Προς το περιεχόμενο

Ζευγάρι καπνιστή με αντί καπνιστή Πως τα βρισκετε !


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) Της είπε -και απαίτησε- να κόψει το κάπνισμα (μην εστιάζεις στο "κάπνισμα", στη θέση του θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο). Χειριστική και κομπλεξική αντίδραση.

Οχι. Στο καπνισμα εστιαζω γιατι αυτο ειναι το θεμα και γιατι ξερω απο πρωτο χερι οτι στο συγκεκριμενο θεμα ο συμβιβασμος ειναι ανθρωπινως αδυνατος για ορισμενους .

Μην μπλεκεις το καπνισμα με αλλα ζητηματα, ειναι τελειως διαφορετικο το να προσπερασεις ενα κερατο, απο το να ανεχτεις το καπνισμα. Οσο αντιστοιχα δυσκολο ειναι να κοψεις και το καπνισμα.

β)Εάν είχε τα @@ φυσικά, θα της έλεγε "ξέρεις, σεβομαι ότι καπνίζεις και θέλεις να καπνίζεις, όμως εγώ δεν μπορώ να το ανεχτώ γι' αυτό και θέλω να χωρίσουμε". Αυτό για μένα είναι το ειλικρινές

Αφου της το ειπε. Το προβλημα σου ειναι οτι αντι να πει αυτην την προταση, ειπε "θα παρω τις αποφασεις μου" που σημαινει ακριβως το ιδιο;

 

Απο αυτα που γραφεις, προσωπικα διακρινω ταση να βαφτισεις μονο την μια πλευρα χειριστικη επειδη εσυ για τους δικους σου λογους θεωρεις αυτονοητο και δεδομενο οτι το καπνισμα πρεπει να το ανεχονται οι παντες.

Αν κατανοησεις οτι καποιοι απλα δεν μπορουν να το ανεχτουν, τοτε θα καταλαβεις οτι δεν μπορεις να συμπερανεις αν ο τυπος ειναι χειριστικος ή κομπλεξικος ή οτι αλλο του εχεις σουρει ως χαρακτηρισμο μεχρι στιγμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο αυτα που γραφεις, προσωπικα διακρινω ταση να βαφτισεις μονο την μια πλευρα χειριστικη επειδη εσυ για τους δικους σου λογους θεωρεις αυτονοητο και δεδομενο οτι το καπνισμα πρεπει να το ανεχονται οι παντες.

Αν κατανοησεις οτι καποιοι απλα δεν μπορουν να το ανεχτουν, τοτε θα καταλαβεις οτι δεν μπορεις να συμπερανεις αν ο τυπος ειναι χειριστικος ή κομπλεξικος ή οτι αλλο του εχεις σουρει ως χαρακτηρισμο μεχρι στιγμης.

 

Όχι, σε διαβεβαιώνω πως δεν έχω τέτοια πρόθεση και στη θέση του "καπνίσματος" βάλε ότι θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σε διαβεβαιώνω πως δεν έχω τέτοια πρόθεση και στη θέση του "καπνίσματος" βάλε ότι θέλεις.

Αυτη ειναι η διαφορα που συνεχιζεις να μην αντιλαμβανεσαι.

Ειναι ΑΛΛΟ το καπνισμα και ΑΛΛΟ ολα τα αλλα. Δεν ειναι συγκρισιμα. Και η ιδια η ts λεει οτι στα υπολοιπα θεματα δεν ειναι ετσι ο συντροφος, αν αυτο σε βοηθαει να το καταλαβεις καλυτερα.

 

Υπαρχουν ανθρωποι που καναν σχεση με καπνιστη, εκει αντιληφθηκαν οτι δεν μπορουν να το ανεχθουν και δεν ξανακανανε (σχεση με καπνιστη). Ειναι χειριστικοι και κομπλεξικοι;

 

Το πως αντεδρασαν σε αυτη τη σχεση οταν συνηδητοποιησαν οτι εχουν θεμα με το συγκεκριμενο ζητημα, δεν σημαινει οτι ειναι ετσι στις σχεσεις τους για καθε αλλο ζητημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος είναι τόσο κατηγορηματικός εναντίον του καπνίσματος σε μια σχέση, το καλύτερο είναι να μην την ξεκινήσει καν με καπνιστή, έστω και περιστασιακό.

 

Βέβαια εν αρχή ην ο ενθουσιασμός, αλλά θα πρέπει να βλέπεις και λίγο μπροστά αφού σε απασχολεί τόσο το συγκεκριμένο (ή οποιοδήποτε άλλο) θέμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος είναι τόσο κατηγορηματικός εναντίον του καπνίσματος σε μια σχέση, το καλύτερο είναι να μην την ξεκινήσει καν με καπνιστή, έστω και περιστασιακό.

Υπαρχει και η περιπτωση να το συνηδητοποιησει κατα τη διαρκεια της πρωτης του σχεσης με καπνιστη/στρια.

Εξ'ου και θεματα σαν το παρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ΟΚ, για πρώτη φορά δικαιολογείται έως ένα βαθμό.

 

Βέβαια δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο απ' το αρχικό post.

Αν ο τυπος του παροντος thread χωρισει και τα φτιαξει με αλλη που καπνιζει (ή αν τα ξαναειχε με γυναικα που καπνιζει) τοτε δεχομαι ολα οσα του καταλογιζουν ορισμενοι.

 

Παρολα αυτα εγω αναφερομαι σε καθε μου ποστ σε αυτους που το αντιλαμβανονται στην πρωτη σχεση (και δεν ξαναεκανανε σχεση με καπνιστη/τρια) . Και για αυτες τις περιπτωσεις οι χαρακτηρισμοι κομπλεξικος-χειριστικος-προβληματικος-σε βλεπει σαν κτημα του κλπ, απλως επιβεβαιωνουν ενα ρητο "εξω απο το χορό πολλα τραγουδια λένε". Ειναι απλα προφανες πως ορισμενοι αδυνατουν να αντιληφθουν τη σημασια του συγκεκριμενου ζητηματος για καποιους ανθρωπους, με αποτελεσμα να μην ερχονται ποτε στη θεση τους και να θεωρουν καθε συμπεριφορα γυρω απο αυτο το θεμα αδικαιολογητη, ακομα και τον χωρισμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, συγνώμη για το σεντόνι αλλά μ έχει προβληματίσει αυτή η συμπεριφορά γιατι κατα τ αλλά δεν έχει τέτοια θέματα ελέγχου και Γι αυτό τα πάμε και τοσο καλά όλα αυτά τα χρόνια. Ακόμη και το τσιγάρο κάποια στιγμή θ αποτελέσει παρελθόν, όχι τωρα όμως γιατι βρίσκομαι σε προσπάθεια δίαιτας και δεν θέλω να κόψω τα πάντα ταυτόχρονα.

Αυτή η συμπεριφορά που λες πως είναι αποκλειστικά και μόνο ως προς το τσιγάρο, υπήρχε και πριν την περιπέτειά σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν κάποιος είναι τόσο κατηγορηματικός εναντίον του καπνίσματος σε μια σχέση, το καλύτερο είναι να μην την ξεκινήσει καν με καπνιστή, έστω και περιστασιακό.

 

Βέβαια εν αρχή ην ο ενθουσιασμός, αλλά θα πρέπει να βλέπεις και λίγο μπροστά αφού σε απασχολεί τόσο το συγκεκριμένο (ή οποιοδήποτε άλλο) θέμα.

Υπάρχει και η περίπτωση το κάπνισμα να ξεκινήσει κατά τη διάρκεια της σχέσης. Απεχθάνομαι τη μυρωδιά του τσιγάρου και όλα όσα το συνοδεύουν, όμως είχα σχέση για πάνω από 5 χρόνια με καπνιστή γιατί στην αρχή έκανε ένα τσιγάρο τη βδομάδα το πολύ και κατέληξε να καπνίσει καθημερινά. Αν ήταν έτσι απ' την αρχή δε θα ξεκινούσα καν τη σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο τυπος του παροντος thread χωρισει και τα φτιαξει με αλλη που καπνιζει (ή αν τα ξαναειχε με γυναικα που καπνιζει) τοτε δεχομαι ολα οσα του καταλογιζουν ορισμενοι.

 

Παρολα αυτα εγω αναφερομαι σε καθε μου ποστ σε αυτους που το αντιλαμβανονται στην πρωτη σχεση (και δεν ξαναεκανανε σχεση με καπνιστη/τρια) . Και για αυτες τις περιπτωσεις οι χαρακτηρισμοι κομπλεξικος-χειριστικος-προβληματικος-σε βλεπει σαν κτημα του κλπ, απλως επιβεβαιωνουν ενα ρητο "εξω απο το χορό πολλα τραγουδια λένε". Ειναι απλα προφανες πως ορισμενοι αδυνατουν να αντιληφθουν τη σημασια του συγκεκριμενου ζητηματος για καποιους ανθρωπους, με αποτελεσμα να μην ερχονται ποτε στη θεση τους και να θεωρουν καθε συμπεριφορα γυρω απο αυτο το θεμα αδικαιολογητη, ακομα και τον χωρισμο...

 

Γνώμη μου είναι ότι όταν κάποιος είναι απόλυτος στον υπερθετικό βαθμό, δύσκολα ευθύνονται οι άλλοι, ή τουλάχιστον δεν ευθύνονται άμεσα για τις καταστάσεις που δημιουργούνται.

 

Υπήρξα κι εγώ απόλυτος σε κάποια θέματα μικρότερος, και αργότερα άρχισα να βλέπω ότι είναι άσχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι όταν κάποιος είναι απόλυτος στον υπερθετικό βαθμό, δύσκολα ευθύνονται οι άλλοι, ή τουλάχιστον δεν ευθύνονται άμεσα για τις καταστάσεις που δημιουργούνται.

 

Υπήρξα κι εγώ απόλυτος σε κάποια θέματα μικρότερος, και αργότερα άρχισα να βλέπω ότι είναι άσχημο.

Συνεχιζετε να γενικευετε ενα συγκεκριμενο θεμα που δεν σηκωνει γενικευση...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσα χρονια ειστε μαζι ? Υπαρχουν καποιοι παντως που χωριζουν μετα απο ...20 χρονια λογω ασυμφωνιας χαρακτηρων.Που σημαινει οτι μπορει να τραβηξει και πολυ το τρενο, μπορει να αποτελει και αλατοπιπερο στην σχεση σας, οι τσακωμοι για το τσιγαρο να σπανε την ρουτινα της καθημερινοτητας  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλικα προς την κοπελα που το ξεκινησε,οι καπνισες δεν καταλαβαινουν ποσο ενοχλητικη ειναι η οσμη στους μη καπνιστες.

ισως υποβοσκουν αλλα θεματα,αλλα δεν ξεφορτωνεσια ευκολα τη μυρωδια.

δεν ειναι παραλογο να σου ζηταει να το κοψεις,αν ειναι αυτο ξεκαθαρα το προβλημα σας.

δεν υπαρχει η αλλη πλευρα του νομισματος οπως ειπε ο φιλος απο πανω,μη λετε οτι να'ναι.

αν αξιζει η σχεση σου σκεψου να το κοψεις.

απο οτι καταλαβα απο καποιος χαρακτηρισμους οπως κομπλεξικος και αλλα ωραια,μαλλον επειδη καπνιζετε οι ιδιοι δε μπορειτε να το δειτε αντικειμενικα,καλο θα ειναι να μην χαρακτηριζετε ετσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...