Προς το περιεχόμενο

Ζευγάρι καπνιστή με αντί καπνιστή Πως τα βρισκετε !


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το "αντικαπνιστής" ακούγεται σαν το άλλο που είχα ακούσει κάποτε το "αντιολυμπιακός" που έλεγαν κάποιοι όταν τους ρώταγες τι ομάδα είναι, και σου έλεγαν πως δεν ασχολούνται αλλά μισούν τον ολυμπιακό και πάντα θα υποστηρίζουν την αντίπαλή ομάδα όταν παίζει ο ολυμπιακός...

Λογικό είναι να σου ακούγεται έτσι αφού ο Ολυμπιακός είναι ο καρκίνος του ελλ. ποδοσφαίρου! :mrgreen:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα προτιμουσα τον ορο "μη καπνιστης" αντι για αντικαπνιστης.

Παλια καπνιζα και εγω πολυ,εδω και χρονια οχι,στην συντροφο δεν προσπαθω να επιβαλλω να μην καπνιζει γενικα,καλο θα ηταν να το διακοψει για το καλο της,αλλα στο σπιτι απαγορευεται.

Αυτο ειναι κατι μη διαπραγματευσιμο.

Ευτυχως στην Ελλαδα εχουμε μπαλκονια και ωραιο καιρο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, έχει τεράστια διαφορά ο αντικαπνιστής με τον μη καπνιστή.

 

Ο πρώτος είναι απόλυτος με οτιδήποτε έχει να κάνει με το κάπνισμα και ο δεύτερος απλά δεν καπνίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζεις δεν καπνίζεις άμα σβήσει το καντήλι σου τέλος..

Ή άλλη είχε καρκίνο, τον ξεπερνούσε.

.. Τελικά πέθανε στον σεισμό..

 

Δεν καπνίζω εδώ και 10 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως τα βριςκετε όσοι είστε καπνιστές και βγαίνετε με μη καπνιστές η τ αντίστροφο...............................

 

Αν θες απαντήσεις γενικότερα στο θέμα του καπνίσματος, καλώς.

Σε σχέση όμως με τα πρόσφατα περιστατικά που αναφέρεις θα σου έλεγα (χωρίς να σας ξέρω και χωρίς να είμαι ψυχολόγος ή να έχω κληρονομικό χάρισμα) ότι η πρόσφατη κλιμάκωση που περιγράφεις προφανώς και δεν αφορά τα κάπνισμα. Ή τουλάχιστον όχι μόνο αυτό.

Υπάρχει κάποιο άλλο θέμα. Από στρες και κούραση στη δουλειά μέχρι ότι θέλεις.

Απλά το ψάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμουσα τον ορο "μη καπνιστης" αντι για αντικαπνιστης.

Παλια καπνιζα και εγω πολυ,εδω και χρονια οχι,στην συντροφο δεν προσπαθω να επιβαλλω να μην καπνιζει γενικα,καλο θα ηταν να το διακοψει για το καλο της,αλλα στο σπιτι απαγορευεται.

Αυτο ειναι κατι μη διαπραγματευσιμο.

Ευτυχως στην Ελλαδα εχουμε μπαλκονια και ωραιο καιρο...

Kαι απορροφητηρες..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτος, βλέπω επίσης διάφορα κόμπλεξ και απωθημένα, καθώς και -δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά φαίνεται από το γραπτό σου- μάλλον σε πιέζει και η στάση του.

Επίσης, και θα πρέπει να σε προβληματίσει αυτό, δεν σε αποδέχεται όπως είσαι (και μάλλον βάζει τον εαυτούλη του πάνω από εσένα). Οπότε αγάπες και λοιπά συννεφάκια γιοκ, μόνο στην φαντασία. Καλά ξεμπερδέματα και πρόσεχε τους χειρισμούς του.

Να μη σε νοιαζει δηλαδη αν βλεπεις την κοπελα σου σα μελλοντικά σύζυγο, αν το παιδι σου θα μεγαλωσει σε περιβαλλον με τσιγαρο? Απο τη μητρα ως την ενηλικίωση.

 

Υ.γ. ειμαι καπνιστής.

Καπνίζεις δεν καπνίζεις άμα σβήσει το καντήλι σου τέλος..

Ή άλλη είχε καρκίνο, τον ξεπερνούσε.

.. Τελικά πέθανε στον σεισμό..

 

Δεν καπνίζω εδώ και 10 χρόνια.

Σορρυ αλλα λες μπουρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπνίζεις δεν καπνίζεις άμα σβήσει το καντήλι σου τέλος..

Ή άλλη είχε καρκίνο, τον ξεπερνούσε.

.. Τελικά πέθανε στον σεισμό..

 

Δεν καπνίζω εδώ και 10 χρόνια.

ρε μαν,εδω δεν ειμαστε γκρουπ μαμαδες.

τι λες?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι το 2012 κάπνιζα 2 καπνούς την εβδομάδα  ,το έκοψα μέσα σε μια μέρα επειδή το βαρέθηκα, οπότε δεν ειμαι απο αυτούς που ζαλίζουν κόσμο να το κόψει αλλα αμα φιλήσω γκόμενα που κάπνιζε παίζει να ξεράσω . Έχω ρίξει άκυρο σε γκόμενα που παίζει να κάπνιζε κ στον ύπνο της , όλη μέρα με ένα τσιγάρο . Αγκαλιά να την είχες ένιωθες οτι σου βάλανε το τασάκι μες τη μύτη
αμα ήταν στη φάση που λέτε , που κ που , με βούρτσισμα δοντιών κλπ , πάει στα κομμάτια ... αυτό το πράγμα όμως δεν αντέχεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα της μυρωδιάς θα δώσω και εγώ άλλον ένα πόντο στην θεωρία που λέει πως "νομίζεις οτι δεν μυρίζεις" γιατί εισαι καπνιστής. Οι περισσότεροι μη-καπνιστές θα σε μυρίζουν απο μέτρα μακρυά.

Θα προσθέσω εδώ και το εξής το οποίο δεν νομίζω να είδα να συζητιέται αλλά τουλάχιστον για εμένα ειναι πολύ μεγάλο κομμάτι.
Η συνήθεια του καπνίσματος παίρνει μπάλα αρκετά άλλα πράγματα τα οποία για τον καπνιστή περνάνε απαρατήρητα αλλά για κάποιους μη-καπνιστές είναι προβλήματα. Ένα παράδειγμα είναι οι έξοδοι/διασκέδαση/ασχολίες.
Προσωπικά έχω ακυρώσει αρκετές φορές εξόδους, συγκεντρώσεις κλπ, με την σκέψη πως θα βρεθώ σε ένα περιβάλλον όπου θα ντουμανιάσω, θα μυρίζω για ώρες τον καπνό τους, θα βρωμοκοπάνε τα ρούχα μου όταν θα φύγω, και τα πράγματα μου ακόμα, γιατί τα ρούχα πες οκ τα πετάς στο πλυντήριο asap... τα υπόλοιπα μου πράγματα? τσάντα, κράνος ή τέλος παντων ανάλογα με την ζωή του καθενός, ότι άλλο μπορεί να έχει μαζί του...
Δεν σημαίνει οτι απορρίπτω την παρέα, οπότε αυτοί που εδώ λένε πως ψάχνει δικαιολογίες ο δικός σου, μάλλον βιάζονται να μιλήσουν, αλλά η όλη εμπειρία αρκετές φορές μου είναι δυσάρεστη και οι συνθήκες αυτές, μου είναι λόγος να προτιμήσω τελικά να κάνω κάτι άλλο, γιατί το όλο experience έχει αρκετά πράγματα που θα με ενοχλούν καθ'όλη τη διάρκεια.
Και εδώ φυσικά το τι ενοχλεί κάποιους μη-καπνιστές δεν ειναι άμεσα εμφανές απο τους καπνιστές. Ανέφερα ένα απλό παράδειγμα το οποίο είμαι σίγουρος πως θα περνούσε απαρατήρητο σαν πρόβλημα απο τους καπνιστές.

Οπότε ίσως δεν ειναι απαραίτητα το αν κάπνισες ή όχι εσύ το πρωί πριν τον φιλήσεις όπως αναφέρεις. Είναι ίσως διάφορες μικρολεπτομέρειες οι οποίες ενοχλούν εκείνον, και αρκετούς άλλους μη-καπνιστές, οι οποίες δεν έχουν να κάνουν με εσένα προσωπικά αλλά με τα παρελκόμενα της συνήθειας του καπνίσματος που για εσένα περνάνε απαρατήρητα.

Κλείνοντας θα προσθέσω πως όποιοι εκφράζουν την άποψη "τι?? να αλλάξεις εσύ τον εαυτούλη σου για εκείνον? δεν σφάξανε! θα έπρεπε να σε δεχτεί όπως είσαι!", μάλλον δεν έχουν σκεφτεί καλά τα πράγματα ή είναι πολύ μικροί, ή το εννοούν διαφορετικά απο κάποιους άλλους.

Όλοι αλλάζουν μέσα σε μια σχέση ή και έξω απο αυτή. Όλοι έχουν κακές συνήθειες. Όλοι αναθεωρούν πράγματα αργότερα. Το πως βλέπεις τον σύντροφο σου και το πως σε βλέπει εκείνος δεν θα έπρεπε να κριθεί απο το πως βλέπει εκείνος μια (για εκείνον έστω) κακή συνήθεια αλλά ούτε και απο το πως βλέπεις εσύ εκείνον που δεν του αρέσει μια (και πάλι, για εκείνον) κακή συνήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου λοιπόν θα θέλα μια γνώμη,πάνω στο ζήτημα αλλά και θα θέλα να μου πείτε τι κάνετε όταν στο ζευγάρι ο ένας καπνίζει κι ο άλλος όχι.

 

Για εμένα η λύση είναι απλή. Όποια καπνίζει δεν αξίζει την σημασία μου, πόσο μάλλον τον χρόνο μιας σχέσης.

Δεν έχω την διάθεση να μπλέκω με άτομα τα οποία εν έτη 2017 δεν κατανοούν τις συνέπειες του καπνίσματος, γιατί αυτομάτως δείχνει και την νοημοσύνη τους,  και δεν έχω όρεξη να φιλάω ένα σταχτοδοχείο. Ακόμα και 24 ώρες να μην έχει καπνίσει η άλλη, πας να την φιλήσεις έτσι βρωμάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι πιο ερωτικο απο μια γκομενα που σου μιλαει με ενα μουσκεμενο φιλτρακι στο στομα,ενω στριβει..

Αηδία... Πωπω βρώμα και δυσοσμία

Για εμένα η λύση είναι απλή. Όποια καπνίζει δεν αξίζει την σημασία μου, πόσο μάλλον τον χρόνο μιας σχέσης.

Δεν έχω την διάθεση να μπλέκω με άτομα τα οποία εν έτη 2017 δεν κατανοούν τις συνέπειες του καπνίσματος, γιατί αυτομάτως δείχνει και την νοημοσύνη τους, και δεν έχω όρεξη να φιλάω ένα σταχτοδοχείο. Ακόμα και 24 ώρες να μην έχει καπνίσει η άλλη, πας να την φιλήσεις έτσι βρωμάει.

Ασε που χαλάει τα δόντια και φαινεται σαν νταλικιερης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...