Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Επισης στον χάρτη τα ερωτηματικά ανοίγουν μόνα τους κάποια στιγμή?Πάω πχ σε κάποιο ερωτηματικό και δεν κάνει κατι

Aμα πας κοντά ναι, αλλιώς τα κανεις spot από οποιοδήποτε μέρος (από ψηλά καλύτερα) με τα κυάλια. Αφού κανεις loot τα πάντα θα φύγει το ερωτηματικό και θα γίνει ένα άλλο εικονίδιο αναλογος το μέρος που βρίσκεσαι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις το τέλειωσα(bad ending γιατί ήμουν lethal :P, τέσπα είδα το good ending στο YT).

Μετά από τόσα χρόνια περίμενα κάποια πράγματα βελτιωμένα, όπως το movement που είναι εντελώς outdated. Το open-world δεν μου άρεσε καθόλου, σα να έπαιζα Mad Max(Ναι οκ post-apocalyptic περιβάλλον κλπ) αλλά δεν κολλάει σε Metro παιχνίδι. Το loot τριγύρω ψιλοαδιάφορο(Αν δεν κάνω λάθος, βρήκα δύο φορές τα NV γυαλιά, λολ) αν και χρειάζεται να loot-άρεις για να μπορείς να κάνεις craft, αλλιώς ξεμένεις και τρέχεις. Επίσης τα όπλα ψιλοαδιάφορα, έπαιξα με AK-47 και Shotgun(Μιας και από κοντά θερίζει).

Εντάξει στα θετικά τα γραφικά του εννοείται, αν και το RT το κάνει πολύ σκοτεινό σε κάποια σημεία. Υπάρχει stutter που προκαλείται από το HairWorks μιας και συμβαίνει όταν είναι να εμφανιστούν  εχθροί με τρίχες :P Πιστεύω θα βελτιωθεί με μελλοντικά patches.

Μου άρεσε το weapon customization, ωραίο το πως ολοκλήρωνες το όπλο.

Το παιχνίδι έγινε αυτό που έπρεπε να 'ναι, στο τέλος..

Στην Dead City ήταν Metro το παιχνίδι, είχε ακριβώς το feeling που είχαν τα προηγούμενα και που έπρεπε να κρατούσαν και σ' αυτό αντί να έβαζαν μπούρδες open-world στυλ Mad Max με ανούσια side activities(Ερωτηματικά). Όλη η παρουσίαση της Dead City ήταν τρομερή, παντού νέκρα και παγωνιά στην κυριολεξία. Αυτό που έχανες το μυαλό σου και έβλεπες πράγματα, οι περίεργοι ήχοι μέσα στα σκοτάδια, το άγχος να φορτίσεις τον φακό κλπ..Όλα αυτά που έδιναν φοβερή ατμόσφαιρα στα προηγούμενα παιχνίδια, υπήρχαν και 'δω αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.

7/10

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος και από μένα.

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει (γραφικός 😅).Φυσικα μου άρεσε πιο πολυ από τα άλλα δύο.

Θετικά και αρνητικά έχουν ειπωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Μόλις το τέλειωσα(bad ending γιατί ήμουν lethal :P, τέσπα είδα το good ending στο YT).

Μετά από τόσα χρόνια περίμενα κάποια πράγματα βελτιωμένα, όπως το movement που είναι εντελώς outdated. Το open-world δεν μου άρεσε καθόλου, σα να έπαιζα Mad Max(Ναι οκ post-apocalyptic περιβάλλον κλπ) αλλά δεν κολλάει σε Metro παιχνίδι. Το loot τριγύρω ψιλοαδιάφορο(Αν δεν κάνω λάθος, βρήκα δύο φορές τα NV γυαλιά, λολ) αν και χρειάζεται να loot-άρεις για να μπορείς να κάνεις craft, αλλιώς ξεμένεις και τρέχεις. Επίσης τα όπλα ψιλοαδιάφορα, έπαιξα με AK-47 και Shotgun(Μιας και από κοντά θερίζει).

Εντάξει στα θετικά τα γραφικά του εννοείται, αν και το RT το κάνει πολύ σκοτεινό σε κάποια σημεία. Υπάρχει stutter που προκαλείται από το HairWorks μιας και συμβαίνει όταν είναι να εμφανιστούν  εχθροί με τρίχες :P Πιστεύω θα βελτιωθεί με μελλοντικά patches.

Μου άρεσε το weapon customization, ωραίο το πως ολοκλήρωνες το όπλο.

Το παιχνίδι έγινε αυτό που έπρεπε να 'ναι, στο τέλος..

Στην Dead City ήταν Metro το παιχνίδι, είχε ακριβώς το feeling που είχαν τα προηγούμενα και που έπρεπε να κρατούσαν και σ' αυτό αντί να έβαζαν μπούρδες open-world στυλ Mad Max με ανούσια side activities(Ερωτηματικά). Όλη η παρουσίαση της Dead City ήταν τρομερή, παντού νέκρα και παγωνιά στην κυριολεξία. Αυτό που έχανες το μυαλό σου και έβλεπες πράγματα, οι περίεργοι ήχοι μέσα στα σκοτάδια, το άγχος να φορτίσεις τον φακό κλπ..Όλα αυτά που έδιναν φοβερή ατμόσφαιρα στα προηγούμενα παιχνίδια, υπήρχαν και 'δω αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό.

7/10

Συμφωνω περί open world αλλά όχι στο να με χαλάσει τόσο πολύ..

Η τάιγκα και η dead city δίνουν ρέστα.

Επεξ/σία από Sprou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Ενεργοποίησε το debug mode από το NVIDIA control panel να πάει η GPU στα NV ρολόγια και δες αν στρώνει.

ΤΙ κανει ακριβως αυτο?Το εβαλα και επαιξα μιαμιση ωρα χωρις crash,δεν ξερω αν ετυχε η οντως εκανε δουλεια αυτο που μου ειπες.

Επισης βρηκα και ενα βιβλιο του Μετρο

 

 

rsz_metro.jpg

Επεξ/σία από aekoupoli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, aekoupoli said:

ΤΙ κανει ακριβως αυτο?Το εβαλα και επαιξα μιαμιση ωρα χωρις crash,δεν ξερω αν ετυχε η οντως εκανε δουλεια αυτο που μου ειπες.

Επισης βρηκα και ενα βιβλιο του Μετρο

rsz_metro.jpg

Έπαιζε και ένα ακόμη "Μετρο 2033"στον "ναό" του ψαριού. 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aekoupoli είπε

ΤΙ κανει ακριβως αυτο?Το εβαλα και επαιξα μιαμιση ωρα χωρις crash,δεν ξερω αν ετυχε η οντως εκανε δουλεια αυτο που μου ειπες.

Επισης βρηκα και ενα βιβλιο του Μετρο

rsz_metro.jpg

Πάει την κάρτα στα default ρολόγια της NV. Δηλαδή η 2070 σου δεν έχει το εργοστασιακό O/C, δουλεύει σαν default 2070. Το παιχνίδι έχει κάποιο θέμα με το O/C σε κάποιες κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου το εχει κανει παντως μεχρι τωρα,μακαρι να ηταν αυτο.Παντως δεν μου κρασαρε ο driver πιο πριν,απλα μου πεταγε αυτο το ερρορ που ποσταρα,ενω αν κανω εγω oc αρκετο,τοτε μου κρασαρει χωρις να μου πεταξει το error.

Περι Open world εμενα μου αρεσει να ψαχνω και να εχω αγωνια αν θα τα καταφερω,ειδικα σε κατι σημεια μου σκανε 20 mutant μαζι και αρχιζω το τρεξιμο.Επισης στα ερωτηματικα βρισκω καλα πραματα,εχω κανει το πιστολακι σαν sniper και να βαραει και γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στο έχει κάνει γιατί δεν υπάρχει καθόλου O/C στην κάρτα με το debug mode. Αυτό προτείνει και η NV πολλές φορές όταν υπάρχουν θέματα, προφανώς δεν είναι και ΤΟΣΟ σταθερά τα ρολόγια που βάζουν πολλές φορές οι εταιρείες. Βέβαια μόνο το Metro έχει θέμα, αλλά έστω και στην περίπτωση του Metro να μην είσαι σταθερός, δεν είσαι 100% stable. Δεν ζορίζουν όλες οι μηχανές γραφικών το ίδιο τις GPUs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δύο φορές μου έχει βγάλει απίστευτο bug.

Τη μια μέσα στο φορτηγό στην έρημο μόλις παταγα να ανοίξει ο χάρτης ή να βγω από το φορτηγό, πάγωνε το παιχνίδι και δε με άφηνε να κάνω τίποτα εκτός από το να βγω στο main menu.Ευτυχως είχα κάνει ένα quick save πιο πριν και το ξεκίνησα από εκεί και όλα καλά.

Τη δεύτερη φορά στην Taiga προσπαθούσα να ανέβω μια σκάλα και δε μου έβγαζε την επιλογή του κουμπιού.Προσπαθησα να ανέβω και στη σκάλα ενός safe house που λίγο πριν είχα ανέβει κανονικά και πάλι τίποτα.Δυστυχώς quick save δεν είχα κάνει πουθενά στην πίστα και με ξεκίναγε το παιχνίδι από δικό του checkpoint που ήταν μαζί με το bug.

Ξεκίνησα από την αρχή την πίστα και το πέρασα.Απαράδεκτα πράγματα.

Επεξ/σία από Gorbatsof
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι στιγμής πάντως με κρατάει το story, με κάνει να θέλω να συνεχίσω, σε αντίθεση με το Far Cry 5 ας πούμε που για μένα ήταν meh.

Επίσης σα να έχει κάποια ψήγματα από S.T.A.L.K.E.R..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...