Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi λανσάρισε το νέο Mi Max 2 με μπαταρία 5300mAh


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ -> https://technewswith.me/snapdragon-625-vs-650-vs-652/

 

Έχεις κανένα πιο αξιόπιστο? 

 

Κάποιο λόγο θα έχει η Xiaomi πάντως.

Παραμυθια.

Κανενα throttling και εχω κατσει να παιζω με τον 650 με 38 βαθμους 1 ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτοι που λετε για 835, 821, 820, αμολεντ οθονες και αλλα...

Και φυσικα και οι ιδιοι που λετε για τις τιμες των 600 Ευρω...

 

Γιατι να παω να παρω Xiaomi και να δωσω τοσο χρημα?

Υστερα απο λιγο η μεταπωλητικη του αξια θα ειναι στο μισο και θα ειναι κινα!

Ασε που στα durability tests ειναι τα χειρωτερα!

 

Samsung, LG, oneplus, kai apple παιζουν στις τιμες αυτες.

 

https://www.youtube.com/watch?v=d2jav7UdQtE

 

Αυτην την εταιρια ΔΕΝ την εμπιστευομαι.

Οσο για το ποσο legit ειναι ο τυπος - Ψαξτε τον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 625 νομίζω είναι πιο καινούργιο!

Είναι στα 14nm ποιο νέο  ενώ ο 650 στους 28nm.

 

Κανονικά για τα θέματα θερμοκρασίας πρέπει να συγκριθεί με τον 660 που είναι στα 14nm.

 

Όπως και να έχει ένα μικρο συγκριτικό των ανταγωνιστικών προϊόντων σήμερα.

 

http://www.gsmarena.com/compare.php3?&idPhone1=8130&idPhone2=8145&idPhone3=8582

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαινεται οτι δε ξερεις.

Δινε 600Ε εσυ και ασε μας εμας να τρωμε αλλου τα ρεστα.

Το ιδιο σκεπτικο σου λεει να παρεις hunday οταν δεν εχεις προβλημα να παρεις jaguar. Να πηγαινεις διακοπες στο camping οταν θα μπορουσες να νοικιασεις ολοκληρο νησι. Να κανεις παρεα με χοντρες, οταν θα μπορουσες να εχεις 10 μοντελα διπλα σου.

 

Θελω να καταληξω στο οτι... ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ και οι επιλογες ειναι παντα υποκειμενικες.

 

Αν εισαι ευτυχισμενος με το hunday, ποιος ειμαι εγω να σου πω οχι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 625 είναι ένας low range επεξεργαστής και αρκετά χειρότερος από τον 650 652 του πρώτου Mi max. Οπότε μείνετε μακρια εκτός αν έχει μέχρι 150 ευρώ. Όταν με το καλό βγάλουν με 6gb Ram και snapdragon 660 χτυπήστε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν εισαι εισαι ευτυχισμενος με το jaguar ενω κανεις τη δουλεια σου και με το hyundai(sigh) ποιος ειμαι εγω να σου πω οχι?

Δινε 3 πλασια χρηματα για το ιδιο αποτελεσμα,απο μενα τα παιρνεις?

Αλλα μη νομιζεις οτι απλα επειδη γραφει jaguar θα κανει αυτοματα τα παντα καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 625 είναι ένας low range επεξεργαστής

 

Σιγα μην ειναι ειναι και ο 210. :P

 

Μια χαρα ειναι ο 625. Συμφωνω οτι ειναι πιο γρηγορος κυριως στην gpu ο 650 αλλα μην υπερβαλλουμε. Low end δεν ειναι για κανενα λογο πχ απο τον kirin 658 του p10 lite καλυτερα τα παει.

 

Επισης μην κοιτας antutu αφου απο τον helio x20 που υποτιθεται ειναι πιο τουμπανος, τα παει πολυ καλυτερα ειδικα στο gaming. Επισης σε συγκριση με snap 808 ή 810 παλι καλυτερα τα παει εκτος αν ειναι πολλων ιντσων (οποτε και εχει καλυτερη κατανομη θερμοκρασιας). Θυμαμαι το Nexus 5x σερνοταν μετα απο λιγα λεπτα gaming.

 

Οποτε λιγο προσοχη τι βαπτιζουμε low end ;) Αυτα απο το "low end" κινητο μου που εχει 10 ωρες sot (redmi note 4X)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά λέγονται και δεν μ'αρεσει. Λέω την γνώμη μου λοιπόν. Ο 650 είναι πολύ κρύος σε οποιοδήποτε παιχνίδι και αν του βάλω, όση ώρα και αν παίξω μαζί του. Επίσης είναι αρκετά ισχυρός και ο 625 είναι πιο αδύναμος σε games από αυτόν. Τσεκαρισμενο με redmi note 4x vs redmi note 3 pro. Από θερμοκρασία τα ίδια. Ειδικά στο mi max που για να το ζεστανεις αυτό το πράμα θες πιστολάκι.

Επίσης τόσο ο 625 όσο και ο 650 είναι το ίδιο γρήγοροι. Απλά ο 650 υπερτερεί σε gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγα μην ειναι ειναι και ο 210. :P

 

Μια χαρα ειναι ο 625. Συμφωνω οτι ειναι πιο γρηγορος κυριως στην gpu ο 650 αλλα μην υπερβαλλουμε. Low end δεν ειναι για κανενα λογο πχ απο τον kirin 658 του p10 lite καλυτερα τα παει.

 

Επισης μην κοιτας antutu αφου απο τον helio x20 που υποτιθεται ειναι πιο τουμπανος, τα παει πολυ καλυτερα ειδικα στο gaming. Επισης σε συγκριση με snap 808 ή 810 παλι καλυτερα τα παει εκτος αν ειναι πολλων ιντσων (οποτε και εχει καλυτερη κατανομη θερμοκρασιας). Θυμαμαι το Nexus 5x σερνοταν μετα απο λιγα λεπτα gaming.

 

Οποτε λιγο προσοχη τι βαπτιζουμε low end ;) Αυτα απο το "low end" κινητο μου που εχει 10 ωρες sot (redmi note 4X)

Μπορείς να τον πεις Mid low range

 

835/821/820 high end

650/652/653/660 mid high end

625 mid range(να τους βάλουμε όλους μέσα)

4xx low mid range

2xx low range

 

Μια πιο δίκαιη κατηγοριοποίηση

Επεξ/σία από Heybro
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τον πεις Mid low range

 

835/821/820 high end

650/652/653/660 mid high end

625 mid range(να τους βάλουμε όλους μέσα)

4xx low mid range

2xx low range

 

Μια πιο δίκαιη κατηγοριοποίηση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τον πεις Mid low range

 

835/821/820 high end

650/652/653/660 mid high end

652 mid range(να τους βάλουμε όλους μέσα)

4xx low mid range

2xx low range

 

Μια πιο δίκαιη κατηγοριοποίηση

 

Το p10 lite (που ειναι κατωτερος ο kirin 658), το moto g5 plus ή το moto z play τι ειναι; Σκεψου την απαντηση και μου λες. Εγω παντως λεω οτι ειναι mid range καθαρα. Οπως ειπες και μονο σου, low mid range ειναι η σειρα 4 που ειναι αρκετα υποδεεστερη.

 

Ακομη, μην ξεχναμε οτι κερδιζει σε αυτονομια και θερμοκρασιες κατι που τον ανεβαζει λιγο σε κατηγορια. Δεν λεω οτι εχει throttling ο 650 αλλα επειδη τον ειχα ειναι σιγουρα πιο δροσερος στο gaming ο 625 (δεν καταλαβαινεις καν οτι παιζεις απο θερμοκρασιες). Βεβαια στο asphalt 8 εχω κανα 2 frame drops που δεν ειχα στο 650 οποτε σιγουρα τα παει καλυτερα στα βαρια παιχνιδια ο 650 με τον adreno 510.

 

Τελος, απο εμπειρια χρησης δυσκολα θα δεις διαφορες. Ειχα Redmi Note 3 pro και τωρα Redmi Note 4X οπου παει εξισου καλα στη χρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενα το νέο Mi Max να είναι αναβαθμισμένο.
Η εμμονή για καλύτερη μπαταρία δεν χρειάζεται κατά τη γνώμη μου.
Ως κάτοχος και μάλιστα απαιτητικός, φορτίζω τη συσκευή κάθε 2 μέρες. Τυχαίνει να το φορτίζω και κάθε τρεις αν είμαι μέσα στο σπίτι τις περισσότερες ώρες (χρήση WiFi αντί για LTE).

Ποτέ δεν περίμενα ότι μία Κινέζικη εταιρία θα έχει φτιάξει ένα τόσο καλό Software που να προσφέρει μια άρτια εμπειρία χρήσης. Με κολπάκια μέσα στο UI που με έκαναν να σκάσω ένα χαμόγελο όπως έκανα με το iOS.

Ουσιαστικά σου δίνει πολύ δύναμη με μέτρια, αλλά όχι άσχημα περιφερειακά, όπως φωτογραφίες και βίντεο.

Η απουσία NFC σίγουρα είναι αισθητή ειδικά τώρα με τις ηλεκτρονικές συναλλαγές και σίγουρα θα έπρεπε το νέο Mi Max να ενσωματώνει μια τέτοια λειτουργία.

Λογικά η τιμή του στην Ελλάδα κατά την πρώτες μέρες κυκλοφορίας, θα είναι 300€ περίπου. Μετά από 6-8 μήνες θα πέσει κοντά στα ~220€, όσο πήρα και εγώ το Mi Max.

Κρίμα που έχει χειρότερο επεξεργαστή. Για όσους δηλαδή κατέχουν ήδη το MiMax, δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση να πάνε στο Mi Max 2. Όσοι θέλουν ένα τόσο μεγάλο κινητό, τότε θα πρέπει να το σκεφτούν.

Υ.Γ.: Όταν είδα το Samsung Galaxy S8+ το οποίο δεν μπορείς να πεις ότι έχει μικρή οθόνη, το Mi Max μου, αλλά και τα υπόλοιπα κινητά όπως το iPhone 7 Plus, φαίνονται σαν να είναι 10 χρόνια πίσω σε σχέση με το Samsung πάντα στο θέμα σχεδιασμού. Βέβαια ζητάει άλλα χρήματα. Όταν όμως πέσει στα 450€ το Galaxy, ίσως να άξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν εισαι εισαι ευτυχισμενος με το jaguar ενω κανεις τη δουλεια σου και με το hyundai(sigh) ποιος ειμαι εγω να σου πω οχι?

Δινε 3 πλασια χρηματα για το ιδιο αποτελεσμα,απο μενα τα παιρνεις?

Αλλα μη νομιζεις οτι απλα επειδη γραφει jaguar θα κανει αυτοματα τα παντα καλυτερα.

Συμφωνω απολυτα και το πλεον τρανταχτο παραδειγμα ειναι η συσκευη που εχω τωρα σε σχεση με αυτο που λεμε.

 

Εχω το Galaxy S8 και μετα το τελευταιο update το NFC ΔΕΝ λειτουργει με τον αισθητηρα που εχω για να μετραει το ζαχαρο (Ειμαι διαβητικος και εχω το freestyle libre που δουλευει με NFC).

 

Ολα τα κινητα που ειχα στη διαθεση μου να δοκιμασω παιζουν κανονικα. Το S8 οχι! Ενω δεν εχει κανενα αλλο θεμα με NFC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που λετε για 835, 821, 820, αμολεντ οθονες και αλλα...

Και φυσικα και οι ιδιοι που λετε για τις τιμες των 600 Ευρω...

 

Γιατι να παω να παρω Xiaomi και να δωσω τοσο χρημα?

Υστερα απο λιγο η μεταπωλητικη του αξια θα ειναι στο μισο και θα ειναι κινα!

Ασε που στα durability tests ειναι τα χειρωτερα!

 

Samsung, LG, oneplus, kai apple παιζουν στις τιμες αυτες.

 

https://www.youtube.com/watch?v=d2jav7UdQtE

 

Αυτην την εταιρια ΔΕΝ την εμπιστευομαι.

Οσο για το ποσο legit ειναι ο τυπος - Ψαξτε τον!

Εκανε για το Mi6 πριν κανα 3ημρο. Ψαξε λιγο και αναθεωρησε την γνωμη σου για την ποιοτητα για τα φετινα μοντελα της

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...