Προς το περιεχόμενο

[ΛΥΘΗΚΕ] Xubuntu 16.04.2 Live δεν κανει boot


Alex-V

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gigabyte ma780g-ud3h

phenom ii x4 b93

gainward gt430

 

Περασα σε φλασακι το iso με rufus και οταν επιλεγω "δοκιμαστε", μετα απο αυτο απλα μου βγαζει μια παυλα πανω αριστερα να αναβοσβηνει.

 

Δοκιμασα με αλλο φλασακι, τιποτα. Επισης, δοκιμασα σε ενα laptop και λειτουργει ρολοι. Δοκιμασα και σε διαφορετικες θυρες.

 

Επανω στο pc απο περιφερειακα ειναι μονο ενα wireless adapter. Εβγαλα και αυτο μηπως...αλλα δεν...

 

Δοκιμασα και με χωρις σκληρο επανω

Επεξ/σία από Alex-V
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαύρη οθόνη με την παύλα πάνω αριστερά να αναβοσβήνει σημαίνει ότι ψάχνει το σύστημα από που να ξεκινήσει αλλά δεν μπορεί να βρει κατάλληλη μονάδα εκκίνησης,μάλλον είναι πολύ παλιό και δεν υποστηρίζει εκκίνηση από usb.

Μπορείς να δοκιμάσεις να περάσεις το grub στον δίσκο του συστήματος (και να το ρυθμίσεις) μπας και ξεκινήσει ή μπορείς να κάνεις εκκίνηση από κάποιον άλλο boot manager μέσου cd/usb/floppy όπως το plop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελφ η μητρικη μια χαρα υποστηριζει usb ρε συ. Μητρικη του 09 ειναι. Τοσα φορματ εχω κανει απο usb. Και 7 και 10 και πιο παλιες διανομες linux. Πχ mint 17 και με τα ιδια φλασακια. Το ξερω το plop. Θα το τσεκαρω. Θα δοκιμασω και με αλλο εκτος απο το rufus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δειρω! Τα νευρα μου! :mad:  Μπηκα στο live τελικα, εκανα εγκατασταση, κανω επανεκκινηση, αλλο ενα μισαωρο! Ακομα και bios update εκανα! Εβγαλα και την nvidia και εμεινα με την onboard μηπως εφταιγε αυτη. Τιποτα.

 

Jim δοκιμασα και αυτο που ειπες.

 

Δοκιμασα και αλλες διανομες 16.04. Εχω θεμα με τις 16.04. Ολες το ιδιο. Με 14.04 ολα ενταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Kι σε μένα από όλα τα ubuntοειδή που έχω δοκιμάσει αυτή που έχει δουλέψει αμέσως και απροβλημάτιστα σε όλα τα μηχανήματα, κυρίως χρέπια της περασμένης δεκαετίας, είναι η LXLE 14.04.05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Βρηκα τον ενοχο! Με το που απενεργοποιησα το C1E support απο το bios, μπηκε σφαιρα σε ολες τις διανομες 16.04!

 

Ειδα ειχανε και αλλοι αυτο το θεμα.

 

Οποτε οποιος εχει παρομοιο προβλημα με amd μητρικη, η λυση ειναι αυτη :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την ιδια μητρικη.

Εχω παρατηρησει οτι κατι γινεται με τις USB.

Ποτε τις βλεπει ως USB 2.0 , ποτε ως 1.

 

Στα λινουξ, αν γραψω σε στικακι τρελενεται και μπορει να το γραφει με αργη ταχυτητα.

Στα windows, δουλεουν ολα ρολόι.

 

Καμια φορα τρωει σκαλωμα και κολλαει στο boot των λινουξ, οταν κανει "scan for btrfs filesystem".

Αλλες φορες δουλευει μια χαρα.

Μου εχει σπασει τα νευρα, γιατι δεν το κανει μονιμα. 1 στις 5 πιθανοτητες να κολλησει ο υπολογιστης, ή να αναψει.

 

Ειναι με τις ωρες της. Γρια η μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με τις usb στην συγκεκριμενη μητρικη. Δοκιμασες σε ολες τις θυρες? Μηπως εχει "χαλασει" το φλασακι? Μηπως είναι χαλια το προγραμμα που γραφεις το iso? Με το rufus το κανεις?

 

Παντως στην συγκεκριμενη περιπτωση, λυθηκε το προβλημα. Εφταιγε αυτη η επιλογη μεσα απο το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ειχε προβληματα (μικρα) με τις USB.

Εχει Cooler Master κουτι (σχετικα καλο).

Tα φλασακια ειναι καινουρια (Sandisk). Και παιρνουν backup.

Δε γραφω iso. Το λινουξ ειναι σε σκληρο.

 

Η ρυθμιση C1E στο BIOS ειναι απενεργοποιημενη.

 

Τελος παντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ανεφερες για ταχυτητες, μονο σε μια θυρα στις πισω εχω προβλημα. Απιστευτα χαμηλες ταχυτητες στα στικακια, ειδικα στις μεταφορες. Ο λογος, αγνωστος. Χωρις να κανω τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα. Εχει τα θεματακια του.

 

Τωρα που το θυμαμαι, εχει δημιουργησει πολλα προβληματα με τις USB.

Μια φορα δεν εγκαθιστουσε τα windows 7 γιατι κατι εβλεπε λαθος σε ενα καινουριο ασυρματο ποντικι της MS.

Μια αλλη φορα, σταματησε να δουλευει το ποντικι και το πληκτρολογιο, ετσι ξαφνικα.

Μια εποχη οι USB δουλευαν ως 1.0 . Ταχυτητες τραγικες. Δε θυμαμαι τι εκανα και το εφτιαξα.

 

Ευτυχως δεν εχει καψει εξ. σκληρο. Θα το ειχα πεταξει απο το παραθυρο.

 

Αλλα ειναι γενικως πολυ ιδιοτροπο με τις USB.

Χωρις ιδιαιτερο λογο.

 

Πολλα τα χρονια που δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...