Προς το περιεχόμενο

Ζευγάρι καπνιστή με αντί καπνιστή Πως τα βρισκετε !


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικά συμφωνώ 100% με τον τρόπο προσέγγισης που περιγράφει ο defacer και μετά θα σου πω topic starter δυο πράγματα: α) Το ηλεκτρονικό τσιγάρο μ' έχει βοηθήσει σε αρκετές περιπτώσεις ώστε να μην ενοχλώ και β και σημαντικότερο) Πιστεύω οτι ο δικός σου έχει πάρει απλά προσωπικά το να καταφέρεις να κόψεις το κάπνισμα μια για πάντα τώρα που η σχέση σας πέρασε στο επόμενο επίπεδο, για 'σένα. Εκμεταλλεύσου το κίνητρο...

Τον αδελφό μου έκανε η κοπέλα του και το 'κοψε με το ίδιο ακριβώς κίνητρο και εδώ και εξι χρόνια που έχει να το βάλει στο στόμα του, μνημονεύει ακόμα τη στάση της. Ξέρεις τί του 'λεγε; "σκέψου οτι ο οργανισμός σου, ο εαυτούλης δηλαδή, σ' αγαπάει τόσο που όταν αρρωσταίνεις τα βάζει με όλους και με ολα και σε κάνει καλά, εσύ όμως με το τσιγάρο του λες οοοχι καργιολάκι, εκεί, να πήξεις. Όταν χτυπάς στη δουλειά ενεργοποιείται ολόκληρος και σου κάνει καινούργιο το σημείο που χτύπησες σαν να μην έγινε ποτέ τίποτα και 'συ με το τσιγάρο είναι σαν να του λες "στ' αρχίδια μου" και δώστου στούμπωγμα τον καπνό. Σκέψου επίσης οτι ο εαυτούλης σου σ' αγαπάει τόσο που φροντίζει και για 'μένα, να σε 'χει καλά δηλαδή για να σε χαίρομαι, να χαίρομαι τον άντρα μου κι εσύ γυρνάς με το τσιγάρο στο στόμα και του λες "δεν με νοιάζει"... κάνει τα πάντα για 'σένα, πράγματα που δεν τα 'χω κάνει ούτε 'γω για 'σένα κι εσύ τον προδίδεις! Δεν είναι άδικο αυτό για πάρτυ του; :("

 

Φαντάσου οτι τον ζηλεύω τρελά που κατάφερε και το 'κοψε, μαχαίρι όμως :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως τα βριςκετε όσοι είστε καπνιστές και βγαίνετε με μη καπνιστές η τ αντίστροφο;

 

Αφορμή για την ερώτηση δίκη μου εμπειρία με μια σχέση χρόνων που κολλάει σαυτο το θέμα.

Το θέμα ειναι ότι ο μεν άνδρας σιχαίνεται το τσιγάρο και ότι έχει να κάνει με αυτό, μυρωδιά κλπ και τα συναφή. Η δε κοπέλα καπνίζει περιστασιακά η αλλιώς λίγο, περίπου έναν καπνό το μήνα συνολικά. Παλιοτερα έκανα περισσότερο (όχι πολύ ίσως 2-3 καπνούς το μήνα) αλλά σταδιακά το ελάττωσα (και οςο Πάει το μειώνω κι άλλο)διότι θέλω να το σταματήσω στο μέλλον και διότι συγκατοίκου με πλέον με το φίλο μου που δεν το θελει καθόλου. Θα κάνω μερικά τσιγάρα αν πάω για καφέ και στο σπίτι με τζάμια ανοιχτά κλπ και καλό αερισμό, φυσικά όταν λείπει οστε να μην αφήσει ίχνη. Έχω κι ένα τασάκι απ τα τζάμπο αυτό που κλείνει απο πάνω να μην εξαπλώνεται η μυρωδιά του. Όταν εχεουμε ρεπό και είμαστε όλη μέρα μαζί δεν κάνω καθόλου και δεν μου λείπει κιόλας. Στις διακοπές το ίδιο.

Εννοείται είμαι σχολαστική με τη στομΑτικη υγιεινή και γενικά να μην μυρίζω και 99,99τοις εκατό δεν μυρίζω, δεν αντιλαμβάνεται κάτι κι όλα καλά. Ξέρει ότι καπνίζω που και που αλλά κάθε φορά που θα δει ένα ξεχασμένο αποτσίγαρο η το τασάκι θα γίνει κυνήγημα γιατι καπνίζω και καταστρέφω την υγεία μου κι δεν του αρέσει κλπ., με αποκορύφωμα σήμερα το πρωί που βρήκε το τασάκι στο παράθυρο μου και τ άνοιξε κ βρήκε εφτά γόπες και μου λέγε ότι ειναι δίκη μου απόφαση αν θα καπνίζω και αντίστοιχα θα πάρει κι αυτός δικές του αποφάσεις (προφανώς εννοώντας τη σχέση μας κλπ). Εκνευρίστηκα που έψαξε το τασάκι το οποίο είχα σε πολύ διακριτικό σημείο και το είδε τυχαία όποτε δεν συνέχισα την κουβέντα γιατι δεν γούσταρα να αρχίσω να λέω ότι πχ τα εφτά τσιγάρα δεν έγιναν χθες άλλαζε βάθος ημερών κλπ. Το αποκορύφωμα, με φιλάει πριν φύγει για δουλειά, και μου λέει ότι μυρίζω τσιγάρο ενώ δεν είχα καπνίσει καθόλου σήμερα, χθες απόγευμα είχα κάνει το τελευταίο μετά φαγητά πλύσιμο δοντιών τσίχλες κλπ κλπ και σήμερα δεν του μύρισα κάτι αλλά όπως περιέργως όταν είδε το τασάκι του μύρισα τσιγάρο!

 

Λοιπόν, συγνώμη για το σεντόνι αλλά μ έχει προβληματίσει αυτή η συμπεριφορά γιατι κατα τ αλλά δεν έχει τέτοια θέματα ελέγχου και Γι αυτό τα πάμε και τοσο καλά όλα αυτά τα χρόνια. Ακόμη και το τσιγάρο κάποια στιγμή θ αποτελέσει παρελθόν, όχι τωρα όμως γιατι βρίσκομαι σε προσπάθεια δίαιτας και δεν θέλω να κόψω τα πάντα ταυτόχρονα.

 

Κάπου λοιπόν θα θέλα μια γνώμη,πάνω στο ζήτημα αλλά και θα θέλα να μου πείτε τι κάνετε όταν στο ζευγάρι ο ένας καπνίζει κι ο άλλος όχι.

 

Απλά πράγματα. σκέφτεσαι όλα τα υπόλοιπα καλά και παραβλέπεις κάτι που δεν σου αρέσει. Από την άλλη γίνεται μια προσπάθεια να μειωθούν οι συνέπειες μιας συνήθειας που αποδεδειγμένα και βλάπτει και ενοχλεί.

Η κατανόηση είναι το κλειδί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αποφεύγω να συναναστρέφομαι με άτομα που καπνίζουν, φίλος με καλεί στο σπίτι που καπνίζουν οι γονείς του και κάθε φορά που φεύγω βρωμάνε τα ρούχα μου και τα μαλλιά μου. Ειδικά αν μιλάμε για σχέση/φλέρτ, με το που δω κοπέλα να βάζει τσιγάρο στο στόμα έχει απορριφθεί ήδη.

 

Τώρα όσον αφορά την κατάσταση που περιγράφει η ts, εννοείται πως η συμπεριφορά του άλλου είναι προβληματική. Όταν δεν σ' αρέσει κάτι σε κάποιον ή του το λες εξ' αρχής ή φροντίζεις και βρίσκεις άλλο άτομο αν μιλάμε για σχέσεις/γκομενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν καπνιζω με τον καπνο δεν εχω θεμα.Δεν ειναι κριτηριο για μενα σε μια σχεση αν καπνιζει ο αλλος.Ειναι λεπτομερεια αν ταιριαζεις σε ολα τα αλλα με καποιον/α.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως σε αυτούς του είδους τις σχέσεις καπνιστή με μη καπνιστή, ο ένας παρασύρει τον άλλο και συνήθως κάποιος επιβάλλεται (είτε ευγενικά είτε όχι).

Είτε ο ένας θα υποχωρήσει και θα κάνει και αυτός κανένα τσιγάρο που και που, είτε θα παρασυρθεί ο άλλος και θα το κόψει.

 

Οσον αφορά το πρώτο post της ts, νομίζω ότι είναι αρκετά καταπιεστικός ο τρόπος που της φέρεται ο φίλος της. Δεν ζούμε στο 1930 για να κάνει τσιγάρο στα κρυφά από τον άντρα  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε με καπνιστρια. Ποτε. Ας ειναι και η Αραβανη. Δεν παλευεται αυτη η μυρωδια.

 

Ακριβώς αυτό. Δύσκολη η σχέση μεταξύ των δυο εκτός και αν ο έρωτας είναι μεγάλος. Η μυρωδιά δεν παλεύεται και αν είσαι καπνίστρια πίστεψε με ο μη καπνιστής θα σε μυρίζει από χιλιόμετρα γιατί η μυρωδιά είναι συνεχόμενη. Ειδικά όσο πλησιάζεις στο στόμα αισθάνεσαι ότι μυρίζει ο άλλος σαν τασάκι. Είναι εντελώς απωθητική η μυρωδιά όσο καλή στοματική υγιεινή και αν έχεις. Είναι σαν τους παππούδες που βρωμοκοπάνε σκορδίλα όσο και να πλένουν το στόμα τους, όσες μαστίχες και αν μασάνε. 

 

Προσωπικά είναι σοβαρός λόγος να μην γίνει τίποτε σοβαρό με την εκάστοτε κοπέλα. Ακόμα και μια απλή σεξουαλική περιπέτεια καθίσταται πολύ δύσκολη λόγο μυρωδιάς. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. Δύσκολη η σχέση μεταξύ των δυο εκτός και αν ο έρωτας είναι μεγάλος. Η μυρωδιά δεν παλεύεται και αν είσαι καπνίστρια πίστεψε με ο μη καπνιστής θα σε μυρίζει από χιλιόμετρα γιατί η μυρωδιά είναι συνεχόμενη. Ειδικά όσο πλησιάζεις στο στόμα αισθάνεσαι ότι μυρίζει ο άλλος σαν τασάκι. Είναι εντελώς απωθητική η μυρωδιά όσο καλή στοματική υγιεινή και αν έχεις. Είναι σαν τους παππούδες που βρωμοκοπάνε σκορδίλα όσο και να πλένουν το στόμα τους, όσες μαστίχες και αν μασάνε.

 

Προσωπικά είναι σοβαρός λόγος να μην γίνει τίποτε σοβαρό με την εκάστοτε κοπέλα. Ακόμα και μια απλή σεξουαλική περιπέτεια καθίσταται πολύ δύσκολη λόγο μυρωδιάς.

Εχω παρατήσει γυναίκα για βρώμα στόματος από τσιγάρο.. Αντίο θα σε δω στο πλοίο, με είπε γκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να σέβεται την προσπάθεια που κάνεις, εφόσον προσπαθείς τόσο πολύ και δεν τα έχετε από χθες για να σε γνωρίζει τώρα. Πολύ ελαφρά εμείς τον κρίνουμε, εσύ ζεις μαζί του όμως και ξέρεις τι χαρακτήρα έχει. Είχε προσδοκίες πως θα κόψεις το κάπνισμα, αλλά αυτή τη στιγμή αισθάνεται πως έχει φτάσει ο κόμπος στο χτένι και σε απειλεί ώστε να σε ταρακουνήσει περισσότερο. Είναι επιλογή του καθενός τι θα κάνει όμως, ο άλλος δεν μπορεί να του το επιβάλλει με το ζόρι. Κι αν σήμερα είναι το κάπνισμα, αύριο; Θα με προβλημάτιζε αυτό στη θέση σου.

 

Ευτυχώς δεν ήρθα ποτέ σε δύσκολη θέση με το θέμα τσιγάρο. Ο φίλος μου σταμάτησε το κάπνισμα μετά το πρώτο μας ραντεβού (φιλικό) γιατί απλώς έτσι την είδε. Παρασύρθηκε από την κουβέντα και δεν άναψε τσιγάρο εκείνη την ημέρα, άρα το κράτησε και για τις επόμενες. Δε νομίζω να συνεχίζαμε κάπως αν το κάπνισμα παρέμενε, τον είχα δει να καπνίζει μια φορά και το βρήκα πολύ αντιαισθητικό. Συμφωνώ πως είτε ο ένας θα τραβήξει τον άλλο προς τη μεριά του, είτε δεν θα τον νοιάζει από την αρχή τι κάνει ο άλλος. Δεν φαίνεται να υπάρχει μέση λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να σέβεται την προσπάθεια που κάνεις, εφόσον προσπαθείς τόσο πολύ και δεν τα έχετε από χθες για να σε γνωρίζει τώρα. 

Προσπαθεια εννοεις το οτι προσπαθει να μην του το δειχνει?

γιατι οκ,βλεπουμε και εμεις τη μια πλευρα,αλλα δε μπορουμε να ξερουμε ουτε τι κρυβεται απο πισω απο την πλευρα της κοπελας,ουτε φυσικα και του φιλου της.

ξερουμε μονο αυτα που μας ειπε η κοπελα,που αν το σκεφτεις τον παρουσιαζει σχετικα κακο.

Αν ηταν ετσι οπως τα λεει δε θα καθοταν παραπερα μαζι του.

Το να προσπαθησει να το κοψει αντι να το κρυψει δε θα ηταν καλυτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...