Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου εκτυπωτη για οικιακη χρηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα

 

Μιας και ο παλιος hp b110a που ειχα τα εφτυσε και βαριεμαι να ασχοληθω και να χαλασω λεφτα πανω του θελω να αγορασω ενα νεο πολυμηχανημα για οικιακη χρηση.

 

Κυριως εκτυπωνω ασπρομαυρα και πολυ σπανια(εως καθολου) εγχρωμο.Λειτουργιες οπως wifi και fax δεν με ενδιαφερουν.Εχω δει τον συγκεκριμενο canon ο οποιος ειναι αρκετα φθηνος και απλος.

 

Σε injekt ειμαι διατεθιμενος να δωσω μεχρι 60 ευρω μαξ,αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο.

 

Η αλλη εναλακτικη που σκεφτομαι ειναι να δωσω κατι παραπανω μια φορα και να παω σε laser ασπρομαυρο.Ξερω οτι ειναι πιο ακριβοι γενικα και στα αναλωσιμα.Η λογικη μου για laser ειναι οτι θα δωσω κατι παραπανω μια φορα αλλα με την χρηση που κανω θα μου μεινει για πολυ καιρο το ιδιο toner.Στην δουλεια εναν laser που εχουμε,εχει βγαλει μυνημα εδω και 2 μηνες οτι τελειωνει το toner και ακομα πυροβολαει καθημερινα πολλες σελιδες.

 

Εχω βρει αυτον  του οποιου το original toner παει γυρω στα 40 ευρω απο σκρουτζ και αυτον ο οποιος παιζει στα ιδια περιπου σε αναλωσιμα.

 

Αυτο που δεν ξερω ειναι εαν τα toner χαλανε με το να καθονται αρκετο καιρο ανενεργα.Στα injekt ξερω οτι μετα απο καιρο μπορουν να βουλωσουν οι κεφαλες.

 

Θα ηθελα να ακουσω γνωμες πανω στο θεμα.

 

Ps

Οι ιστοσελιδες ειναι καθαρα ενδεικτικες.Ψωνιζω κυριως απο οπου βγει πιο φθηνα.

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημέρα,δεν είχα ποτέ μου laser εκτυπωτή αλλά για να βοηθηθείς ώστε να σου απαντήσουν καλύτερα άλλοι που θα ξέρουν συνοπτικά:

 

ricoh μάρκα... κάνει 95€ και το toner 63.90€ και λέει ότι φτάνει για 1500 σελίδες με κόστος Μ/Ο 0,043€ (σύνολο θα πάει 158.90€)

samsung μάρκα κάνει 105€ και το toner 46.90€ και λέει ότι φτάνει για 1000 σελίδες με κόστος Μ/Ο 0,050€ (σύνολο θα πάει 151.90€)

 

απλά διαλέγεις..μάρκα ricoh ή samsung ! όποιο πάρεις..μετά ,πες μας εντυπώσεις!

 

 

για  injekt δες και αυτά:

ογκώδες μα πρέπει να'ναι καλός και wi-fi και fax  (διπλή εκτύπωση χειροκίνητη)

http://www.e-shop.gr/polymixanima-canon-pixma-mx495-black-fax-wifi-p-PER.520658

 

και αυτός με 5 μελάνια και με "φτηνά" αναλώσιμα! (διπλή εκτύπωση αυτόματα)

*(εγώ αυτόν θα έπαιρνα αν ήθελα  injekt) 

http://www.e-shop.gr/polymixanima-canon-pixma-mg5750-wifi-p-PER.407504

Επεξ/σία από Athens44
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστω αρχικα για την απαντηση.

 

Οι δυο laser αν δεν κανω λαθος ερχονται μαζι με toner,αρα για αρχη δεν χρειαζεται η αγορα καινουριου.

 

Του ricoh τα toner τα βρισκω εδω ποιο φθηνα αλλα δεν ξερω πιο απο τα δυο ειναι αυτο που ταιριαζει.Του samsung το μικρο toner παει γυρω στα 40 ευρω ενω το μεγαλο στα 60.

 

Σχετικα με τους inject που προτεινεις ειναι αρκετα καλοι και οι δυο.Απλα στον δευτερο ηδη ανεβαινουμε πολυ + οτι θελει εξτρα το καθε μελανι εγχρωμο ξεχωριστα οποτε το κοστος των αναλωσιμων ανεβαινει αρκετα.Απο την αλλη δεν χρησημοποιω τοσο το εγρωμο αλλα και παλι φοβαμαι μην ξεραθουν και εχουμε τρεχαματα.

 

 

Edit

 

Στον ricoh απο οτι καταλαβαινω η διαφορα στα toner που εβαλα ειναι απλα large και small.Οποτε παει στα 36 ευρω περιπου το μικρο και στα 52 το μεγαλο,λιγο πιο φθηνα απο τον samsung δηλαδη.

 

Edit 2


Δυσκολη ερωτηση.Στον mg5750 που εστειλε ο φιλος πανω ειδα πως αναγεμιζονται τα μελανια.Ειναι παρομοιο με τον παλιο εκτυπωτη που ειχα.Μου εχουν μεινει λοιπον καποια βαζακια με μελανι ολα σχεδον γεματα απο τα οποια γεμιζα τα παλια μελανια.Λετε να τεριαζουν στον καινουριο εκτυπωτη ή παιζει ρολο σε καθε μηχανημα ο τυπος μελανιου(αποχρωση,πυκνοτητα κλπ).Διοτι εαν ταιριαζει συμφερει να παρω τον 5750 και να γεμιζω με τα μελανια που εχω ηδη.

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικα τσιμπησα τον samsung μαζι με το προεγκατεστημενο toner στα 90eur.Αρκετα καλος θα ελεγα. Λιγο το printer manager δεν μου αρεσει αλλα οκ.

Επεξ/σία από nemesiskp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να προσθέσω και κάτι που ίσως ενδιαφέρει κάποιους στην αγορά νέου εκτυπωτή.

Στις δύσκολες εποχές που ζούμε αρκετοί έχουμε αρχίσει να γεμίζουμε τα μελάνια μόνοι μας έχοντας ελάχιστο κόστος.

Όπως έχω ακούσει υπάρχουν αρκετοί νέοι κυρίως εκτυπωτές που οι εταιρείες τοποθετούν σύστημα (τσιπάκι ή κάτι άλλο) που αναγνωρίζει το αναγεμισμένο μελάνι και δεν λειτουργεί.

 

Οπότε όταν κάποιος ψάχνει για αγορά νέου εκτυπωτή καλό είναι και αν τον ενδιαφέρει να μαθαίνει και για την ανωτέρω πλευρά.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα...

 

Έχει το e-shop σε προσφορά αυτόν τον Lexmark έγχρωμο laser http://www.e-shop.gr/ektypotis-lexmark-color-laser-cs410dn-ethernet-p-PER.405574

Στα 109€ που νομίζω είναι καλή τιμή! Επίσης στο Δήμο που δουλεύω έχει πολλούςτετοιας μάρκας και νομίζω ότι Γενικά είναι αξιόπιστοι. Εσείς τι λέτε; σαν μάρκα ή μοντέλο ; τιμή Καλή; χρήση είναι κυρίως ασπρόμαυρη και αρκετή επειδή η γυναίκα μου είναι φιλόλογος και εκτυπώνει διάφορα για τους μαθητές της και όλη την ώρα γεμίζουμε το μαύρο μελάνι.

Επίσης αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω . εμάς είναι ένα παλιό σχετικά πολυμηχάνημα αλλά με αυτά τα επαναγεμισμενα μας κάνει νερά πολλές φορές. Τελευταία φορά έβαλα καινούριο αυθεντικό μαύρο και γεμισμένο έγχρωμο και μου έβγαζε error και δε δούλευε ο εκτυπωτής. Μόνο με παλιό άδειο έγχρωμο δούλεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα...

 

Έχει το e-shop σε προσφορά αυτόν τον Lexmark έγχρωμο laser http://www.e-shop.gr/ektypotis-lexmark-color-laser-cs410dn-ethernet-p-PER.405574

Στα 109€ που νομίζω είναι καλή τιμή! Επίσης στο Δήμο που δουλεύω έχει πολλούςτετοιας μάρκας και νομίζω ότι Γενικά είναι αξιόπιστοι. Εσείς τι λέτε; σαν μάρκα ή μοντέλο ; τιμή Καλή; χρήση είναι κυρίως ασπρόμαυρη και αρκετή επειδή η γυναίκα μου είναι φιλόλογος και εκτυπώνει διάφορα για τους μαθητές της και όλη την ώρα γεμίζουμε το μαύρο μελάνι.

Επίσης αυτό που λέει ο φίλος πιο πάνω . εμάς είναι ένα παλιό σχετικά πολυμηχάνημα αλλά με αυτά τα επαναγεμισμενα μας κάνει νερά πολλές φορές. Τελευταία φορά έβαλα καινούριο αυθεντικό μαύρο και γεμισμένο έγχρωμο και μου έβγαζε error και δε δούλευε ο εκτυπωτής. Μόνο με παλιό άδειο έγχρωμο δούλεψε

Να πω την αλήθεια,ήθελα και εγώ έναν εκτυπωτή σε βάθος χρόνου αλλά δεν πολυβιαζόμουν...Μόλις είδα το ποστ σου όμως με κόλλησες...Μου φαίνεται αρκετά καλός για 109€ και σχεδόν με έχεις ψήσει και μένα!!Έξτρα γνώμες ευπρόσδεκτες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα.Για να μην ανοιγω νεο θεμα,θελω να παρω και γω αυτο το πολυμηχανημα  http://www.skroutz.gr/s/6248090/Canon-Pixma-MX495.html  .Οι εκτπυπωσεις που θα γινονται τον μηνα για ειναι γυρω στις 300.Αξιζει ή να παρω εκτυπωτη laser?Και κατι ασχετο.Μπορω να επαναγεμιζω τα δοχεια με συριγγα χωρις να χρειαστει να αλλαξω τσιπακι?Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για οποιον θελει να παρει εκτυπωτη - πολυμηχανημα,

του προτεινω αυτον http://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-pixma-mg5753-white-silver-1169768.html

οσο ακομα υπαρχει τουλαχιστον γιατι αρχιζει να σταματαει η εισαγωγη του.

 

Το μηχανημα το εχω σχεδον χρονο και πεταει, εχω τυπωσει βιβλια και στα μελανια του ειναι αρκετα οικονομικος αν τουλαχιστον χρησιμοποιεις συμβατα.

 

Οποιος θελει βοηθεια στα μελανια να στειλει μηνυμα να δωσω βοηθεια στο τι και απο που να τα αγορασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω εδώ και δύο χρόνια ένα hp 1510 ο οποίος όπως έχω δει δεν κυκλοφορεί πια.

Από την αρχή γέμιζα σε κατάστημα τα μελάνια του για ένα μικρό διάστημα και στη συνέχεια τα γεμίζω μόνος με σύριγγα εδώ και πολύ  καιρό.Επειδή είναι μικρά και αδειάζουν πολύ γρήγορα ειδικά το μαύρο που χρησιμοποιώ πολύ και συνέχεια γεμίζω αγόρασα ένα συμβατό XL 301 μαύρο το οποίο όμως δεν το αναγνωρίζει.

 

Θα εκτιμούσα αν έχει κάποιος τον συγκεκριμένο και έχει αγοράσει από κάπου συμβατό που να παίζει στον παραπάνω εκτυπωτή να μου πει από που το εφοδιάστηκε.

Και για ενημέρωση σε όσους φίλους γεμίζουν μόνοι τους φτηνά μελάνια πήρα από εδώ.Τυπώνουν μια χαρά και χωρίς προβλήματα μέχρι τώρα.

https://www.cosmomarket.gr/index.php?p=6new&idcat=002200390770008409240925&searchtextget=%CF%87%CF%85%CE%BC%CE%B1%20%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CE%B9%20%CE%B3%CE%B9%CE%B1%20inkjet%20universa

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

για οποιον θελει να παρει εκτυπωτη - πολυμηχανημα,

του προτεινω αυτον http://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-pixma-mg5753-white-silver-1169768.html

οσο ακομα υπαρχει τουλαχιστον γιατι αρχιζει να σταματαει η εισαγωγη του.

 

Το μηχανημα το εχω σχεδον χρονο και πεταει, εχω τυπωσει βιβλια και στα μελανια του ειναι αρκετα οικονομικος αν τουλαχιστον χρησιμοποιεις συμβατα.

 

Οποιος θελει βοηθεια στα μελανια να στειλει μηνυμα να δωσω βοηθεια στο τι και απο που να τα αγορασει.

Καλησπερα.Με ενδιαφερει.Σου στελνω p

.m. ! Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για οποιον θελει να παρει εκτυπωτη - πολυμηχανημα,

του προτεινω αυτον http://www.mediamarkt.gr/el/product/_canon-pixma-mg5753-white-silver-1169768.html

οσο ακομα υπαρχει τουλαχιστον γιατι αρχιζει να σταματαει η εισαγωγη του.

 

Το μηχανημα το εχω σχεδον χρονο και πεταει, εχω τυπωσει βιβλια και στα μελανια του ειναι αρκετα οικονομικος αν τουλαχιστον χρησιμοποιεις συμβατα.

 

Οποιος θελει βοηθεια στα μελανια να στειλει μηνυμα να δωσω βοηθεια στο τι και απο που να τα αγορασει.

Πλάκα έχει. :-D

Δεν πρόλαβε να κλείσει 24ωρο το μήνυμα σου και βγήκε παντού μήνυμα media - skroutz ότι ο συγκεκριμένος εξαντλήθηκε.

 

Μπορεί να είναι και αλήθεια αλλά δεν μου βγαίνει από το μυαλό ότι παρακολουθούν τα πάντα και αποσύρουν το προιόν μόλις κυκλοφορεί στο διαδίκτυο ότι κάποιο μηχάνημα παίζει με συμβατά μελάνια.

 

Προσπαθούν όσο μπορούν να μας κάνουν τη ζωή δύσκολη. :devil:

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...