Προς το περιεχόμενο

Τριπλάσιες οι πωλήσεις του PlayStation 4 στην Ευρώπη έναντι του Xbox One


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζουμε εδώ και καιρό για τη σημαντική διαφορά στις πωλήσεις μεταξύ του PlayStation 4 και του Xbox One από τον πρώτο καιρό διάθεσης και των δύο κονσολών, όμως οι τελευταίες δηλώσεις του Jim Ryan, υψηλόβαθμου στελέχους της Sony, κρύβουν εκπλήξεις γύρω από το θέμα.

Όπως αναφέρει το στέλεχος της Ιαπωνικής εταιρείας σε συνέντευξη του στο Time, «είναι ευχάριστο το γεγονός ότι στη Βόρεια Αμερική οι πωλήσεις του PlayStation 4 είναι δύο προς ένα σε σχέση με το Xbox όμως στην Ευρώπη το PlayStation αποτελεί φρούριο με τη διαφορά στις πωλήσεις να είναι τριπλάσια».

 

Παράλληλα η Sony ανακοίνωσε ότι το σύστημα εικονικής πραγματικότητας, το PSVR, που έχει κυκλοφορήσει από τον περασμένο Οκτώβριο για το PlayStation 4 και το PlayStation 4 Pro, έχει ήδη συμπληρώσει το ένα εκατομμύριο πωλήσεις, φέρνοντας το στην κορυφή των αντίστοιχων συστημάτων. Για την εταιρεία, ο όλος ντόρος γύρω από την εικονική πραγματικότητα και το νέο μέσο ψυχαγωγίας είναι δικαιολογημένος, με την ενασχόληση μαζί του να μην περιλαμβάνει μόνο παιχνίδια αλλά και άλλους τρόπους ψυχαγωγίας.

 

Τέλος ένα ακόμη ενδιαφέρον στατιστικό στοιχείο αφορά το PlayStation 4 Pro, την κονσόλα με τα καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά, με τις πωλήσεις της να μην είναι τόσο δυνατές αφού αυτές αφορούν μόλις μία στις πέντε PS4 κονσόλες που διατίθενται στην αγορά.

 

Link.png Site: Eurogamer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ευχαριστο το οτι πουλαει τοσο καλα το απλο PS4. Αυτο σημαινει οτι θα υποστηριζεται σωστα απο τα παιχνιδια για αρκετο καιρο ακομα. Κανεις δεν θελει να κανει τσαπατουλικη δουλεια σε τοσο μεγαλη βαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι που κάνει καλά η Sony, όχι όπως τα κινητά της που κάνουν ελάχιστες πωλήσεις.

ξέρεις πόσες κινεζιές έχουν κάμερες απο την sony? τι πουλάει η sony σαν προμηθευτής ? 

όχι για αυτό την κοιτάς έτσι :P , τα huawei by the way που είναι σε πολύ καλή θέση πωλήσεων sony κάμερες έχουν.

η sony την είδε την κατάσταση και σου λέει δεν τα βγάζω πέρα άσε να τους πουλάω κάμερες και h/w

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι που κάνει καλά η Sony, όχι όπως τα κινητά της που κάνουν ελάχιστες πωλήσεις.

ο περισσοτερος κοσμος δεν εχει ιδεα οτι σχεδον ολοι οι αισθητηρες καμερας κτλ σε sumsung,lg huawei και δεν τελειωνει η λιστα οτι ειναι sony :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και κάτι που κάνει καλά η Sony, όχι όπως τα κινητά της που κάνουν ελάχιστες πωλήσεις.

δεν πουλανε πολυ και γω samsung εχω αλλα ειναι κινηταρες και προσωπικα νομιζω εχουν το καλυτερο android απο ολα τα αλλα.Εγω έψαχνα εδώ το xz αλλα δεν οτ βρηκα οποτε πηρα το s7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φανώ κακός αλλά γιατί μου φαίνεται ότι αυτό το είπε για να ξεφτιλίσει το Xbox One και την Microsoft; Όλοι ξέρουμε ότι το PS4 έχει περισσότερες πωλήσεις από το Xbox One οπότε γιατί να βγει και να πει κάτι τέτοιο;

 

Τώρα σοβαρά όμως... Όλοι παίρνουν PS4 μόνο και μόνο επειδή το διαφημίζει η τηλεόραση και γενικότερα το διαφημίζουν παντού και το προωθούν σχεδόν όλοι! Δεν λέω ότι το Xbox One είναι καλύτερο από το PS4 και ότι κάνεις δεν το έχει ψάξει, σίγουρα κάποιοι πήραν PS4 γιατί ξέρουν και το έχουν ψάξει άλλα στην Ευρώπη έχει ξεφύγει το πράγμα! Τριπλάσιες πωλήσεις; Τριπλάσιες; Πόσο προβατίλα πια;

 

Επίσης μην ξεχάσω να πω ότι όποιος με πει fanboy, κλαψιάρη κτλ. ξέρει που τον γράφω...                

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φανώ κακός αλλά γιατί μου φαίνεται ότι αυτό το είπε για να ξεφτιλίσει το Xbox One και την Microsoft; Όλοι ξέρουμε ότι το PS4 έχει περισσότερες πωλήσεις από το Xbox One οπότε γιατί να βγει και να πει κάτι τέτοιο;

 

Τώρα σοβαρά όμως... Όλοι παίρνουν PS4 μόνο και μόνο επειδή το διαφημίζει η τηλεόραση και γενικότερα το διαφημίζουν παντού και το προωθούν σχεδόν όλοι! Δεν λέω ότι το Xbox One είναι καλύτερο από το PS4 και ότι κάνεις δεν το έχει ψάξει, σίγουρα κάποιοι πήραν PS4 γιατί ξέρουν και το έχουν ψάξει άλλα στην Ευρώπη έχει ξεφύγει το πράγμα! Τριπλάσιες πωλήσεις; Τριπλάσιες; Πόσο προβατίλα πια;

 

Επίσης μην ξεχάσω να πω ότι όποιος με πει fanboy, κλαψιάρη κτλ. ξέρει που τον γράφω...                

Οχι παλλικαριμ δεν θα σε πουμε κλαψιαρη. Επειδη εισαι στεναχωρημενος βαλε στο Xbox One κανενα Horizon, η κανενα Nier να ξελαμπικαρεις λιγο. Αν θελεις κατι ποιο σοβαρο βαλε κανενα Nioh. Επισης καλες περιπτωσεις ειναι και κανα Uncharted η κανενα BloodBorne.

 

Κριμα που δεν βγαινουν και σε PC αυτα τα Xone exclusives να τα χαρουμε και εμεις οι PCαδες... :(

 

Edit: Πως και ξεχασα τα εκπληκτικα exclusive των Microsoft Studios Yakuza και Persona 5? Αδικαιολογητος!

 

Serious Mode ON: Οπως καταλαβες σου εγραψα μερικους λογους που το PS4 πουλαει τριπλα. Δεν μετρανε τα specs, αλλα τα παιχνιδια. Και εκει η MS συμπεριφερθηκε στο Xone οπως η Sony στο PS Vita.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασικα.

Ειπαμε σε αυτη τη γενεια κονσολων η Sony κανει απλα προπονηση σαν να μην υπαρχει η Microsoft.

 

Και αυτο οφειλετε καθαρα στη Microsoft και οτι ειχε κανει στην e3 2013 και στη συνεχεια οτι ειχε κανει το 2016 που εκοψε καποια αποκλειστικα της παιχνιδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φανώ κακός αλλά γιατί μου φαίνεται ότι αυτό το είπε για να ξεφτιλίσει το Xbox One και την Microsoft; Όλοι ξέρουμε ότι το PS4 έχει περισσότερες πωλήσεις από το Xbox One οπότε γιατί να βγει και να πει κάτι τέτοιο;

 

Τώρα σοβαρά όμως... Όλοι παίρνουν PS4 μόνο και μόνο επειδή το διαφημίζει η τηλεόραση και γενικότερα το διαφημίζουν παντού και το προωθούν σχεδόν όλοι! Δεν λέω ότι το Xbox One είναι καλύτερο από το PS4 και ότι κάνεις δεν το έχει ψάξει, σίγουρα κάποιοι πήραν PS4 γιατί ξέρουν και το έχουν ψάξει άλλα στην Ευρώπη έχει ξεφύγει το πράγμα! Τριπλάσιες πωλήσεις; Τριπλάσιες; Πόσο προβατίλα πια;

 

Επίσης μην ξεχάσω να πω ότι όποιος με πει fanboy, κλαψιάρη κτλ. ξέρει που τον γράφω...                

Στο οτι το xbone δεν πουλησε φταιει αποκλειστικα η microsoft.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι παλλικαριμ δεν θα σε πουμε κλαψιαρη. Επειδη εισαι στεναχωρημενος βαλε στο Xbox One κανενα Horizon, η κανενα Nier να ξελαμπικαρεις λιγο. Αν θελεις κατι ποιο σοβαρο βαλε κανενα Nioh. Επισης καλες περιπτωσεις ειναι και κανα Uncharted η κανενα BloodBorne.

 

Κριμα που δεν βγαινουν και σε PC αυτα τα Xone exclusives να τα χαρουμε και εμεις οι PCαδες... :(

 

Δεν χρειάζονται όλα αυτά. Με ένα Halo 5 είμαι καλυμμένος! Δεν λέω, και τα άλλα games του One είναι καλά αλλά σαν το Halo 5 δεν έχει!

 

Μην στεναχωριέσαι, εσείς οι PC gamers έχετε πολύ πιο ποιοτικά games παίξετε από εμάς τους Console Peasants όπως το League of Legends οπότε τι να το κάνετε το Uncharted 4 και το Horizon εσείς;            

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται όλα αυτά. Με ένα Halo 5 είμαι καλυμμένος! Δεν λέω, και τα άλλα games του One είναι καλά αλλά σαν το Halo 5 δεν έχει!

 

Μην στεναχωριέσαι, εσείς οι PC gamers έχετε πολύ πιο ποιοτικά games παίξετε από εμάς τους Console Peasants όπως το League of Legends οπότε τι να το κάνετε το Uncharted 4 και το Horizon εσείς;            

Και αυτο πηγαινε στο Xbox. Εχω PS4 και τα παιζω. Στο PC μου απο την αλλη εχω και τα Gears of War, Forza, Quantum Break και ερχονται και τα Halo..

 

Οποτε ποιος ο λογος αν εχεις PC να παρεις Xone.

 

Για να μην παρεξηγηθω ειχα Xone. Δεν ειναι κακο μηχανημα, το αντιθετο. Αλλα το εδωσα μολις πηρα PC γιατι δεν μου χρειαζοταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται όλα αυτά. Με ένα Halo 5 είμαι καλυμμένος! Δεν λέω, και τα άλλα games του One είναι καλά αλλά σαν το Halo 5 δεν έχει!

 

Μην στεναχωριέσαι, εσείς οι PC gamers έχετε πολύ πιο ποιοτικά games παίξετε από εμάς τους Console Peasants όπως το League of Legends οπότε τι να το κάνετε το Uncharted 4 και το Horizon εσείς;            

X-Box fanboy detected!!! Please retreat.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...