Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έχει τύχει με το Hyper pla της creality στο χάρτινο καρούλι. Δεν ήταν μπλεγμένο αλλά από τη μέση και μετά και κυρίως προς το τέλος το νήμα ήταν σφηνωμένο στα τοιχώματα του καρουλιού αριστερά δεξιά.
Από το σφιχτό τύλιγμα συμπιεζόταν το χαρτόνι και πέρναγε η ακρινή πρώτη επάνω σπείρα στις από κάτω στα πλάγια με αποτέλεσμα να είναι σφηνωμένο και να μην ξετυλίγεται ελευθέρα.  Στα πιο οικονομικά pla νήματα της creality στα πλαστικά  καρούλια που χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ κάποιο πρόβλημά και έχω χρησιμοποιήσει πολλά από όλες τής σειρές τους

Τα 3  Hyper pla καρούλια από χαρτόνι που ηρ8αν μαζί με τον εκτυπωτή πακέτο σαν προσφορά ήταν η πρώτη και η τελευταία φορά που χρησιμοποίησα νήμα τυλιγμένο σε χάρτινο καρούλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 hours ago, Waterman said:

Εννοείς ότι είναι άσχημα τυλιγμένο το νήμα στο καρούλι του;

ναι, αυτό προσπάθησα να πω :P Μου σταματάει κάθε τόσο τις εκτυπώσεις κι αν δεν είμαι από πάνω, να το φτιάξω αμέσως, αφήνει σημάδια :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έχει τύχει σε 2 καρούλια μονο

το ξετύλιξα και το τύλιξα σε άλλο καρούλι με τη μια...θέλεις άλλο ένα άτομο μόνο για να φρενάρει το ξετύλιγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συμβαίνει συνύθως είναι να έχει περάσει η άκρη του νήματος κάτω από άλλη στρωση και αυτό συμβαίνει όταν μας έχει φύγει η άκρη και το νήμα δεν είναι τεντωμένο.

Δυστυχώς δεν το καταλαβαίνεις αμέσως αλλά μετά από αρκετά μέτρα εκτύπωσης.

Αν συμβεί, ξετυλίγεις αρκετά μέτρα μέχρι να καταλάβεις που περνάει από κάτω και να το ξεμπερδέψεις.

Βρήκα ένα video που τα εξηγεί όλα αυτά --> 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε να μου προτείνετε λύση για αυτό;;

χρησιμοποιησα support tree και το νήμα ήταν καινουριο κα έκανα και calibration.

μου είπαν να δοκιμάσω να πάω τη nozzle από 220 σε 210 σε αυτό το σημείο. Δεν ξέρω κατά ποσό είναι αυτή η λύση.

επισης αυτές οι "τρίχες" από τι γίνονται;;;IMG_5777.jpeg.295eebb52859cb3c79fa52abbb8667bc.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δοκιμάσει το ίδιο print (ίδιο αντικείμενο) και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Τα spikes είναι αρκετά λεπτά και ψηλά με αποτέλεσμα να μην είναι σταθερά όσο ανεβαίνει η εκτύπωση.
Σε bed slinger εκτυπωτή που έχω είναι πολύ δύσκολο να βγει το print σχεδόν ακατόρθωτο θα έλεγα με pla silck νήμα που δοκίμασα.

Ίσως αν μειώσεις αρκετά την ταχύτητα στο σημείο αυτό και σε συνδυασμό με τη χαμηλότερη θερμοκρασία που σου πρότειναν στο νήμα ίσως να βοηθήσει αρκετά.

Ίσως και άλλοι ποιο έμπειροι να βοηθήσουν περισσότερο. 
Έχεις λνκ του αρχείου να το συγκρίνω με αυτό που έχω, να το δοκιμάσω μήπως βγάλω και εγώ κάποια άκρη?
 

 

 

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Deu164 είπε

Έχω δοκιμάσει το ίδιο print (ίδιο αντικείμενο) και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Τα spikes είναι αρκετά λεπτά και ψηλά με αποτέλεσμα να μην είναι σταθερά όσο ανεβαίνει η εκτύπωση.
Σε bed slinger εκτυπωτή που έχω είναι πολύ δύσκολο να βγει το print σχεδόν ακατόρθωτο θα έλεγα με pla silck νήμα που δοκίμασα.

Ίσως αν μειώσεις αρκετά την ταχύτητα στο σημείο αυτό και σε συνδυασμό με τη χαμηλότερη θερμοκρασία που σου πρότειναν στο νήμα ίσως να βοηθήσει αρκετά.

Ίσως και άλλοι ποιο έμπειροι να βοηθήσουν περισσότερο. 
Έχεις λνκ του αρχείου να το συγκρίνω με αυτό που έχω, να το δοκιμάσω μήπως βγάλω και εγώ κάποια άκρη?
 

 

 

https://makerworld.com/en/models/483708?from=search#profileId-405631

 

Αυτο εκανα αλλα το μεγαλωσα στα 17 εκατοστα.

 

Επισης μειωσα ταχυτητα αλλα παλι το ιδιο εγινε.Δεν μειωσα την θερμοκρασια γιατι μου το ειπαν αργοτερα αυτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2024 at 08:58, manolis27 said:

Έχετε να μου προτείνετε λύση για αυτό;;

χρησιμοποιησα support tree και το νήμα ήταν καινουριο κα έκανα και calibration.

μου είπαν να δοκιμάσω να πάω τη nozzle από 220 σε 210 σε αυτό το σημείο. Δεν ξέρω κατά ποσό είναι αυτή η λύση.

επισης αυτές οι "τρίχες" από τι γίνονται;;;

την απάντηση την έδωσε ο Deu164 και να προσθέσω ότι αντί για ταχύτητα εγώ θα μείωνα το jerk και μάλιστα σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό για να πετύχει τέτοιο "spike".

Οι "τρίχες" είναι γνωστό ως stringing μπορούν να αποφευχθούν με υψηλότερο οριζόντιο jerk (δεν θυμάμαι τον όρο),  χαμηλότερες θερμοκρασίες και σωστό retraction . Επίσης το Ζ Hop δημιουργεί stringing αν δεν έχει σωστές ρυθμίσεις.

 

8 hours ago, Deu164 said:

Έχω δοκιμάσει το ίδιο print (ίδιο αντικείμενο) και αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα. Τα spikes είναι αρκετά λεπτά και ψηλά με αποτέλεσμα να μην είναι σταθερά όσο ανεβαίνει η εκτύπωση.
Σε bed slinger εκτυπωτή που έχω είναι πολύ δύσκολο να βγει το print σχεδόν ακατόρθωτο θα έλεγα με pla silck νήμα που δοκίμασα.

Ίσως αν μειώσεις αρκετά την ταχύτητα στο σημείο αυτό και σε συνδυασμό με τη χαμηλότερη θερμοκρασία που σου πρότειναν στο νήμα ίσως να βοηθήσει αρκετά.
 

Το slick συμπεριφέρεται σχεδόν σαν το TPU κατά την διάρκεια της εκτύπωσης. Δύσκολο νήμα για τέτοια εκτύπωση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, manolis27 said:

https://makerworld.com/en/models/483708?from=search#profileId-405631

 

Αυτο εκανα αλλα το μεγαλωσα στα 17 εκατοστα.

 

Επισης μειωσα ταχυτητα αλλα παλι το ιδιο εγινε.Δεν μειωσα την θερμοκρασια γιατι μου το ειπαν αργοτερα αυτο.

για δοκιμασε περισσοτερο infill

To ειχα φτιάξει και εγω το συγκεκριμένο και ειχε βγει αρκετά καλό αλλα με νημα marble της Εlegoo.Μολις βρω το λινκ του αρχειου θα το βαλω

450727394_122160252866165387_4367822756145622820_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Acronymous είπε

 

Οι "τρίχες" είναι γνωστό ως stringing μπορούν να αποφευχθούν με υψηλότερο οριζόντιο jerk (δεν θυμάμαι τον όρο),  χαμηλότερες θερμοκρασίες και σωστό retraction . Επίσης το Ζ Hop δημιουργεί stringing αν δεν έχει σωστές ρυθμίσεις.

 

 

Η γνώση στο 3d είναι ατελείωτη. Αυτά απλά τα έχω ακούσει, αύριο θα κάτσω να διαβάσω για αυτά π είπες.

οπως κ να χει σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας, όταν το ξανά προσπαθήσω θα επανέλθω ξανά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.
Τι κόλλα θα προτείνατε να χρησιμοποιήσω για να κολλήσω 2 εκτυπώσεις που έκανα?
Μέχρι τώρα έκανα χρήση κόλλας στιγμής, η οποία λόγο της δύναμης της (?) μου άφηνε μια ασπρίλα η οποία δεν με ένοιαζε γιατί από πάνω έβαζα χρώμα, αλλά σε αυτή την εκτύπωση επειδή δεν θα την βάψω, ιδανικά, θα ήθελα να μην δημιουργηθεί αυτή η ασπρίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 17/09/2024 at 19:39, D1mm1s said:

Καλησπέρα σας.
Τι κόλλα θα προτείνατε να χρησιμοποιήσω για να κολλήσω 2 εκτυπώσεις που έκανα?
Μέχρι τώρα έκανα χρήση κόλλας στιγμής, η οποία λόγο της δύναμης της (?) μου άφηνε μια ασπρίλα η οποία δεν με ένοιαζε γιατί από πάνω έβαζα χρώμα, αλλά σε αυτή την εκτύπωση επειδή δεν θα την βάψω, ιδανικά, θα ήθελα να μην δημιουργηθεί αυτή η ασπρίλα.

Καλησπέρα,

Αν θες να κολλήσεις PETG η κόλλα στιγμής και η "cement" που χρησιμοποιούν στον μοντελισμό είναι μονόδρομος.

Αν είναι PLA μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε ήπια κόλλα θες. Δεν ξέρω αν θα αλλοιώσει κάποια ισχυρή κόλλα το pla. Κόλλησα με την κλασική UHU και ήταν πολύ εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...