Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Gorbatsof είπε

Παιδιά σε dx12 με gtx1080 σε ultra settings και 1080p βλέπω 50αρια fps στην έρημο.Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος;Σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είμαι 60 ακατεβατα.

Είπαμε Κασπία και τάιγκα σε ορισμένα σημεία θα βλέπεις να πέφτουν αρκετά τα fps..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Acmilangr2 είπε

Σε windowed τελικά μπορούμε να το βάλουμε να δοκιμάσω και που θέλω; 

Εχει εδω tutorial για windows/windows mode. Αν δεν σας κανει το alt tab η λυση του browser στο background ειναι πολυ βολικη και δουλευει κανονικα το alt tab. Αν γινει alt ctrl del δεν δουλευει ουτε το afterburner ουτε το reshade.

 

1 λεπτό πριν, Sprou είπε

Είπαμε Κασπία και τάιγκα σε ορισμένα σημεία θα βλέπεις να πέφτουν αρκετά τα fps..

Το παραπανω screen του giorgou ειναι απο Κασπια? Δικαιολογειτε τετοιο drop απο τα 60 σταθερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μερικα τεστ.

Oσοι εχετε HDR μονιτορ και nvidia καρτες μπειτε στον πινακα ελεγχου της Nvidia και αλλαξτε την μορφη εξοδου σε YcbCr422 10 bit.

Ενεργοποιηστε το και απο τα windows 10 και μεσα απο το παιχνιδι ρυθμιστε το gamma.

Εμενα δουλευει σωστα ετσι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Εκανα μερικα τεστ.

Oσοι εχετε HDR μονιτορ και nvidia καρτες μπειτε στον πινακα ελεγχου της Nvidia και αλλαξτε την μορφη εξοδου σε YcbCr422 10 bit.

Ενεργοποιηστε το και απο τα windows 10 και μεσα απο το παιχνιδι ρυθμιστε το gamma.

Εμενα δουλευει σωστα ετσι.

Ωραία μακάρι. 

Το παράξενο σε αυτό το παιχνίδι είναι ότι ενώ στο RTSS δείχνει σωστά τα χρώματα από τα γράμματα (είναι πλέον ένας τρόπος να ξεχωρίζω αμέσως αν ένα παιχνίδι δουλεύει σωστά το HDR....) μέσα στο παιχνίδι δεν δουλεύει σωστά. 

Θα δοκιμαστεί το βράδυ, δεν θέλω και εγώ μπακαλιστικους τρόπους αλα vibrant. 

Far cry 5, hitman 2,mass effect, shadow of Tomb raider, resident evil 2 και δεν θυμάμαι άλλα δουλεύουν τέλεια. 

 

 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και τελικα βρηκα το απολυτο sweet spot, με τα συγκεκριμενα settings εβγαλε το benchmark με αριστα με frame cap και το οπτικο αποτελεσμα σε σχεση με high-προσωπικα δεν παρατηρισα καμια διαφορα, το παιχνιδι εξακολουθει να ειναι πανεμορφο, τωρα λοιπες πολυτελειες του τυπου hairworks, dlss, extreme presets κτλπ ειναι για ''αλλες τσεπες''

Και μια σημαντικη συμβουλη για οσους εχουν 1070 και κατω, απενεργοποιηστε το tesselation, τρωει τα fps για τη πλακα!

benchmark 1.png

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Καλα τη βλάκεια ειναι αυτο που στα καλα καθουμενα τελειωνει ο αερας σου και πεθαινεις? Τραγικο

Ετσι γινοταν και στο 2033 και λογικα και στο last light. Θελει μασκα οποτε παντα να εχεις μαζι σου ειναι το σημαντικοτερο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Σε 1440p η 1080 παιζεις με την 1070? Το benchmark ειναι αδικαιολογητα βαρυ ακομα και στα high οπως γραφεις παιζει να ειναι broken.

Εδω το πραγματικο performance in game

Screenshot_1.png

 

2 ώρες πριν, Gorbatsof είπε

Παιδιά σε dx12 με gtx1080 σε ultra settings και 1080p βλέπω 50αρια fps στην έρημο.Το έχει συναντήσει κάποιος άλλος;Σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι είμαι 60 ακατεβατα.

 

2 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Και σε 1080p και σε 1440p ingame παιζει ζαχαρη απο ελαχιστα που επαιξα, σε καποιες περιοχες ομως στο benchmark η 1070 χεζ****αι πανω της κυριολεκτικα στο benchmark και ειδικα στο σημειο που παραθετω στο screenshot ειδα βουτια μεχρι και στα 30 ακομα και με κλειστα hairworks & physics.

ZnN3zQ8.jpg

Ή μήπως....

dsfsd.png

Κλπ, κλπ, κλπ...

Μήπως απλά το bench είναι ενδεικτικό-αντιπροσωπευτικό του worst case scenario και δείχνει ποια είναι τα ελάχιστα που θα βρείτε μπροστά σας?

Από όσο διαβάζω εδώ μέσα, αντιλαμβάνομαι ότι στο ξεκίνημα (όπου μάλλον τέσταραν οι περισσότεροι "Ingame" για λόγους ευκολίας-ταχύτητας), είναι αρκετά πιο ελαφρύ και στη συνέχεια βαραίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γι' αυτο ακριβως επειδη στη συνεχεια βαραινει καλο ειναι να ξεκινησουμε απο χαμηλα settings και να παιζουμε ομαλα μεχρι τους τιτλους τελους παρα να ξεκινησουμε απο ψηλα και να πεσουμε αποτομα 🙄

Οσο για το worst case scenario που ανεφερες διαφωνω καθετα γιατι προσωπικα εχω διαπιστωσει το ακριβως αντιθετο στα μεχρι τωρα games που εχω τερματησει, δλδ πως το benchmark δειχνει τα μεγιστα που θα βρουμε μπροστα μας. Αυτο εχω δει εγω, αν καποιος εχει δει το αντιθετο σεβαστο.

Και στα medium ειναι μπομπα παντως ειδικα με reshade και sharpness 🙌

Ed6Eg2Y.jpg

Επεξ/σία από giorgosmcmc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κλπ, κλπ, κλπ...

Μήπως απλά το bench είναι ενδεικτικό-αντιπροσωπευτικό του worst case scenario και δείχνει ποια είναι τα ελάχιστα που θα βρείτε μπροστά σας?

Από όσο διαβάζω εδώ μέσα, αντιλαμβάνομαι ότι στο ξεκίνημα (όπου μάλλον τέσταραν οι περισσότεροι "Ingame" για λόγους ευκολίας-ταχύτητας), είναι αρκετά πιο ελαφρύ και στη συνέχεια βαραίνει.

 

 

Είπες τη μαγική λέξη. Συν του ότι είναι "benchmark".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Βγηκε patch..

Ναί τώρα κατεβαίνει και κάπου διάβασα οτι βελτιώνει πολύ η ποιότητα για το dlss ... για να δούμε αφού πλέον και εγώ μπορώ να το ενεργοποιήσω αφού πήγα σε 1440

Edit : 4 gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosmcmc είπε

Γι' αυτο ακριβως επειδη στη συνεχεια βαραινει καλο ειναι να ξεκινησουμε απο χαμηλα settings και να παιζουμε ομαλα μεχρι τους τιτλους τελους παρα να ξεκινησουμε απο ψηλα και να πεσουμε αποτομα 🙄

Οσο για το worst case scenario που ανεφερες διαφωνω καθετα γιατι προσωπικα εχω διαπιστωσει το ακριβως αντιθετο στα μεχρι τωρα games που εχω τερματησει, δλδ πως το benchmark δειχνει τα μεγιστα που θα βρουμε μπροστα μας. Αυτο εχω δει εγω, αν καποιος εχει δει το αντιθετο σεβαστο.

Και στα medium ειναι μπομπα παντως ειδικα με reshade και sharpness 🙌

Ed6Eg2Y.jpg

Το ίδιο πράγμα λέμε...

"Worst case scenario" (το πιο βαρύ σημείο) που γράφω εγώ, είναι τα "μέγιστα" (σε απαιτήσεις, υποθέτω) που γράφεις εσύ, εκτός κι αν παρανοώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...