Προς το περιεχόμενο

Μεταταξη απο ΥΕ σε ΠΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ενας εργαζομενος ο οποιος προσληφθηκε ως ΥΕ, συνοδων απορριματοφορου.(δεν είχε αλλο χαρτί πτυχιο ουτε ΔΕ).

Θέλω να ρωτησω αν καταφερνει μετα απο 5 χρόνια ή περισσοτερα να παρει πτυχιο δασκαλου (πε70) μπορει αυτος να κάνει μεταταξη στο Υπουργειο Παιδειας και να διδασκει σε δημοσιο σχολειο?

 

Εγω πιστευω οτι μπορει αμεσα κι'ολας δεδομενου του αριθμού των αναπληρωτών που προσλαμβανει κάθε χρόνο το Υπουργειο Παιδειας και ειδικά στην Πρωτοβαθμια Εκπαιδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έστω ενας εργαζομενος ο οποιος προσληφθηκε ως ΥΕ, συνοδων απορριματοφορου.(δεν είχε αλλο χαρτί πτυχιο ουτε ΔΕ).
Θέλω να ρωτησω αν καταφερνει μετα απο 5 χρόνια ή περισσοτερα να παρει πτυχιο δασκαλου (πε70) μπορει αυτος να κάνει μεταταξη στο Υπουργειο Παιδειας και να διδασκει σε δημοσιο σχολειο?
 
Εγω πιστευω οτι μπορει αμεσα κι'ολας δεδομενου του αριθμού των αναπληρωτών που προσλαμβανει κάθε χρόνο το Υπουργειο Παιδειας και ειδικά στην Πρωτοβαθμια Εκπαιδευση.

 

 

Η εκπαίδευση και η Υγεια είναι ξεχωριστές απο μόνες τους.

 

Αν ησουν υπαλληλος γραφείου, υπάρχει η δυνατότητα να μεταταχθείς σε άλλο υπουργείο και υπηρεσία ακομα και σε ανωτερη θέση.

 

Στην εκπαίδευση μπαίνεις με 2 τρόπους.

Ειτε με ΑΣΕΠ, είτε ως αναπληρωτής.

 

Δεν μπορείς χωρις καμία προυπηρεσία να μεταταχθεις και απο συνοδος σε απορριματοφόρο να γινεις δάσκαλος.

 

Θα ήταν και παράλογο αλλά και άδικο ως προς τους χιλιάδες που ειναι στη λιστα των διοριστέων και δε τους έχουν διορίσει ακόμα αλλά και στους άλλους χιλιάδες που βολοδέρνουν τοσα χρονια σε βορά και νοτο έχοντας 10-15 χρονια προυπηρεσια, με μεταπτυχιακά κτλ και ειναι ακομα αναπληρωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκπαίδευση και η Υγεια είναι ξεχωριστές απο μόνες τους.

 

Αν ησουν υπαλληλος γραφείου, υπάρχει η δυνατότητα να μεταταχθείς σε άλλο υπουργείο και υπηρεσία ακομα και σε ανωτερη θέση.

 

Στην εκπαίδευση μπαίνεις με 2 τρόπους.

Ειτε με ΑΣΕΠ, είτε ως αναπληρωτής.

 

Δεν μπορείς χωρις καμία προυπηρεσία να μεταταχθεις και απο συνοδος σε απορριματοφόρο να γινεις δάσκαλος.

 

Θα ήταν και παράλογο αλλά και άδικο ως προς τους χιλιάδες που ειναι στη λιστα των διοριστέων και δε τους έχουν διορίσει ακόμα αλλά και στους άλλους χιλιάδες που βολοδέρνουν τοσα χρονια σε βορά και νοτο έχοντας 10-15 χρονια προυπηρεσια, με μεταπτυχιακά κτλ και ειναι ακομα αναπληρωτές.

 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδη οταν θα πραγματοποιηθει ΑΣΕΠ θα μπορει καποιος ο οποιος ειναι διορισμενος να ασχοληθει με την εκπαιδευση?

Και επισης:

Αν δηλαδη ηταν ΔΕ και ηταν υπαλληλος γραφειου στο Υπουργειο Παιδειας θα μπορουσε να κάνει μεταταξη?

 

Μόλις βρηκα το παρακατω :

 

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/ypovoli-dikaiologitikon-gia-metataxi-se-klado-anoteris

 

Το Υπουργειο παιδειας αναφερεται σε:

 

1)διοικητικούς υπαλλήλους

2)πρώην εκπαιδευτικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστώ για την απάντηση. Δηλαδη οταν θα πραγματοποιηθει ΑΣΕΠ θα μπορει καποιος ο οποιος ειναι διορισμενος να ασχοληθει με την εκπαιδευση?

Και επισης:

Αν δηλαδη ηταν ΔΕ και ηταν υπαλληλος γραφειου στο Υπουργειο Παιδειας θα μπορουσε να κάνει μεταταξη?

 

Μόλις βρηκα το παρακατω :

 

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/ypovoli-dikaiologitikon-gia-metataxi-se-klado-anoteris

 

Το Υπουργειο παιδειας αναφερεται σε:

 

1)διοικητικούς υπαλλήλους

2)πρώην εκπαιδευτικών

 

Φυσικά. Αν πετύχει στον ΑΣΕΠ για εκπαιδευτικους διοριζεται κανονικά. Παραιτειται απ τη μια υπηρεσία και πάει στην άλλη.

 

Ναι αν ησουν διοικητικος υπάλληλος του υπουργειου παιδείας θα ειχες τη δυνατότητα. 

Οπως ακριβως το λέει και η εγκύκλιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει στο υπουργείο παιδείας πάντως στον δήμο υπήρχαν άτομα που μπήκαν σαν ΔΕ και μετά από αποκτήσει πτυχίου τους έκαναν ΤΕ.

 

Συγκεκριμένα μια κοπέλα μπήκε σαν γραμματέας και τελείωσε τει λογιστικής και έστειλαν στο λογιστήριο και ένα άλλο παιδί από ηλεκτρολόγος δε πήρε πτυχίο ΤΕΙ και πήγε στο γραφείο με τους μηχανικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει στο υπουργείο παιδείας πάντως στον δήμο υπήρχαν άτομα που μπήκαν σαν ΔΕ και μετά από αποκτήσει πτυχίου τους έκαναν ΤΕ.

 

Συγκεκριμένα μια κοπέλα μπήκε σαν γραμματέας και τελείωσε τει λογιστικής και έστειλαν στο λογιστήριο και ένα άλλο παιδί από ηλεκτρολόγος δε πήρε πτυχίο ΤΕΙ και πήγε στο γραφείο με τους μηχανικούς

 

Αυτο γίνεται φυσικά... Ξερω και εγω άτομα που ανέβηκαν έτσι... Μεταξύ υπουργείων ακομα και ως ΠΕ δε μετακινείσαι καθόλου εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο γίνεται φυσικά... Ξερω και εγω άτομα που ανέβηκαν έτσι... Μεταξύ υπουργείων ακομα και ως ΠΕ δε μετακινείσαι καθόλου εύκολα...

Α εκεί έχει άλλο σύστημα από ότι στο δήμο, στο δήμο έχει και σεμινάρια δωρεάν με πιστοποίηση που οταν τα παρακολουθεις δεν πας για δουλειά όπως πχ autocad, ξένες γλώσσες κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σχεση εχουν τα σεμιναρια; αυτα ειναι εκτος εδρας δραστηριοτητες, παντου υπάρχουν.

απλα εξηγώ, εντος ενος δήμου ή πιο σωστά εντος του ίδιου υπουργειου μετακινεισαι εύκολα σε άλλη θεση, μεταξύ υπουργειών παρα πολύ δυσκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
2 ώρες πριν, marilenase είπε

γεια σας! αν μπω σε νοσοκομειο ως ΥΕ εχοντας και πτυχιο ΠΕ μπορω μετα απο 8ετια να παω ΠΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ?

Ναι , θα περάσει το αίτημα σου από το Δ.Σ του Νοσοκομείου και όταν εγκριθεί θα αλλάξεις βαθμίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 15/4/2019 στις 4:47 ΜΜ, marilenase είπε

ευχαριστω!

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν μπορώ να ανιχνεύσω στην αναζήτηση που κάνω. Προσλαμβάνομαι ως ΥΕ σε Δήμο και έχω ΤΕ πτυχίο με ημερομηνία κτήσης προγενέστερης του ΦΕΚ πρόσληψης. Μεταγενέστερα της πρόσληψης αποκτώ την εκπαιδευτική επάρκεια (για δευτεροβάθμια εκπαίδευση),  την πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων από ΕΟΠΠΕΠ και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών συναφούς αντικειμένου με τον προπτυχιακό τίτλο. Έχοντας λοιπόν παραμείνει στην οργανική μου θέση επί διετίας όπως ορίζει ο νόμος, δικαιούμαι να αιτηθώ μετατάξεως σε ΠΕ θέση στον ίδιο φορέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Maria Syros είπε

Να σας ρωτήσω και εγώ κάτι που δεν μπορώ να ανιχνεύσω στην αναζήτηση που κάνω. Προσλαμβάνομαι ως ΥΕ σε Δήμο και έχω ΤΕ πτυχίο με ημερομηνία κτήσης προγενέστερης του ΦΕΚ πρόσληψης. Μεταγενέστερα της πρόσληψης αποκτώ την εκπαιδευτική επάρκεια (για δευτεροβάθμια εκπαίδευση),  την πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων από ΕΟΠΠΕΠ και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών συναφούς αντικειμένου με τον προπτυχιακό τίτλο. Έχοντας λοιπόν παραμείνει στην οργανική μου θέση επί διετίας όπως ορίζει ο νόμος, δικαιούμαι να αιτηθώ μετατάξεως σε ΠΕ θέση στον ίδιο φορέα?

Υπάλληλος που είχε τον απαιτούμενο για διορισμό σε ανώτερη κατηγορία τίτλο σπουδών κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης διορισμού του δεν επιτρέπεται να μεταταγεί σε θέση κλάδου ανώτερης κατηγορίας άλλης υπηρεσίας , πριν από την συμπλήρωση οκταετίας από τον διορισμό του.

 

 

Επεξ/σία από dionisis1925
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...