Προς το περιεχόμενο

Online σύστημα της ΥΠΑ για τις άδειες χρήσης drone


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι περισσότεροι ασυνείδητοι απο τους οποίους κινδυνεύεις καθημερινά κυκλοφορούν δίπλα σου με δίτροχα και τετράτροχα και όχι πάνω απο το κεφάλι σου!

Σύνελθε και παίξτο νομοταγής εκεί που χρειάζεται και όχι εκεί που παριστάνουν ότι χρειάζεται!

 

Επίσης, το πρόστιμο για τα drones φτάνει μέχρι και 200.000. Για παραβιάσεις του Κ.Ο.Κ. και για αυτοκινητιστικά αδικήματα υπάρχει κάτι ανάλογο;

 

Ίσως το πρώτο να είναι τόσο υψηλό επειδή τα drones τσούζουν τους κυβερνώντες και τους έχοντες ενώ τα δίτροχα και τετράτροχα πλήττουν τους πολίτες.

 

Όπως και τα πρόστιμα για την πειρατεία είναι τεράστια επειδή τσούζουν τους νταβατζήδες (και όχι λόγω διαφυγόντων κερδών).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά βασικά στη χώρα που ζουμε δεν θα εφαρμοστεί τίποτα από καμία πλευρά...

 

Θα σου πω γιατί δεν ισχύει αυτό στην περίπτωση των drones.

 

Ναι το κράτος δεν θα εφαρμόσει τίποτα. Ας πουμε οτι καμία αστυνομία δεν θα κάνει περιπολίες και δεν θα ελεγχει συχνοτητες εκπομπης.

 

Ο ελληνας γείτονας ή περαστικός όμως, που ενοχλειτε είτε πετάει στην περιουσία του είτε επάνω από το κεφάλι του είτε απλά επειδή ζηλεύει που αυτός δεν έχει αυτό που έχεις εσύ ή απλά σαν άσχετος πιστέυει ότι θα αρχίσει το drone να τον πυροβολά, θα σου κάνει την καταγγελία (μια μέρα σε ποινικό δικαστήριο θα σε πείσει για το πόσες απίστευτες καταγγελίας κάνει ο ένας στον άλλο και πως θυσαυρίζουν δικηγόροι από αυτούς). Αυτός λοιπον θα σε καταγγείλει και η αστυνομίας/δικαστής θα εφαρμόσει απλά τον νόμο.

Επίσης, το πρόστιμο για τα drones φτάνει μέχρι και 200.000. Για παραβιάσεις του Κ.Ο.Κ. και για αυτοκινητιστικά αδικήματα υπάρχει κάτι ανάλογο;

 

Ίσως το πρώτο να είναι τόσο υψηλό επειδή τα drones τσούζουν τους κυβερνώντες και τους έχοντες ενώ τα δίτροχα και τετράτροχα πλήττουν τους πολίτες.

 

Όπως και τα πρόστιμα για την πειρατεία είναι τεράστια επειδή τσούζουν τους νταβατζήδες (και όχι λόγω διαφυγόντων κερδών).

Υπάρχει και εφαρμόζεται. Πάνε ένα πρωι σε ένα ποινικό δικαστήριο να δεις τις καμπάνες που πέφτουν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος που αισθάνομαι έτσι,αλλά νομίζω πως μας τα έχουν Παραζαλίσει τελευταία με τα Drones καθώς και με τα συν αυτό,και με οτι νόμο βγάζει κάθε λίγο Ο Οποιοσδήποτε τρομοκρατημένος παράγωντας,που βλέπω πως φοβάται οτι θα πάρει κάποια δύναμη ο Πολίτης στα χέρια του και θα μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις πχ συμπλοκές κλπ να καταγράφει γεγονότα και να έχει εικόνα εκεί που μέχρι τώρα δεν μπορούσε ! Ο Ελενχος της εικόνας είναι βασικός παράγοντας παγκόσμια απο τα ΜΜΕ,αλλά εκεί είναι αλλιώς τα πράγματα μάλλον και γιαυτό τους χρειάζεται ο έλενχος... Οταν παρακολουθούν "τα πάντα Ολα" Οι Πολυεθνικές και με τις υπηρεσίες τους κάθε μέρα επί δεκαετίες,καθώς και υπηρεσίες ξένων και ντόπιων κρατών,απο κάμερες εξω στον δρόμο,δορυφόρους,ώς το διαδύκτιο,δεν βλέπω να πολυνοιάζεται κανένας και να μιλάει για αυτού του είδους την παρακολούθηση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δηλώνω τίποτα. Σε λίγο θα βγει νόμος να μην πετάμε πάνω από θάλασσα για να μην πετύχουμε τις καρέτα καρέτα. Όλα τα είχε αυτο το κράτος πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξυγκι. Αμ δεν θα δηλώσει κανένας τιποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΟΔΑ ειναι θα περασει...οπως κ με το κρανος στο μηχανακι...κανενας δεν το φοραει..ετσι κ με αυτο....αλλα...ετσι ειναι αυτη η σκατοχωρα η οποια ζουμε...εχουμε χιλια προβληματα κ ασχολειται με τα drones

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα και τα drones τι θα θέλετε; Να τραβάτε βίντεο και να ρο βάζετε YouTube. Άντε να πας σε κανένα βουνό να πάρεις βίντεο την ομορφιά των δέντρων, τις πλάγιες κτλπ. Για πολύ δεν κάνει να κανεις μπανηστηρι. Γιατί περί μπανηστηειου πρόκειται. Και εγω θέλω να δω να γδυνεται στην απέναντι πολυκατοικία μια μιλφ αλλα δεν πρόκειται να πάρω drone.

Όσο ακουτε τον νομοταγή παπαρα άλλο τόσο ακούμε τους wannabe καλλιτέχνες με πλάνα από ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.ΜΟΔΑ ειναι θα περασει...

 

2.οπως κ με το κρανος στο μηχανακι...κανενας δεν το φοραει..ετσι κ με αυτο....αλλα...ετσι ειναι αυτη η σκατοχωρα η οποια ζουμε..

 

3.εχουμε χιλια προβληματα κ ασχολειται με τα drones

1.Μοδα είναι

2.Το κράνος δεν πέφτει στο κεφάλι του κάθε περαστικού από τον ουρανό

3.Όσοι θέλουν καλά κάνουν εσύ που δεν θες γιατί μπαίνεις εδώ και ασχολείσαι;

 

 

1.Δεν δηλώνω τίποτα.

 

2.Σε λίγο θα βγει νόμος να μην πετάμε πάνω από θάλασσα για να μην πετύχουμε τις καρέτα καρέτα. Όλα τα είχε αυτο το κράτος πάνε να βγάλουν από τη μύγα ξυγκι.

 

3.Αμ δεν θα δηλώσει κανένας τιποτα.

 

1.Είναι η συνέχεια στο "Δεν πλήρώνω τίποτα"?

2.Την καρέτα καρέτα την ρώτησες αν ενοχλείται από το gadgetaki του κάθε homosapiens?

3.Θέλω να δω να το λες αυτό σε δικαστή μπροστά με την πρώτη καταγγελία

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D αχαχαχα... με τους κωδικους Taxis λεει....ξερετε μετα τι ακολουθει ε? Τεκμήριο πάνω στο drone!!!  To δηλωσες? Θα το πλερωνεις μια ζωη...

 

Τεσπα, στην Αμερικη εν τω μεταξυ, δικαστηριο σταματησε την ανοησια... τα registrations των μη επαγγελματικα χρησιμοποιουμενων drone. Ισως καποια στιγμη να νιωσουμε και μεις λιγο απο κοινη λογικη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα......εκεί πού ήθελα νά αρχίσω και γώ νά ασχολούμαι μέ τό συγκεκριμένο αντικείμενο,τσούκου," πετάγεται" τό κράτος καί μέ ξενερώνει.

Προσωπικά αγχώθηκα μέ όσα διάβασα περί νομοθεσίας καί ποινών καί δέν νομίζω νά προχωρήσω στήν αγορά drone.

Δέν είναι κακό νά υπαρχουν νόμοι ρέ μάγκες,ίσα ίσα,αλλά ξέρετε σέ τούτο δώ τόν τόπο εχουν δεί πολλά τά μάτια μου καί εχω τίς αμφιβολίες μου......εμένα γιά ακόμα ένα εισπρακτικό μέτρο μοϋ φαίνεται.

Μακάρι να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας και να το αγοράσεις το dronaki σου μην ακούς το κάθε κομπλεξικο εδώ μέσα! Να πετάς σωστά και να μην προκαλεις. Πανε σε ένα βουνό και πέτα . Όσα δε φτάνει ή αλεπού τα κάνει κρεμασταρια για τον από πάνω που θα μου πουλήσει και πνεύμα ότι ενοχλείται ή καρέτα καρέτα από μένα άσε μας ρε φιλε. Εσύ τα αμάξια σου τα οχήματα σου τα δηλώνεις όλα? Αν εσύ είσαι εντάξει και νόμιμος σε όλα τότε οαω πάσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σπίτια σου τα αμάξια σου τα ακίνητα σου και δεν ξέρω τι αλλο είσαι σε όλα νόμιμος?? Ο κάθε ένας μας κάνει από μία παρανομία οπότε δεν νομίζω να μην έχεις παρανομίσει ποτέ στη ζωή σου. Τα εβαλες με τα drone τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ίσως (δεν) έχουμε καταλάβει (ακόμα) όλοι μας, έχουμε μπει για τα καλά στην εποχή της Πολιτικής Ορθότητας, όπου υστερικοί «νομιμόπληκτοι» ουρλιάζουν για κάθε τι, που νομίζουν πως απομακρύνει τον τρόπο ζωής που θέλουν να επιβάλλουν.

Έχουν το χαρακτηριστικό πως αναλύουν τα πάντα, και «βγάζουν από τη μύγα ξύγκι» αλλά μόνο εκεί που τους συμφέρει ή τους καθοδηγεί η ιδεοληψία τους.

 

Είναι συνήθως οι ίδιοι που ουρλιάζουν στα τόπικ για το πόσο παράνομο είναι να κατεβάζεις ταινίες/software, ξεχνώντας βέβαια, πόσες «παρανομίες» κάνουν οι ίδιοι κάθε μέρα (τα καλά και συμφέροντα).

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...