Προς το περιεχόμενο

προβλημα με αναβαθμισεις απο διαχειριστη ενημερωσεων σε mint


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδια.
εχω εγκαταστησει σε ενα λαπτοπ με 2πυρινο επεξεργαστη και 3 gb ram (δεν ξερω αν βοηθαει αυτο απλα το αναφαιρω) linux mint mate.

κανονικα απο το διοαχειριστη ενημερωσεων εκανα παντα τις ενημερωσεις...ανοιγα δηλαδη την εφαρμογη -επιλογη ολων - εγκατασταση ενημερωσεων και μετα εβαζα κωδικο και γινοντουσαν οι ενημερωσεις.

τωρα κατα ενα περιεργο λογο οταν παταω εγκλατασταση ενημερωσεων δεν ζηταει κωδικο και δεν κανει τις ενημερωσεις απο το διαχειριστη ενημερωεων και στο εικονιδιο του εμφανιζετε ενα κοκκινο Χ.

και αναγκαστικα τις κανω χειροκινητα.μεχρι τωρα δεν ειχα καποιο θεμα απλα επειδη θα το δωσω το λαπτοπ σε ενα φιλο και δεν το εχει τοσο με τους υπολογιστες ηθελα να διορθωσω το θεμα με την εφαρμογη ενημερωσεων.....

επισυναπσα καποιες φωτογραφιες για να καταλαβετε καλυτερα τι εννοω.υπαρχει λυση;;;;
περιμενβω απαντηση σας συντομα.ευχαριστω πολυ για την βοηθεια προκαταβολικα γιατι ξερω πως θα βοηθ8ησετε

post-230743-0-53480300-1497381316_thumb.png

post-230743-0-25052000-1497381327_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξερω οτι θα πεταξω λαμακια. Μια ιδεα να εκφρασω και μετα πετατε ντοματες....

 

Μηπως ειναι προβλημα δικαιωματων του χρηστη?

Ο διαχειριστης μπορει να κανει τις ενημερωσεις απο την εφαρμογη του Mint?

 

Το μεσημερακι αργα θα αναψω ενα λαπτοπ με Mint να δω τη συμπερυφορα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οταν λες χειροκινητα, εννοεις μια μια? Και τοτε σου ζηταει κωδικο?

εννοω απο τερματικο με sudo apt-get update, upgrade kai dist-upgrade.

ετσι γινονται.

 

 

 

Ξερω οτι θα πεταξω λαμακια. Μια ιδεα να εκφρασω και μετα πετατε ντοματες....

 

Μηπως ειναι προβλημα δικαιωματων του χρηστη?

Ο διαχειριστης μπορει να κανει τις ενημερωσεις απο την εφαρμογη του Mint?

 

Το μεσημερακι αργα θα αναψω ενα λαπτοπ με Mint να δω τη συμπερυφορα του

αυτο δεν ξερω αν μπορει να συμβει και ουτε ξερω πως μπορω γι να το ρυθμισω αν ισχυει.

 

δεν ξερω μηπως φταει ενα αποθετηριο που εβαλα για να εχει παντα ενημερωμενο flash player to mozilla.

ειναι το webupd8.για αυτο εβαλα την φωτογραφια για να το δειτε αν και ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα.εχω και αλλα λαπτοπ με αυτο το αποθετηριο.

 

σε γενικες γραμμες ολα λειτουργουν κανονικα απλα δεν λειτουργει ο δειχειρηστεις ενημερωσεων.....

δηλαδη ψαχνει βρισκει τις ενημερωσεις αλλα οταν παταω να τις εγκαταστησει να μου βγαζει να βαλω κωδικο και δεν κανει τιποτα,παρα μονο γινετε χ το εικονιδιο του οπως την φωτογραφια που σας επισυναψα.γνωριζει κανεις τι συμβαινει;;;;πρωτη φορα το συναντω και δεν ξερω τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκιμασε να κανεις login με το λογαριαμο του διαχειριστη.

Και κοιτα αν δουλευει οπως θες.

 

Αν δουλευει σωστα, το πιθανοτερο ειναι τα δικαιωματα του αλλου χρηστη να δημιουργουν το προβλημα.

 

Κανε ενα τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογη για τις ενημερωσεις του mint πως λεγεται? Σκεφτομια μηπως ειναι πχ "gksu synaptic" αυτο που θελει να εκτελεσει και δεν μπορει να εκτελεσει το gksu και δεν δουλευει σκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim_p, απ' οτι βλεπω στο δικο μου, τρεχει σκριπτακι.

Το ονομαζει "mintUpdate.py"

Ναι, το τρεχει μεσω synaptic το update. Δε κοβω και το κεφαλι μου, γι' αυτα που λεω. Αλλα αυτο καταλαβαινω.

 

Εχω να το αναψω μηνες το μηχανημα. Φοραει το Mint 18.1

 

Απο το λογαριασμο μου, τον απλο, εκανε ενημερωση του MintUpdate γιατι το βρηκε παλιο. Μια χαρα.

Μετα ειδε 122 διαθεσιμες ενημερωσεις.

 

Να το πατησω να κανει ενημερωση? Απο τον απλο λογαριασμο?

Και ΝΑΙ, ζηταει κωδικο διαχειριστη για να προχωρισει το update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για δοκιμασε να κανεις login με το λογαριαμο του διαχειριστη.

Και κοιτα αν δουλευει οπως θες.

 

Αν δουλευει σωστα, το πιθανοτερο ειναι τα δικαιωματα του αλλου χρηστη να δημιουργουν το προβλημα.

 

Κανε ενα τεστ. 

να παω δηλαδη στις ρυθμισεις λογαριασμου και εκει που εχω αυτοματη συνδεση ως ταδε να βαλω ως root;;;

και αν γινετε και ισχυει αυτο που λες πως διορθωνεται;;;;

 

 

 

 

Η εφαρμογη για τις ενημερωσεις του mint πως λεγεται? Σκεφτομια μηπως ειναι πχ "gksu synaptic" αυτο που θελει να εκτελεσει και δεν μπορει να εκτελεσει το gksu και δεν δουλευει σκετο.

υπαρχει και το synaptic αλλα ο διαχειριστης ενημερωσεων λεγετε mint-update νομιζω.δεν ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mintupdate λεγεται οντως. Επειδη δεν εβγαλα ακρη απο τη συντομευση του που τρεχει σκετο το mintupdate, δοκιμασε να το τρεξεις απο το τερματικο και δες τι σου βγαζει οταν πας να κανεις ενημερωσεις, που κανονικα θα εβγαζε να βαλεις τον κωδικο.

 

Ενα τσουρμο σκριπτακια σε python εινια παντως ολα τα παρελκομενα του, οποτε θα ειναι ευκολο να βρεθει ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να παω δηλαδη στις ρυθμισεις λογαριασμου και εκει που εχω αυτοματη συνδεση ως ταδε να βαλω ως root;;;

και αν γινετε και ισχυει αυτο που λες πως διορθωνεται;;;;

 

ΟΧΙ!

Δε θα δωσεις δικαιωματα διαχειριστη στον απλο λογαριασμο.

 

Περιμενε λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Mintupdate λεγεται οντως. Επειδη δεν εβγαλα ακρη απο τη συντομευση του που τρεχει σκετο το mintupdate, δοκιμασε να το τρεξεις απο το τερματικο και δες τι σου βγαζει οταν πας να κανεις ενημερωσεις, που κανονικα θα εβγαζε να βαλεις τον κωδικο.

 

Ενα τσουρμο σκριπτακια σε python εινια παντως ολα τα παρελκομενα του, οποτε θα ειναι ευκολο να βρεθει ακρη.

 

να δωσω δηλαδη sudo mint-update;;;;;

 

 

 

 

ΟΧΙ!

Δε θα δωσεις δικαιωματα διαχειριστη στον απλο λογαριασμο.

 

Περιμενε λιγο...

περιμενω...περιμενω γενικα και δεν κανω απολυρτος τιποτα αν δεν μου πειτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δουλευουν μια χαρα οι ενημερωσεις απο τον απλο λογαριασμο, με το που εκανα ενημερωση το mintUpdate.

 

Τα δικαιωματα του λογαριασμου μου ειναι "κανενα δικαιωμα".

WTF?

Τελος παντων.

 

Ανανεωσε το mintUpdate οπως ειπε ο jim_p. Λογικα θα "ξεμπουκωσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οχι, σκετο mintupdate, και χωρις παυλα. Επισης, δοκιμασε και mintupdate-tool και mintupdate-launcher αν το αλλο απλα βγαζει την εφαρμογη στο tray.

ναι και μετα;;;;;λογικα και να δουλεψει μολις κλεισω το τερματικο θα γινεται το ιδιο οπως σας ειπα στην αρχη ετσι δεν ειναι;;;;

εκτος αν δεν καταλαβα κατι καλα εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα θα δεις τι βγαζει στο τερματικο οταν παει να ζητησει τον κωδικο και δεν το βγαζει, οποτε θα δουμε τι παιζει. Δεν κλεινεις το τερματικο. Αν το κλεισεις θα κλεισει και η εφαρμογη που ανοιξε απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...