Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι υπάρχουν άτομα που καταδικάζουν με αυτό το τρόπο ένα παιχνίδι γιατί δεν είχε το optimization που θέλανε με ξεπερνά κατά πολυ. Ιδίως όταν αυτά τα άτομα το αποκτούν πειρατικα ή όταν αυτά τα ατομα βάζουν cheats  με αποτέλεσμα ένα από τα καλύτερα χαρακτηριστικά του gameplay του Μετρό να πηγαινει στραφη καταστρέφοντας έτσι την εμπειρία που θέλανε οι δημιουργοί να ζήσεις. Επίσης όταν αυτά τα άτομα έχουν και καλό PC γίνεται εξοργιστικό

Επεξ/σία από insaneblyat
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κοίταξε να δεις, είναι λογικό στο PC να υπάρχει performance analysis με ρυθμίσεις, αναλύσεις και frame-rate..Μιλάμε για εκατομμύρια συνδυασμούς HW, δεν είναι κονσόλα που τρέχει ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο παντού. Φαντάσου ότι ακόμα και στις κονσόλες πέφτει κάμποσο performance analysis, αν δεν έπεφτε δεν θα έβγαζαν τα Pro/One X.

Επίσης τα Metro ήταν σημεία αναφοράς των γραφικών τους και τώρα αυτό με το RT και τα υπόλοιπα NV features το ίδιο. Τώρα μερικοί κλαίνε γιατί θέλουν με mid-range καρτούλες να max-άρουν τα settings.

Προσωπικά ασχολήθηκα στην αρχή λίγο με τα visuals αλλά το τερμάτισα και έγραψα ολοκληρωμένη άποψη για το παιχνίδι και έβαλα και βαθμολογία.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

τη στιγμη που ενα uncharted στο ps4 με γραφικα ετη φωτος πιο μπροστα απο το metro

ρε παιδιά τελικά το Metro Exodus ειναι το νέο Crysis και "next level in real time visuals (digital foundry)" ή το κερδάει το interactive movie Uncharted 4;:P

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Arkin είπε

Παιζεις σε dx11 η dx12? Να βοηθησω λιγο να φυγει η θολουρα.

Σε 12.Για πες κανα τροπο,γιατι δε σε αφηνει να κλεισεις τελειως το blur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

C : User / Saved Games / Metro Exodus - user.cfg

 Επισης παιξε και με gefοrce experience,αντιθεσεις φωτεινοτητα κτλ

Επεξ/σία από aekoupoli
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dantε είπε

Σε 12.Για πες κανα τροπο,γιατι δε σε αφηνει να κλεισεις τελειως το blur.

Το blur κλείνει μέσω cfg. Ότι χειρότερο μαζί με depth of field παντα κλείσιμο. Για την εικόνα βάλε dx11 να σου στείλω δικό μου reshade. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να παίξει το gf σε amd αλλά δεν έχουν διαφορές σε επιδόσεις dx11 dx12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το blur κλείνει μέσω cfg. Ότι χειρότερο μαζί με depth of field παντα κλείσιμο. Για την εικόνα βάλε dx11 να σου στείλω δικό μου reshade. Δεν γνωρίζω αν μπορεί να παίξει το gf σε amd αλλά δεν έχουν διαφορές σε επιδόσεις dx11 dx12. 

Εκλεισα μεσω cfg και ενταξει ειναι ανεκτο.Συνεχιζω και παιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εκλεισα μεσω cfg και ενταξει ειναι ανεκτο.Συνεχιζω και παιζω...

Δοκιμασε να ανεβάσεις και το fov το default είναι στο 60. Αν θες για reshade πες μου να καθαρίσουμε την εικόνα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metro exodus Patch 2

 

4A Games has outed its second patch for Metro Exodus. This is a small patch that will update your Steam game version to 1.0.0.2 and your Epic store version to 1.0.1.2 (you can verify your game version by looking at the Main Menu Options or Pause menu).

According to the release notes, this patch brings general stability and input responsiveness improvements, improves performance for integrated video cards, fixes various issues with general saving system as well as other general issues. As always, Steam and Epic Store will download this patch the next time you launch their clients.

Metro Exodus February 26th Update Release Notes
  • General Stability improvements
  • Improved performance for integrated video cards
  • General input responsiveness improvements
  • Fixed various issues with general saving system
  • Fixed other general issues
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας μην πέφτουμε και τρώμε κάποιον που λέει την άποψη του... Ούτε για μένα δικαιολογεί το game αυτές τις απαιτήσεις, μιλώντας για τον οπτικό τομέα.. Δηλαδή για να παίξεις αυτό το engine θέλεις 1080ti και άνω για να μπορείς να έχεις έστω το 60αρι σε ανάλυση 1440p; extreme settings; Δεν είναι το νέο Crysis ούτε έφερε καμιά επανάσταση imo. 

Μια καλή ευκαιρία είναι για να δικαιολογήσουμε γιατί τα σκάσαμε κάποιοι για τις RTX.(μαζί και εγώ σε αυτούς) Πάμε παρακάτω όμως.

Σαν gameplay είναι λίγο δεινόσαυρος χωρίς καμιά ουσιαστική διαφορά από τα προηγούμενα αλλά εμένα δεν με χαλάει αυτό. Εδώ απολαμβάνω ίδιου και χειρότερου τύπου δεινοσαύρους(βάσει engine) τύπου Wolfenstein, Fallout .. I know, ο πήχης δεν είναι και ο υψηλότερος (όσο αφορά το τελευταίο)  αλλά δεν διεκδίκησα ποτέ βραβείο ''ποιοτικού gamer''

Το Metro είναι ένα από τα games που απολαμβάνω λόγω ατμόσαφαιρας, post apocalyptic φάσης, οπότε δεν θέλω να του ρίχνω *κατό απλά και μόνο για το οπτικό που σόρρυ ξαναλέω δεν τρελαίνομαι. 

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στην έρημο στο σημείο που θα μπω με τον άλλον στην σπηλιά (αφού με βοηθάει να σκαρφαλωσω και μετά τον σηκώνω εγώ (αν καταλάβατε που λεω...) με το που μπαίνω βλεπω ότι έχω σπασμένη μάσκα, έψαξα πιο πριν να βρω σημείο να την φτιάξω αλλά δεν βλέπω κάτι. Και δεν βλέπω διέξοδο να πάω πίσω να βρω ένα "σπίτι". Τι φαση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, seithan είπε

Ωχ... Λίγο πιο μετά είμαι και εγώ, ουσιαστικά στο ίδιο checkpoint. Δύσκολο με τα saves 🤔

Είναι αυτό που λέμε "την γ@μησα";

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tι να πω ρε παιδια ηθελα να ηξερα αλλο παιχνιδι παιζουμε; Ειδικα στην Ταιγκα  αυτο που εβλεπα ηταν εξωπραγματικο..Παντως στο μονιτορ η διαφορα ειναι αρκετη ειδικα χωρις HDR απο την OLED μου με HDR.. Δειχνει ΠΑΡΑ πολυ το παιχνιδι στην TV και βοηθαει πολυ το HDR να παρει ζωντανια και ευκρινεια το σχετικα μουντο color profile του παιχνιδιου με φυσικο τροπο ομως (αναδεικνυεται απιστευτα το shadow detail χωρις να χανεται το υπεροχο φως του φεγγαριου ) γιατι προφανως δεν εχει φτιαχτει για να δειχνει ουρανια τοξα και χρωματακια παντου ή για να το τιγκαρεις στο tone mapping..

Απαιτητικο ειδικα με extreme detail και rtx απο πλευρας αποδοσης? Ναι φυσικα ναι.. Αξιζει; Φυσικα και αξιζει! 

Προσωπικα ανετα θυσιαζω λιγο παραπανω αποδοση για αυτο που βλεπω μπροστα μου.. Ειμαι αλλης νοοτροπιας και λογικης ομως εγω οποτε περι ορεξεως..

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Είμαι στην έρημο στο σημείο που θα μπω με τον άλλον στην σπηλιά (αφού με βοηθάει να σκαρφαλωσω και μετά τον σηκώνω εγώ (αν καταλάβατε που λεω...) με το που μπαίνω βλεπω ότι έχω σπασμένη μάσκα, έψαξα πιο πριν να βρω σημείο να την φτιάξω αλλά δεν βλέπω κάτι. Και δεν βλέπω διέξοδο να πάω πίσω να βρω ένα "σπίτι". Τι φαση; 

Υπαρχει κουμπι που κανεις patch/fix την μασκα στο χειριστηριο που παιζεις συνηθως αν δεν εχεις αλλαξει το profile ειναι νομιζω L1..

Κανε ενα temporary fix και οταν πας σε workbench φτιαξτην..

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...