Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, alldaynews είπε

τα νηματα τα εχω σε μαυρο κουτι μεγαλο χωραει 12 νηματα και το εχω γεματο σιλικα μεσα και ειναι αψογο παντα

 

Άρα τα βγάζεις και εκτυπώνεις κατευθείαν σωστά;; Δεν τα βάζεις σε τίποτα φούρνους;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, manolis27 said:

Άρα τα βγάζεις και εκτυπώνεις κατευθείαν σωστά;; Δεν τα βάζεις σε τίποτα φούρνους;;

οχι ποτε και δεν εχω κανενα θεμα τουλαχιστον με pla και έχω τυπώσει αρκετά καρούλια.Tpu δεν εχω δοκιμασει παροτι εχω ενα καρούλι.Και 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την αποθήκευση στα ανοιχτά νήματα χρησιμοποιώ πλαστικά κουτιά από ikea/jumbo/ και στα καπάκια τους έχω φτιάξει φλάντζα απο αφρώδες αυτοκόλλητη ταινία τύπου αεροστοπ
Μέσα σε κάθε πλαστικό κουτί αποθήκευσης έχω βάλει από έναν συλλέκτη υγρασίας και κάθε νήμα είναι μέσα σε μια  σακούλα κατάψυξης με ziplock ή στα δικά τους αν ξανάκλείνουν.
Μέσα στη σακούλα έκτος από το χάρτινο σακουλάκι με το silica gel που έρχεται μαζί με το νήμα βάζω και ένα πουγκί που το έχω γεμίσει με χύμα silica
Για στέγνωμα χρησιμοποιώ και εγώ food dehydrator την πρώτη φορά που το ανοίγω ή πριν το χρησιμοποιήσω όταν είναι μήνες ανοιχτό και αποθηκευμένο. Του έχω φτιάξει και ένα custom extension ring εκτυπωμένο από petg.
Στον εκτυπωτή έχω ένα SUNLU S1 Plus Filament Dryer οπού χρησιμεύει και σαν spoοll holder και αυτό με mods  για να χωρέσει μέσα λίγο  silica gel και να το τραβάει ο εκτυπωτής χωρίς ιδιαίτερη αντίστασή.
Ανάλογα το νήμα είτε εκτυπώνω άμεσα και άπλα το ανάβω ή το αφήνω 1- 2 ώρες πριν ξεκινήσω την εκτύπωση

 

Spoiler

ITlCuJq.jpeg

ahoImVA.jpeg

QEUurwV.jpeg

H6f3vig.jpeg





 

Επεξ/σία από Deu164
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/8/2024 στις 3:51 ΜΜ, manolis27 είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια σου.

Μπορεις να μου εξηγησεις λιγο τον τροπο με τον οποιο το χρησιμοποιεις;;

Βαζεις τα νηματα μεσα πριν τα χρησιμοποιησεις; εαν ναι ποση ωρα τα εχεις μεσα περιπου;

Εδώ μπορείς να δεις χρόνους και θερμοκρασίες ανα τύπο νήματος https://wiki.bambulab.com/en/filament-acc/filament/dry-filament.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Dantε said:

Παρελαβα τη προηγουμενη βδομαδα τον Κ1 Max απο προσφορα. Αργησε, εκανε ενα 3μηνο, εκατσα σημερα και τον συναρμολογησα. Ενθουσιασμενος ομολογω

 

IMG_20240826_185310.jpg

IMG_20240826_185315.jpg

 με mgn rails θα ήταν ποιο δελεαστικό.....καλές εκτυπώσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kostasbm είπε

 με mgn rails θα ήταν ποιο δελεαστικό.....καλές εκτυπώσεις 

Καλα δε βλεπω λογο για rails. Ο νυν εκτυπωτης μου εχει και δε θεωρω πως θα προσφερε κατι ιδιαιτερο στον Κ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Dantε είπε

Παρελαβα τη προηγουμενη βδομαδα τον Κ1 Max απο προσφορα. Αργησε, εκανε ενα 3μηνο, εκατσα σημερα και τον συναρμολογησα. Ενθουσιασμενος ομολογω

 

IMG_20240826_185310.jpg

IMG_20240826_185315.jpg

Καλές εκτυπώσεις! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Πρέπει να μου κάηκε το hot end του Anet A8, μου δίνει ένδειξη θερμοκρασίας αλλά δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Το έχει πάθει κανείς άλλος; Παίζει να είναι κάτι άλλο; 

Ανταλλακτικό που μπορώ να βρω; Προτιμώ να μη περιμένω το δίμηνο απο Aliexpress...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

19 ώρες πριν, Errik είπε

Καλησπέρα!

Πρέπει να μου κάηκε το hot end του Anet A8, μου δίνει ένδειξη θερμοκρασίας αλλά δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Το έχει πάθει κανείς άλλος; Παίζει να είναι κάτι άλλο; 

Ανταλλακτικό που μπορώ να βρω; Προτιμώ να μη περιμένω το δίμηνο απο Aliexpress...


Ρίξε μια ματιά σε αυτό, από τη photo το hotend φαίνεται να είναι παρόμοιο με αυτό του Α8. 
Το λέει και στην περιγραφή "Hotend Kit Nozzle MK8 Extruder Throat Heater 1.75mm/0.4mm Extruder Heater Block For Anet A2 A8" αλλά καλό είναι να το τσεκάρεις...

https://www.ariesrc.gr/gr/3d-printer-parts/16793-diy-hotend-kit-nozzle-mk8-extruder-throat-heater-175mm04mm-extruder-heater-block-for-anet-a2-a8-3d-printer-parts-universal.html

 Ισως να μπορείς να τη βγάλεις και μόνο με Heater Cartridge αν ταιριάζει.
https://www.ariesrc.gr/gr/3d-printer-parts/16743-12v-24v-40w-50w-ceramic-cartridge-heater-620mm-sfor-extruder-3d-printers-parts-heating-tube-heat-1m-15m-2m-extrusion-part.html


Το eshop δεν το γνωρίζω ούτε έχω κάνει ποτέ κάποια αγορά αλλά από ότι βλέπω έχει αρκετά παρόμοια hotends, heater cartridges και ανταλλακτικά, πιστεύω θα βρεις αυτό που χρειάζεσαι.

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Errik είπε

Καλησπέρα!

Πρέπει να μου κάηκε το hot end του Anet A8, μου δίνει ένδειξη θερμοκρασίας αλλά δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία.

Το έχει πάθει κανείς άλλος; Παίζει να είναι κάτι άλλο; 

Ανταλλακτικό που μπορώ να βρω; Προτιμώ να μη περιμένω το δίμηνο απο Aliexpress...

Το cartridge σιγουρα ειναι ιδιο με καποιο αλλο, αρα αν το παρεις στο χερι και πας κανα grobotronics , θα σου βρουν καποιο.

Παντως απο αλι, με choice shipping κανουν 10 μερες.

Αν το βιαζεσαι παρα πολυ παντως, εχω 4-5 στην ακρη διαφορων τυπων οποτε αν εισαι Αθηνα ,ελα να σου δωσω ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, Errik said:

Ευχαριστώ πολύ! 

Θα μαζέψω μερικά ακόμα πραγματάκια που θέλω και θα ρίξω παραγγελία αλί να δοκιμάσω. 

Για ποιο λόγο? 

1 με 2 ευρώ το ακριβότερο, έχει τόσο στην  cableworks όσο και στο grobotronics. 

Πας και απο εκεί αν θές με το παλιό στο χέρι, αν δεν είσαι σίγουρος.... Ενα απλό heat cartridge 6x20 στα 12v είναι.. τα Watt δεν σε πολυαπασχολούν, η πλακέτα αντέχει και τα 50W μια χαρά...

ποιος ο λόγος να περιμένεις τον  κινέζο?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί πρέπει να φτιάχνω λογαριασμούς, να διαβάζω πολιτικές αποστολής και να πληρώνω μεταφορικά έξτρα. Έχει καταλήξει να είναι πιο εύκολο να παραλάβεις κάτι απευθείας απο Κίνα παρά απο ελληνικό κατάστημα. Εκτός αν έχει BOX NOW ή Skroutz point. Τότε αλλάζει. Αλλά δε βλέπω κανένα απο αυτά τα καταστήματα να έχει κάτι τέτοιο. 

Σαν περιοχές και ωράριο δε με βολεύουν να περάσω επιτόπου. 

Ξέρετε κανα κατάστημα με σχετικό εξοπλισμό προς Βόρεια προάστια ; 

Επεξ/σία από Errik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...