Προς το περιεχόμενο

Ξεραθηκαν τα μελανια?


iCyd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, ειχα παρει ενα πολυμηχανημα απο black friday και ειχε μεσα τα demo μελανια τα οποια μαλιστα κρατησαν πολυ. Αυτα εχω ακομα μεσα στον εκτυπωτη και στην ενδειξη που μου δινει λεει οτι εχει μισο δοχειο πολυχρωμο και 1/4 μαυρο. Ειχα να τυπωσω απο τα χριστουγεννα και πηγα τωρα να κανω μια εκτυπωση που χρειαζομουν και στην πρωτη σελιδα μου εβγαλε σε ορισμενα σημεια μονο τελειως αχνα την εκτυπωση και στις επομενες κενο.

 

Υπαρχει περιπτωση να ξεραθηκαν τα μελανια ή δεν συμβαινει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα εργαλεία συντήρησης του εκτυπωτή τρέξε την διαδικασία καθαρίσματος των κεφαλών και ίσως ξεμπουκώσουν.

Αν τώρα τα μελάνια έχουν κλείσει κάνα 6μηνο μέσα στο μηχάνημα μπορεί και να μπούκωσαν, όντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα εργαλεία συντήρησης του εκτυπωτή τρέξε την διαδικασία καθαρίσματος των κεφαλών και ίσως ξεμπουκώσουν.

Αν τώρα τα μελάνια έχουν κλείσει κάνα 6μηνο μέσα στο μηχάνημα μπορεί και να μπούκωσαν, όντως.

 

Eυχαριστω για την απαντηση.

 

Εχει "Καθαρισμο δοχειων μελανης" και "Καθαρισμος κηλιδων" . Να επιλεξω το πρωτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επέλεξε το καθαρισμό δοχείων μελάνης. Επειδή το είχα πάθει και το μαύρο δεν τύπωνε καθόλου, πήρα τα πανάκια μιας χρήσης για καθαρισμό γυαλιών οράσεως και καθάρισα την κάτω επιφάνεια όπου ψεκάζει το μελάνι. Με 2-3 φορές εκτύπωνε σαν καινούριο μετά. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα καθαρισμο φαινεται να εκτυπωσε ψιλοκαλα αλλα οταν πηγα να τυπωσω παλι μια σελιδα ασπρομαυρη παλι εβγαλε κενη σελιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας και από μένα.

Πρώτο μήνυμά μου ελπίζω να βοηθήσω λέγοντας τη δική μου περίπτωση.

Έχω τον hp1510 για οικιακή χρήση και γεμίζω μόνος με σύριγγα τα πρώτα αυθεντικά μελάνια εδώ και πολύ καιρό.

Τελευταία το μαύρο μου έκανε προβλήματα εκτύπωνε με μουντζούρες ή και καθόλου.Του έκανα διάφορους καθαρισμούς αλλά τίποτε.Μετά από προτροπή και οδηγίες φίλου έκανα το εξής.Ζέστανα νερό στους 60-70 βαθμούς έριξα λίγα χιλιοστά σε ένα μικρό καπάκι και βούτηξα σε αυτό την κεφαλή,με προσοχή να μην βραχούν οι επαφές αλλά μόνο το σημείο που βγάζει μελάνη.Το άφησα κανένα πεντάλεπτο το έβγαλα και το καθάρισα καλά με πανάκι. Επανέλαβα  άλλη μία φορά την ίδια διακασία και αφού γέμισα το έβαλα στον εκτυπωτή και αμέσως δούλεψε άψογα.

Μου είπε ότι όταν τα μελάνια μένουν για καιρό χωρίς λειτουργία στεγνώνουν στη κεφαλή και μετά δεν ψεκάζουν όπως πρέπει.

Ελπίζω να δουλέψει και σε σας.

Και κάτι άλλο για όσους γεμίζουν με σύριγγα.Όχι πολύ μελάνι.Όσο λέει ο κατασκευαστής και λιγότερο ακόμη να μην μπουκώνει.

Δεν έγινε και τίποτε αν ξαναγεμίσουμε λίγο πιο σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...