγάρι καπνιστή με αντί καπνιστή Πως τα βρισκετε !


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εμένα η λύση είναι απλή. Όποια καπνίζει δεν αξίζει την σημασία μου, πόσο μάλλον τον χρόνο μιας σχέσης.

Δεν έχω την διάθεση να μπλέκω με άτομα τα οποία εν έτη 2017 δεν κατανοούν τις συνέπειες του καπνίσματος, γιατί αυτομάτως δείχνει και την νοημοσύνη τους,  και δεν έχω όρεξη να φιλάω ένα σταχτοδοχείο. Ακόμα και 24 ώρες να μην έχει καπνίσει η άλλη, πας να την φιλήσεις έτσι βρωμάει.

 

Πολλοι έξυπνοι άνθρωποι καπνίζουν ακόμα και το 2017 οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την νοημοσύνη τους..Επίσης η πλειονότητα των καπνιστών ξέρει τους κινδύνους αλλα παίρνουν τα ρίσκα τους όπως τα παίρνουμε οι πιο πολλοί που όλο και κάποιες "ανθυγιεινές" συνήθειες θα έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι έξυπνοι άνθρωποι καπνίζουν ακόμα και το 2017 οπότε δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με την νοημοσύνη τους..Επίσης η πλειονότητα των καπνιστών ξέρει τους κινδύνους αλλα παίρνουν τα ρίσκα τους όπως τα παίρνουμε οι πιο πολλοί που όλο και κάποιες "ανθυγιεινές" συνήθειες θα έχουμε.

 

Ρίσκο σημαίνει ότι υπάρχει κάποια πιθανότητα να την σκαπουλάρεις. Όμως με μαθηματική ακρίβεια, ανεβάζεις τις πιθανότητες εκθετικά για καρδιοαγγειακά προβλήματα, εγκεφαλικό, και καρκίνο όχι μόνο των πνευμόνων αλλά και άλλων οργάνων άμεσα συνδεδεμένων όπως ο οισοφάγος, το στομάχι το στόμα. Ενώ παράλληλα καταστρέφεις ούλα, δόντια και τους τους πνεύμονες κάνοντάς τους έτσι.

 

lungs.jpg

 

 

 

Τώρα για το ποιος είναι "έξυπνος που καπνίζει", δεν το σχολιάζω καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα βρίσκουμε μακριά από γυναίκες καπνίστριες. Ειδικά αν πίνουν και ξενυχτάνε κιόλας βραστα θα πάνε 30 και θα εχουν μαύρο χαλί.

μέχρι το 2012 κάπνιζα 2 καπνούς την εβδομάδα ,το έκοψα μέσα σε μια μέρα επειδή το βαρέθηκα, οπότε δεν ειμαι απο αυτούς που ζαλίζουν κόσμο να το κόψει αλλα αμα φιλήσω γκόμενα που κάπνιζε παίζει να ξεράσω . Έχω ρίξει άκυρο σε γκόμενα που παίζει να κάπνιζε κ στον ύπνο της , όλη μέρα με ένα τσιγάρο . Αγκαλιά να την είχες ένιωθες οτι σου βάλανε το τασάκι μες τη μύτη

αμα ήταν στη φάση που λέτε , που κ που , με βούρτσισμα δοντιών κλπ , πάει στα κομμάτια ... αυτό το πράγμα όμως δεν αντέχεται

Άσε ρε φιλε 2 φορές βγήκα με γκομενα που κάπνιζε και αντε να τη φιλήσεις όταν δεν αντέχεις ούτε 2 λεπτά τον καπνό. Η μία έπινε και 4 5 ουίσκια στην καθισια οπότε έφαγε σουτ από το δεύτερο ραντεβού. 20 χρόνων και κυκλοφορούσε με μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια και στομα που μυριζε. Απορώ πως αντέχουν τον εαυτό τους τέτοια άτομα και δυστυχώς καπνίζουν πολλές κοπέλες τελευταία. Όχι ότι στον άνδρα είναι φυσιολογικό αλλά αν αρχίζουν και οι γυναίκες πάει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίσκο σημαίνει ότι υπάρχει κάποια πιθανότητα να την σκαπουλάρεις. Όμως με μαθηματική ακρίβεια, ανεβάζεις τις πιθανότητες εκθετικά για καρδιοαγγειακά προβλήματα, εγκεφαλικό, και καρκίνο όχι μόνο των πνευμόνων αλλά και άλλων οργάνων άμεσα συνδεδεμένων όπως ο οισοφάγος, το στομάχι το στόμα. Ενώ παράλληλα καταστρέφεις ούλα, δόντια και τους τους πνεύμονες κάνοντάς τους έτσι.

 

lungs.jpg

 

 

 

Τώρα για το ποιος είναι "έξυπνος που καπνίζει", δεν το σχολιάζω καν.

 

Αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ με την έννοια ρίσκο δεν καταλαβαίνω που μπερδεύεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν τα βρίσκουμε μακριά από γυναίκες καπνίστριες. Ειδικά αν πίνουν και ξενυχτάνε κιόλας βραστα θα πάνε 30 και θα εχουν μαύρο χαλί.

 

Άσε ρε φιλε 2 φορές βγήκα με γκομενα που κάπνιζε και αντε να τη φιλήσεις όταν δεν αντέχεις ούτε 2 λεπτά τον καπνό. Η μία έπινε και 4 5 ουίσκια στην καθισια οπότε έφαγε σουτ από το δεύτερο ραντεβού. 20 χρόνων και κυκλοφορούσε με μαύρους κύκλους κάτω από τα μάτια και στομα που μυριζε. Απορώ πως αντέχουν τον εαυτό τους τέτοια άτομα και δυστυχώς καπνίζουν πολλές κοπέλες τελευταία. Όχι ότι στον άνδρα είναι φυσιολογικό αλλά αν αρχίζουν και οι γυναίκες πάει.

Και τα δύο φύλα έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά στην Ευρώπη όσον αφορά το κάπνισμα. Μόνο οι Τούρκοι μας ξεπερνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο φύλα έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά στην Ευρώπη όσον αφορά το κάπνισμα. Μόνο οι Τούρκοι μας ξεπερνούν.

Και οι Ρώσοι καπνίζουν αρκετά. Προσωπικά επειδή είμαι πολύ της υγιείς ζωής γυμναστική διατροφή σπάνια πίνω φαντάζεσαι πόσο σιχαίνομαι το τσιγάρο. Μακάρι να έβρισκα ένα καλό που κάνει.

 

Καταστρέφει την υγεία αυτού που καπνίζει

Καταστρέφει την υγεία αυτών που δεν καπνίζουν αλλά το αναπνέουν

Βρομίζει το σπίτι όλες οι γωνίες είναι μαύρες

Καταστρέφει την τσέπη αυτού που καπνίζει

Μαύρα δόντια χαλάει την γεύση του καπνιστή

 

Μακαρι να έβρισκα ένα καλό λόγο να καπνίσει κάποιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο φύλα έχουν τα μεγαλύτερα ποσοστά στην Ευρώπη όσον αφορά το κάπνισμα. Μόνο οι Τούρκοι μας ξεπερνούν.

 

Αγγλία οι νεαρές καπνίστριες είναι σπάνιο θέαμα. Σε μία χώρα (Αγγλία) που το κάπνισμα έχει πέσει στο 17,2% (19% συνολικά στο ΗΒ)  οι μόνοι που βλέπεις στον γκισέ των super market να αγοράζουν τσιγάρα, είναι άτομα 50+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρι να έβρισκα ένα καλό λόγο να καπνίσει κάποιος

 

Ότι σε βοηθάει να χαλαρώσεις ίσως;

 

Σίγουρα το κάπνισμα είναι πάρα πολύ κακό, και σ' αυτό δεν διαφωνεί κανείς, πιστεύω. Αλλά από την άλλη, όσοι είναι αντικαπνιστές έχουν μια πολύ έντονη εμμονή με όσους καπνίζουν, λες και εκείνοι έχουν μόνο υγιεινές συνήθειες στην καθημερινότητά τους. Έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και αρκετούς μήνες και κάνω ηλεκτρονικό, το οποίο δεν με νοιάζει κι αν το ξεχάσω στο σπίτι μου. Τρελαίνομαι να ακούω από ανθρώπους ότι τους ενοχλεί ΚΑΙ το ηλεκτρονικό, το οποίο στην ουσία είναι ατμός και όχι καπνός, ενώ συνήθως δεν μυρίζει απολύτως τίποτα. Αυτό για μένα είναι υπερβολή και μάλιστα χοντρή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν είναι υπερβολή, εμένα με ενοχλεί και η μυρωδιά του ηλεκτρονικού.

Και είμαι αντικαπνίστρια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα επιβάλλω και στον άλλον τι θα κάνει.

Απλώς και οι καπνιστές θα πρέπει να σέβονται την υπάρχουσα νομοθεσία, αλλά δυστυχώς πολλοί δεν το κάνουν και την πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω καπνιζω ξεροντας οτι ειναι κακο κτλ, δεν χρειαζεται να εισαι αινσταιν για να το καταλαβεις αλλωστε. Το γιατι καπνιζω ειναι νομιζω θεμα προσωπικο και θα καπνιζω μεχρι να παρω την αποφαση να το κοψω.

Επισης αν καποιος εξω μου πει "φιλε το τσιγαρο σου ενοχλει"( ο καπνος δηλαδη) θα κανω τα απαραιτητα για να σταματησω να τον ενοχλω.

Το να χαρακτηριζεις καποιον "ηλιθιο" επειδη καπνιζει ειναι ................ασχολιαστο.

 

Το να μην θες να κανεις σχεση επειδη καπνιζει επισης το βρισκω νορμαλ, θα μπορουσες να μην θες να κανεις σχεση με καποιον επειδη ειναι 10 κιλα υπερβαρος. Υπαρχουν τα παντα εκει εξω......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σε βοηθάει να χαλαρώσεις ίσως;

 

Σίγουρα το κάπνισμα είναι πάρα πολύ κακό, και σ' αυτό δεν διαφωνεί κανείς, πιστεύω. Αλλά από την άλλη, όσοι είναι αντικαπνιστές έχουν μια πολύ έντονη εμμονή με όσους καπνίζουν, λες και εκείνοι έχουν μόνο υγιεινές συνήθειες στην καθημερινότητά τους. Έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και αρκετούς μήνες και κάνω ηλεκτρονικό, το οποίο δεν με νοιάζει κι αν το ξεχάσω στο σπίτι μου. Τρελαίνομαι να ακούω από ανθρώπους ότι τους ενοχλεί ΚΑΙ το ηλεκτρονικό, το οποίο στην ουσία είναι ατμός και όχι καπνός, ενώ συνήθως δεν μυρίζει απολύτως τίποτα. Αυτό για μένα είναι υπερβολή και μάλιστα χοντρή.

Το ηλεκτρονικό δεν με ενοχλεί να σου πω την αλήθεια ο ατμός που βγαίνει συνήθως μυρίζει και κάποια γλυκιά γεύση και δεν με επηρεάζει αρνητικά. Ο καπνός του τσιγάρου όμως βρομάει δεν είναι ότι έχουμε εμμονή και αν έχω κάποια συνήθεια εγώ όπως Gaming δεν επηρεάζει τους άλλους ενώ από το τσιγάρο πεθαίνουν 600000 παθητικοί καπνιστές κάθε χρόνο από καρκίνο λόγω του τσιγάρου. Αλλά σε αυτή τη χώρα επειδή κανείς δεν σέβεται κανέναν καπνίζουν παντού και ας έχει ταμπέλα απαγορεύεται το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι υπερβολή, εμένα με ενοχλεί και η μυρωδιά του ηλεκτρονικού.

Και είμαι αντικαπνίστρια, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα επιβάλλω και στον άλλον τι θα κάνει.

Απλώς και οι καπνιστές θα πρέπει να σέβονται την υπάρχουσα νομοθεσία, αλλά δυστυχώς πολλοί δεν το κάνουν και την πληρώνουμε όλοι οι υπόλοιποι.

 

Πώς μπορεί να σε ενοχλεί κάτι που δεν μυρίζει; Το ηλεκτρονικό δεν μυρίζει, εκτός αν είναι καμία γεύση καραμέλα, φράουλα κλπ. Τα καπνικά δεν έχουν μυρωδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και οι Ρώσοι καπνίζουν αρκετά. Προσωπικά επειδή είμαι πολύ της υγιείς ζωής γυμναστική διατροφή σπάνια πίνω φαντάζεσαι πόσο σιχαίνομαι το τσιγάρο. Μακάρι να έβρισκα ένα καλό που κάνει.

 

Καταστρέφει την υγεία αυτού που καπνίζει

Καταστρέφει την υγεία αυτών που δεν καπνίζουν αλλά το αναπνέουν

Βρομίζει το σπίτι όλες οι γωνίες είναι μαύρες

Καταστρέφει την τσέπη αυτού που καπνίζει

Μαύρα δόντια χαλάει την γεύση του καπνιστή

 

Μακαρι να έβρισκα ένα καλό λόγο να καπνίσει κάποιος

Και εγώ σιχαίνομαι το τσιγάρο. Αλλά όπως προείπα δεν μπορούμε να αναγκάσουμε κάποιον ενήλικα να το κόψει εκτός και αν υπάρχουν σοβαροί λόγοι υγείας και πάλι είναι δύσκολο. Είναι μια συνήθεια εθιστική και το να σταματήσεις να είσαι εθισμένος σε κάτι, οτιδήποτε δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο.

 

Στην Ελλάδα τα ποσοστά καπνιστών είναι τραγικά υψηλά, περίπου 43% για τους άνδρες, 33% για τις γυναίκες και μόλις διάβασα ότι για τα άτομα ηλικίας 13-15 νέα έρευνα δείχνει ότι είναι σε ποσοστό 14%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...