Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση φωτογραφικής για εκδρομές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ένας φίλος έχει εκδρομικό σύλλογο και ψάχνει μία φωτογραφική για καταγραφή των εκδρομών (φωτό + video). Το budget δεν περιορίζεται ιδιαίτερα (μπορεί να ξεπεράσει και τα 1000 ευρώ) εάν βρεθεί κάτι που να καλύπτει 100% τις ανάγκες.

 

Οι εκδρομές πραγματοποιούνται πρωί, ενώ άντε να πέσουμε σε βαριά συννεφιά καμιά μέρα. Σκοτάδι κανονικό δε θα δούμε ποτέ. Φωτογραφίζουμε κυρίως τοπία, ενώ αρκετές είναι και οι φωτό με τον κόσμο που εκδράμει μεσ' το κάδρο. Πιο σπάνια θα φωτογραφηθεί κάποιο μικρότερο "γκρουπ" ανθρώπων (π.χ. 2-3 άτομα μαζί). Θα θέλαμε και 4Κ, αν δεν βρεθεί κάτι που να συνδυάζει και αυτό, δε πειράζει, δεν είναι στα άκρως απαραίτητα.

 

Προσωπικά σκέφτομαι για κάποια (ποια?) mirrorless με αρκετά γρήγορο af, μιας και η διαδικασία της φωτογράφισης είναι "πιάσε, βγάλε, τρέχα" μαζί με κάποιον wide-angle zoom στυλ 11-22 mm (ποιον?) μιας και θέλω να χωρέσω αρκετά πράγματα από τον περιβάλλοντα χώρο κάθε φορά.

 

Δε κοιτάμε μόνο canikon-sony-κλπ, απλά μην πάρουμε και κάτι κουλό, πέσει και σπάσει κάνας φακός και κάνουμε μήνα να τον ξαναβρούμε.

 

Δεν σκέφτομαι για dSLR λόγω της αυξημένης δυσκολίας στο κουβάλημα.

Επεξ/σία από Haldol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony a6000 με τους sigma 19mm f/2.8 ή Sony 16mm f/2.8 για ευρυγωνιους ή για ακόμα πιο ευρυγωνιους κοιτάς σε samyang. Υπάρχει και η α7 φφ σε προσφορά αλλά υπάρχει ένα θέμα με τους ευρυγωνιους γιατί είναι manual στην α7 αλλά μπορείς να έχεις και τον 24-70 που είναι σαν 16-50 σε κροπ. Τώρα για θέμα βίντεο νομίζω η α7 δεν έχει 4Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε manual θα αναγκαστώ να το αποκλείσω. Μπορεί να είναι εξαιρετικός φακός, αλλά όταν έχω τη μηχανή κλειστή και 2-3" να πιάσω μία λήψη, το χειροκίνητο δε βοηθάει καθόλου. Επίσης τα 16-19mm σε APS-C μου ακούγονται ήδη αρκετά, θα προτιμούσα να κατέβω πιο κάτω λόγω crop. Άλλωστε 7-8 στις 10 λήψεις είναι τοπία.

 

Για το σετάκι Sony α6000 με τον 10-18mm f/4 τι γνώμη έχεις; Βγαίνει οριακά εντός budget στα 1300 ευρώ. Βέβαια δεν έχει 4Κ, αλλά ας πάει το παλιάμπελο που λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4k πηγαίνεις στην sony a6300 χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί να μείνεις στη a6000;

Για σταθεροποίηση στο βίντεο αγοράζεις ένα gimbal έστω αργότερα.

Υπάρχει και η panasonic gx80 με 4k και ενσωματωμένη σταθεροποίηση στο σώμα και σε ορισμένους φακούς της panasonic δουλεύουν ταυτόχρονα για καλύτερο αποτέλεσμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 4k πηγαίνεις στην sony a6300 χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί να μείνεις στη a6000;

Για σταθεροποίηση στο βίντεο αγοράζεις ένα gimbal έστω αργότερα.

Υπάρχει και η panasonic gx80 με 4k και ενσωματωμένη σταθεροποίηση στο σώμα και σε ορισμένους φακούς της panasonic δουλεύουν ταυτόχρονα για καλύτερο αποτέλεσμα. 

gx80 δεν είναι m4/3? θα χάσει τα ευρυγώνια. Αν πάει στην 6300 για 4Κ ξεπερνάει κατα πάρα πολύ το budget. 

 

Οτιδήποτε manual θα αναγκαστώ να το αποκλείσω. Μπορεί να είναι εξαιρετικός φακός, αλλά όταν έχω τη μηχανή κλειστή και 2-3" να πιάσω μία λήψη, το χειροκίνητο δε βοηθάει καθόλου. Επίσης τα 16-19mm σε APS-C μου ακούγονται ήδη αρκετά, θα προτιμούσα να κατέβω πιο κάτω λόγω crop. Άλλωστε 7-8 στις 10 λήψεις είναι τοπία.

 

Για το σετάκι Sony α6000 με τον 10-18mm f/4 τι γνώμη έχεις; Βγαίνει οριακά εντός budget στα 1300 ευρώ. Βέβαια δεν έχει 4Κ, αλλά ας πάει το παλιάμπελο που λέμε.

 

mia χαρά μου φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@AggelosTz

 

Είναι αλλά δεν έχει σχέση αυτό με τη γωνία που σχηματίζει ο φακός απλά χρειάζεσαι ευρυγώνιο φακό όπως και στις sony σειράς a.

Αν δεν ήθελες το απόλυτο σε ποιότητα, μεγάλο ευρυγώνιο για τα τοπία και βραδινές λήψεις λόγω μικρότερου αισθητήρα παίζει και η sony rx10 το τελευταίο μοντέλο έχει και 4k μία και έξω αγορά χωρίς να τραβιέσαι με φακούς αν όχι 4k μένεις στο προηγούμενο μοντέλο και είσαι μια χαρά απλά σου δίνω μερικές επιλογές.

Για βίντεο χωρίς gimbal θα πήγαινα στη gx80 και με gimbal στη a6300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που θα χρησιμοποιηθουν οι φωτογραφιες?

Εαν ειναι για ιντερνετ, μικρες εκτυπωσεις παρε μια rx100 η εαν δεν υπαρχει προβλημα ογκου παρε μια rx10 που ειναι λιγο μεγαλυτερη αλλα εχει μεγαλο εστιακο μηκος κ φωτεινο φακο 2,8.

 

Οπως κ να εχει βαλε αλλες 2 μπαταριες στο budget εαν πας σε sony κ δουλευεις κ video.

 

Y.γ Εχει νομιζω κ η panasonic μια εφαμμιλη με την rx10.

 

Y.γ Εχω κανει κατι αντιστοιχο για λιγο καιρο με nikon κ 18-105.Ειχα και αλλους φακους αλλα δεν μπηκα στην διαδικασια να αλλαζω και επειδη ειναι φασαρια, αλλα κ επειδη μαζευεις σκουπιδακια στον αισθητηρα για πλακα οταν αλλαζεις συχνα σε μη ελεγχομενο περιβαλλων.Εαν το εκανα τακτικα θα πηγαινα στην λυση που σου προτεινα (rx10).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Sony a6300 ή sony a6000 με το φακο κιτ.

 

Έχω την 6000 με τον κιτ φακό και παρότι ακούω πολλούς να προτείνουν after market φακούς δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει καλύτερη ποιότητα εικόνας ένας φακός που θα είναι +300€. Σίγουρα το εύρος του kit φακού καλύπτει την πληθώρα των χρηστών. Ειδικά το ευρυγώνιο του, σε μοίρες, δύσκολα το βρίσκεις σε κιτ φακό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...