Προς το περιεχόμενο

Assassin's Creed: Origins


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ προσωπικά τα έπαιξα με ένα χρόνο διαφορά, και στο 20ωρο το σταμάτησα το Odyssey γιατί το βρήκα πρακτικά ίδιο με το Origins. Σίγουρα δεν είναι για να το ξεκινήσεις άμεσα, ίσως μετά από αρκετό καιρό, κατά τη γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και εχω τελειωσει το Origins οπως και τα DLC του θα πω οτι ειναι ενα παιχνιδι που αξιζει να το παιξετε και σε καμια περιπτωση δεν ειναι χειροτερο απο το Odyssey. Το Odyssey πρακτικα ειναι reskin του Origins σε αλλο περιβαλλον. Καπου 60 ωρες θα χρειαστειτε για το βασικο παιχνιδι και 25 για τα 2 DLC. Το curse of pharaoh ειναι εξαιρετικο. Επισης τα γραφικα του ειναι ελαχιστα κατωτερα απο το Odyssey και τα 2 στα ultra. Πιο απλη μαχη και abilities χωρις engrave κτλ. Προσωπικα δεν βαρεθηκα λεπτο στο Origins στο Odyssey βλεπουμε οταν το τελειωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα σχολια σας θα το αφησω για το  μελλον. Στο odyssey εφτασα τις 60 ωρες αλλα τωρα μου φαινεται μια επαναληψη, παρομοια τοπια και παρομοιοες αποστολες. Απλα ειδα τα user review του origin οτι ηταν σχετικα καλυτερα απο το odyssey και πιστεψα αξιζει να το ξεκινησω αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, harisv είπε

Απο τα σχολια σας θα το αφησω για το  μελλον. Στο odyssey εφτασα τις 60 ωρες αλλα τωρα μου φαινεται μια επαναληψη, παρομοια τοπια και παρομοιοες αποστολες. Απλα ειδα τα user review του origin οτι ηταν σχετικα καλυτερα απο το odyssey και πιστεψα αξιζει να το ξεκινησω αμεσα.

Ξεκινησε το λιγο αργοτερα αφου επαιξες το odyssey τωρα. Ειναι μεγαλα παιχνιδια και θελουν το χρονο τους. Θα σε παει μηνα σιγουρα αναλογως και ποσες ωρες τη μερα παιζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Εγω παλι παιζω πρωτα το Origins(και ειμαι στο τελευταιο κομματι) και μετα το Odyssey.

Για 5ευρω που το πηρα το παιχνιδι προφανως και ειμαι overall ικανοποιημενος απο αυτο,αλλα διαολε τι επαναληψη και βαρεμαρα ειναι αυτη στο παιχνιδι?

Μετα τις πρωτες 5 περιπου ωρες,αρχιζε να  κουραζει το παιχνιδι και ειναι κριμα γιατι και οπτικα μαρεσει(πολυ κακο performance)και η ιστορια ειχε καποιο ενδιαφερον στην αρχη,πριν ξενερωσω μετα με τα γνωστα''πρεπει να φαμε αυτους'',''τωρα ξεπεταχτηκαν και αλλοι κακοι που πρεπει να φαμε'',''εμειναν και αλλοι κακοι τελικα που πρεπει να φαμε''.

Και φυσικα η πλειοψηφια των side quest που απλα σε στελνει σε καποιο camp/φρουριο/σπηλια να σκοτωσεις τους ιδιους εχθρους καθε φορα. Ετσι για να γραψει πολλες ωρες το παιχνιδι απο το πηγαινε ελα.

Ο αετος που σκαναρει απο πανω πολυ ωραια ιδεα και εκτελεση η οποια ομως πεφτει θυμα της επαναληψης και βαρεμαρας του παιχνιδιου.

Ουτε και η ολη ιδεα με το gear αλα diablo ειναι οτι το καλυτερο οπως γενικα και το συστημα μαχης που ηθελε παραπανω δουλεια.

Τουλαχιστον το skill tree εχει ενα ενδιαφερον.

Γενικα το παιχνιδι ειναι ενα 6-7/10 με την ζυγαρια να πεφτει πιο πολυ στο 7 αν καποιος το εχει αγορασει σε χαμηλοτερη τιμη,που θα μπορουσε να ειναι και πολυ καλυτερο αν η εταιρεια εδινε στο studio αναπτυξης περισσοτερο χρονο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω παλι παιζω πρωτα το Origins(και ειμαι στο τελευταιο κομματι) και μετα το Odyssey.

Για 5ευρω που το πηρα το παιχνιδι προφανως και ειμαι overall ικανοποιημενος απο αυτο,αλλα διαολε τι επαναληψη και βαρεμαρα ειναι αυτη στο παιχνιδι?

Είναι τόσο επαναλαμβανόμενο και βαρετό ακόμα και αν ακολουθήσεις μόνο τη βασική ιστορία χωρίς κανένα side quest και λοιπά τριγύρω;

Δεν έχω ασχοληθεί με κανένα Assassin's Creed και έλεγα μήπως αρχίσω με αυτό επειδή το έχω από ένα humble monthly που το περιλάμβανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, EverythingYouBelieve είπε

Είναι τόσο επαναλαμβανόμενο και βαρετό ακόμα και αν ακολουθήσεις μόνο τη βασική ιστορία χωρίς κανένα side quest και λοιπά τριγύρω;

Δεν έχω ασχοληθεί με κανένα Assassin's Creed και έλεγα μήπως αρχίσω με αυτό επειδή το έχω από ένα humble monthly που το περιλάμβανε.

Δεν μπορεις να κανεις μονο τα κεντρικα quest γιατι χρειαζεσαι exp για τις αποστολες(σου εχει δηλαδη ενα προτεινομενο level).Και το μεγαλυτερο exp το παιρνεις κανοντας side quests.

Τωρα οκ αφου το εχεις ηδη,το κατεβαζεις και βλεπεις κατα ποσο σαρεσει.

Καποια κεντρικα missions ειναι ωραια παντως.

Υπαρχει παντως και αρκετος κοσμος που δεν τον χαλαει η επαναληψη και αρα περασε καλυτερα με το παιχνιδι.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Υπαρχει παντως και αρκετος κοσμος που δεν τον χαλαει η επαναληψη και αρα περασε καλυτερα με το παιχνιδι.

Η "επανάληψη" δεν είναι κακή αν γίνεται με δημιουργικό τρόπο που να προωθεί και να εξελίσει το gameplay και την ιστορία. Αλλά καταλαβαίνω οτι εδώ υπάρχει ανούσιο grinding όπως από ότι διαβάζω και στο Odyssey και κατά πάσα πιθανότητα και στο επερχόμενο Ragnarok. Θα το δοκιμάσω, ελπίζω να μην είναι πολύ κουραστικό. Πάντως, αν καταλαβαίνω καλά από διάφορα σχόλια, η συνταγή έχει μεταλλαχθεί στα 3 τελευταία entries και παραπέμπει περισσότερο σε κάτι άλλο οπότε δεν θα καταλάβω τι εστί Assassin's Creed, έχει νόημα να πάω στο πρώτο (2007) να τα πάρω με τη σειρά, είναι καθόλου playable σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 ώρες πριν, EverythingYouBelieve είπε

Η "επανάληψη" δεν είναι κακή αν γίνεται με δημιουργικό τρόπο που να προωθεί και να εξελίσει το gameplay και την ιστορία. [...]

Το Odyssey έχω δει μόνο, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω για την εξέλιξη του παιχνιδιού στο χρόνο.

Για την επανάληψη, όμως, ναι, το Odyssey είχε αμέτρητες αποστολές που ήταν ουσιαστικά τα ίδια πράγματα, πήγαινε εκεί, σκότωσε αυτόν/αυτούς/αυτό, πάρε την αμοιβή, ξανά το ίδιο.

Γενικά, με κούρασε πολύ η επανάληψη. Την πρώτη φορά που καθαρίζεις ένα φρούριο ή ανατρέπεις τη μία παράταξη και βοηθάς να κυριαρχήσει στην περιοχή η άλλη, ναι, είναι ωραίο. Την 101η... όχι και τόσο.

Το χειρότερο για μένα, στο Odyssey, ήταν η παντελής απουσία μνήμης στα factions και η παντελής απουσία νοήματος σε ό,τι έκανες, πέρα από το να μαζέψεις εμπειρία και να προωθήσεις την (φαιδρή) ιστορία.

Μπορούσες να προδίδεις ανοιχτά τη Σπάρτη και την Αθήνα, εναλλάξ και ταυτόχρονα. Κανείς δεν θυμόταν το παραμικρό. Δεν υπήρχε καμία συνέπεια από την προδοσία, κανένας δείκτης φήμης ή αξιοπιστίας, τίποτε. Άρχιζες να σκοτώνεις κόσμο στους δρόμους της Αθήνας γιατί βαρέθηκες τη ζωή σου, έσκουζαν οι περαστικοί κάτι αρχαιοπρεπείς φράσεις, "Άδικον εστί" κτλ. αχταρμά με κάμποσο "μαλάκα", πλήρωνες εκεί πέρα ένα πρόστιμο και όλα μέλι-γάλα. Ανθρωπόμορφες αμοιβάδες, από τους πολίτες μέχρι τους στρατηγούς.

Κι άντε να δεχτώ πως ένας ασήμαντος μισθοφόρος που έκανε μια λαδιά, θα περνούσε απαρατήρητος στο ξεκίνημα της διαδρομής του. Ένας διάσημος μισθοφόρος, όμως,

Spoiler

που κόβει βόλτες στο Αιγαίο παρέα με φιλοσόφους και ιστορικούς, που έχει πρόσβαση στον Περικλή και την Ασπασία, αλλάζει τη ροή της ιστορίας, εξολοθρεύει ένα προς ένα τα μέλη μιας και καλά πανίσχυρης μυστικής οργάνωσης και γενικά σοδομίζει και ξυλοκοπά όποιον συναντά μπροστά του

δεν είναι δυνατό να περνά απαρατήρητος.

Προσωπικά, αυτό με χάλασε περισσότερο από όλα στο Odyssey: αυτή η επιδερμική προσέγγιση ακόμη και του συγκεκριμένου φαιδρού σεναρίου. Καμία σημασία, κανένας αντίκτυπος, καμία μνήμη.

Αν είναι έτσι και το Origins... Άντε για κανένα 5ευρώ, να δεις (εφόσον υπάρχει το ανάλογο μηχάνημα) κάποιες όμορφες τοποθεσίες. Ως εκεί. Αυτό θα ρωτούσα, προσωπικά. Είναι σαν το Odyssey; 

Απ' έξω κούκλα, από μέσα πανούκλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Από αυτό το νήμα κρατάω ότι ο @Snoob έκατσε και έπαιξε AC τίτλο.

Κάτι έσπασε μέσα μου. :(

Κάποια AC (Ezio) ήταν καταπληκτικά, μετά το BF ξεκίνησε ο κατήφορος και πάει ακόμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Snoob είπε

Το χειρότερο για μένα, στο Odyssey, ήταν η παντελής απουσία μνήμης στα factions και η παντελής απουσία νοήματος σε ό,τι έκανες, πέρα από το να μαζέψεις εμπειρία και να προωθήσεις την (φαιδρή) ιστορία.

Μπορούσες να προδίδεις ανοιχτά τη Σπάρτη και την Αθήνα, εναλλάξ και ταυτόχρονα. Κανείς δεν θυμόταν το παραμικρό. Δεν υπήρχε καμία συνέπεια από την προδοσία, κανένας δείκτης φήμης ή αξιοπιστίας, τίποτε. Άρχιζες να σκοτώνεις κόσμο στους δρόμους της Αθήνας γιατί βαρέθηκες τη ζωή σου, έσκουζαν οι περαστικοί κάτι αρχαιοπρεπείς φράσεις, "Άδικον εστί" κτλ. αχταρμά με κάμποσο "μαλάκα", πλήρωνες εκεί πέρα ένα πρόστιμο και όλα μέλι-γάλα. Ανθρωπόμορφες αμοιβάδες, από τους πολίτες μέχρι τους στρατηγούς.

Κι άντε να δεχτώ πως ένας ασήμαντος μισθοφόρος που έκανε μια λαδιά, θα περνούσε απαρατήρητος στο ξεκίνημα της διαδρομής του. Ένας διάσημος μισθοφόρος, όμως,

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

που κόβει βόλτες στο Αιγαίο παρέα με φιλοσόφους και ιστορικούς, που έχει πρόσβαση στον Περικλή και την Ασπασία, αλλάζει τη ροή της ιστορίας, εξολοθρεύει ένα προς ένα τα μέλη μιας και καλά πανίσχυρης μυστικής οργάνωσης και γενικά σοδομίζει και ξυλοκοπά όποιον συναντά μπροστά του

δεν είναι δυνατό να περνά απαρατήρητος.

Προσωπικά, αυτό με χάλασε περισσότερο από όλα στο Odyssey: αυτή η επιδερμική προσέγγιση ακόμη και του συγκεκριμένου φαιδρού σεναρίου. Καμία σημασία, κανένας αντίκτυπος, καμία μνήμη.

Αν είναι έτσι και το Origins... Άντε για κανένα 5ευρώ, να δεις (εφόσον υπάρχει το ανάλογο μηχάνημα) κάποιες όμορφες τοποθεσίες. Ως εκεί. Αυτό θα ρωτούσα, προσωπικά. Είναι σαν το Odyssey; 

Απ' έξω κούκλα, από μέσα πανούκλα.

Καλά αυτό σε όλα τα παιχνίδια γίνεται ανεξαιρέτως.

Στο Red Dead Red 2 σκοτώνεις όλη την πόλη και την επομένη πας για κούρεμα σα να μην τρέχει τίποτε. Ξεχάσαν και συγχώρησαν γιατί πλήρωσες το bounty σου κάποια δολλάρια.

Στο GTA ομοίως, και και και.

Επεξ/σία από Brandtobrand
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο 95% των παιχνιδιών έτσι είναι το AI, IQ ραδικιού. Και στα shooter games κρύβεται το AI πίσω από ένα βαρέλι ξέρω 'γω, βγαίνει να πυροβολήσει και ας πούμε δεν τον πετυχαίνεις. Ε μετά από 3 δευτερόλεπτα θα βγάλει πάλι το κεφάλι του στο ίδιο ακριβώς σημείο, οπότε έχεις απλά έτοιμο το όπλο να σημαδεύει εκεί και τέλος..

1 ώρα πριν, Brandtobrand είπε

Καλά αυτό σε όλα τα παιχνίδια γίνεται ανεξαιρέτως.

Στο Red Dead Red 2 σκοτώνεις όλη την πόλη και την επομένη πας για κούρεμα σα να μην τρέχει τίποτε. Ξεχάσαν και συγχώρησαν γιατί πλήρωσες το bounty σου κάποια δολλάρια.

Στο GTA ομοίως, και και και.

"πας για κούρεμα" χαχαχαχα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

"πας για κούρεμα" χαχαχαχα

Παίζει να μην έχει παίξει καν το game, στο RDR2 όταν πας στην πόλη μετά από massacre η κάποια άλλη καλή παρανομία το αναφέρει μέχρι και ο κουρέας. Ότι νάνε συγκρίσεις ενός απίστευτα δουλεμένου game με ένα copy-paste reskin και milk till it's dry. Malakes guards λέμε. :D

17 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Στο 95% των παιχνιδιών έτσι είναι το AI, IQ ραδικιού. Και στα shooter games κρύβεται το AI πίσω από ένα βαρέλι ξέρω 'γω, βγαίνει να πυροβολήσει και ας πούμε δεν τον πετυχαίνεις. Ε μετά από 3 δευτερόλεπτα θα βγάλει πάλι το κεφάλι του στο ίδιο ακριβώς σημείο, οπότε έχεις απλά έτοιμο το όπλο να σημαδεύει εκεί και τέλος..

Ανά μπράβο, έτσι είναι. Αυτό είναι ένα από τα πολλά πράγματα που θέλουν βελτιώσει πριν τα graphs. Τι να τα κάνω τα graphs άμα το AI sucks. ’μα οι σκιες κάνουν render στα 2 μετρα? ’μα ακόμα βλέπω clipping? ’μα δεν υπάρχουν mixed animations? ’μα, άμα, άμα. Gameplay my friend, εκεί είναι όλο το θέμα, αλλα δυστυχώς επειδή το graphs είναι το 'wow factor' εκεί πέφτει δυστυχώς το χρήμα. Ευτυχώς υπάρχουν μερικές εταιρίες που έχουν το gameplay πρώτα, βλέπε TLOU, W3, RDR2, etc etc. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...