Προς το περιεχόμενο

MX Linux


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υ.Γ. αλλο πιο ασχετο....

Ο επομενος υπολογιστης θα ειναι sleeper. Κουτι εποχης 386-486 με εντοστια Ryzen.

ακομα με κασετα ειμαι στο αμαξι και crt τηλεοραση στο ενα δωματιο (συνδεδεμενη με media player με rca για streaming απο τον server)

 

σοβαρα πραματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα με κασετα ειμαι στο αμαξι και crt τηλεοραση στο ενα δωματιο (συνδεδεμενη με media player με rca για streaming απο τον server)

 

σοβαρα πραματα

να φανταστω βαζεις και τον bic στυλο στην κασετα και την γυρνας γυρω γυρω με το χερι :P

 

οσο για το θεμα. για καποιο λογο το mx δεν εκατσε καλα σε ενα netbook. ψιλοκολλουσε, ειδικα οταν εκανα scroll στο μενου με τις ρυθμισεις. ενω με point linux και solydx ολα μια χαρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τρεις τρόποι πως να αποθηκεύσεις το λειτουργικό σου σύστημα, όπου ο τρίτος αποθήκευση και επαναφορά μπορεί να γίνει μέσα από το λειτουργικό σύστημα.

 

 

https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=101&t=42879

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πρακτικη η εφαρμογη snapshot για καποια minimal διανομη αλλα επειδη το xorriso εχει limit 4gb δεν φτιαχνει iso προτιμω manual mksquashfs σε συνδιασμο genisoimage -allow-limited-size σε συστημα 18gb με iso 6.5gb

PawXfR9.png

 

τα backup remaster εχουν limιt size που δεν μπορει καποιος να βαλει πολλες εξαρτησεις και εφαρμογες στο συστημα του και να το χει σε dvd blue ray η σε φλασακι image με boot grub, φαντασου να χεις εγκατεστημενο συστημα 30gb με τα 2/3 compressed squashfs xz 10gb iso δεν θα το φτιαξει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν βελτιωθεί οι εντολές ώστε με δυο να γίνεται η αποθήκευση και η επαναφορά, σε λειτουργία συστήματος, όπως και η επίλυση ενός σφάλματος στην επαναφορά!

Μέχρι και την επιτυχημένη επαναφορά πυρήνα σε εν λειτουργία σύστημα. Μόνο καφέ δεν ψήνει το Linux!

https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=101&t=42879

Επεξ/σία από asinoro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός πήρε την τελική του μορφή. Σας ζάλισα λίγο αλλά τίποτα δεν είναι πιο σημαντικό στους υπολογιστές μας από μια καλή αποθήκευση και αποκατάσταση. Έχει συμπεριληφθεί η αποκατάσταση από DVD, USB ή άλλο λειτουργικό Λίνουξ.

 

Αυτός ο τρόπος αποθήκευσης και επαναφοράς ισχύει για όλα τα λειτουργικά συστήματα Λίνουξ με την διαφορά ότι η απενεργοποίηση και ενεργοποίηση του διαχειριστή δικτύου γίνεται για τα συστήματα με systemd με διαφορετική εντολή. Επειδή δεν την θυμάμαι, ας πει κάποιος/α πως γίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα κανεις και μας τα ζαλιζεις. Να μας ενημερωνεις.

Εγω τωρα ΔΕ χρειαζομαι το full backup (αντιγραφη του home folder μου αρκει), αλλα στο μελλον μπορει να μου χρειαστει.

Καποιον ανθρωπο μπορει να βοηθησεις.

 

Το οτι δεν απανταμε, δε σημαινει οτι δε διαβαζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω μια ελαφριά distro να βάλω σε λαπτοπ-χρέπι (2gb ram, celeron της κακιάς ώρας) για χρήστη που δεν ξέρει τίποτα από linux. κοιτάω τα antiX και MX. Αρχικά σκέφτομαι antiX ως πιο ελαφρύ αλλά δεν έχω ιδέα από icewm/fluxbox και δεν θέλω να φάω τη μέρα μου να παίζω με text configs για να γίνει usable. Σε άλλη περίπτωση πάμε στο βαρύτερο xfce του ΜΧ. Καμιά γνώμη; απ' ό,τι διαβάζω έχουν πολλά κοινά αυτά τα δύο distro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@asinoro

Για ενα τοσο σοβαρο θεμα ανοιξε νεο νημα σε μορφη οδηγου.

Δεν διαφωνώ στην ιδέα αυτή, απλά το έβαλα εδώ για να βοηθήσω τους χρήστες του ΜΧ πως να φτιάξουν τον grub,επιπλέον σύμπτωση μόλις έβαλα τον σύνδεσμο του ΜΧ στο φόρουμ διαγράψανε κατά λάθος μηνών μηνύματα, όπως και τον οδηγό αποκατάστασης του grub.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...