Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, rofl είπε

https://www.shutterstock.com/contributorsupport/articles/kbat02/000006588

για το LS σαν shader προσωπικα δεν εχω γνωμη ουτε για το reshade σαν πρακτικη. υποθετω οτι το clarity ειναι κατι σα denoise

γενικα οσα λεει το λινκ ισχυουν, σιγουρα τα τονιζει υπερβολικα (και κριμα που δεν εχει βαλει την πηγη για referrence) αλλα θα σας το πω διαφορετικα.

εκτος κι αν υπαρχει καποιο καλο forum, που συστηματικα τσεκαρουν τα παιχνιδια και δινουν optimal settings πολυ ψαγμενα ατομα ξεχωριστα για το καθε παιχνιδι, ακομα κι αν υποκειμενικα δεν το καταλαβαινετε ιδιως στη ροη της εικονας, στο 90% των χρηστων, αμφιβαλλω οτι παιρνουν πραγματικα καλυτερο αποτελεσμα. θα τρωνε halo και artifacts και detail loss, ακομα κι αν υποκειμενικα η εικονα τους αρεσει. εχω δει πολλες φορες ατομα σε συγκρισεις να προτιμουν το χειροτερο απο τα 2.

δες ας πουμε το screenshot του παληκαριου απο πανω... ποιο ειναι καλυτερο το με η χωρις? η πρωτη δεν φαινεται εντελως fake σε σχεση με τη 2η?

Να σου πω την αληθεια στις πιο πανω εικονες δεν βλεπω μεγαλες διαφορες. Ειναι ενα αρκετα ηπιο reshade σε φιλτρα. Θελει σιγουρα δουλεια. Το 99% των παιχνιδιων σηκωνει reshade. Αναλογα το παιχνιδι αλλο μπορει να δειχνει τελειως μουντο σε χρωματα αλλο να εχει ασπριλα αλλο θολουρα. Σε οσα εχω βαλει τα ευχαριστιεμαι πολυ παραπανω και εχω γραψει αναλυτικα στο θεμα του reshade. Γραψε εκει αν θελεις να κανουμε συζητηση μην χαλασουμε το θεμα εδω.

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

51 λεπτά πριν, Arkin είπε

Οχι cheat ρε σεις. Δεν εχει νοημα. Τερματιστε το μια στην κανονικη δυσκολια και μετα καντε οτι θελετε. Δεν γινεται να ευχαριστηθεις παιχνιδι ετσι ουτε μπορω να καταλαβω οσους το βλεπουν στο youtube/twitch προσωπικα μονο trailer και αν. 

Στο metro 2033 ειχα σκαλωσει σε ενα σημειο ειχα πολυ λιγες σφαιρες και οταν το καταφερα και το περασα η ικανοποιηση ηταν μεγαλη. Με cheat δεν το ευχαριστιεσαι. Γνωμη μου ετσι.

Κοιτα θα συμφωνήσω μαζι σου γενικά, αλλα σε καποια παιχνίδια οπως και σειρές είσαι "plot committed" στη σειρα οκ θα κανεις ff θα τη δεις κουτσα στραβα στο χαλαρο στα παιχνιδια ομως μπορει να γινει αρκετά tedious αν απλα θελεις να δεις τι θα γινει στην ιστορια και το ιδιο το παιχνιδι σαν gameplay δεν σε τραβαει.

Δηλαδη δεν εχεις δει ποτε good/bad ending στο yt η σε καποιο stream απλα επειδη δεν ηθελες να τερματισεις το παιχνιδι ξανα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ADHD είπε

Κοιτα θα συμφωνήσω μαζι σου γενικά, αλλα σε καποια παιχνίδια οπως και σειρές είσαι "plot committed" στη σειρα οκ θα κανεις ff θα τη δεις κουτσα στραβα στο χαλαρο στα παιχνιδια ομως μπορει να γινει αρκετά tedious αν απλα θελεις να δεις τι θα γινει στην ιστορια και το ιδιο το παιχνιδι σαν gameplay δεν σε τραβαει.

Δηλαδη δεν εχεις δει ποτε good/bad ending στο yt η σε καποιο stream απλα επειδη δεν ηθελες να τερματισεις το παιχνιδι ξανα? :P

Spoiler

Ειμαστε λιγο OT. Στις σειρες αν καποια δεν με τραβαει απλα θα την παρατησω. Ποτε δεν εκανα FF καποια απλα την εκοψα μαχαιρι εφοσον βλεπω οτι δεν παει αλλο. Δεν υπαρχει λογος να ζοριζομαι να δω κατι. Στα παιχνιδια παντα οτι ξεκινησω θα το τερματισω αν ειναι να το σταματησω θα το κανω τις πρωτες 2-3 ωρες το πολυ. Ποτε δεν θα δω την ιστορια στο youtube ουτε θα δω αλλους να παιζουν. Για το good/bad ending μια φορα ειδα στο youtube το a way out. Γνωμη μου οτι αν κατι σε χαλαει απλα πας παρακατω με το ζορι δεν γινεται τιποτα ουτε το να το δεις στο youtube ειναι καλο. Απλα απο περιεργεια το βλεπεις δεν σε ευχαριστει οπως το να το παιξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως τη βρισκει ο καθενας, εγω τα μετρο τα βλεπω σα stealth παιχνιδια και οχι σαν fps. εχω 91 ωρες στο metro και ολα τα stealth achievements 

στο last light οχι γιατι δεν ειχε achievements η εκδοση που χα παιξει:Pαλλα μολις τελειωσω με div 2 θα ξαναπαιξω ολη την τριλογια, εννοειται ξανα μονο stealth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rofl είπε

οπως τη βρισκει ο καθενας, εγω τα μετρο τα βλεπω σα stealth παιχνιδια και οχι σαν fps. εχω 91 ωρες στο metro και ολα τα stealth achievements 

στο last light οχι γιατι δεν ειχε achievements η εκδοση που χα παιξει:Pαλλα μολις τελειωσω με div 2 θα ξαναπαιξω ολη την τριλογια, εννοειται ξανα μονο stealth.

Αυτο ειναι το ωραιο. Μπορεις να πας και stealth και full fps αναλογως τι αρεσει στον καθενα η για εναλλαγη gameplay. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και το hitman το ιδιο γιαυτο τα λατρευω και τα 2. (τωρα hitman 2 θα με παει μεχρι το div γιαυτο δεν εβαλα τα μετρο)

 

για να ειμαι ειλικρινης νομιζω οτι το stealth ειναι το intended και στα 2 παιχνιδια.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο το προχωραω ολο συνιδιτοποιω πως τα γραφικα δεν ειναι ανταξια του perfomance, ξεθωριασμενα και ξεπερασμενα, αδιανοητο  να παιζεις στο high με ολα τα εφε off και να εχεις perfomance drop με τη 1070 που επρεπε να τρεχει χαλαρα 1440p 60fps τη στιγμη που ενα uncharted στο ps4 με γραφικα ετη φωτος πιο μπροστα απο το metro και καθε metro τρεχει ανετα 30αρι 4K σε κονσολα 6ετιας και με 300 ευρω κοστος τη στιγμη που σε λιγο στο pc θα θελεις 3000 ευρω καρτα γραφικων για να παιξεις 1080p 60fps στα high γραφικα 20ετιας, οχι ευχαριστω δε θα παρω.

 Uninstall με συνοπτικες διαδικασιες.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@giorgosmcmc

Σε προηγούμενες σελίδες έλεγες ότι βρήκες το sweet spot στα settings και ότι ακόμα και σε medium το παιχνίδι δείχνει μπόμπα.

Και τώρα μιλάς για ξεθωριασμένα γραφικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικα το παιχνιδι ειναι μια χαρα.Καποια random textures χαλανε λιγο το συνολο.

Πρεπει να βρω πως να φυγει η θολουρα τελειως.

Κατα τα αλλα οντως,του φευγατου η μανα...

Σε ενα βαρβαρο fight μπηκα τζον ραμπο και πεταγα οτι εβρισκα για να φαω τον τελευταιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Οπτικα το παιχνιδι ειναι μια χαρα.Καποια random textures χαλανε λιγο το συνολο.

Πρεπει να βρω πως να φυγει η θολουρα τελειως.

Κατα τα αλλα οντως,του φευγατου η μανα...

Σε ενα βαρβαρο fight μπηκα τζον ραμπο και πεταγα οτι εβρισκα για να φαω τον τελευταιο.

Παιζεις σε dx11 η dx12? Να βοηθησω λιγο να φυγει η θολουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sprou είπε

@giorgosmcmc

Σε προηγούμενες σελίδες έλεγες ότι βρήκες το sweet spot στα settings και ότι ακόμα και σε medium το παιχνίδι δείχνει μπόμπα.

Και τώρα μιλάς για ξεθωριασμένα γραφικά;

Ελεγα ετσι οταν απλα το ειχα προχωρησει 10-15 λεπτα, τωρα που το προχωρησα αρκετα παραπανω και εχω πιο ολοκληρωμενη αποψη στα των γραφικων δε τα λες και ''γραφικαρες'' και οχι δεν ειναι αυτο το πραγμα που σου παρουσιαζαν στα trailer που ''επεφταν σαγονια'' πριν τη κυκλοφορια - αν ειναι για να πετυχεις τετοιο αποτελεσμα να πρεπει να πουλησεις το νεφρο σου και να αγορασεις 25.000 ευρω καρτα γραφικων και 28πυρινο επεξεργαστη Xeon Platinum 8180, τη κανω και με 280 ευρω τη δουλεια μου και με παιχνιδια που μπροστα τους ολη η τριλογια metro ειναι μια τριχα απ τα @#&#$^@ του καθε exclusive της sony ξεχωριστα.

Εν ετη 2019 περιμενα απλα καλυτερο perfomance και οχι gpu των 500 ευρω να μη μπορουν να κρατησουν σταθερο 60αρι ενα game σε full hd με lowest settings ουτε καν στα high και με τετοια γραφικα, ειναι το λιγοτερο τραγικο.

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίσατε πάλι τη κλαψα περί performance/visual και βλέπω να κλειδώνεται το τοπικ. Μόλις έφυγα από τον Βολγκα, εμένα προς το παρόν οι εντυπώσεις μου είναι θετικές. Το έχω μεγαλη ανησυχία το open world στοιχείο σε τετοιο παιχνίδι σαφώς και μου λείπει αυτή η κλειστοφοβικη σκοτεινη ατμόσφαιρα των προηγούμενων Μέτρο αλλά βλέπω μεγάλη βελτίωση σε πολλούς τομείς και αρκετες προσθήκες που μόνο και μόνο που με τοποθετεί στον ιδιο κόσμο γουστάρω (είμαι και φαν των βιβλίων) Τίμια προσπάθεια με ωραίο gameplay γραφικά μεστή ιστορία παρόλο που είναι open world. Με ποικιλομορφία με εξαιρετική ατμόσφαιρα που αποτυπώνει πλήρως την απόλυτη παρακμη και παράνοια ενός κόσμου καταστραμμένου και με το τρόπο που μόνο ένα στούντιο από τη πρώην σοβιετική ενωση μπορεί να αποδώσει 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο το weapon customization πρόσθεσαν που δεν υπήρχε στα άλλα, ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι ίδια με του 2033. Ήχος, gameplay, movement..Καμία εξέλιξη.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μόνο το weapon customization πρόσθεσαν που δεν υπήρχε στα άλλα, ΟΛΑ τα υπόλοιπα είναι ίδια με του 2033. Ήχος, gameplay, movement..Καμία εξέλιξη.

Το movement είναι όντως σχεδόν ίδιο και είναι κρίμα γιατί χρειάζεται βελτίωση, το gunplay είναι πολύ καλύτερο το gameplay και μόνο που είναι open world το παιχνίδι αλλάζει αλλά όχι απαραίτητα προς το καλό.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...