Προς το περιεχόμενο

Ζευγάρι καπνιστή με αντί καπνιστή Πως τα βρισκετε !


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως τα βριςκετε όσοι είστε καπνιστές και βγαίνετε με μη καπνιστές η τ αντίστροφο;

 

Αφορμή για την ερώτηση δίκη μου εμπειρία με μια σχέση χρόνων που κολλάει σαυτο το θέμα.

Το θέμα ειναι ότι ο μεν άνδρας σιχαίνεται το τσιγάρο και ότι έχει να κάνει με αυτό, μυρωδιά κλπ και τα συναφή. Η δε κοπέλα καπνίζει περιστασιακά η αλλιώς λίγο, περίπου έναν καπνό το μήνα συνολικά. Παλιοτερα έκανα περισσότερο (όχι πολύ ίσως 2-3 καπνούς το μήνα) αλλά σταδιακά το ελάττωσα (και οςο Πάει το μειώνω κι άλλο)διότι θέλω να το σταματήσω στο μέλλον και διότι συγκατοίκου με πλέον με το φίλο μου που δεν το θελει καθόλου. Θα κάνω μερικά τσιγάρα αν πάω για καφέ και στο σπίτι με τζάμια ανοιχτά κλπ και καλό αερισμό, φυσικά όταν λείπει οστε να μην αφήσει ίχνη. Έχω κι ένα τασάκι απ τα τζάμπο αυτό που κλείνει απο πάνω να μην εξαπλώνεται η μυρωδιά του. Όταν εχεουμε ρεπό και είμαστε όλη μέρα μαζί δεν κάνω καθόλου και δεν μου λείπει κιόλας. Στις διακοπές το ίδιο.

Εννοείται είμαι σχολαστική με τη στομΑτικη υγιεινή και γενικά να μην μυρίζω και 99,99τοις εκατό δεν μυρίζω, δεν αντιλαμβάνεται κάτι κι όλα καλά. Ξέρει ότι καπνίζω που και που αλλά κάθε φορά που θα δει ένα ξεχασμένο αποτσίγαρο η το τασάκι θα γίνει κυνήγημα γιατι καπνίζω και καταστρέφω την υγεία μου κι δεν του αρέσει κλπ., με αποκορύφωμα σήμερα το πρωί που βρήκε το τασάκι στο παράθυρο μου και τ άνοιξε κ βρήκε εφτά γόπες και μου λέγε ότι ειναι δίκη μου απόφαση αν θα καπνίζω και αντίστοιχα θα πάρει κι αυτός δικές του αποφάσεις (προφανώς εννοώντας τη σχέση μας κλπ). Εκνευρίστηκα που έψαξε το τασάκι το οποίο είχα σε πολύ διακριτικό σημείο και το είδε τυχαία όποτε δεν συνέχισα την κουβέντα γιατι δεν γούσταρα να αρχίσω να λέω ότι πχ τα εφτά τσιγάρα δεν έγιναν χθες άλλαζε βάθος ημερών κλπ. Το αποκορύφωμα, με φιλάει πριν φύγει για δουλειά, και μου λέει ότι μυρίζω τσιγάρο ενώ δεν είχα καπνίσει καθόλου σήμερα, χθες απόγευμα είχα κάνει το τελευταίο μετά φαγητά πλύσιμο δοντιών τσίχλες κλπ κλπ και σήμερα δεν του μύρισα κάτι αλλά όπως περιέργως όταν είδε το τασάκι του μύρισα τσιγάρο!

 

Λοιπόν, συγνώμη για το σεντόνι αλλά μ έχει προβληματίσει αυτή η συμπεριφορά γιατι κατα τ αλλά δεν έχει τέτοια θέματα ελέγχου και Γι αυτό τα πάμε και τοσο καλά όλα αυτά τα χρόνια. Ακόμη και το τσιγάρο κάποια στιγμή θ αποτελέσει παρελθόν, όχι τωρα όμως γιατι βρίσκομαι σε προσπάθεια δίαιτας και δεν θέλω να κόψω τα πάντα ταυτόχρονα.

 

Κάπου λοιπόν θα θέλα μια γνώμη,πάνω στο ζήτημα αλλά και θα θέλα να μου πείτε τι κάνετε όταν στο ζευγάρι ο ένας καπνίζει κι ο άλλος όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγώ πολύ αραιά και πού θα κάνω ένα τσιγάρο, όπως και όταν θα τύχει να βγω έξω για φαΐ και θα το σηκώνει η περίσταση.

 

Η γυναίκα δεν το ακουμπάει καν, αλλά δεν την ενοχλεί, αφού τηρώ κι εγώ τους βασικούς κανόνες που αναφέρεις κι εσύ.

 

Μάλλον ο δικός σου είναι ψυχαναγκαστικός με το θέμα, και δεν είμαι σίγουρος αν το κάπνισμα είναι η αφορμή ή η αιτία για τέτοια ξεσπάσματα.

 

Νομίζω πως εκεί θα πρέπει να εστιάσεις, αν και θεωρείς ότι πέρα από αυτό δεν έχει άλλα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Παιδιά κάποιοι όντως δεν αντέχουμε καθόλου το κάπνισμα. Προσωπικά είναι αποτρεπτικός λόγος για να είμαι με κάποιον.

 

Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση αφού είστε μαζί, η συμπεριφορά του είναι απαράδεκτη για εμένα. Ενήλικη είσαι, δεν γίνεται να στο επιβάλλει. Και όπως λες ούτε είσαι εθισμένη ούτε φαντάζομαι υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας ώστε να δικαιολογεί την αντίδραση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρεθει ακριβως στην ιδια θεση με αυτον και...τον καταλαβαινω απολυτα διοτι ειχα κι εγω αντιστοιχες αντιδρασεις με αυτες που περιγραφεις αν και εκ πρωτης οψεως δειχνουν πολυ εγωιστικες-χειριστικες, δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται. Προσωπικα, αυτη η σχεση με διδαξε να αποφευγω τετοιες περιπτωσεις για σχεσεις, γιατι απλα καταλαβα πως αδυνατω να δεχτω και να κοντρολλαρω το συγκεκριμενο ζητημα μεσα μου. Ειναι για καποιους ανθρωπους πολυ δυσκολο να συμβιβαστουν με αυτο. Πιθανοτατα εχει μεγαλωσει σε συντηρητικο περιβαλλον οπου το τσιγαρο -ειδικα στη γυναικα- ειναι συνδεδεμενο με "ενοχοποιημενες" κοινωνικες συμπεριφορες-στιγματιζει. Ουτε αυτο το mindset θα του το αλλαξεις.
 
Δεν νομιζω οτι εχει να κανει προσωπικα με σενα η σταση του αλλα αποτι καταλαβαινω απλα δεν δεχεται την Χ γυναικα να καπνιζει, οποια κι αν ειναι αυτη και δυσκολα θα του το αλλαξεις.
 
Επισης το οτι κρυβεις τασακια κλπ και τα βρισκει με γοπες, ή οταν ειστε μαζι δεν καπνιζεις αλλα οταν λειπει καπνιζεις, μαλλον τον triggαρει παραπανω αντι να τον ηρεμει γιατι του δημιουργει την εντυπωση οτι του κρυβεσαι.
 
Και φυσικα, οταν η σχεση σας θα περασει απο φουρτουνα, αυτο το θεματακι θα ειναι το πρωτο που θα βρισκει ευκαιρο για να του γυρνανε κι αλλο τα μυαλα και επιπλεον θα στο χτυπαει συνεχως ως αφορμη για το οτιδηποτε. Κοινως, προβλημα...
 
Τελειωνοντας, θεωρω πως ειναι πολυ ειλικρινης στο οτι θα παρει αποφασεις αν δεν το κοψεις...Θελει-απαιτει να το κοψεις, ξεκαθαρα. Οχι να μην κανεις τσιγαρο μπροστα του, αλλα να το κοψεις μαχαιρι. Αυτη ειναι η αντιληψη του-πεποιθηση του για το ζητημα, δεν θα αλλαξει.
 
ΥΓ.  Τα παραπανω με την προυποθεση οτι δεν υποβοσκουν αλλες αιτιες για τετοιες συμπεριφορες.

YΓ2. Αν η σχεση αξιζει, εχεις και χειροπιαστο κινητρο για να κανεις κατι καλο για τον εαυτο σου. Οχι επειδη στο λεει αυτος φυσικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαράδεκτος, βλέπω επίσης διάφορα κόμπλεξ και απωθημένα,  καθώς και -δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει, αλλά φαίνεται από το γραπτό σου- μάλλον σε πιέζει και η στάση του.
Επίσης, και θα πρέπει να σε προβληματίσει αυτό, δεν σε αποδέχεται όπως είσαι (και μάλλον βάζει τον εαυτούλη του πάνω από εσένα). Οπότε αγάπες και λοιπά συννεφάκια γιοκ, μόνο στην φαντασία. Καλά ξεμπερδέματα και πρόσεχε τους χειρισμούς του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω καπνισες την προηγουμενη,και του μυρισε την επομενη,αφορμη ψαχνει.μην δενεις κομπο αυτην την σχεση.ειπαμε,ειναι ενοχλητικη η οσμη,οταν μολις εχει καπνινει ο αλλος,οχι μια μερα μετα....ειτε ειναι ακρως υπερβολικος,ειτε ψαχνει αφορμη,ειτε θελει να επιβληθει......ανεπιθυμητη συμπεριφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειωνοντας, θεωρω πως ειναι πολυ ειλικρινης στο οτι θα παρει αποφασεις αν δεν το κοψεις...Θελει-απαιτει να το κοψεις, ξεκαθαρα. Οχι να μην κανεις τσιγαρο μπροστα του, αλλα να το κοψεις μαχαιρι. Αυτη ειναι η αντιληψη του-πεποιθηση του για το ζητημα, δεν θα αλλαξει.

 

Κανείς δεν είναι κτήμα κανενός για να θέλει, πόσο μάλλον να απαιτεί. Συζητάει τι του αρέσει (χωρίς να ζητάει) και από κει και πέρα εάν δεν του αρέσει το αποτέλεσμα ή η απόφαση της θεματοθέτριας.. μπορεί να πάει στο καλό και άντε γεια. Για όλους ισχύει αυτό.

 

Όταν θέλουμε/απαιτούμε κάτι από κάποιον άλλον που δεν είναι κτήμα μας και δεν θα γίνει ποτέ, τότε μιλάμε για πολλά κόμπλεξ και απωθημένα. simple as that

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είναι κτήμα κανενός για να θέλει, πόσο μάλλον να απαιτεί. Λέει τι θέλει (χωρίς να ζητάει) και από κει και πέρα εάν δεν του αρέσει το αποτέλεσμα.. μπορεί να πάει στο καλό και άντε γεια. Για όλους ισχύει αυτό.

 

Όταν θέλουμε/απαιτούμε κάτι από κάποιον άλλον που δεν είναι κτήμα μας και δεν θα γίνει ποτέ, τότε μιλάμε για πολλά κόμπλεξ και απωθημένα. simple as that

 

Η αλλη οψη του νομισματος σε αυτο που λες, ειναι να αλλαξει αυτος για χαρη του καπνιστη, ενω πρακτικα δεν μπορει να το ανεχτει για τους δικους του λογους.

 

Οποτε, οσο ο ενας απαιτει απο τον αλλο να κοψει το καπνισμα, αλλο τοσο απαιτει ο αλλος απο τον πρωτο να συμβιβαστει με το καπνισμα. Εαν κανεις δεν κανει πισω για τους λογους που αναφερεις, τι μενει; Αυτο που της ειπε, το οποιο οπως ειπα το βρισκω πολυ τιμιο και ειλικρινες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είναι κτήμα κανενός για να θέλει, πόσο μάλλον να απαιτεί. Συζητάει τι του αρέσει (χωρίς να ζητάει) και από κει και πέρα εάν δεν του αρέσει το αποτέλεσμα ή η απόφαση της θεματοθέτριας.. μπορεί να πάει στο καλό και άντε γεια. Για όλους ισχύει αυτό.

 

Όταν θέλουμε/απαιτούμε κάτι από κάποιον άλλον που δεν είναι κτήμα μας και δεν θα γίνει ποτέ, τότε μιλάμε για πολλά κόμπλεξ και απωθημένα. simple as that

 

 

Προφανώς δεν απαιτεί κανείς τίποτα ούτε είναι κανείς κτήμα κανενός. Όπως ο καπνιστής δεν είναι κτήμα του άλλου, έτσι και ο μη-καπνιστής είναι αντίστοιχα κτήμα κανενός, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανέχεται τέτοια πράγματα.

 

Αν δεν τα βρεις σε τέτοιες περιπτώσεις, είτε με τον έναν να το υπομένει χωρίς να μιλάει, είτε με τον άλλο να το κόψει, χωρίζεις. Απλά τα πράγματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλη οψη του νομισματος σε αυτο που λες, ειναι να αλλαξει αυτος που απλα δεν ανεχεται το τσιγαρο για χαρη του καπνιστη.

 

Οποτε, οσο ο ενας απαιτει απο τον αλλο να κοψει το καπνισμα, αλλο τοσο απαιτει ο αλλος απο τον πρωτο να συμβιβαστει με το καπνισμα. Εαν κανεις δεν κανει πισω για τους λογους που αναφερεις, τι μενει; Αυτο που της ειπε, το οποιο οπως ειπα το βρισκω πολυ τιμιο και ειλικρινες.

 

Σε μία σχέση κανείς δεν αλλάζει.

Στην προκειμένη περίπτωση, της σχέσης αυτής, απλά δεν... η επικοινωνία έχει πάει περίπατο και η "σχέση" είναι μόνο για να έχουμε να λέμε. Δυστυχώς.

Προφανώς δεν απαιτεί κανείς τίποτα ούτε είναι κανείς κτήμα κανενός. Όπως ο καπνιστής δεν είναι κτήμα του άλλου, έτσι και ο μη-καπνιστής είναι αντίστοιχα κτήμα κανενός, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ανέχεται τέτοια πράγματα.

 

Αν δεν τα βρεις σε τέτοιες περιπτώσεις, είτε με τον έναν να το υπομένει χωρίς να μιλάει, είτε με τον άλλο να το κόψει, χωρίζεις. Απλά τα πράγματα.

 

Συμφωνώ. Δες τι έγραψα παραπάνω στον YourTrueLegend.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπνιζα και εγώ και όταν το έκοψα κατάλαβα τι συμβαίνει στο θέμα μυρωδιά. Γελάω όταν λες ότι καπνίζω διακριτικά και αερίζω τον χώρο, πλένω το στόμα και δεν το καταλαβαίνει κτλ. Πλέον το μυρίζω από χιλιόμετρα και αρκετή ώρα μετά. Δεν λέω ότι έχει δίκιο ή ότι πρέπει να κάνεις ότι θέλει αυτός, δικές σου αποφάσεις αυτές. Αλλά αυτό το "καπνίζω διακριτικά και δεν με καταλαβαίνουν" μην το λέτε. Εμένα μου μυρίζουν πλέον και οι γόπες να φανταστείς.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία σχέση κανείς δεν αλλάζει.

Στην προκειμένη περίπτωση, της σχέσης αυτής, απλά δεν... η επικοινωνία έχει πάει περίπατο και η "σχέση" είναι μόνο για να έχουμε να λέμε. Δυστυχώς.

 

 

Συμφωνώ. Δες τι έγραψα παραπάνω στον YourTrueLegend.

Συνεπως ποιο ειναι το προβλημα με τη συμπεριφορα του μη κανπιστη;

Της ειπε εμεσως πλην σαφως οτι θα χωρισουν αν δεν κοψει το τσιγαρο μαχαιρι.

 

Ο μεν ενας απαιτει να το κοψει γιατι τον ενοχλει σαν συνηθεια/μυρωδια/whatever.

Ο δε αλλος "απαιτει" απο τον πρωτο να μην τον ενοχλει αυτη η συνηθεια/μυρωδια/whatever.

 

Οσο κανεις απο τους δυο δε συμβιβαζεται-υποχωρει, δεν βλεπω γιατι ειναι κακος-κομπλεξικος-whatever ο μη καπνιστης. Ειναι απλα αυτο το mindset του, τον καταλαβαινω 1000%, οσο καταλαβαινω και την καπνιστρια. Ας δεχθουμε απλως οτι σε αυτο το κομματι δεν ταιριαζουν και οτι ως ζευγαρι και οι 2 το θεωρουν critical για τη σχεση τους. Και ως εκ τουτου προκυπτουν οι αναλογες αποφασεις απο τον ενα εκ των δυο, ή απο κοινου.

 

 

*Στις σχεσεις δεν ειναι κακο ουτε ντροπη να μην ταιριαζεις και να "παιρνεις αποφασεις" για αυτο. Ντροπη ειναι να ανεχεσαι πραγματα που σε καταπιεζουν σφοδρα, και ξερεις οτι θα σε καταπιεζουν για παντα. Ο τυπος λοιπον ξηγηθηκε απο νωρις. Δεν αφησε να παντρευτουν για να της το βγαλει μετα απο καμια 7ετια που θα το κραταγε μεσα του σε μια ματαιη προσπαθεια συμβιβασμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να είναι τόσο σημαντικό για κάποιον το μη-κάπνισμα του συντρόφου, αυτό είναι θέμα του καθενός και δε μας πέφτει λόγος.

 

Στα πλαίσια μιας σχέσης όμως, ξέρεις ποιόν έχεις απέναντί σου, ξέρεις ποιός είναι και ποιός δεν είναι, και έχεις υποχρέωση να το σεβαστείς αυτό εφόσον έχεις επιλέξει να παραμένεις στη σχέση.

 

Στην προκειμένη βλέπω ένα θέμα που είναι το εξής: ο φίλος σου δε έχει καταφέρει να ισορροπήσει το σημερινό εαυτό σου με τις προσδοκίες που έχει για σένα. Ίσως επειδή μιλάμε για το ένα και μοναδικό πράγμα στη ζωή όπου δε συμβιβάζεται, ίσως για οποιοδήποτε άλλο λόγο.

 

Αυτό είναι πρόβλημα και συνήθως όταν υπάρχει με τον καιρό γίνεται χειρότερο.

 

Στη θέση σου αν άκουγα τέτοια κουλά θα απαντούσα όμορφα αλλά firmly: το έχουμε συζητήσει αυτό το θέμα, ξέρεις τι άποψη έχω, ξέρεις ποιά είναι η κατάσταση σήμερα. Παρόλο που σκοπεύω στο μέλλον να ΧΥΖ, σήμερα δεν έχω να κάνω καμία επιλογή γιατί τις έχω κάνει ήδη. Εσύ;

 

Απλά στο πιο συζητισιακό και όμορφο, εδώ το πέταξα στεγνά και απότομα.  :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεπως ποιο ειναι το προβλημα με τη συμπεριφορα του μη κανπιστη;

Της ειπε εμεσως πλην σαφως οτι θα χωρισουν αν δεν κοψει το τσιγαρο μαχαιρι.

 

α) Της είπε -και απαίτησε- να κόψει το κάπνισμα (μην εστιάζεις στο "κάπνισμα", στη θέση του θα μπορούσε να είναι κάτι άλλο). Χειριστική και κομπλεξική αντίδραση.

 

β)Εάν είχε τα @@ φυσικά, θα της έλεγε "ξέρεις, σεβομαι ότι καπνίζεις και θέλεις να καπνίζεις, όμως εγώ δεν μπορώ να το ανεχτώ γι' αυτό και θέλω να χωρίσουμε". Αυτό για μένα είναι το ειλικρινές

 

Το (α) με το (β) έχουν τραγικές διαφορές που πρώτα απ' όλα δείχνουν ότι ο τύπος δεν σεβεται το κτήμα του (έτσι την θεωρεί) και χειριστικά προσπαθεί μέσω της επιβολής να βγει από πάνω. Από εκεί και πέρα τις υπόλοιπες διαφορές τις αφήνω ο καθένας να τις δει σύμφωνα με την δική του αντίληψη.

 

Τα παραπάνω δείχνουν και γιατί της το είπε "εμμέσως πλην σαφώς" αντί για "ευθέως". Και η έλλειψη επικοινωνίας δεν είναι το αίτιο αλλά η αφορμή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...