Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με sd card σε pi 3.


ennia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν... 


 


έχω το pi 3 με μια sd card 16gb. οταν το πήρα του πέρασα τα ubuntu mate και μετά τα raspbian σε dual boot. καθώς έπαιζα για να μάθω του πέρασα το plex server και του έκανα reboot απο το pc μου μέσω vnc. δεν ξανά άνοιξε ποτέ.


 


έβγαλα την κάρτα έκανα φόρματ και πήγα να περάσω τα raspbian  jessie αλλά σταματάει η εγκατάσταση με ένα error....


 


κολλάει εκει και δεν κάνει τιποτα. καμιά ιδέα?


 


post-123043-0-85732500-1495641365_thumb.png


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εισαι σε windows και δεν θες και οτι εχει μεσα τωρα η καρτα, πηγαινε στο disk management και κανε την unallocated space και μετα φορμαρισε την απο εκει σε fat32. Αν πετυχουν αυτα, μετα ξαναδοκιμασε με το win32 disk image.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

unallocated space  την κάνω βάζοντας την σε default size ή επιλέγοντας ένα size απο τα υπόλοιπα?

 

επίσης είναι λογικό που λεει δίπλα στο μέγεθος RAW (στην αλλη φωτο)

 

post-123043-0-43423800-1495646327_thumb.png

post-123043-0-75321300-1495646327_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Unallocated space την κανεις κανοντας δεξι κλικ > διαγραφη σε οτι partition εχει πανω της. Μετα, στο format, βαζεις οτι θες για allocation unit size, δεν εχει ιδιαιτερη σημασια.

 

Για το αλλο με το raw δεν ξερω. Νομιζω πως οτι filesystem δεν καταλαβαινουν τα windows το βγαζουν raw εκει. Θα το τσεκαρω μολις βρεθω στο pc μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα δεν μπορει να στο διαγραψει γιατι ειναι mounted. Αν του κανεις ασφαλη καταργηση θα σε αφησει.

Γιατι δεν το αφηνεις οπως ειναι, το εκανες fat32...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άφησα και πήγα να του περάσω το image αλλά έκανε πάλι το ίδιο. Θα αλλάξω πρόγραμμα αύριο και θα προσπαθήσω και άλλη διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...