Προς το περιεχόμενο

kde neon move home folder


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια ,εχω εγκαταστησει μονιμα το  kde neon στο σταθερο υπολογιστη ειδα καποια βιντεο στο youtube για μεταφορα του home folder σε ubuntu και σκεφτομαι εαν μπορω να βαλω σε ενα  partition και στον φορητο το kde neon και απλα να μεταφερω το home folder του σταθερου στο φορητο ,ετσι θα εχω το ιδιο συστημα και στα δυο?

Για να ειμαι ειλικρηνης μου πηρε αρκετο καιρο να φερω το σταθερο στα μετρα μου και δεν εχω το χρονο να κανω το ιδιο και στο φορητο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , δεν θα εχεις το ιδιο συστημα και στα 2.

 

Θα εχεις το ιδιο home και στα 2...

Θα πρεπει να εγκαταστησεις και τα ιδια πακετα στο φορητο κλπ κλπ.

Aντε και εβαλες τα ιδια πακετα ..αν αλλαξεις κατι σε καποιο αρχειο στο home του ενος?τοτε τι κανεις?

Κοινως ή τραβα κανα ghost απο δισκο σε δισκο ή βαλε εναν δισκο 2,5αρι στο desktop και πηγαινε τον περα δωθε σταθερο-φορητο.

 

Κατανοω οτι κατι τετοιο δεν θα σε βολευει και δεν ειναι αυτο που χεις κατα νου.

Αρα ερχομαστε στην ουσια του πραγματος..τι ακριβως ειναι αυτο που θες να χεις κοινο μεταξυ desktop και φορητου?

Ολο το home ?ή καποια αρχεια? 

Αν ειναι το 2ο ριξε τα αρχεια σε κανα cloud (dropbox , onedrive κλπ) και καθαρισες...

 

Αλλιως θελει και αλλη συζητηση το θεμα :)

 

EDIT : αν απλα θες να "μεταφερεις" τις ρυθμισεις που με τοσο κοπο εφτιαξες στο σταθερο..τοτε πρεπει να σκεφτεις ..αν αυτες οι ρυθμισεις ειναι τοπικες , του χρηστη αρα καλως υποθετεις οτι ειναι σε καποια αρχεια στο /home ή αν οι ρυθμισεις ειναι system-wide και τοτε εχουν αλλαχτει και αρχεια που βρισκονται στο /etc , /usr κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα ,οποτε αυτό που θέλω γίνεται με clone όπως το clonezila.

Η ερώτηση μου λοιπόν σε αυτή τη περίπτωση είναι το αν θα μπορώ να κάνω clone από το ένα σύστημα στο άλλο.

η εμπειρία μου από windows λέει ότι για να γινει σωστά αυτή η δουλεια πρέπει να έχουν τα ιδια χαρακτηριστικά τα συστήματα για να μη γινει κανένα μπέρδεμα με οδηγούς κτλ.Στο λινουξ μπορώ να κάνω σε δυο εντελώς διαφορετικά συστήματα clone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιξε με αυτο http://www.insomnia.gr/topic/467804-system-tar-restore-project/

 

και μιλα και με τον τριτωνα που το χει φτιαξει να σου πει λεπτομερειες για τις παραμετρους..

 

Μηπως γινεται η δουλεια πιο ευκολα με αυτο το προγραμματακι δηλ.Πριν μπλεξεις με clonezilla και κερατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται με του τριτωνα το script, το εχω κάνει αρκετές φορές από laptop σε desktop, από desktop σε vm μέχρι και με ssh απομακρυσμένα από laptop σε laptop, το μόνο που θέλει αλλαγές συνήθως είναι οι drivers της gpu

 

τώρα για σένα η πιο εύκολη και γρήγορη λύση

με το script παίρνεις ένα full backup του neon από το pc και μεταφέρεις το αρχείο στα windows του laptop

από τα windows του laptop κάνεις ένα partition κενό και στη συνέχεια μπαίνεις με livecd και κάνεις το restore στο άδειο partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...