Προς το περιεχόμενο

Αγορά φωτογραφική μέχρι 200ευρώ - μικρή σε μέγεθος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Πλέον ίσως δε με καλύπτει το κινητό μου και έχω αρχίσει να ψάχνομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή. Με ενδιαφέρει πολύ το μέγεθος, θέλω να μπορώ να την έχω εύκολα και συχνά μαζί μου χωρίς να έχω στο μυαλό μου "ποιος την κουβαλάει αυτή τώρα..." 

 

Τα χρήματα που μπορώ να δώσω είναι οριακά 200 ευρώ και με ενδιαφέρει κυρίως καινούρια αλλά ίσως και για μεταχειρισμένη σε καλή κατάσταση. Η αγορά μπορεί να γίνει και από εξωτερικό.

 

Οπότε:

  • max 200 ευρώ
  • Μικρό μέγεθος (όσο περισσότερο γίνετε)
  • Δε δε ενδιαφέρει το ζουμ
  • Κυρίως φωτογραφίες σε ταξίδια

Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rx100 μεταχειρισμενη.

 

Εναλλακτικα βγαζει κατα καιρους το πλαισιο stock house σε προσφορα την nikon j1,j2 κοκ στα ~150ευρω .Εχει το ιδιο μεγεθος αισθητηρα με την sony (1inch) αλλα ειναι λιγο πιο ογκωδης γιατι ο φακος της δεν μπαινει στο σωμα(εχει εναλλασομενους)

 

Κατι αλλο αξιολογο σε αυτα τα δεν πιστευω πως υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινουργια στα 200 ευρω απλα δεν αξιζει η αγορα ΚΑΜΙΑΣ. Μεινε με το κινητο.

RX100 μεταχειρισμενη στα 250 ευρω θα βρεις. Την τσιμπας και εισαι υπερκαλυμένος.

 

Μια καλη επιλογη η Nikon1 που αναφερθηκε σε μεταχειρισμενα (δεν εχω σχεση με την αγγελια)

http://www.insomnia.gr/classifieds/gadget/cameras/801213-nikon-j-1/

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι λίγο "αμπαλος" και δε θελω να προεξέχει ο φακός γιατι με μεγάλη πιθανότητα θα τον χτυπήσω κάπου. Η RX100 ειναι ίσως ιδανική άλλα ξεφεύγω πολύ σε χρήματα. Ίσα ίσα σκέφτομαι να ρίξω το μπάτζετ.

Υπάρχει κατι που να ειναι compact στα 150? Υπάρχει νόημα να αγοράσω μια Canon IXUS 180 στα 100, έχει καλύτερη ποιότητα απο κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι λίγο "αμπαλος" και δε θελω να προεξέχει ο φακός γιατι με μεγάλη πιθανότητα θα τον χτυπήσω κάπου. Η RX100 ειναι ίσως ιδανική άλλα ξεφεύγω πολύ σε χρήματα. Ίσα ίσα σκέφτομαι να ρίξω το μπάτζετ.

Υπάρχει κατι που να ειναι compact στα 150? Υπάρχει νόημα να αγοράσω μια Canon IXUS 180 στα 100, έχει καλύτερη ποιότητα απο κινητό?

 

Οχι δεν εχει, το μονο που κερδιζεις ειναι η οποια εργονομια εχει μια αυτοματη κοινη compact και τα εστιακα μηκη που δεν εχει το κινητο σου, κοινως το κινητο σου ειναι μονιμα wide ενω μια compact παιζει απο wide μεχρι tele (zoom), αλλα απο ποιοτητα μην περιμενεις τιποτα, κυριως μολις πεσει το φως δεινοπαθουν αυτες οι compact και στο να εστιασουν, αλλα και στο να βγαλεις μια φωτο που δεν ειναι κουνημενη, κυριως οσες δεν εχουν καν οπτικο σταθεροποιητη.

 

Πρεπει να πας σε κατι με μεγαλυτερο αισθητηρα, οπως οι rx100/j1 που αναφερθηκαν, με φακο που εχει οπωσδηποτε οπτικη σταθεροποιηση και να ξεκιναει απο μεγαλο διαφραγμα π.χ. f/1.8.

 

Η rx100 τα προσφερει ολα αυτα, απλα οσο κανεις zoom το διαφραγμα δεν μενει στο f/1.8 αλλα φτανει μεχρι και στο f/4.9 (στις πρωτης και δευτερης γενιας), στο wide ομως εκει που παιζουν και ολα τα κινητα ειναι στο f/1.8, εχει οπτικο σταθεροποιητη και φυσικα πολυ καλυτερο iso performance (λιγοτερο θορυβο) απο τα κινητα λογο αισθητηρα, φυσικα εχεις και πολλες λειτουργιες που τις ξεχνας στις φθηνες μηχανες, εχεις full manual επιλογες, aparture priority, speed priority.

 

Οποτε οι πετας 100-150 σε μια φθηνη κοινη compact ή μαζευεις για κατι καλυτερο αν θελεις οντως διαφορα.

 

Επισης αν δεν σε ενδιαφερει το zoom, υπαρχουν καποιες compact με prime φακο χωρις zoom και πολυ μεγαλυτερο αισθητηρα απο την rx100, εχουν αισθητηρα aps-c (αισθητηρας που φορανε οι περισσοτερες dslrs) αλλα ειναι δυσευρετες, μια ειναι η ricoh gr που ειναι ακριβη και μακρια απο το budget σου και μια σχεδον ιδια η nikon coolpix a, την οποια ειχα παλιοτερα και ειναι μια πολυ ικανη compact και συνηθως την βρισκεις με 250-300€, all around η rx100 ειναι καλυτερη, αλλα καθαρα απο θεμα ποιοτητας εικονας και θορυβο οι coolpix a και ricoh gr ειναι πολυ καλυτερες, υπαρχουν φυσικα και οι fuji x100 και x70 αλλα ειναι πανακριβες.

 

Και μια ακομα λυση, βρισκεις μια παμφθηνη sony nex 5r χωρις φακο, εχουν παιξει πολλες φορες στο φορουμ, (την δικια μου την ειχα παρει 100€) και αγοραζεις ειτε τον kit zoom 16-50 που ειναι πολυ μικρος και δεν προεξεχει ιδιαιτερα (παιζει απο 100 εως 130 μετα ειναι ληστεια) ή αφου δεν σε ενδιαφερει το zoom, μπορεις να παιξεις με τον sigma dn 19 f2.8, ενας αρκετα ικανος φακος (παιζει στα 120€ συνηθως μεταχειρισμενος).

Επεξ/σία από Razor333
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας λες όμως, και το κινητό που έχεις!

Δηλαδή, μήπως αξίζει να πουλήσεις το κινητό σου και να πάρεις κανένα πιο φωτογραφικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι λίγο "αμπαλος" και δε θελω να προεξέχει ο φακός γιατι με μεγάλη πιθανότητα θα τον χτυπήσω κάπου. Η RX100 ειναι ίσως ιδανική άλλα ξεφεύγω πολύ σε χρήματα. Ίσα ίσα σκέφτομαι να ρίξω το μπάτζετ.

Υπάρχει κατι που να ειναι compact στα 150? Υπάρχει νόημα να αγοράσω μια Canon IXUS 180 στα 100, έχει καλύτερη ποιότητα απο κινητό?

Θα συμφωνησω σε αυτα που σου προτεινει ο @ Razor333 με την προσθηκη της Sony a3000 με αισθητηρα aps-c αν την βρεις μεταχειρισμενη (εγω την ειχα παρει 249 ευρω καινουργια !!!) απλα καταπληκτικη. Τωρα πλεον εχει αντικατασταθει απο την a5000 Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 200€ υπάρχουν πολύ καλές στα μεταχειρισμένα δυστυχώς δεν μπορώ να πω ποιες μην θεωρηθεί ότι προμοτάρω κάποιον. Ρίξε ένα μάτι πάντως υπάρχει στα λεφτά που ψάχνεις. Για καινούργια με τόσα λεφτά ότι πάρεις θα είναι χειρότερη από το κινητό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα συμφωνησω σε αυτα που σου προτεινει ο @ Razor333 με την προσθηκη της Sony a3000 με αισθητηρα aps-c αν την βρεις μεταχειρισμενη (εγω την ειχα παρει 249 ευρω καινουργια !!!) απλα καταπληκτικη. Τωρα πλεον εχει αντικατασταθει απο την a5000

Ειχε παιξει και στα 199 με τον κιτ για αρκετο καιρο.Την σκεφτομουν για back up, αλλα δεν βολευει να χεις 2 συστηματα(αλλοι φακοι/μπαταριες/φορτιστες).

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...