Προς το περιεχόμενο

MX Linux


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρησιμοποιω εδω και κανα 1μιση χρονο μιντ ματε,σκεφτομαι να δοκιμασω καποια αλλη διανομη αξιζει αυτη εδω;

 

Μολις τη δοκιμασεις... δε θα ξαναγυρισεις σε Ubunto-Διανομη. Ειναι πολυ σεξι :Ρ

 

Κομμενη η πλακα.

Αν καθεται καλα στον υπολογιστη σου, δηλ. δεν εχεις προβληματα με drivers και κρασαρισματα και παιζουν τα προγραμματα που δουλευεις, GO for it.

 

Εγω θα σου 'λεγα αν εισαι ευχαριστημενος απο καποια διανομη, να μη μεταπηδας σε αλλη. Ειναι λιγο ζαρια η κατασταση.

Ακομα κι εκδοση διανομης να μην αλλαζεις, π.χ. απο 18.1 σε 18.2  . Κανε μονο update.

 

Γνωμη μου. :ph34r:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τη δοκιμασεις... δε θα ξαναγυρισεις σε Ubunto-Διανομη. Ειναι πολυ σεξι :Ρ

 

Κομμενη η πλακα.

Αν καθεται καλα στον υπολογιστη σου, δηλ. δεν εχεις προβληματα με drivers και κρασαρισματα και παιζουν τα προγραμματα που δουλευεις, GO for it.

 

Εγω θα σου 'λεγα αν εισαι ευχαριστημενος απο καποια διανομη, να μη μεταπηδας σε αλλη. Ειναι λιγο ζαρια η κατασταση.

Ακομα κι εκδοση διανομης να μην αλλαζεις, π.χ. απο 18.1 σε 18.2  . Κανε μονο update.

 

Γνωμη μου. :ph34r:  

μια χαρα κανω την δουλεια μου και με το μιντ ματε απλα θελω να δοκιμασω και αλλες διανομες απο εμπειρια και μονο.αυτη εδω ειναι σχετικα ευκολη ή θα τα βρω μπαστουνια;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι εγω απο Mint πηγα στην MX-15 :-) .  Τωρα εχω την ΜΧ-16, ας εχει βγει η ΜΧ-16.1 

Γιατι εφυγα απο Mint? Γιατι τρελαθηκα στο κρασαρισμα.

 

Nα τη δοκιμασεις την MX. Αλλα να θυμασαι οτι ειναι Debian based κι ΟΧΙ Ubuntu based.

Καποια προγραμματα δε θα δουλευουν. Η πλειοψηφια δουλευει ομως.

 

H διανομη ΜΧ ερχεται με παρα πολλα προγραμματα που σου λυνουν τα χερια. Αυτο την κανει (σε καποια πραγματα) πιο ευκολη απο Mint.

Εχει ομως και τις ιδιοτροπιες της, καποια πραγματα μπορει να σε μπερδεψουν. Εχει τον τροπο της.

Εγω δε την αλλαζω πλεον. Τοσο πολυ μ' αρεσει.

Σιχαθηκα τις διανομες που ειναι βασισμενες σε Ubuntu, για καποιο λογο. Μη με ρωτας γιατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ τακτικά το φόρουμ του ΜΧ και μπορώ να πω ότι τα πραγματικά προβλήματα είναι ελάχιστα και τα περισσότερα διορθώνονται από την ομάδα του φόρουμ. Προσπαθούν να πάρουν όλα τα καλά στοιχεία και από το Debian αλλά και από το Ubuntu αλλά αυτός ο βραχνάς που λέγεται systemd είναι πανταχού παρόν και όσο πάει δένει μαζί του όλο και περισσότερο τις εφαρμογές.

Γίνεται μια προσπάθεια από το AntiX να το πετάξει τελείως αλλά είναι δύσκολη μάχη γιατί το Debian το έχει βάλει στα έγκατά του.

Όσο για το Ubuntu, Mint κλπ, εφόσον το Ubuntu βασίζεται στην δοκιμαστική διανομή του Debian την sid, λογικό είναι να υπάρχουν αυτά. Αυτό είναι κάτι που οι περισσότεροι νέοι χρήστες δεν το γνωρίζουν καλό αυτό για να υπάρχουν δοκιμαστήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα την δοκιμασα και μου αφησε αρκετες καλες εντυπωσεις. Ειναι οτι πρεπει για καποιον που θελει μια σταθερη διανομη χωρις πολλα προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απλά Ελληνικά το systemd τι κάνει. Μέχρι σήμερα το Linux που είναι βασισμένο σε UNIX τη γλώσσα προγραμματισμού του με την οποία το έφτιαξαν είναι η C όπως και των Windows.

Οι περισσότερες εφαρμογές και εργαλεία του Linux ήταν γραμμένα για απλότητα χρήσης και τροποποίησης σε αρχείο κειμένου τα οποία συνομιλούσαν με την γλώσσα C του βασικού προγράμματος κατασκευής. Έτσι τροποποιώντας τα αρχεία κειμένου τροποποιούσες το σύστημα λειτουργίας και ήξερες ανά πάσα στιγμή που υπήρξε το πρόβλημα και πως να το φτιάξεις. Το systemd παρακάμπτει σταδιακά τα αρχεία κειμένου και κάνει όλες τις λειτουργίες του συστήματος αλλά και των εφαρμογών στην αρχική γλώσσα C του βασικού προγράμματος κατασκευής, έτσι το Linux γίνεται σιγά σιγά όπως τα Windows.

Ένα άλλος κατά την γνώμη μου λόγος επιλογής του systemd είναι να υπάρχει ένα εργαλείο που να κάνει τα πάντα, από αυτόματες ενημερώσεις μέχρι αυτοδιορθώσεις, όπου το λειτουργικό σύστημα από μόνο του να αυτοδιορθώνεται και να αυτοεξελίσσεται. Αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης των κυλιόμενων διανομών τύπου Arch.

Σαν ιδέα δεν είναι κακή απλά η νοοτροπία μας να τα ελέγχουμε όλα και το αφερέγγυο παρελθόν μας δεν εγγυάται την σωστή χρήση αυτών των εργαλείων.

Από την άλλη το MX και το AntiX δεν χρησιμοποιούν το systemd ως init το χρησιμοποιούν όμως στο παρασκήνιο γιατί οι εφαρμογές το χρησιμοποιούν όπως ο network-manager κτλ.

Αυτή όμως η σημαντική διαφορά χρήσης του sysvinit ως init (εκκινητή εφαρμογών και υπηρεσιών) κάνει τα MX και το AntiX μαζί με τα ωραία εργαλεία που διαθέτουν να ξεχωρίζουν, αφού παρέχουν περισσότερη σταθερότητα και ασφάλεια σε σχέση με τα full systemd λειτουργικά.

Ας ελπίσουμε αυτήν την συμπεριφορά και νοοτροπία να την διατηρήσουν.

Για να καταλάβετε πόσο σχετίζεται το systemd με το σύστημά σας δώστε στο τερματικό την εντολή:

locate systemd

Κατανοητό λοιπόν εφόσον έχει επιβληθεί το systemd τι να πουν οι ταϊσμένοι και ποτισμένοι προγραμματιστές και ιστοχώροι!

Και κάτι σχετικό αλλά ανεξάρτητο πιστεύω από το systemd. Ο πυρήνας Linux 4.2 και μετά έχει την δυνατότητα να παίρνει τις ενημερώσεις και να τις εγκαθιστά χωρίς την συμμετοχή του χρήστη, λειτουργία όμως που νομίζω ότι πρέπει να ενεργοποιηθεί τουλάχιστον για το τώρα, δεν ξέρω για το μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asinoro, το Grub μου δινει επιλογη για εκκινηση του

- ΜΧ (sysvinit)

- MX (systemd)

 

Τι σημαινει αυτο?

Αποκλυει το systemd εντελως? Ακομα και για λογους συμβατοτητας?

Και το αντιθετο αν επιλεξω το αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω μιας και ειμαι ασχετος. Τι ειναι το systemd και γιατι ειναι τοσο κακο και δεν το θελει κανεις;

ενα εκτρωμα/εξαμβλωμα πανω στο PID 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asinoro, το Grub μου δινει επιλογη για εκκινηση του

- ΜΧ (sysvinit)

- MX (systemd)

 

Τι σημαινει αυτο?

Αποκλυει το systemd εντελως? Ακομα και για λογους συμβατοτητας?

Και το αντιθετο αν επιλεξω το αλλο?

Το έβαλα ως ερώτημα στο φόρουμ, αλλά μέχρι στιγμής καμιά τοποθέτηση από τους συντελεστές της διανομής. Όποιος θέλει να επισημάνει κάτι γι αυτό και να τους το υπενθυμίσει:

https://forum.mxlinux.org/viewtopic.php?f=108&t=42732&sid=fc9330c37f59434fe417b120abd81cd6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν ενα bug, τα σιχαμενα τα Microsoft ποντικια, που εχει σπασει τα νευρα. 3 μερες με παιδευει.

Η ροδελα scroll-αρει παρα πολυ γρηγορα. Και δεν εχει ρυθμιση το λειτουργικο.

Το μονο fix (μπακαλιστικο) ειναι να βγαζω το dongle και να το ξαναβαζω. Πρεπει να σκιβω.

Το διακοπτακι (οn/off) κατω απο το mouse δε το διορθωνει.

 

Το imwheel το ξερω. Αλλα δε το θελω.

 

Υ.Γ.

Σπανια δουλευει οπως πρεπει και δε χρειαζεται να το πειραξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, αλλα οταν ξεκιναει το ΜΧ μου θυμιζει αυτο  :-D


αν εξαιρεσουμε τους ηχους. Ειναι απο τις λιγες διανομες που με γυριζει τοσο πισω.

Γινεται να τους βαλουμε να παιζουν στο background οσο φορτωνει? 

 

Υ.Γ. αλλο πιο ασχετο....

Ο επομενος υπολογιστης θα ειναι sleeper. Κουτι εποχης 386-486 με εντοστια Ryzen.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα παρακατω δουλευουν σιγουρα σε Xubuntu, για Debian Xfce δεν παιρνω ορκο..

 

Αρχικα πρεπει να κανεις εγκατασταση τα παρακατω πακετα.

sudo apt-get install dconf-tools gnome-session-canberra sox ubuntu-sounds 

Προσοχη, ισως σου κανει εγκατασταση ολοκληρο το Gnome.

 

 

Ρυθμιση του πακετου libcanberra το οποιο μεταφραζει τους ηχους του συστηματος.

 

Δημιουργια με δικαιωματα υπερχρηστη και αποθηκευση δυο αρχειων.

 

/etc/X11/Xsession.d/52libcanberra-gtk-module_add-to-gtk-modules:

 

# This file is sourced by Xsession(5), not executed.

if [ -z "$GTK_MODULES" ] ; then
    GTK_MODULES="canberra-gtk-module"
else
    GTK_MODULES="$GTK_MODULES:canberra-gtk-module"
fi

export GTK_MODULES

 

 

/etc/X11/Xsession.d/52libcanberra-gtk3-module_add-to-gtk-modules:

 

 
# This file is sourced by Xsession(5), not executed.

if [ -z "$GTK_MODULES" ] ; then
    GTK_MODULES="canberra-gtk-module"
else
    GTK_MODULES="$GTK_MODULES:canberra-gtk-module"
fi

export GTK_MODULES

 

μετα Συστημα/Διαχειρηση Συστηματος > dconf Editor και πας στον κλαδο org > gnome > desktop > sound και κανεις ενεργοποιηση το "event-sounds" και το "input-feedback-sounds"

εκει τσεκαρε για δοκιμη το ubuntu, αν δεις οτι δουλευει βαζεις οτι γουσταρεις.

 

παρε τον ηχο που θες απο το βιντεο και τον αποθηκευεις σε .ogg φορμα στην διαδρομη /usr/share/sounds/

Ισως παιξει και σε .wav φορμα, δεν το εχω δοκιμασει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...