Προς το περιεχόμενο

sigma 18-35 f1,8 vs canon 18-55 f3,5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους...θελω να κανω μια ερωτηση... προσφατα αγορασα μετα απο πολυ ψαξιμο ενα καινουριο φακο να τον κουμποσω στην μηχανη μου την canon 550d ετσι ωστε να τραβαω καλυτερα βιντεακια ... μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ κατελιηξα σε στον sigma 18-35 f1,8 με πολυ καλο διαφραγμα και με ενα μικρο ζοομ που τον θεωρουνε γενικα απιστευτο φακο... ομως.... εκανα δοκιμες σε διαφορες συνθηκες φωτισμου κλπ και ειλικρινα οι διαφορες ειναι ελαχιστες εως ανιπαρκες.. κατι που οπως καταλαβαινεται με εκανε να λεω τι γινεται εδω???? ενας τοσο καλυτερος φακος που εχει 850ευρω εναντι 150 ευρο που εχει ο canon και διαφορα τιποτα??? και ρωταω τωρα ... μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση στην μηχανη μου ... μηπως κατι δεν κανω καλα για να δω τις δυνατοτητες του???? ακομη και το focus που υποτιθεται οτι οσο πιο μικρο διαφραγμα εχει τοσο περισσοτερο θολωνει το πισω δεν ειδα καμια διαφορα.... ???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μήπως..κάνεις κάποιο λάθος; Ενδεικτικά, έχω έναν κιτ φακό 15-45 (canon στην m10) και έναν 50mm f1.8 kαι οι διαφορές, τουλάχιστον στο bokeh είναι χαοτικές..

 

Τραβάς σε manual ή auto; Είναι το F στη χαμηλή του τιμή; (μπορεί να έχει μείνει ψηλά από τον προηγούμενο φακό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε εισαι θεος.... νιωθω λιγο βλακας αλλα νομιζα οτι αλλαζει αυτοματα το f και δεν πηγαινα να το αλλαξω.... και λεω και εγω τι γινεται  πωσ ειναι δυνατον να μην εχει διαφορα ενας τετοιος φακος στην φωτογραφια απλα επαθα σοκ τωρα με την διαφορα.... ακου τωρα ομως τι γινεται με το βιντεο που αρχικα για εκει τον πηρα.... οταν εχω την μηχανη στο εκθεση ταινιας = χειροκινητη απο κατω που βλεπω τις τιμες το f γραφει 5.6 ειτε βαλω τον παλιο φακο ειτε βαλω τον καινουριο με το 1,8 ... ολα τα αλλαζω iso ταχυτητα κλπ αλλα το διαγραγμα δεν μπορω να καταλαβω πως αλλαζει.. οταν τωρα το βαλω στο αυτοματο κατεβαινει αλλα μετα δεν μπορω να αλλαξω το iso ... μηπως ξερεις τι γινεται... αν μου το βρεις και αυτο κερναω !!!!! :-D

Επεξ/σία από somis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ελα φιλε μου το βρηκα!!!! για να αλλαξεις το f οταν εχεις την καμερα στο βιντεο πρεπει να κρατησεις πατημενo το Av(στην δικη μου μηχανη) και με την ροδελα να το πας εκει που θελεις.... εννοειτε εχω παθει πλακα με το φακο τωρα ...σοκ θα ελεγα .... λες και αγορασα την καλυτερη μηχανη που υπαρχει στον κοσμο!!!!! χαχαχαχα  τραβαει σε πολυ χαμηλο φωτισμο χωρις καθολου θορυβο !!!!!!!! σουπερ...... και παλι σευχαριστω πολυ γιατι ολα ξεκινσαν απο σενα που μου  εδωσες τα φωτα σου με το οτι πρεπει να πειραξω το f..... και εννοειτε ο κερασμα ισχυει!!!!! :-)

Επεξ/σία από somis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εισαι η επιτομη του καταναλωτη.σιγουρα δεν τρολαρεις;αγορασες φακο των 850 ,που μεταχειρα δεν τον βρισκεις κατω απο 500,και δεν ξερεις πως να τον εκμεταλευτεις;δεν ξερεις πως ΠΡΕΠΕΙ να αλλαξεις το διαφραγμα;really;καλο θα ηταν το νημα να αντιγραφει και στα ανεκδοτα....να σε δω να δινεις και συμβουλες,και τι στον κοσμο.....ελπιζω να επιτρεπεις να κοπιαρω την συζητηση σε διαφορα φορα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού το βρήκες, με λίγο ψάξιμο, τότε όσο περνάνε οι ημέρες θα μάθεις ακόμα καλύτερο το φακό σου και τις πολλές και ωραίες δυνατότητες που μπορεί να σου δώσει!

 

Σχετικά με το τελευταίο σχόλιο του φίλου dollyyy19 πιστεύω ότι ο somis123 ήθελα έναν καλό φακό για να βγάζει bokeh φωτογραφίες και καλά βίντεο και δεν είχε οικονομικό πρόβλημα. Λογικά είναι στα πρώτα βήματα της φωτογραφίας,χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις αλλά με όρεξη να μάθει.. Διαβάζοντας κριτικές αγοράσε το συγκεκριμένο φακό και...ξεκίνησε το ψάξιμο..

 

Εξάλλου όλοι από το 0 ξεκινήσαμε, απλά λίγοι αρχάριοι θα δώσουν 800€ για τον πρώτο φακό τους!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα τον φακο που πηρε,δεν τον αγοραζει κανεις για το μποκε,αλλα για την υψηλοτερη αναλυση απο οποιονδηποτε αλλον φακο.μποκε δινει και ο κιτ.αλλα εδω, μαλλον ουτε στον κιτ επαιξε  ποτε με το διαφραγμα.τα λογικα βηματα εκκινησης ειναι κινητο-κομπακτ-δσλρ apc-φουλ φρεειμ-και καταληγει σε ακαθρεπτη.στην δσλρ δεν ειναι αρχαριος πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα τον φακο που πηρε,δεν τον αγοραζει κανεις για το μποκε,αλλα για την υψηλοτερη αναλυση απο οποιονδηποτε αλλον φακο.μποκε δινει και ο κιτ.αλλα εδω, μαλλον ουτε στον κιτ επαιξε  ποτε με το διαφραγμα.τα λογικα βηματα εκκινησης ειναι κινητο-κομπακτ-δσλρ apc-φουλ φρεειμ-και καταληγει σε ακαθρεπτη.στην δσλρ δεν ειναι αρχαριος πλεον.

To θέμα πάντα είναι τί μπορεί να κάνει ο φακός (και κάθε υλικό αγαθό) για εσένα.

Αλλιώς Φερράρι θα οδηγούσε μόνο ο Σουμάχερ...

 

Είμαι σίγουρος ότι θα χαρεί το έξτρα μποκέ και την καλύτερη ανάλυση και γενικά φωτογραφίες που θα πάρει από αυτόν τον φακό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αγαπητε dollyyy19  εγω εχω θεσει μια ερωτηση εδω και μερες η οποια απο μονη τhς διχνει οτι αυτος ειναι ο πρωτος φακος που αγοραζω εκτος απο τον φακο που ειχε το κιτ τον κλασικο 18-55 και αυτο απο μονο του διχνει οτι δεν ειχα ξανα τετοια εμπειρια γιαυτο και καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα με τον καινουριο φακο και εθεσα αυτη την ερωτηση γιατι ειχα κολησει... (αν δεν ηξερα τι ειναι το F δεν θα αγωραζα αυτο το φακο ουτε θα ελεγα στον φιλο al3xis οτι στο βιντεο το f ειναι κολημενο στο 5,6 και δεν ξερω πως καταιβαινει) δεν μπηκες ομως στον κοπο να απαντησεις και να βοηθησεις αν ηθελες τοσες μερες και σημερα που ειδες την αυτορμητη απαντηση μου που γραφω ο ιδιος νιωθω λιγο βλακας χαριτολογωντας κλπ τωρα θεώρησες οτι υπαρχει λογος για να ειρωνευτής σε σημειο εξευτελιστικο.... και το πιο τρελο ειναι οτι κατι ατομα σαν εσενα παιζει πολυ σοβαρα να μην εχουν καν δικη τους μηχανη η και αν εχουν την καλυτερη μηχανη του κοσμου να μην εχουν δημιουργήσει τιποτα.... οι αληθινοι καλλιτεχνες δεν ειρωνεύονται ουτε ενα μυρμήγκι .... ευτυχώς ομως εισαι η μοναδικη εξαίρεση γιατι ολοι οι υπολοιποι απαντησαν σαν άνθρωποι.... σας ευχαριστω παιδια ολους και κυριως al3xis οχι μονο γιατι με βοηθησες αλλα γιατι χαιρομαι οταν βλεπω ατομα με σοβαροτητα και ηθος.. σευχαριστω!!!

 

τελικα η ποιοτητα δεν ειναι μονο στους φακους και στις μηχανες αλλα κυριως στους ανθρωπους!!!!!

Επεξ/σία από somis123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν σε απαντουσα,λογικοτατα σκεπτομενος οτι ξερεις την μηχανη σου και τι φακο αγορασες και για ποιον λογο τον αγορασες,θα εγραφα οτι εχει προβημα η μηχανη ή ο φακος ή οι επαφες μεταξυ των.....που να φανταστω οτι ΔΕΝ εχεις ιδεα απο τ μηχανηματα που εχεις στα χερια σου?να μαντεψω οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ??ακομη και τωρα?και θελεις και ποιοτητα,σε μηχανες και ανθρωπους, τρομαρα σου.......

Επεξ/σία από dollyyy19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σε απαντουσα,λογικοτατα σκεπτομενος οτι ξερεις την μηχανη σου και τι φακο αγορασες και για ποιον λογο τον αγορασες,θα εγραφα οτι εχει προβημα η μηχανη ή ο φακος ή οι επαφες μεταξυ των.....που να φανταστω οτι ΔΕΝ εχεις ιδεα απο τ μηχανηματα που εχεις στα χερια σου?να μαντεψω οτι ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΚΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ??ακομη και τωρα?και θελεις και ποιοτητα,σε μηχανες και ανθρωπους, τρομαρα σου.......

Φίλε είσαι αδικαιολόγητος στον τρόπο συμπεριφοράς σου. Ο άνθρωπος από πάνω δεν ήξερε κάτι και μπήκε και ρώτησε.

 

Ειναι κρίμα να επαναλάβω αυτό που μας έλεγαν απο το γυμνάσιο πως "δεν υπάρχουν ηλίθιες ερωτήσεις, παρά μόνο ηλίθιες ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ".

 

Στην τελική, ως τι μπήκες εδώ να σχολιάσεις το θέμα; Σε ανάγκασε κανείς να διαβάσεις; Κάλλιστα μπορούσες αντί για το τρολαρισμα που έριξες, να βοηθήσεις τον ανθρωπο απο πάνω.

 

Τέλος, καλο ειναι να μη ξεχνάτε ορισμένοι τον λόγο ύπαρξής των φορουμς, που δεν είναι άλλος από την αλληλοβοήθεια. Και αυτό δεν εχει "κριτήρια". Αν θες βοηθάς, αν δε θες όχι. Αλλά δικαίωμα να μπαίνεις και να γράφεις όλα αυτά ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ και μάλιστα να ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ σε αυτη την ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ συμπεριφορά ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία..

 

Ο φίλος σίγουρα δεν είχε εμπειρία από τα μηχανήματα και τον φακό, όμως όπως έγραψε και ο Sabrez, τα φόρουμς είναι για να βοηθάμε στις ερωτήσεις. Όλοι έχουμε βρεθεί σε παρόμοια αρχάρια θέση - όχι απαραίτητα στην ίδια κατηγορία προϊόντος.

 

Εάν δε θέλουμε να απαντήσουμε, δε χρειάζονται ειρωνείες ή άλλες συμπεριφορές. Απλά προσπερνάμε το τόπικ.

 

Καθένας μπορεί να δαπανήσει όσα χρήματα θέλει και μπορεί για να αγοράσει κάτι που θα τον ευχαριστεί προσωπικά ακόμα και αν δε μπορεί να εκμεταλευτεί το 100% των δυνατοτήτων του. Στη τελική, ο somis123 ρώτησε κάτι με πολύ ωραίο τρόπο και δεν απαίτησε καμία απάντηση από κανέναν που δεν θα ήθελε να απαντήσει, ούτε ρώτησε τη γνώμη μας εάν έκανε καλά που αγόρασε έναν ακριβό φακό αν και είναι ακόμα αρχάριος στη φωτογραφία. Όσο περνάει ο καιρός και όσο ψάχνει, σίγουρα οι γνώσεις του θα μεγαλώνουν και μακάρι σε μερικούς μήνες να βοηθάει και ο ίδιος σε αυτή τη κατηγορία του φόρουμ.

 

Μην αναλώνεστε σε μικροπράγματα και κακίες..

 

Καλημέρα :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορυ ο dolly Να ηταν εριστικος, αλλα αυτο που εγραψε ειναι αληθεια.

Ειναι γνωστο οτι στο κοσμο της φωτογραφιας ολοι νομιζουν οτι θα γινουν καλοι φωτογραφοι οταν αποκτησουν καλη/επαγγελματικη μηχανη με πολυ ζουμ και πολλα μεγκαπιξελ

 

και πανε και τρεχουνε να παρουνε ο,τι βρουν μπροστα τους απο "προσφορες" και καμερες μεγαλες απλα για να νομιζουν οτι κατι κανανε.

Και το πρωτο ποστ ειναι η αποδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην ξεχνάμε την απειρία κάποιου και τα πρώτα βήματα..

 

Ο άνθρωπος δε το έπαιξε ξερόλας ούτε έμπειρος.. Οκ είχε τη δυνατότητα και αγοράσε έναν ακριβό φακό και δε πήγε με την "λογική" σειρά. Όμως θέλει να μάθει και γι'αυτό ρωτάει.. Δε βγήκε να πει "ωω πήρα φακό γαμάουα και είμαι τοπ φωτογράφος".. Αντιθέτως είπε πήρα αυτό το φακό γιατί τον προτείνουνε για πολύ καλό ενώ ρωτάει πιο μετά "τι δεν κάνω καλά".

 

Οπότε αντιλαμβανόμαστε ότι είναι στα αρχικά στάδια της φωτογράφισης και χρειάζεται, από όποιον μπορεί και έχει χρόνο, κάποιες μικρές βοήθειες.. Ούτε να κρίνουμε, ούτε να κατά-κρίνουμε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...