Προς το περιεχόμενο

Online σύστημα της ΥΠΑ για τις άδειες χρήσης drone


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Χρειαζεται και στολη πιλοτου ο χειριστης ;

Η ετσι ο καθε αγραμματος θα πεταει με την φορμιτσα του το drone;

Ο αγράμματος/κάγκουρας που θα πετάξει drone και θα κάνει τη μλκια, θα φορέσει μετά φορμιτσα. Ριγέ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Expertr είπε:
Χρειαζεται και στολη πιλοτου ο χειριστης ;

Η ετσι ο καθε αγραμματος θα πεταει με την φορμιτσα του το drone;



 Ο αγράμματος/κάγκουρας που θα πετάξει drone και θα κάνει τη μλκια, θα φορέσει μετά φορμιτσα. Ριγέ... 

 

Καλα ειπαμε...Σκοτωνεις ανθρωπο με οχημα και δεν μπαινεις φυλακη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλα ειπαμε...Σκοτωνεις ανθρωπο με οχημα και δεν μπαινεις φυλακη...

Χιούμορ ήταν. Μου αρκεί απλά να αποδίδονται σωστά και δίκαια οι ευθύνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να ασχολείσαι με την ίδια λεπτομέρεια για τις παρανομίες όλων των ανασφάλιστων οδηγών οχημάτων αλλά και εκείνων που ψηφίζουν αυτούς τους νόμους που προστατεύουν τους πολίτες από αυτούς τους "αχρείους" αδήλωτους χειριστές drone.Επειδ

Έπειδή υπάρχουν τόσες άλλες παρατυπίες, πρέπει να γίνει χαμός μς τα drones ; Θυμάστε με τα jet ski αρχές δεκαετίας 90; Οδηγούσε ο κάθε μεθυσμένος πιτσιρικάς και κλάψαν μανούλες. Μετά εφαρμόστηκε ο νόμος να οδηγούνται μόνο με άδεια ταχύπλοου και τέλος η σφαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 το κρανος στο μηχανακι...κανενας δεν το φοραει..

Και στο προφίλ του 20%  νέων κάτω των 25 στο facebook , βλέπεις κάθε τόσο μαύρες κορδέλες ...

και από κάτω "Καλό Παράδεισο" με κάτι χιλιάδες likes ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βαριέμαι να σου απαντήσεω στα 1,2,4 ... όσο για το 3 εγώ και κάποιοι άλλοι ΛΙΓΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ "κλαψιαριδες" ειμασταν που "κλεγοντας" συμμετείχαμε στην διαβούλευση πέρισυ και συμβάλαμε (εγώ προσωπικά σε 3 παραγραφους) στο να αλλάξουν ακόμα μεγαλύτερα λάθη που υπήρχαν μέσα που θα τρίβατε όλοι σας τα μάτια αν περνούσαν... Εσύ ο σοβαρός κάτσε συνέχισε την επικοδομιτική σου γκρίνια εδώ...

 

-Δεν έκανα γκρινιες για τον κανονισμό. Απλά αντιτίθεμαι στον ελιτισμό ορισμένων (μάλλον συμπεριλαμβάνεσαι) και στις οτι ναναι απόψεις. Φυσικά ταυτόχρονα έχω και άποψη για τον κανονισμό τον οποίο  βρίσκω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ μεν αλλά ΚΑΚΟΓΡΑΜΜΕΝΟ δε και άδικο σε ορισμένα σημεία. Εννοείται πως σαν ΧΟΜΠΙΣΤΑΣ (επαναλαμβάνω γιατί δε το καταλάβαίνεις) δεν έχω την ισχύ του λόγου όπως την δική σου, που όπως αναφέρεις  οτι συνέβαλες στο να είναι πιο λογικά τα "μέτρα", αλλά αυτό δε μου αφαιρεί το δικαίωμα να πω την άποψή μου, κι εσύ με την σειρά σου ακούγοντας τον "παλμό" όλων αφού έχεις τα μέσα τις γνώσεις τις γνωριμίες κλπ να τον μεταφέρεις εκεί που πρέπει.

 

-Αυτο που παρατηρώ (επαναλαμβάνω πάλι) να θέλετε(ουν) να γίνει ΚΛΕΙΣΤΗ  η ενασχόληση  μόνο σε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και σε όσους έχουν ΧΡΗΜΑ (με τόσα φέσια που ρίξανε αδιάκριτα) αλλά και άπλετο χρόνο να ασχοληθούν διαβάζοντας ενα κάρο υπερβολές για ένα πτυχίο. 

ΝΑΙ χρειάζεται το πτυχίο για κάποιες κατηγορίες ΑΛΛΑ, δώσε διαβαθμίσεις. Δε μπορεί να έχεις την ίδια ύλη και βαθμό πτυχίο για όλους. Δεν εχει ιδια ανάγκη αυτός που πετάει το SPARK με  κάποιον που πετάει το MATRICE. αμα ηταν ετσι με το δίπλωμα οδήγησης Β κατηγορίας να οδηγάμε και νταλίκες...

Και για ποιο λογο το αν εχει η Οχι evlos αποτελει παράγοντα διαβάθμισης????? Επειδη εγω θέλω ενα ΣΟΒΑΡΟ drone να πετάω με ΑΣΦΑΛΕΙΑ και το πληρώνω οσο οσο με τον κόπο μου να κρινομαι απο πάνω σαν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και να μου χώνεις ένα σωρό πράγματα? ΔΕΝ είναι σοβαρά πράγματα αυτά, αλλά στην ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ που ζούμε.. τα πάντα γίνονται.

Πλεον για να μην έχεις ανάγκη τον κανονισμό πρέπει να πάρεις αποκλειστικά drone για παιδιά από τα Jumbo. Ε ΟΧΙ!

 

-Περιμένω στα βουνά και στα λαγκάδια που πηγαίνω (ναι γουστάρω φωτογράφιση τοπίων αποκλειστικά) με το mavic να έρθουν να με πιάσουν επειδή μπορεί να μη τηρώ τα 50m η επειδή πιθανώς είναι αδήλωτο η επειδή δεν επέβαλα σχέδιο πτήσης (εδώ γελάμε και μιλώ καθαρά για χομπίστες). τωρα που περιμένω και τα goggles .... ελεύθερο πουλί και στην κυριολεξία... :P

 

-Το πλαίσιο του κανονισμού έπρεπε να ενισχύει την συμμόρφωση, αλλά έτσι όπως φαίνεται μάλλον απωθεί τους ενδιαφερόμενους και φυσικά...τα πράγματα όλοι ξέρουν πως θα εξελιχθούν.

 

Συνοψίζοντας γιατί το κουράσαμε. 

Ναι χρειάζεται το πλαίσιο κανονισμού, τα πτυχία και τα λοιπά που αναφέρονται απλά ο κανονισμός χρήζει ΜΑΖΕΜΑΤΟΣ να γίνει αξιοκρατικός και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΟΣ, αλλιώς όλοι οι χομπίστες θα συνεχίζουν την παρανομία που σπάνια θα τιμωρηθεί... (μην αναφέρουμε πάλι παραδείγματα γιατι θα τιμωρηθεί σπάνια)

 

Επίσης γελώ με όσους πιστεύουν οτι τα drone είναι εργαλεία για μπανιστήρι. Προφανώς δεν έχετε επαφή με το άθλημα και δεν έχετε δει καν πόσο κοντά πρέπει να φτάσει ένα drone στο "στόχο" για να έχει εικόνα αξιοποιήσιμη για ... μετέπειτα χρήση.  Άσε που για να επενδύσεις θες 1000-2000€ για να παίρνεις μάτι....ενω με αυτα τα χρήματα παίρνεις διαρκείας σε πολυτελείας χώρους..... με πλήρη χρήση ;). Βάλε και το χρόνο για να μαθεις να το πιλοτάρεις (ναι εχει δυσκολίες πολλές, δεν είναι εύκολο ακόμα και για τα out of the box redy to fly μαραφέτια). Πεταμένα λεφτά.

 

Kακόβουλη χαζή χρήση φυσικά και μπορεί να γίνει, αλλά αυτό ισχύει για οτιδήποτε κάνει ο άνθρωπος με τις ίδιες ακριβώς πιθανότητες να κάνει κακό η να προσβάλλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα EVLOS προυποθέτει smart συσκευή (τηλέφωνο ή tablet) με εγκατεστημένη την ειδική εφαρμογή και σύνδεση με τον controller του drone. 

 

Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς το drone χωρίς τη smart συσκευή, άρα χωρίς σύστημα EVLOS υπάγεσαι στην απλή κατηγορία?

 

Σε περίπτωση που θελήσεις να χρησιμοποιήσεις το spark χωρίς καν controller , χρησιμοποιώντας τις χειρονομίες σε αυτή τη περίπτωση τι ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νάσαι καλά για την εκπληκτική ενημέρωση των νόμων (και ειδικά με τόσο ειδικά format κειμένου!!)

Ελπίζω να ασχολείσαι με την ίδια λεπτομέρεια για τις παρανομίες όλων των ανασφάλιστων οδηγών οχημάτων αλλά και εκείνων που ψηφίζουν αυτούς τους νόμους που προστατεύουν τους πολίτες από αυτούς τους "αχρείους" αδήλωτους χειριστές drone.

 

Συγχαρητήρια που επικροτείς μια κλίκα η οποία θα δίνει και τα διπλώματα χειρισμού με τα παρακάτω μαθήματα που αν δεν γνωρίζεις καλά "φυσικά" δεν μπορείς να πετάξεις κανένα drone:

http://hellasdrones.com/2017/03/εξεταστεα-υλη-για-τισ-γραπτεσ-εξετασε/

 

Όλα αυτά για την ασφάλεια μας βέβαια αφού καθημερινά οι πτώσεις drone σε κεφάλια ατόμων αλλά και τα θανατηφόρα ατυχήματα τους είναι "σαφώς" υπεράριθμα σε σχέση με τα τροχαία η τα θύματα απο αεροπορικά ατυχήματα!!!

 

Όσο για τις φαντασιώσεις πολλών για τις παράνομες παρακολουθήσεις και τρομοκρατικές ενέργειες σε παραπέμπω να δεις την ταινία:

https://youtu.be/pcDB6OZgqzo

 

Για να καταλάβεις απο ποιούς κινδυνεύουμε.

 

Οι περισσότεροι ασυνείδητοι απο τους οποίους κινδυνεύεις καθημερινά κυκλοφορούν δίπλα σου με δίτροχα και τετράτροχα και όχι πάνω απο το κεφάλι σου!

Σύνελθε και παίξτο νομοταγής εκεί που χρειάζεται και όχι εκεί που παριστάνουν ότι χρειάζεται!

 

Τρομερά σωστός.

Έχω δυο phantom και το καλοκαίρι στην παραλία με ρωταγανε όλο περιέργεια ο κόσμος και δεν έδειξε να ενοχλειται κατ ελάχιστα.

Ενοειτε ότι προσέχω σε βαθμό αηδιας.

Δεν πετάω πάνω από κόσμο ΠΟΤΕ,Και φροντίζω το πτηνό να είναι σε τέλεια κατάσταση.

Όποιος ενοχληθεί φεύγω αμέσως από την περιοχή.

Αντίθετα με τους φιλοζωους που κολυμπανε δίπλα μας με τα σκυλιά τους αδιαφοροντας ενώ ο "νόμος" λέει 300 μέτρα μακριά από τον τελευταίο λουόμενο.

Και το λέω ως κάτοχος μεγάλου σκύλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ζήσω ελεύθερο πουλί και όχι κορόιδο στο κλουβί! Θα πετάμε στην επαρχία μεχρι να έρθει το τέλος του κόσμου!! Αστυνομικός προχθες μου λεγε έλα να σελφαρουμε με το drone. Αλήθεια πιστέψτε ότι θέλετε κανένας δεν θα πληρώσει τις μαλακιες του ελαδισταν κοιτάνε μόνο να πάρουν χρήμα από το οτιδήποτε. Όλοι εσείς που κραζετε μάλλον έχετε τρελό κόμπλεξ δεν εξηγείται ή δεν μπορειτε να το αγορασετε ή ζυλευετε τους πιλότους γιατί κακήν καλως θέλει μαγκια να πιλοταρεις με συνέπεια και όπως πρέπει! Δεν ξέρω γιατί βγαζετε τόση χολή κάποιοι. Και σας το ξαναλεω εγώ θα κάνω τις μπαναρες μου με τα γκομενακια καλοκαίρι και γουσταρω κραξιμο από τους κομπλεξικους. Ή τεχνολογία ήρθε για να μεινει τα μυαλά αλλάζουν αλλος τρόπος ζωής όλα αλλάζουν και δεν μπορεί κανείς να πάει κόντρα στο μέλλον παρά μόνο ο ίδιο ο θεος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα ζήσω ελεύθερο πουλί και όχι κορόιδο στο κλουβί! Θα πετάμε στην επαρχία μεχρι να έρθει το τέλος του κόσμου!! Αστυνομικός προχθες μου λεγε έλα να σελφαρουμε με το drone. Αλήθεια πιστέψτε ότι θέλετε κανένας δεν θα πληρώσει τις μαλακιες του ελαδισταν κοιτάνε μόνο να πάρουν χρήμα από το οτιδήποτε. Όλοι εσείς που κραζετε μάλλον έχετε τρελό κόμπλεξ δεν εξηγείται ή δεν μπορειτε να το αγορασετε ή ζυλευετε τους πιλότους γιατί κακήν καλως θέλει μαγκια να πιλοταρεις με συνέπεια και όπως πρέπει! Δεν ξέρω γιατί βγαζετε τόση χολή κάποιοι. Και σας το ξαναλεω εγώ θα κάνω τις μπαναρες μου με τα γκομενακια καλοκαίρι και γουσταρω κραξιμο από τους κομπλεξικους. Ή τεχνολογία ήρθε για να μεινει τα μυαλά αλλάζουν αλλος τρόπος ζωής όλα αλλάζουν και δεν μπορεί κανείς να πάει κόντρα στο μέλλον παρά μόνο ο ίδιο ο θεος.

 

Κάτι τέτοια διαβάζω και γυαλίζω το δίκανο που θα έχω μαζί μου στις παραλίες!

 

Τι εννοείς πως μου απαγορεύει ο νόμος να έχω δίκανο δίπλα στην ξαπλώστρα μου??? Αυτοί οι νόμοι είναι μόνο για να μας παίρνουν τα λεφτά μας...  :devil:

 

PS: Αυτό που επειδή κουνάτε 2 μοχλούς στο joystick αποκαλείστε ...πιλότοι, τι φάση ακριβώς??? :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντηλιακο κ δικανο???!! Χαχα καλή φάση! Εντάξει ρε συ απλά πολύς ντόρος για το τίποτα αφού ξέρουμε κανενας δεν θα πληρώσει κα ειδικά στην επαρχία σε κάτι κουτσοχωρια πετάς άνετα. Απλά στην πόλη είναι πιο ρίσκοο και κόσμος στην επαρχια πετάει πιο χαλαρά δεν σε κυνηγάει κανενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντηλιακο κ δικανο???!! Χαχα καλή φάση! Εντάξει ρε συ απλά πολύς ντόρος για το τίποτα αφού ξέρουμε κανενας δεν θα πληρώσει κα ειδικά στην επαρχία σε κάτι κουτσοχωρια πετάς άνετα. Απλά στην πόλη είναι πιο ρίσκοο και κόσμος στην επαρχια πετάει πιο χαλαρά δεν σε κυνηγάει κανενας

 

ΤΟ πρόβλημα είναι σε αυτούς που θέλουν να είναι νομότυποι τηρώντας κάποια λογικά πλαίσια κανονισμών και απαιτησεων αλλά ετσι όπως τα έκαναν τους αποθαρρύνουν.,..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τέτοια διαβάζω και γυαλίζω το δίκανο που θα έχω μαζί μου στις παραλίες!

 

Τι εννοείς πως μου απαγορεύει ο νόμος να έχω δίκανο δίπλα στην ξαπλώστρα μου??? Αυτοί οι νόμοι είναι μόνο για να μας παίρνουν τα λεφτά μας...  :devil:

 

PS: Αυτό που επειδή κουνάτε 2 μοχλούς στο joystick αποκαλείστε ...πιλότοι, τι φάση ακριβώς??? :P

Θεος !!!! :D :D

 

ΤΟ πρόβλημα είναι σε αυτούς που θέλουν να είναι νομότυποι τηρώντας κάποια λογικά πλαίσια κανονισμών και απαιτησεων αλλά ετσι όπως τα έκαναν τους αποθαρρύνουν.,..

Λογικότατα είναι τα πλαίσια του νόμου. Έχεις μπερδέψει τα ΜΗ ΕΠΑΝΔΡΩΜΕΝΑ ΑΕΡΟΣΚΑΦΗ με τo τηλεκατευθυνόμενo απ'το Home Alone 3..... Μην βλεπεις τόσες πολλές διαφημίσεις (γερμανου, κωτσόβολου, dji) με ανέμελους νέους να πετάνε το cool gadgetaki τους..... να πουλήσουν θελουν αυτοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντηλιακο κ δικανο???!! Χαχα καλή φάση! Εντάξει ρε συ απλά πολύς ντόρος για το τίποτα αφού ξέρουμε κανενας δεν θα πληρώσει κα ειδικά στην επαρχία σε κάτι κουτσοχωρια πετάς άνετα. Απλά στην πόλη είναι πιο ρίσκοο και κόσμος στην επαρχια πετάει πιο χαλαρά δεν σε κυνηγάει κανενας

Πάνε να δεις τι ωράια καρφώματα σου κάνει ο γείτονας στην επαρχία και στα κουτσοχώρια ΜΙΑ μόνο ημέρα σε ποινικό δικαστήριο και θα πάθεις πλάκα.

 

Ρε σεις δεν το καταλαβαίνετε;

 

Δεν θα ασχοληθεί η αστυνομία λες και χτίσατε κανένα  παράνομο κτίσμα στην παραλία... θα σας κάνει μια καταγγελία ένας γείτονας που δεν σας πάει, ένας απλά περαστικός γιατί τον ενοχλείτε, ένας που νομίζει οτι τον κατασκοπεύει η CIA και ετοιμάζεται να ανοιξει πυρ από το drone, ένας που απλά ζηλεύει γιατί εσείς έχετε και αυτός όχι και τότε η αστυνομία ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα σας κάνει κατάσχεση θα σας στείλει ποινικό δικαστήριο και θα εφαρμοστεί ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ ο νόμος. 

 

Σε περίπτωση που χρησιμοποιείς το drone χωρίς τη smart συσκευή, άρα χωρίς σύστημα EVLOS υπάγεσαι στην απλή κατηγορία?

Στην περίπτωση που χρησιμοποιώ το δίκανο με πλαστικές σφαίρες και χτυπάω τενεκεδάκια το δηλώνω σαν σφεντόνα; Ε... κάτι τέτοιο ρωτάς...   :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...