Προς το περιεχόμενο

Force UEFI Installation?


lebron15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να εγκαταστήσω την τελευταία LTS έκδοση του Kubuntu, δοκίμασα και με Mint και παίρνω το εξής μήνυμα.

Force UEFI installation?
Force UEFI Installation? This machines's firmware has started this installer in UEFI mode but it looks like there maybe existing operating systems already installed using BIOS compatibility mode, If you continue to install Debian in UEFI mode,it might be difficult to reboot into any BIOS-mode operating system.

Έψαξα κάποια πράγματα στο νετ, απενεργοποίησα το secureboot και το fast startup, αλλά το πρόβλημα συνεχίζεται. Έχω ένα HP 250 G4. Γενικά, δεν ξέρω πολλά από pc, αλλά παλιά με ένα laptop Lenovo δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την εγκατάσταση, έχουμε καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μήνυμα λέει ότι βρήκε στοιχεία που δείχνουν ότι ενδέχεται να υπάρχει ήδη άλλο λειτουργικό (windows; ) στον ίδιο δίσκο/σύστημα και αν εκείνο είναι περασμένο με legacy (απενεργοποίημένο το secureboot) τότε ενδέχεται μετά να μην ξεκινάει στο παλιό λειτουργικό.

 

Αν εσύ είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει άλλο λειτουργικό ή ενδεχόμενος προγράμματα επαναφοράς του Η/Υ που ξεκινάν από κάποιο διαμέρισμα προχώρα και πες του να το περάσει με το force αν δεν σε ενδιαφέρουν δηλαδή τα ό,τι μπορεί να έχει από προγράμματα.

 

Γενικά δηλαδή δεν είναι κανένα πρόβλημα απλά σου λέει να είσαι σίγουρος ότι θες να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry δικό μου λάθος. Δε διευκρίνισα ότι έχω περασμενα τα 8.1 και εννοείται πως δεν θέλω να σβηστούν. Θέλω να το κάνω dual boot όπως έκανα και με το προηγούμενο λαπτοπ μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες οδηγό για να μετατρέψεις τα 8 σου σε Uefi λογικά μετά αν πας να ξεκινήσεις από τα linux δεν θα σου το ξανά βγάλουν το μήνυμα.

https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/14286.converting-windows-bios-installation-to-uefi.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...