Προς το περιεχόμενο

sigma 18-35 f1,8 vs canon 18-55 f3,5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

sorry τώρα αλλά τί λογική έχει αυτή η σειρά? Ποιο το πρόβλημα να πάρει κατευθείαν κανείς μια FF mirrorless και να μάθει επάνω της?

Είναι σαν να λες σε ένα μικρό παιδί να πάρει ένα παλαιό PC "για να μάθει". Δεν έχει απολύτως καμία λογική (εφόσον κανείς έχει την άνεση να κάνει κατευθείαν το βήμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θελω να πω δυο πραγματα για να καταλαβουν καποια ατομα που βιάστηκαν να κρινουν...εγω εκανα μια πολυ πολυ συγκεκριμενη ερωτηση που οι ακομπλεξαριστοι ανθρωποι πρωτος απ ολους ο al3xis την καταλαβε αμεσος και με δυο συμβουλες του τελικα το προβλημα λυθηκε...απο εκει και περα δεν ξερω τι νοημα εχουν τοποθετησεις απο ατομα που κρινουν αν αξιζει η δεν αξιζει να εχει καποιος τον φακο που πηρα κλπ κλπ κλπ σε προσωπικο επιπεδο δηλαδη...(ειδικα οταν ενα ατομο δεν το γνωριζεις καν και δεν ξερεις τι κανει)ολο αυτο μου βγαζει μια κακια και μια επαρση απο μερια τους που το θεωρω πολυ παιδικο.... δεν ειχα διαθεση να μπω σε ολο αυτο αλλα για να ξερουν καποια ατομα που απλα κρινουν κλπ κλπ εγω πηρα την μηχανη εδω και 7 χρονια περιπου και απο τοτε την εχω λιωσει ωστε να τραβαω κυριως μουσικα βιντεο τα οποια οσο και αν φαινεται σε καποιον παραξενο εχουν βραβευτει απο εναν απο τους πιο γνωστους σκηνοθετες της ελλαδας... ομως επειδη παρατηρησα οτι με το φακο που εχω οκ σε εξωτερικο φως τραβουσα τελεια αλλα σε εσωτερικο φωτισμο και με λιγα φωτα δεν μπορουσα ρωτησα και εμαθα και μου ειπαν ολοι οτι θες καλο φακο με χαμηλο f . οσο πιο κατω τοσο περισσοτερο φως θα μπαινει στην μηχανη σου κλπ κλπ και ετσι πηρα αυτο το φακο... ομως επειδη ειναι ο πρωτος φακος που κουμπονω στην μηχανη δεν καταλαβα οτι πρεπει στο βιντεο να αλλαξω το f ..νομιζα οτι γινεται αυτοματα μονο του.. αυτο ειναι ολο.....   το εφτιαξα και τελος......

 

και πραγματικα για αυτο που ηθελα εγω χωρις να ξερω τι αλλες δυνατοτητες που μπορει να εχει ειμαι ΑΠΟΛΥΤΑ ικανοποιημενος και ευτυχισμένος θα ελεγα.... ηλικρινα δεν περιμενα τετοια χαοτικη διαφορα.. τα αξιζει τα λευτα του ολα.... σε πολυ χαμηλες συνθηκες φωτισμου και να τραβαει τρομερα. ακομη και με ενα μονο πορτατιφ αναμενο στο δωματιο  βγαζει βιντεο χωρις κανενα θορυβο..!!!!! 

 

ειχαν δικιο τελικα οσοι ρωτησα που μου ειπαν μην παρεις σωμα  ντε κ καλα αλλα παρε ενα καλο φακο.... (η επομενη αγορα βεβαια θα ειναι και ενα σωμα πχ 80d) για να εκμεταλευτω τις δυνατοτητες του auto focus που εχει....

 

σας ευχαριστω πραγματικα ολους παρα πολυ!!!! και σε σενα al3xis χρωσταω κερασμα :-)

Επεξ/σία από somis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει προφανεστατα ο ts ειχε συνηθισει να δουλευει στο αυτοματο η σε aperture priority, που αλλαζει αυτοματα το διαφραγμα ή γυρνας απλα την μια και μοναδικη ροδελα και αλλαζει, το γυρισε σε manual και εφαγε το ακυρο με τους συνδιασμους κουμπιων, ενταξει δεν σημαινει οτι δεν ξερει τι ειναι το διαφραγμα, απλα δεν βρηκε πως αλλαζει σε manual mode στην συγκεκριμενη μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...