Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χρώματος σε pdf


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέχεια του κατεβάσματος και επεξεργασίας pdf αρχείων :

 

Έχω κατεβάσει pdf το οποίο έχει "πίσω" απαλό χρώμα για καλύτερη ανάγνωση (από σελίδα 11 και μετά).

 

http://www.taexeiola.gr/%CF%84%CE%B5%CF%83%CF%84-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%B9/

 

Στην εκτύπωση όμως βγαίνει και το χρώμα (που δε θέλω) ή γκρι, αν χρησιμοποιώ μόνο το μαύρο μελάνι.

 

Με ποιό εργαλείο θα μπορούσα να απαλλαγώ από αυτό το χρώμα και να είναι σε άσπρο φόντο; Θα μπορούσε να είναι κάποιο pdf εργαλείο, κάποια ρύθμιση στην εκτύπωση ή οτιδήποτε αρκεί να γίνεται με τη λιγότερη δουλειά, δεδομένου ότι έχω πολλές σελίδες.

Πάντα για Linux Mint λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα με κάποια εργαλεία pdf edit, αλλά δεν έβγαλα άκρη καθώς επεξεργαζόταν μία-μία σελίδα.

 

Τελικά κατέληξα πάλι να το φτιάξω με bash μετά από λίγο ψάξιμο. Παραθέτω τις διαδικασίες εδώ και σε περίπτωση που θέλει κάποιος, βάζω και τον κώδικα :

 

1.Μετατροπή του pdf σε png.

2.Λούπα για κάθε png που κάνει τα εξής :

  Παίρνει και αποθηκεύει τις διαστάσεις του png σε μεταβλητές.

  Με βάση τις διαστάσεις, πάει σε μία γωνία και παίρνει πληροφορίες χρώματος σε rgb για το πίξελ εκεί (εγώ επέλεξα κάτω δεξιά, ώστε να μην είναι τίποτε fonts εκεί).

Αντικατάσταση του χρώματος σε όλο το png με το ζητούμενο λευκό.

3.Μετατροπή των png πάλι σε pdf.

 

Σε κάποια που δοκίμασα δουλεύει όπως πρέπει. Θα το δοκιμάσω μαζικά και βλέπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...