Προς το περιεχόμενο

Nikon D3300?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να αγοράσω την συγκεκριμένη μέσα στις επόμενες μέρες. Δεν ασχολούμαι επαγγελματικά και θα είναι η πρώτη DSLR που θα έχω. Μου αρέσει να φωτογραφίζω τοπία και γενικά νασχολούμαι με street photography. Οι γνώσεις μου είναι πολύ περιορισμένες γιαυτό και ζητάω την βοήθειά σας. Αξίζει η συγκεκριμένη ή θα πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς επαγγελματικά και θες μια κάμερα για να κουβαλάς και να βγάζεις ωραίες φωτό τσέκαρε και την επιλογή των mirrorless και m4/3. Ειδικά για φωτογραφία δρόμου τις προτιμώ επειδή δεν κάνουν κρα ότι φωτογραφίζεις και είναι ευκολότερο να βγάλεις σκηνές στον δρόμο χωρίς να σε κοιτάνε με μισό μάτι όταν πας να φωτογραφίσεις. Sony a5100 , Olympus epl θα σε βολέψουν. Και λόγω μεγέθους και λόγω ότι είναι διακριτικές. Αν καταλήξεις στην 3300 κοιτά να αγοράσεις και έναν πραιμ καλύτερα μτχ 35mm ή 50 γιατί θα δεις τεράστια διαφορά στην ποιότητα εικόνας και θα είναι ευκολότερο να βγάλεις και σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού λόγω ανοιχτού διαφράγματος. Επίσης το εφέ του bokeh αν σε ενδιαφέρει επιτυγχάνεται με τέτοιους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.Έχω τη nikond3300.Πρόσφατα άρχισα να κάνω longexposure.Υπάρχει ένα θέμα όμως.Όταν τελειώνει η κάμερα κάνει σαν να είναι κολλημένη.Ανάβει το φωτάκι της μνήμης και παραμένει έτσι για αρκετά λεπτά.Αναγκάζομαι να την ανοιγοκλεινω για να ξεκολλήσει(δε παίζει να είναι καλό αυτό).Ξέρετε τι φταίει.Επίσης μέχρι πόσο ISO σας φαίνεται καθαρή μια τυπική φωτογραφία? Νομίζω μέχρι 1600 είναι ενταξει οριακά,μετά χαλάει αισθητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενεργοποιημενο το noise reduction,και οσο χρονο ειναι ανοιχτο το κλειστρο,αλλο τοσο κανει για την διαδικασια θορυβου,ή εχεις αργη μνημη.αυτο που κανεις,να σβηνεις την ωρα που γραφει στην μνημη,εχει ρισκο.οταν την αναβεις μετα,η φωτογραφια υπαρχει ;ή δεν την εχει καταγραψει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

υπαρχει κανονικοτατα...τι μπορώ να κάνω να απενεργοποιησω το noise reduction?

Στην δικια μου καμερα (sony) υπαρχει η επιλογη της απενεργοποιησης του...δηλαδη Long exposure Noise Reduction--->OFF

 

Δες στο μενου της νικον σιγουρα θα εχει κατι παρομοιο.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη d3300 μπορεις ειτε στο viewfinder ειτε στην οθονη της να δεις την ακριβη φωτεινοτητα που θα παρεις με τις ρυθμισεις που εχεις πριν τραβηξεις τη φωτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πω στον φίλο που το ψάχνει να ρίξει μια ματιά. Ναι, έχει live view αλλά ότι και αν κάνει και πολύ μεγάλη ταχύτητα κλείστρου να επιλέξει και να είναι να βγει μαύρη η φωτό, απλά του λέει πολύ σκοτεινό θέμα και δεν τον αφήνει να τραβήξει αλλά η lcd δείχνει κανονικά τη φωτογραφία με φως. Δηλαδή δεν επηρεάζεται να δείξει πώς θα είναι η φωτό όταν βγει με αυτές τις ρυθμίσεις όπως κάνει η nx300 που έχω και άλλες...

 

Να δείχνει ένα preview δηλαδή πριν τραβήξεις, για το πως θα βγει η φωτό από θέμα φωτεινότητας με τις ρυθμίσεις που έχεις κάνει.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο view finder, και στην οθονη ενω βλεπεις μεσω view finder και σε Live view εχει μια μπαρα κατω δεξια που βλεπεις το exposure. Αριστερα σκοτεινα, δεξια φωτεινα. Αν δεν το βλεπει, να δει τις ρυθμισεις, υπαρχει σιγουρα.

 

Preview δεν μπορεις να δεις, αλλα αν εισαι στην μεση, προς το σκοτεινο (συνηθως εκει το κανω για εμενα μεσω manual) τοτε εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω στον φίλο που το ψάχνει να ρίξει μια ματιά. Ναι, έχει live view αλλά ότι και αν κάνει και πολύ μεγάλη ταχύτητα κλείστρου να επιλέξει και να είναι να βγει μαύρη η φωτό, απλά του λέει πολύ σκοτεινό θέμα και δεν τον αφήνει να τραβήξει αλλά η lcd δείχνει κανονικά τη φωτογραφία με φως

Aυτη ειναι πολυ σημαντικη επισημανση (και ειναι φαουλ για εμενα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...