Προς το περιεχόμενο

Metro Exodus [PC]


solidsnake222

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Αφού ''Looks freaking awesome'' προς τι τα ειρωνικά gifs ;

Right...καμια σχέση :D Πήγαινε στο ότι περίμενες ποσα χρονια για σοβαρό looking game μετά από Crysis ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Ενταξει δεν θα ελεγα γονατιζει σε καμια περιπτωση με 2080Ti ΟΛΑ ULTRA/ NO DLSS ειδικα με rt στο high αντι για ultra που δεν κανει καμια ειδοποιο διαφορα απο οτι ειδα.. Το χαμηλοτερο που παρατηρησα  ηταν 45fps για λιγο που επαιξα στην αρχη και παιζει μεταξυ 50-60fps με πιο κοντα τα 55+ την περισσοτερη ωρα.. Πρεπει ομως να βγουμε και σε εξωτερικους χωρους να δουμε τι γινεται απο πλευρας αποδοσης..

Το ultra RT το ριχνει κανα 15-20% μ.ο σε 4k αλλα αν ειναι ετσι η αποδοση day 1 τοτε ειναι σιγουρα το καλυτερο Metro απο πλευρας αποδοσης και το πιο optimised..

Σε 3440x1440 τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα και δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα..

Ενταξει μια που εβαλα το DLSS και μια που το εβγαλα.. Αηδιασα και να φανταστουμε οτι ειναι και σκοτεινο τo environment στην αρχη του παιχνιδιου..

Εχει και μια ρυθμιση shading rate που θελω να γκουγκλαρω να δω τι κανει..

Το παιχνιδι εχει και HDR για οποιον ενδιαφερεται.. Και ναι το in game benchmark δεν αντιπροσωπευει τουλαχιστον για το πρωτο μερος του παιχνιδιου σε καμια περιπτωση την πραγματικη αποδοση.

Ενταξει δεν θα ελεγα γονατιζει σε καμια περιπτωση με 2080Ti ΟΛΑ ULTRA/ NO DLSS ειδικα με rt στο high αντι για ultra που δεν κανει καμια ειδοποιο διαφορα απο οτι ειδα.. Το χαμηλοτερο που παρατηρησα  ηταν 45fps για λιγο που επαιξα στην αρχη και παιζει μεταξυ 50-60fps με πιο κοντα τα 55+ την περισσοτερη ωρα.. Πρεπει ομως να βγουμε και σε εξωτερικους χωρους να δουμε τι γινεται απο πλευρας αποδοσης..

Το ultra RT το ριχνει κανα 15-20% μ.ο σε 4k αλλα αν ειναι ετσι η αποδοση day 1 τοτε ειναι σιγουρα το καλυτερο Metro απο πλευρας αποδοσης και το πιο optimised..

Σε 3440x1440 τα πραγματα ειναι σαφως καλυτερα και δεν υπαρχει το παραμικρο θεμα..

Ενταξει μια που εβαλα το DLSS και μια που το εβγαλα.. Αηδιασα και να φανταστουμε οτι ειναι και σκοτεινο τo environment στην αρχη του παιχνιδιου..

Εχει και μια ρυθμιση shading rate που θελω να γκουγκλαρω να δω τι κανει..

Το παιχνιδι εχει και HDR για οποιον ενδιαφερεται.. Και ναι το in game benchmark δεν αντιπροσωπευει τουλαχιστον για το πρωτο μερος του παιχνιδιου σε καμια περιπτωση την πραγματικη αποδοση.

Κατσε για να καταλαβω γιατι μπορει να ειμαι και εγω λιγο ασχετος..

Εσυ δλδ ποτε πιστευεις οτι γονατιζει ενα pc μονο οταν πιανει 30 fps?

Οταν εχεις την πιο δυνατη καρτα του εμποριου και πεφτεις στα 45-50 θεωρεις οτι αντεχει και παιζεις ομαλα?

51 λεπτά πριν, Acmilangr. είπε

Μόνο το gsync θα μας σώσει 

Έχει HDR; 

Εχει HDR αλλα εχει bug,οταν δεν το ενεργοποιησεις απο τα windows δεν σου το εμφανιζει στο μενου να το επιλεξεις.

Οταν παλι το ενεργοποιησεις μεσα απο τα windows και μπεις στο παιχνιδι το βλεπεις σαν επιλογη στο μενου ενεργοποιημενο αλλα εχεις ξεπλυμενα χρωματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεο HDR; 

Yeahhhhh 

3 λεπτά πριν, optimus prime είπε

 

Εχει HDR αλλα εχει bug,οταν δεν το ενεργοποιησεις απο τα windows δεν σου το εμφανιζει στο μενου να το επιλεξεις.

Οταν παλι το ενεργοποιησεις μεσα απο τα windows και μπεις στο παιχνιδι το βλεπεις σαν επιλογη στο μενου ενεργοποιημενο αλλα εχεις ξεπλυμενα χρωματα. 

Φτουυυυυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, optimus prime είπε

Κατσε για να καταλαβω γιατι μπορει να ειμαι και εγω λιγο ασχετος..

Εσυ δλδ ποτε πιστευεις οτι γονατιζει ενα pc μονο οταν πιανει 30 fps?

Οταν εχεις την πιο δυνατη καρτα του εμποριου και πεφτεις στα 45-50 θεωρεις οτι αντεχει και παιζεις ομαλα?

Εχει HDR αλλα εχει bug,οταν δεν το ενεργοποιησεις απο τα windows δεν σου το εμφανιζει στο μενου να το επιλεξεις.

Οταν παλι το ενεργοποιησεις μεσα απο τα windows και μπεις στο παιχνιδι το βλεπεις σαν επιλογη στο μενου ενεργοποιημενο αλλα εχεις ξεπλυμενα χρωματα. 

 

Δεν ξερω αν εισαι ασχετος και δεν ισχυριστηκα κατι τετοιο αλλα προσωπικα επειδη εχω ζησει και εποχες που αυτη η αποδοση απο τις high end καρτες ηταν συνηθισμενη για τις εκαστοτε απαιτητικες αναλυσεις ανα χρονικο διαστημα , θεωρω οτι ειναι μια χαρα..Eχουμε ζησει εποχες ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΕΣ απο θεματα αποδοσης για day 1 performance απο αυτο που βλεπω απο το Exodus.. Για να μην συζηταω για αλλους τιτλους ακομη και τα προηγουμενα δυο Metro ειχαν ιδια ή χειροτερη αποδοση day 1 με τα max settings..

Σημασια εχουν κυριως τα frametimes και τα λοιπα στατιστικα.. Δεν ξερω τι κολπα νεας γενιας ειναι τα ακατεβατα 60αρια αλλα δεν θα μπω στην διαδικασια μιας τετοιας συζητησης προσωπικα το εχω κανει παρα πολλες φορες στο παρελθον. Ειχα την τυχη να εχω παντα high end καρτα και παντα ηξερα τα limitations σε θεματα performance οποτε επετρεψε μου να εχω την δικια μου αποψη για το τι ειναι playable και τι οχι, οπως εχεις εσυ την δικη σου.. 

Παμε παρακατω λοιπον.. 

To HDR εμενα δουλευει μια χαρα και ειναι παντα ενεργοποιημενο χωρις κανενα προβλημα.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει γενικα θεματα το παιχνιδι,θελει φροντιδα.

Το FOV ειναι πολυ μικρο και αυτο το motion blur που δεν σε αγηνουν να το απενεργοποιησεις σου φερνει ναυτια..

Παω να συνεχισω τωρα γιατι θα ξεχασω και αυτα που ξερω..

Επεξ/σία από optimus prime
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.anandtech.com/show/4008/nvidias-geforce-gtx-580/8

2010 εποχη Metro 2033 benchmarks.. Δοξα τω Θεω παροτι μεγαλωνω μνημη εχω ελεφαντα.. 

To παιχνιδι παιζει παρα πολυ καλα για 4k αναλυση με RTX ON και δη με global illumination implementation..

Tωρα τι περιμενει ο καθενας και τι καταλαβαινει οντως ειναι θεμα υποκειμενικο ..

To in depth visual review του GN εδωσε μια παρα πολυ καλη εικονα για τα οφελη της υλοποιησης, ποτε αυτη ειναι αχρειαστη στο συγκεκριμενο παιχνιδι και ποτε ειναι και λαθος υλοποιημενη..Ας το παιξει λοιπον ο καθενας αναλογα τα γουστα του και τις προτιμησεις του.

 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχω όλα στο ultra αλλα το μόνο που δεν μπορώ να τσεκάρω ειναι το dlss ... πρέπει να κάνω κατι αλλο ?

Επίσης επειδή με το epic δεν υπάρχει η επιλογή απο το store na βλέπω τα fps , με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, optimus prime είπε

........ και αυτο το motion blur που δεν σε αγηνουν να το απενεργοποιησεις σου φερνει ναυτια..

-Go to C:\Users\(Your name)\Saved Games\metro exodus\76561198023928362

-Look for user.cfg

-Type on these commands: r_game_mblur_scale 0

r_blur_level 0

-Save the file and it should remove motion blur.

 

Δεν ξερω αν δουλεύουν αυτά. 

Επεξ/σία από Acmilangr.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SPANK είπε

Τα έχω όλα στο ultra αλλα το μόνο που δεν μπορώ να τσεκάρω ειναι το dlss ... πρέπει να κάνω κατι αλλο ?

Επίσης επειδή με το epic δεν υπάρχει η επιλογή απο το store na βλέπω τα fps , με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω ?

https://www.techpowerup.com/252550/nvidia-dlss-and-its-surprising-resolution-limitations

Δες αυτο το πινακακι να δεις αν πληροις τις προυποθεσεις για να ενεργοποιησεις το dlss...

Οσο για τα fps υπαρχει το msi afterburner αλλα αν θες απλα μονο για τα fps ευκολο και γρηγορο καποτε υπηρχε το fraps λογικα ακομη υπαρχει...Εχω χρονια να το βαλω για αυτο το λεω αυτο.

LydmOgvdiEz75moz.jpg

Επεξ/σία από icenex
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, SPANK είπε

Τα έχω όλα στο ultra αλλα το μόνο που δεν μπορώ να τσεκάρω ειναι το dlss ... πρέπει να κάνω κατι αλλο ?

Επίσης επειδή με το epic δεν υπάρχει η επιλογή απο το store na βλέπω τα fps , με ποιο πρόγραμμα μπορώ να το κάνω ?

Aυτο με το DLSS το διαβασα και απο αλλους στα fora.. Παντως εμενα με την 2080Ti με αφηνει σε wqhd,uwqhd και 4K  να το κανω enable και τσεκαρα αν το απενεργοποιει κιολας για σιγουρια..Ασε που η διαφορα ειναι εμφανης στην οθονη.. Μονο οταν το γυριζω σε 1080p δεν μου το κραταει.. 

1 λεπτό πριν, icenex είπε

https://www.techpowerup.com/252550/nvidia-dlss-and-its-surprising-resolution-limitations

Δες αυτο το πινακακι να δεις αν πληρεις τις προυποθεσεις για να ενεργοποιησεις το dlss...

Οσο για τα fps υπαρχει το msi afterburner αλλα αν θες απλα μονο για τα fps ευκολο και γρηγορο καποτε υπηρχε το fraps λογικα ακομη υπαρχει...Εχω χρονια να το βαλω για αυτο το λεω αυτο.

LydmOgvdiEz75moz.jpg

Eπιβεβαιωνω το πινακακι μολις το εγραψα απο πανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει απο οτι βλέπω στην ανάλυση που ειναι η οθόνη μου το dlss Και ας έχω την 2080 , οπότε στην καινούργια οθόνη τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SPANK είπε

Δεν δουλεύει απο οτι βλέπω στην ανάλυση που ειναι η οθόνη μου το dlss Και ας έχω την 2080 , οπότε στην καινούργια οθόνη τώρα

Tα fps επειδη δεν βλεπω και εγω να εχει fps counter integrated σαν επιλογη το Epic store, κλασσικα με AB/RTSS λοιπον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, SPANK είπε

Δεν δουλεύει απο οτι βλέπω στην ανάλυση που ειναι η οθόνη μου το dlss Και ας έχω την 2080 , οπότε στην καινούργια οθόνη τώρα

Ε ναι το πινακακι ειναι αναλυτικο σου λεει οτι αμα παιζεις σε 1080 και εχεις 2080 δεν γινεται να το ενεργοποιησεις μονο αν εχεις 2070/60. Βασικα ειδα κ ενα βιντεακι προσφατα που εξηγει γιατι γινεται αυτο στην πραξη και εχουμε διαφορετικη υποστηριξη του dlss μεταξυ καρτων κ αναλυσεων και οχι αυτο που βγηκε και υποστηριξε η nvidia.

Οσο για το fraps εδω εισαι υπαρχει ακομη το ατιμο..Και απο οσο θυμαμαι ειναι ευκολοχρηστο και Plug and play που λεει ο λογος σε σχεση με αλλα αντιστοιχα προγραμματα.

http://www.fraps.com/

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...