Προς το περιεχόμενο

Linux OS σε στικάκι για να το τρέχω σε pc ?


Dev1l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, κάπου το είχα δει παλιότερα αλλά τώρα σχεδόν τα έχω ξεχάσει! Θέλω να κάνω ένα USB Drive με λειτουργικό Linux OS το οποίο θα τρέχει σε PC, δεν θέλω να το κάνω εγκατάσταση αλλά να μπορώ να αποθηκεύω αυτόματα στο USB Drive τα αρχεία που θα γράφω, κατεβάζω και τα λοιπά (δηλαδή το USB θα είναι ο σκληρός δίσκος του Linux). Η χρήση θα γίνεται κυρίως για τα εργαστήρια στα οποία είμαστε κάποιες φορές και λόγο DeepFreeze στα Windows, πρέπει κάθε φορά να κατεβάζω τα προγράμματα με τα οποία κάνω την δουλειά μου, κάθε φορά λοιπόν θα πρέπει να κάνω αναζήτηση για τα αρχεία και να περιμένω πόση ώρα ακόμα και για εγκατάσταση, τα προγράμματα είναι συμβατά με Linux κανονικά.

 

Κάποια βήματα ? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανταποκριση του λειτουργικου απο USB Drive ειναι λιγο πιο αργη απ την καθυστερηση.

Η κατασταση βελτιωνεται θεαματικα αν η εγκατασταση γινει σε ενα εξωτερικο USB σκληρο δισκο.

Με βολευει αφανταστα ενας 2,5 ιντσες WD My Passport.

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το στικάκι είναι usb3.0 της προκοπής και όχι μάρκας τουβλο-Χ τα πράγματα είναι ανθρώπινα .

 

Κάνεις εγκατάσταση του λειτουργικού κανονικά σαν να είναι σκληρός δισκος και είσαι ΟΚ

 

Έχω εγκαταστήσει ένα Ubuntoειδές 14.04.05 (LXLE) σε  ένα 16GB και το χρησιμοποιώ παντού

 

Βέβαια αν ο υπολογιστής δεν έχει θύρα usb3.0 αλλά usb2.0 τότε καθυστερεί λιγάκι παραπάνω αλλά όχι και πιο αργό από την καθυστέρηση .... είπαμε :-D :-D :-D

 

Το θέμα είναι πόσο γρήγορο bitrate μπορεί να δώσει το στικάκι (υπάρχουν στικάκια γρήγορα και στικάκια τύπου τουβλο-Χ)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...