Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi λανσάρισε το νέο Mi Max 2 με μπαταρία 5300mAh


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ετσι πως ειναι αν ειχε QHD amoled sd 821 και 16mp f1,8 θα ηταν πολυ καλυτερο

και τα 300 γίνονται 600 και αυτομάτως αλλάζει κατηγορία όπου ανταγωνισμός είναι τεράστιος και ποιο ποιοτικός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι ενεργειακα αποδοτικο μωρε.με 5300 μπαταρια τι με νοιαζει?Τι μανια να βαζει χειροτερα τσιπσετ σε νεα μοντελα

ναι πως οχι... ποιασε στα χερια το redmi note 4 με μπαταρια 4100 που θεορετικα θα επρεπε να ειναι καλυτερο οτι αφορα την αυτονομια απο το mate 9....... ναι πως οχι... ουτε καν κοντα .... ετσι καλα κανει και βαζει... αφου αλλου δεν..

 

 

Απογοήτευση η συγκεκριμένη συσκευή για όλους τους φίλους των μεγάλων phablet με 6.4+ 16:9 οθονών.

 

1. Απαράδεκτο SOC για 2017. Ο QM 660 έπρεπε να ήταν το ελάχιστο

2. Όχι NFC για ηλεκτρονικές πληρωμές απαράδεκτο.

3. Όχι Band 20 στα 800Mhz τώρα που όλη η Ευρώπη Ρωσία κλπ. (στο Ελλαδιστάν πλέον και η cosmote άρχισε να βάζει παντού για volte οπότε είναι απαραίτητη για όλα τα δίκτυα όχι μόνο στην wind και vodafone)

 

Τελικά αυτήν την στιγμή η καλύτερη μεγάλη συσκευή με band 20 είναι το asus zenfone 3 ultra 6.8". Εύχομαι να ανακοινώσει στην computex στις 30 του μήνα το νέο μοντέλο μπας και δούμε λίγο φως στις συσκευές μεγάλου μεγέθους.

 

Απλα δεν τα βγάζουν με highend χαρακτηριστικά γιατί θα τους κόψει την πίτα από τα μικρότερα flagship.

 

Ας το βγάζανε με 835 και band 20 και τα 550-600 κατοστάρικα τους τα έδινα χαλαρά.

1, αν βάλει καλύτερο chipset θα πρέπει να ανεει στα λεφτά ετσι αυτόματα χάνει αρκετούς πελάτες της...

2, βλ 1

3, δεν έχει κανένα λόγο να βάλει band 20 καθος η συσκευη δεν θα κυκλοφορήσει στην Ευρώπη (και στην κίνα band 20 ειναι άχρηστο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πως οχι... ποιασε στα χερια το redmi note 4 με μπαταρια 4100 που θεορετικα θα επρεπε να ειναι καλυτερο οτι αφορα την αυτονομια απο το mate 9....... ναι πως οχι... ουτε καν κοντα .... ετσι καλα κανει και βαζει... αφου αλλου δεν..

Εδω παντως βγαζουν οτι το νοτε 4 εχει τεραστια διαφορα σε μπαταρια με το mate 9.

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8073&idPhone2=8531

 

Battery life 82h endurance rating 119h endurance rating

 

Αλλα κατι θα ξερεις παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το p10 lite (που ειναι κατωτερος ο kirin 658), το moto g5 plus ή το moto z play τι ειναι; Σκεψου την απαντηση και μου λες. Εγω παντως λεω οτι ειναι mid range καθαρα. Οπως ειπες και μονο σου, low mid range ειναι η σειρα 4 που ειναι αρκετα υποδεεστερη.

 

Ακομη, μην ξεχναμε οτι κερδιζει σε αυτονομια και θερμοκρασιες κατι που τον ανεβαζει λιγο σε κατηγορια. Δεν λεω οτι εχει throttling ο 650 αλλα επειδη τον ειχα ειναι σιγουρα πιο δροσερος στο gaming ο 625 (δεν καταλαβαινεις καν οτι παιζεις απο θερμοκρασιες). Βεβαια στο asphalt 8 εχω κανα 2 frame drops που δεν ειχα στο 650 οποτε σιγουρα τα παει καλυτερα στα βαρια παιχνιδια ο 650 με τον adreno 510.

 

Τελος, απο εμπειρια χρησης δυσκολα θα δεις διαφορες. Ειχα Redmi Note 3 pro και τωρα Redmi Note 4X οπου παει εξισου καλα στη χρηση.

 

Πιστεύω οι κατηγορίες όπως τις έβαλα παραπάνω είναι σωστές και συμφωνείς. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τους kirin τους snapdragon τους έχω στην καρδιά μου εκτός των 810 που βαρουσαν τρελό throttling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οι κατηγορίες όπως τις έβαλα παραπάνω είναι σωστές και συμφωνείς. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τους kirin τους snapdragon τους έχω στην καρδιά μου εκτός των 810 που βαρουσαν τρελό throttling.

Με λιγα λογια λες οτι το μεσο κινητο των 250-300 ευρω ειναι mid to low; Μηπως δεν εχεις δουλεψει ποτε κινητο με snapdragon 625? Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...

 

Οριστε το low end (οπως το πες αρχικα) σε συγκριση με το "mid high" οπως το χαρακτηρισες τον 650... Σιγουρα βεβαια θα υπαρχουν βιντεο που δειχνουν το αντιθετο. Αυτο ομως που καταλαβαινεις απο οποιοδηποτε συγκριτικο ειναι οτι σε καμια περιπτωση δεν υστερει σε εμπειρια χρησης (σιγουρα οχι στο βαθμο που λετε). Μονο στο (βαρυ) gaming υστερει χωρις να σημαινει οτι τα παει ασχημα. Και αυτα στα λεω γιατι εχω δουλεψει και τους δυο soc. Στη τελικη δεν λαμβανεις καθολου υποψιν την χαμηλοτερη καταναλωση ;)

https://www.youtube.com/watch?v=jCNwKEiwjnM 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που λετε για 835, 821, 820, αμολεντ οθονες και αλλα...

Και φυσικα και οι ιδιοι που λετε για τις τιμες των 600 Ευρω...

 

Γιατι να παω να παρω Xiaomi και να δωσω τοσο χρημα?

Υστερα απο λιγο η μεταπωλητικη του αξια θα ειναι στο μισο και θα ειναι κινα!

Ασε που στα durability tests ειναι τα χειρωτερα!

 

Samsung, LG, oneplus, kai apple παιζουν στις τιμες αυτες.

 

https://www.youtube.com/watch?v=d2jav7UdQtE

 

Αυτην την εταιρια ΔΕΝ την εμπιστευομαι.

Οσο για το ποσο legit ειναι ο τυπος - Ψαξτε τον!

Όχι ότι μου έχει τύχει ποτέ να λυγίσω κάποιο από τα κινητά μου αλλά θα προτιμούσα να σπάσει στα δύο ένα κινητό των 240ευρώ (mi5) παρά να βγεί η οθόνη από ένα άνω των 600ευρώ. Αυτό ως προς τα bend tests που χρησιμοποίησες ως επιχείρημα. 

 

Τώρα για τα αστεία πράγματα περί jaguar-hyundai και camping-ολόκληρο νησι, τι να σ πω πραγματικά είναι σύγκριση παιδιάστικη και θέλω να πιστεύω ότι απλά τα είπες χωρίς να τ πολυσκεφτείς. 

 

Για την μεταπωλητική αξία που είπες το θεωρώ πολύ άκυρο καθώς έτσι κ αλλιώς η αξία των ηλεκτρονικών πέφτει πολύ γρήγορα. Αν πάρω κινητό των 250ευρώ της xiaomi θα πέσει σε ενα χρόνο περίπου 40% η αξία του. Αν πάρεις κινητό των 600ευρώ δε σκοπεύεις να το κρατήσεις τουλάχιστον 2-3χρονια? εκεί να δεις πόσο θα έχει πέσει η αξία του.

 

Και εγώ iphone 5 είχα τα τελευταία 3.5-4χρόνια και αποφάσισα να παω σε mi5. Μου λείπει πολύ και το IOS και η ποιότητα του iphone αλλά θέλω να πιστεύω ότι η διαφορά των 400ευρώ μπορεί να πάει σε τεχνολογία η οποία εμένα προσωπικά μου είναι πολύ πιο χρήσιμη (desktop, vr κτλπ) από το να ανοίγει η εφαρμογή του facebook πιο γρήγορα. 

 

Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του στις αγορές του ανάλογα με το τι τον βολεύει δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mi max 2 θα πουλήσει αρκετά όποιον επεξεργαστή και να φοράει έχω το mi max 1 και πραγματικά δουλεύει άψογα δεν είναι μόνο τα specs με nougat και 4gb ram θα πετάει...σκέφτομαι να το πάρω αυτό που λείπει από το παλιό είναι η καλή κάμερα όχι ότι δεν είναι καλή απλά στο 2 θα είναι πιο καλή σίγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι μου έχει τύχει ποτέ να λυγίσω κάποιο από τα κινητά μου αλλά θα προτιμούσα να σπάσει στα δύο ένα κινητό των 240ευρώ (mi5) παρά να βγεί η οθόνη από ένα άνω των 600ευρώ. Αυτό ως προς τα bend tests που χρησιμοποίησες ως επιχείρημα. 

 

Τώρα για τα αστεία πράγματα περί jaguar-hyundai και camping-ολόκληρο νησι, τι να σ πω πραγματικά είναι σύγκριση παιδιάστικη και θέλω να πιστεύω ότι απλά τα είπες χωρίς να τ πολυσκεφτείς. 

 

Για την μεταπωλητική αξία που είπες το θεωρώ πολύ άκυρο καθώς έτσι κ αλλιώς η αξία των ηλεκτρονικών πέφτει πολύ γρήγορα. Αν πάρω κινητό των 250ευρώ της xiaomi θα πέσει σε ενα χρόνο περίπου 40% η αξία του. Αν πάρεις κινητό των 600ευρώ δε σκοπεύεις να το κρατήσεις τουλάχιστον 2-3χρονια? εκεί να δεις πόσο θα έχει πέσει η αξία του.

 

Και εγώ iphone 5 είχα τα τελευταία 3.5-4χρόνια και αποφάσισα να παω σε mi5. Μου λείπει πολύ και το IOS και η ποιότητα του iphone αλλά θέλω να πιστεύω ότι η διαφορά των 400ευρώ μπορεί να πάει σε τεχνολογία η οποία εμένα προσωπικά μου είναι πολύ πιο χρήσιμη (desktop, vr κτλπ) από το να ανοίγει η εφαρμογή του facebook πιο γρήγορα. 

 

Ο καθένας βάζει τις προτεραιότητες του στις αγορές του ανάλογα με το τι τον βολεύει δεν χρειάζεται να είμαστε απόλυτοι.

Ειναι απλη αναλογικη.

Και για να μην συνεχισει (και βαζω και μενα στους υπαιτιους) να βγαινει αυτο το τοπικ εντελως off, μπορεις να μου στειλεις pm ξεκινοντας με το μοντελο αυτοκινητου που οδηγας και να συνεχισουμε τη κουβεντα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που λετε για 835, 821, 820, αμολεντ οθονες και αλλα...

Και φυσικα και οι ιδιοι που λετε για τις τιμες των 600 Ευρω...

 

Γιατι να παω να παρω Xiaomi και να δωσω τοσο χρημα?

Υστερα απο λιγο η μεταπωλητικη του αξια θα ειναι στο μισο και θα ειναι κινα!

Ασε που στα durability tests ειναι τα χειρωτερα!

 

Samsung, LG, oneplus, kai apple παιζουν στις τιμες αυτες.

 

https://www.youtube.com/watch?v=d2jav7UdQtE

 

Αυτην την εταιρια ΔΕΝ την εμπιστευομαι.

Οσο για το ποσο legit ειναι ο τυπος - Ψαξτε τον!

 

 

οκ οταν θα πας να πολεμησεις να μην παρεις xiaomi κινητο μαζι σου. λολ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ωραία και μικρή... ταμπλέτα που παίρνει και sim!!!

 

αν είχε και b20 θα ήταν ότι πρέπει χωρίς όμως να αποτελεί και deal breaker (ανάλογα που κινήσε). Το miui όμως είναι μεγάλος πειρασμός να το αρνηθείς για μία b20.. (ειδικά αν εκεί που είσαι δεν την πολυχρειάζεσαι).

 

Υ.Γ. το mi5 έσπασε όπως και αρκετά άλλα επώνυμα. Αρκετοί την πάτησαν σε αυτό το τεστ. To mi5s όμως το διόρθωσαν και νομίζω δεν την ξαναπατάνε χωρίς ποτέ να ξέρεις. 

 

Υ.Γ. Υπάρχουν κινητά της xiaomi με b20 (τελευταία κυκλοφορεί και το note 4Χ με b20 από την infoquest).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μετα απο τοσα χρονια θα βγαινε καποιος να πει πως η Xiaomi ειναι μια κατωτερη εταιρια χαμηλοτερης πχιοτητας... δεν το περιμενα...

 

Ιν αδερ νιους, αμα βγάλουν MiMax non-chinese version (με 800αρα και καναν SD660) ξυπνήστε με. Ο 625 ειναι μια χαρά, αλλά αν θες να κρατήσει καλυτερα στο πέρασμα του χρονου ας εχει λιγο παραπάνω δυναμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...