Προς το περιεχόμενο

Λανθασμενη ανακατευθυνση ενος sub-domain σε διαφορετικο domain


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειπα οτι βγαζετε λεφτα, ουε οτι ειστε υποχρεωμενοι να βοηθησετε. Αν θελετε βοηθατε.

 

Μονο πουα υτο που κανετε ΔΕΝ ειναι βοηθεια.

 

Ουτε καν προσπαθησατε να μου εξηγησετε γιατι συμβαινει αυτο που συμβαινει.

 

Εσεις προτιματε να καταναλωνετε περισσοτερο χρονο στο να συζηταμε θεωρητικα περι βοηθειας, αντι να βοηθξσετε πρακτικα λεγοντας μου 2-3 σειρες για το προβλημα και οτι πρεπει να δημιουργηθει ενα νεο record.


Το πρόβλημά σου είναι ποιο πολύπλοκο απότι σκέφτεσαι.

 

Λογικά έχεις έναν a record wildcard που βαράει την public IP

104.168.171.101

 

Το domain http://ypsilandio.gr/ και βασικά ο πάροχος δεν έχει ελέγξει τα resolves σωστά και το συγκεκριμένο domain δε παίζει με host headers αλλά έχει οριστεί να απαντάει σε οποιδήποτε request για αυτή την IP ( 104.168.171.101)

 

Έτσι οποιοδήποτε hostame κάνει resolve στην IP 104.168.171.101 πάει στο ypsilandio.gr.

 

Θα βρείς στα dns records ένα record της μορφής *.superhost.gr =  104.168.171.101 το οποίο πρέπει να βγάλεις είτε να κάνεις ένα alias που * = superhost.gr

Ώστε όποιος πάει να καλέσεις οποιδήποτε μη υπαρκτό subdomain να τον ανακατευθύνει στην αρχική σου σελίδα.

 

 

Τι εγγραφη χρειαζεται να δημιουργησω στα DNS record του superhost.gr ετσι ωστε οταν καλουν τον σερβερ με την ip να φορτωνει το superhost.gr ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα ρε μάστορα κάνεις hosting πολλαπλά websites και δε ξέρεις τι είναι το host headers. Πλάκα με κάνεις φιλαράκι;

 

https://russlescai.wordpress.com/2013/01/03/configure-host-headers-in-apache/

 

https://httpd.apache.org/docs/2.4/vhosts/name-based.html

 

 

Συγνώμη κιόλας που δε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ετυχε να γνωριζω τι ειναι το host headers, ασε που δεν χρειαστηκε τελικα.

 

Το μονο που επρεπε να κανω και αυγτο ηταν που ΑΝ ηθελες να με βοηθησεις επρεπε να μου πεις ηταν

 

 

πανε στο httpd.conf, βρες το <virtual host superhost.gr> και βαλε μια γραμμη απο κατω που να λεει

 

ServerAlias 104.168.171.101

 

ετσι ωστε οτνα γινεται request της αριθμητικης IP να φορτωνει το superhost.gr

 

3 γραμμες ολο κιολο , ηταν ολο το θεμα και το καναμε ολοκληρο σεναριο με απανωτα λινκς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει ρε thessalonik, νομίζω ότι μπορείς να είσαι βέβαιος ότι την επόμενη φορά που θα έχεις απορία για κάτι ο SwAToNeR δεν θα σε ξανα-«ταλαιπωρήσει»... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ειναι και τα link αλλα ειναι προτιμοτερη μια απλη εξηγηση σαν αυτη που περιεγραψα.

ΒΤW τα διαβασα και τα 2 links που ποσταρε και ναι ηταν πραγματι επεξηγηματικα.

 

Απλα οταν ζηταω βοηθεια για κατι, την περιμενω με τον τροπο που ανεφερα στο προηγουμενο post παρα με το να μου γινονται post πολλαπλα links.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία και επειδή εγω δεν βοηθάω αλλα εσυ μπορεις. Βαλε μου σε παρακαλώ στον λογαριασμο μου καμια 10αρια χιλιαδες ευρω που εχω κατι εξοδακια.

Να μου βρεις δουλεια; ελα τωρα γιατι με ταλαιπωρεις. Δυο κινησεις θα κανεις εσυ. Αλλα εμ βεβαια σου αρεσει να με ταλαιπωρείς.

Τι ειναι μωρε 10 χιλιαρικα.

 

Και εγω περιμενω τα λεφτα ελα μην εισαι τεμπέλης και παρτακιας.

 

Ε ρε κατι τύποι.

 

Δεν φτανει που του λες τι να ψάξει που δεν ξερει την τυφλα του και το πουλάει κιολας εχοντας οικονομικο οφελος. Στην λεει γιατι δε του εδωσες ετοιμη την λύση. Μετα μας φταινε οι αλλοι, οι ξένοι, θελουν το κακό μας.

Μπράβο ετσι θα παμε μπροστά, θα ανέβουμε στις πλατες άλλων να μας κουβαλησουν όμως.

Συγνωμη αν ειμαι ειρωνικος η προσβάλω αλλα πραγματικά βγηκα εξω απο τα ρουχα μου με την αχαριστία.

Και οχι δεν ζηταω να μου πει ευχαριστώ.

Αλλα οχι να λεει οτι τον ταλαιπωρησα. Επρεπε να τον αφησω να ψάχνεται για καμια 10αρια χρόνια. Γιατι δε νομιζω να σου εδινε κανεις ούτε καν ενα στοιχείο για το πρόβλημα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλακα ρε μου κανεις?

 

2 απλα προβληματα ειχα και τελικα ψαχνοντας την βρηκα μονος μου την λυση.

 

Απαντηση 2 γραμμων ηταν ολο κιολο αλλα εσυ προτιμησες να το κανεις serial ξοδευοντας τον χρονο ολων μας εδω μεσα γραφοντας ακομη και για το τι φταιει στην Εαλλδα και δεν παμε μπροστα και αλλα τετοιες μ.....

 

Ναι και αν ηταν να πληρωσω 10.000€ για κατι τοσο απλο σε εσενα θα τα χρηματα μου.....

 

Πλακα εχεις τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα φίλε δεν είναι να σου πει την απάντηση 2 γραμμών που λές. Πρέπει να σου δώσει να καταλάβεις ότι υπάρχει ολόκληρη θεωρία των named virtualhosts που πρέπει να καταλάβεις, γενικά επίσης υπάρχουν τα host headers αν σου δώσει τις 2 γραμμές έτσι ξερά μετα θα ερθεις εσυ πάλι στο θρεντ και θα ζητάς άλλη απάντηση 2 γραμμών για κάποιο άλλο πρόβλημα. Έτσι δε γίνεται δουλειά ή θα διαβάσεις apache deployment απο την αρχή αν σε ενδιαφέρει σε linux environment ή θα το δώσεις σε εταιρεία δε μπαίνουμε σε φορουμ να ζητάμε λυσεις, χωρίς να έχουμε υπόβαθρο. Αν μου επιτρέπεις κιολας (αλλά είναι ο λόγος που έχω αραιωσει απο τέτοια φορουμ τώρα τελευταία).

Βλέπεις ας πούμε να ανοίγουν thread πως φτιάχνω app  σε αντροιντ και για macos χωρίς να γνωρίζω προγραμματισμό.

Δεν είναι για σοβαρές απαντήσεις.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που σου ξόδεψα το χρόνο.
 

Συγνώμη που απάντησα βασικά και δεν ήμουν proactive να σου "στήσω" εγώ την υποδομή σου και τα site σου και marketing κομμάτι της εταιρείας και το support.

 

Πραγματικά συγνώμη που σου έχουν κάνει block την IP και θεωρείται spam mail sender και δε σου το έφτιαξα ήδη.

 

Πραγματικά συγνώμη που δε σου μάσησα την τροφή σου και πρέπει να μασήσεις.

 

Συγνώμη για οποιοδήποτε πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις στην ζωή και δε θα είμαι εκεί να στο λύσω.

 

Πραγματικά ΣΥΓΝΩΜΗ που δεν κάνω ότι μπορώ για να μην κάνεις τίποτα εσύ και αναγκάζεσαι να κουνήσεις ακόμα και τα βλέφαρά σου.

Πες μου μόνο πότε θέλεις πότισμα για να προγραμματίσω τα υπόλοιπα να τα κάνω τις υπόλοιπες ώρες.

Σε παρακαλώ μην πατήσεις το παρακάτω link και κουραστείς.

 

https://www.youtube.com/watch?v=S2rmXYoK7GY

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και συγνώμη αν γίνομαι ειρωνικός. Είναι η άμυνά μου στις συγκεκριμένες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα φίλε δεν είναι να σου πει την απάντηση 2 γραμμών που λές. Πρέπει να σου δώσει να καταλάβεις ότι υπάρχει ολόκληρη θεωρία των named virtualhosts που πρέπει να καταλάβεις, γενικά επίσης υπάρχουν τα host headers αν σου δώσει τις 2 γραμμές έτσι ξερά μετα θα ερθεις εσυ πάλι στο θρεντ και θα ζητάς άλλη απάντηση 2 γραμμών για κάποιο άλλο πρόβλημα. Έτσι δε γίνεται δουλειά ή θα διαβάσεις apache deployment απο την αρχή αν σε ενδιαφέρει σε linux environment ή θα το δώσεις σε εταιρεία δε μπαίνουμε σε φορουμ να ζητάμε λυσεις, χωρίς να έχουμε υπόβαθρο. Αν μου επιτρέπεις κιολας (αλλά είναι ο λόγος που έχω αραιωσει απο τέτοια φορουμ τώρα τελευταία).

Βλέπεις ας πούμε να ανοίγουν thread πως φτιάχνω app  σε αντροιντ και για macos χωρίς να γνωρίζω προγραμματισμό.

Δεν είναι για σοβαρές απαντήσεις.

 

 

Συμφωνω με ολα αυτα που προ-ανεφερες.

 

Απλα εγω προσωπικα ψαχνω λυσεις σε ενα προβλημα οταν μου πρωτο-παρουσιαζεται, καποια βασικα πραγματα τα γνωριζω και απο κει και περα μαθαινω περισσοτερα σε καποιο θεμα οταν αυτο εμφανιζεται.

 

Παραδεχομαι ομως οτι γενικα δεν θελω να διαβαζω κατεβατα links και προτιμω γρηγορα να βρισκω λυσεις στα θεματα μου.

 

Προσθετω σε αυτα που γνωριζω καθως εμφανιζονται τα προβληματα, το προτιμω απο το να κατσω να διαβασω ολη τη σχετικη θεωρια για ενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ολοι το ιδιο ζηταμε, λυση. Ουτε εμενα μου αρεσε να κατσω να διαβασω 30 σελιδες πως κανει deploy printers το citrix xenapp 6 εν ετη 2017 αλλα εφόσον είχα θεμα και το χρειάστηκα και οσο εψαξα δεν βρηκα την λυση έπρεπε να το ψαξω και άλλο.

Έκατσα και διάβασα ολο το document για να καταλάβω και να βγάλω άκρη.

Ουτε με επιασε κανεις απο το χεράκι και μου τα είπε. Σιχαίνομαι το διάβασμα αλλά πρέπει να τα κάνω αλλιως να κανω αλλη δουλειά.

 

Στην τελική επι του θέματος, δεν ξερω το configuration για apache αλλα σε iis.

Εγω με την εμπειρια μου σου ειπα τι φταίει τεχνικά. Δεν ειμαι αναγκασμένος να σου δωσω βήμα βήμα τι πρέπει να κάνεις που δε το ξερω κιόλας. Αλλα οχι να μου την λες κιόλας.

Και τωρα γιατι να σε βοηθήσω που σε εχει block η gmail και δεν δέχεται mail σου.

Ειναι απλό το τι χρειάζεται αλλα σύνθετο να γίνει.

Και θελει εξηγηση και αναλυση του environment σου και του setup σου.

Θέλει χρονο υποδομη και όρεξη.

 

Και με το υφακι σου δεν διατιθεμαι να διαθέσω ούτε δευτερόλεπτο.

 

Αντε βρες άκρη μόνος σου οπως ειχα κανει και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν προτιθεμαι να διαβαζω 30 σελιδες manual οπως κανεις εσυ γιατιδ νε εχω την υπομονη.

 

Το θεμα μου ουτε ιδιατερο χρονο χρειαζοταν ουτε υποδομη, ηταν κατι πολυ απλο τελικα.

 

Η βοηθεια που προσφερεις ειναι απλα links paste πραγμα που μπορω να κανω και μονος μου αν ηθελα να διαβαζω κατεβατα απο το ιντερνετ.

 

Το υφακι μου ειναι αναλογο του δικου σου εαν δεν θελεις εσυ μια δεν θελω εγω δυο να με "βοηθανε" ατομα στο στυλ που "βοηθας" εσυ.

 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ακομα ασχολειστε

Καθε φορα που ανοιγει θεμα τον ιδιο τροπο εχει, για κατι απο το οποιο βγαζει λεφτα

Γι αυτο το λογο εχει πεσει το φορουμ απο τετοιες συμπεριφορες

Ποσοι γραφανε παλια που ξερανε κιλα πραγματα δε γραφουνε πια γιατι ειχανε τετοια αντιμετωπιση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα ακομα ασχολειστε

Καθε φορα που ανοιγει θεμα τον ιδιο τροπο εχει, για κατι απο το οποιο βγαζει λεφτα

Γι αυτο το λογο εχει πεσει το φορουμ απο τετοιες συμπεριφορες

Ποσοι γραφανε παλια που ξερανε κιλα πραγματα δε γραφουνε πια γιατι ειχανε τετοια αντιμετωπιση

Η συμπεριφορά μου είναι πολύ καλή.

Το μόνο που ζητάω είναι συγκεκριμένες απαντήσεις και όχι απλά copy/paste links και ο Θεός βοηθός.

 

Το ότι βγάζω κάποια λίγα χρήματα δεν παίζει κανενα ρόλο στην ερώτηση μου.

Και VPS να μην ειχα αλλα να ήταν τοπικό το θέμα πάλι το ίδιο στυλ απαντήσεων και αντιμετώπισης θα είχα.

 

Εάν αυτό ΔΕΝ μπορείς να το αντιληφθείς δεν σου φταίω εγώ.

 

Απαντήσεις καλές και εύστοχες εδιναν σε εμένα 2 άτομα ο jim_p και ο Τριτωνας.

 

Οι υπόλοιποι απαντούσαν με τον τρόπο που απαντάς εσύ να είχαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτοκριτική σου με διαπερνά.

 

Η συμπεριφορα σου είναι τέλεια.

Θελεις τσάμπα βοήθεια οπως την θέλεις εσύ και επειδή έχεις και οικονομικό όφελος θέλεις μηδέν έξοδα και χρόνο με το μέγιστο κέρδος. Αμα δε στα πούνε οπως τα θέλεις τους λες οτι επίτηδες θέλουν να σε ταλαιπωρησουν.

Επιχειρηματίας της εποχής.

Θα πας μπροστά μπράβο.

 

Στην τελική αφού έχεις βρεί αυτούς που σου κάνουν την δουλειά γιατί δε τους στέλνεις pm?

Η μήπως σταμάτησαν να σου απαντάνε και αυτοί;

 

Αρκετά το κουράσαμε το πράγμα. Αμα δε το βλέπεις μόνος σου ποιος είμαι εγω να σου δειξω τα λαθη σου. Σαν πως είμαι καλύτερος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...