Προς το περιεχόμενο

Διάλειμμα στα σινεμά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν απευθύνομαιπροσωπικά σε κάνεναν. Άλλωστε ειναι γενικότερο το φαινόμενο.

 Απ τις τελευταίες χωρες ειμαστε που έχουμε την επιλογή διαλείμματος στον κινηματογράφο. 

Στις ΗΠΑ ας πουμε το κάνουν εδω και 20 χρόνια. Με τη διαφορά οτι οι τουαλέτες ειναι πάντα διπλα στην αίθουσα, ή οσο κοντά χρειάζεται ωστε ο πελάτης να χάσει μόλις 3-4 λεπτά απ τη ταινία. Οχι 10-15. 

 

Μηδέν ενσυναίσθηση ομως. Να μου πεις, στην Ελλάδα ζούμε, γιατι να μας νοιάζει. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Εδώ και 10 χρόνια + ΔΕΝ πλησιάζω ούτε απ'εξω σε κινηματογράφους που κάνουν διάλειμμα (εκτός ίσως απο κάνα θερινό που παίζει κάποια παλιά ταινία που δεν με ενδιαφέρει και τόσο). 2 ώρες είναι και δε νομίζω πως θα πάθετε κάτι αν δεν κατουρήσετε ή πιείτε νερό (εκτός αν έχετε πρόβλημα υγείας) για αυτό το διάστημα. Απλή λογική...

 

Βρίζω σαν φορτηγατζής (απο μέσα μου συνήθως) όταν βλέπω κόσμο να σηκώνεται για να πάει στην τουαλέτα με το που ΞΕΚΙΝΑΕΙ η ταινία...  :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Από την στιγμή που υπάρχει cinema με διάλειμμα και cinema χωρίς, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο καθένας πηγαίνει σε αυτό που έχει αυτό που επιθυμεί. Τώρα αν είναι πιο μακρυά αυτό που θέλει και δεν τον βολεύει, shit happens, έτσι κι αλλιώς η συζήτηση εδώ δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος πάντων, δε βλέπω πού είναι το κακό να κάτσει κάποιος σπίτι του να τη δει με την ησυχία του στην κρεβατάρα/καναπεδάρα του, αφού έχει συχνοουρία ή πιάνεται εύκολα.

 

Tωρα το ειδα αυτο.

 

 Το οτι κάποιος έχει συχνοουρία δε σημαίνει οτι πρέπει να τον αποκλείσεις.

Αντίθετα μπορεις να πεις πως θα ήταν προτιμότερο να ήταν πιο κοντά οι τουαλέτες.

 

 

Ειπαμε. Ανάγκη να πας σινεμά θα έχεις πάντα. Το νεφρό μεγαλωνοντας όμως δε λειτουργεί πάντα το ιδιο καλά. Ειναι αναπόφευκτο :P

 

Οπως έγραψε και ο thresh ακόμα έχουμε επιλογή και αυτο ειναι το θετικό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ας είναι, δεν νομίζω ότι θα φέρει αντίρρηση κάποιος σε αυτό. Πλέον βέβαια δεν νομίζω ότι μπορούν να γίνουν αλλαγές, λογικά μόνο κατά την κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έξοδα ειναι το θέμα βρε Thresh. 

Απλά κάποια πράγματα στο πλαίσιο του γρηγορου κέρδους, δε τα σκέφτονται. Περάσαμε και μια εποχη που οι κινηματογράφοι ήταν γεμάτοι και δε παραπονιόταν κανεις.

Τωρα ομως που μονο σε καμια πρεμιέρα ή τα ΣΚ γινεται ο πανικος, το σκέφτονται 2 φορές οτι έχουν κάνει λάθος.

Ξέρεις πόσος κόσμος διαλέγει να πάει σε γειτονικους κινηματογράφους ακριβως επειδη υπάρχει το διάλειμμα?

 

Φαντάσου να έβγαινε τωρα καμια σουπερ ταινια τυπου Χάρυ ποτερ που απευθύνεται κατά βάση σε παιδιά και να έπρεπε να κάτσουν 2,5 ωρες χωρις τουαλέτα. Το χάσανε το παιχνιδάκι οι μεγάλοι.

 

Και βλέπεις κάτι Κινηματογράφους τύπου Διάνα ή Αίγλη να ειναι τιγκα κάτι καθημερινές. Επιλογές ειναι αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίνω για ταινίες στα Village από τότε που άνοιξαν τα πρώτα στο Μαρούσι, πριν το Mall. Από τότε απλά εθίστηκα στην έλειψη διαλείμματος και ταυτόχρονα έχω 100% "επιτυχία" στο να μην χρειάζομαι επειγόντως τουαλέτα κατά την διάρκεια της ταινίας.

 Δεν πας για μπύρες πριν την ταινία για αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν πας για μπύρες πριν την ταινία για αυτό.

Συνήθως ούτε τρώω/πίνω κάτι μέσα στην αίθουσα, όλα μετά... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ster cinemas  στην Πατρα εκαναν διαλειμμα και μου χε φανει περιεργο συνηθισμενος απ τα village του Ρεντη :P ( Ειδα τοσες πολλες ταινιες παντως που παρατηρησα οτι αν η ταινια ηταν μιαμισαωρη δεν κανανε διαλειμμα αν ηταν πιο μεγαλης διαρκειας κανανε ενα διαλειμμα :o :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυστικό είναι μαζί με τα πατατακια απο lidl (για village ρέντη μιλάω) και 2 αναψυκτικα παίρνεις και ενα μπουκάλι με μεγάλο στομιο (για προφανεις λόγους) και είσαι άρχοντας ούτε διάλειμμα θες ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα το διαλλειμα τελειως.Φαντασου να βλεπεις τον logan να ριχνει ξυλικι και ξαφνικα να γινει διαλλειμα και να αρχισουν τα χαχαχου  , τα ξεπιασματα,τα περαδωθε και τα μουσουτου  :(

 

Αν βλεπεις μια κωμωδια ταινια του συγχρονου Γαλλικου κινηματογραφου ..ας παει το παλιαμπελο  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαπα το διαλλειμα τελειως.Φαντασου να βλεπεις τον logan να ριχνει ξυλικι και ξαφνικα να γινει διαλλειμα και να αρχισουν τα χαχαχου  , τα ξεπιασματα,τα περαδωθε και τα μουσουτου  :(

Δεν ειναι μερος του προβληματος για το αν γινεται διαλλειμα η οχι, παντου ετσι εχει η κατασταση. Ζητημα νοοτροπιας ειναι.

Γιαυτο και παω ειτε σε περιεργες ωρες προβολων, ειτε σε λιγοτερο γνωστους κινηματογραφους. Εχω βαρεθει να τσακωνομαι επειδη ο καθε υποανάπτυκτος νομιζει πως στο κινηματογραφο πιστευει πως πρεπει να συμπεριφερεται οπως στη καφετερια με τους φιλους του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν αντεχω το διαλλειμα ουτε σε σοβαρη ταινια ουτε σε αμερικανιες. Η wtf στιγμη που κοβεται η ταινια και αναβουν τα φωτα με τρελαινει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος πάντων, δε βλέπω πού είναι το κακό να κάτσει κάποιος σπίτι του να τη δει με την ησυχία του στην κρεβατάρα/καναπεδάρα του, αφού έχει συχνοουρία ή πιάνεται εύκολα.

Ειναι ρατσιστικό έτσι όπως το λες! Ο τρόπος σκέψης σου αποκλείει τον κόσμο που εχει κάποιο θέμα π.χ. συχνοουρίας στο να μπορεί να πάει να δει ταινία σε κινηματογράφο! Δηλαδη εαν ανήκει κανείς σε αυτή τη κατηγορία θα πρέπει να μένει εσώκλειστος σπίτι του; Όχι φιλε, πρέπει να δίνεται το δικαίωμα να μπορούν όλοι να διασκεδάζουν κ να συμμετέχουν στη ζωή! Λυπάμαι για πάρτη σου, κάποια στιγμή μπορεί να τα βρεις μπροστά σου αυτά, ελπίζω όχι!
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά χρειάζεται το διάλειμμα έστω 5 λεπτά για τους μεγαλύτερους και μικρότερους σε ηλικία,όχι ότι με χαλάει το σερί αλλά υπάρχουν και άλλα άτομα μέσα στην αίθουσα Δεν είμαι μόνος.

Στο θέατρο ειδικά επιβάλλεται το διάλειμμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...