Προς το περιεχόμενο

Η AMD ανακοίνωσε την Radeon Vega Frontier Edition, που δεν απευθύνεται σε… gamers


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπερδεύετε (για άλλη μια φορά...) προγράμματα που χρησιμοποιούν OpenGL (και πιθανόν να χρειάζεται μια Quadro/FireGL) με προγράμματα που απαιτούν μεγαλύτερη ακρίβεια απεικόνισης (που χρειάζονται μόνο Quadro/FireGL) και με προγράμματα που χρησιμοποιούν DirectX (είτε με ρύθμιση είτε από πάντα και θέλουν Geforce (λόγω Cuda vs OpenCL κανείς δεν χρησιμοποιεί Radeon))

μην το κάνετε γιατί στέλνετε ανθρώπους να πετάξουν τα χρήματά τους και θα βλέπουν laptop να έχουν στην κυριολεξία καλύτερες επιδόσεις από τα desktop τους...

ακόμη και στις εφαρμογές που όντως υπερτερούν οι "επαγγελματικές" κάρτες, αυτό συνήθως συμβαίνει από ένα χρηματικό ποσό και πάνω δηλαδή ακόμη κι εκεί πολλές φορές δεν συμφέρει να πάρεις Quadro στα ίδια χρήματα που θα παιρνες μια Geforce και θέλει ψάξιμο από τον αγοραστή

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε πίστευα ότι είναι χρήσιμες αυτές οι κάρτες μέχρι που άρχισα να ασχολούμαι-εκπαιδεύομαι στο σχεδιασμό ως μηχανικός. Πήγα αγόρασα μια καλή AMD 7979 3gb και δεν κάνει ούτε για να γυρίσει καλά το μοντέλο. Γενικά χρειάζεσαι μια τέτοια κάρτα, 8πύρινο cpu και 32gb ram το λιγότερο αλλιώς δε κάνεις ούτε τα παιδικά projects σε reverse engineering. 

σώπα ρε πόσο περίπλοκο σχέδιο ήταν ,κανένα αυτοκίνητο και με την παραμικρή λεπτομέρεια χιλιοστού της βίδας ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeppo μάλλον το πρόγραμμα που χρησιμοποεί δεν υποστηρίζει opencl για and καρτες και γενικά απο τι βλέπω η gcn πρώτης γενιάς έχουν προβλήματα drivers στην υποστηρίξει του opencl για σχεδιαστικά προγράμματα και rendering

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeppo Γενικότερα Solidworks/Matlab/Autocad είναι ικανά να τραβήξουν τόσους πόρους. Προσωπικά είδα 780ti να ζορίζεται σε autocad  ενω το μοντέλο ήταν απλά ένα πλήρως σχεδιασμένο δωμάτιο σπιτιού (εννοώ τα έπιπλα του)

Περα από αυτό μια απλή εφαρμογή θεωρίας από μηχανική ρευστών είναι ικανή να χρειαστεί να τρέξει για ώρες σε cluster για να δώσει αποτέλεσμα.

 

Ο σχεδιασμός είναι η maistream χρήση αυτών των καρτών. Στην πραγματικότητα μπορούν να χρησιμοποιηθουν ως αντικαταστάτες της cpu , και κάθε cuda core(δεν θυμαμαι πως τα αναφέρει η amd) να κάνει παραλληλη επιλυση . 

 

Αυτοι είναι και οι λόγοι που υπάρχει το ECC memory σε αυτά τα είδη καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeppo Γενικότερα Solidworks/Matlab/Autocad είναι ικανά να τραβήξουν τόσους πόρους. Προσωπικά είδα 780ti να ζορίζεται σε autocad  ενω το μοντέλο ήταν απλά ένα πλήρως σχεδιασμένο δωμάτιο σπιτιού (εννοώ τα έπιπλα του)

Περα από αυτό μια απλή εφαρμογή θεωρίας από μηχανική ρευστών είναι ικανή να χρειαστεί να τρέξει για ώρες σε cluster για να δώσει αποτέλεσμα.

 

Ο σχεδιασμός είναι η maistream χρήση αυτών των καρτών. Στην πραγματικότητα μπορούν να χρησιμοποιηθουν ως αντικαταστάτες της cpu , και κάθε cuda core(δεν θυμαμαι πως τα αναφέρει η amd) να κάνει παραλληλη επιλυση . 

 

Αυτοι είναι και οι λόγοι που υπάρχει το ECC memory σε αυτά τα είδη καρτών.

ρε φίλε εγώ έχω φτιάξει πυροσβεστικό στο Inventor (το ίδιο βαρύ με solidworks) και τρέχει μια χαρά με δεκάδες βίδες και τα σπειρώματα τους μαζί, ένα σωρό λεπτομέρειες κλπ, μου ακούγεται εξωφρενικό αυτό που διαβάζω για τόσο βαριές σκηνές,είχα κάνει και ένα game σε σχέδιο 3ds max απο εγκαταστάσεις του τει χαλκίδας και μετά σε unity για game και έτρεχε μια χαρά απροβλημάτιστα σε hd5850 και μιλάμε για ολόκληρη πτέρυγα με εργαστήρια και εξοπλισμό μέσα και κανένα lag.

δες εδώ ρε φίλε τις κακομοίρας γίνεται (εικόνα απο Unity) και lag δεν έχω με i5 2400/12gb ram και hd5850 με ssd ούτε στο 3ds max ούτε στην unity.

lDbIIr.png

 

επίσης δες πυροσβεστικό σε inventor με κανένα lag πάνω στο rotate και editing,μόνο αν ανοίξεις το raytracing κολλάει που λογικό είναι γιατί τραβάει όλη την cpu.

Ce3weJB.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά τρέχω κάθε μέρα ένα μοντέλο που επιλύει γραμμικά δύο πίνακες 23GB μέγεθος στο MATLAB (32000x73000) αφού τους κάνω import από βάση και ο μόνος περιορισμός που είχα ήταν η RAM. Μόλις έδωσα 64GB swap από τον SSD το μοντέλο ο i7-3520M το έλυσε σε 1.5 λεπτό μαζί με το import και τους μετασχηματισμούς.

Δεν καταλαβαίνω τί εννοεί όταν δεν είναι για παιχνίδια αλλά για επαγγελματίες machine learning. Εμένα που θα με βοηθήσει δηλαδή?

Εγώ ήξερα ότι οι κάρτες γραφικών μπορούσαν πολύ γρήγορα να επανασχεδιάζουν οθόνες συμπεριλαμβάνοντας μοντέλα φυσικής κίνησης, antialiasing με γραμμική παρεμβολή κλπ κυριώς για gaming. Γιατί δεν είναι για gaming αυτή η κάρτα? Μήπως τους βγήκε μούφα και το γυρνάνε ανάποδα "είναι για επαγγελματίες να 'ούμε". Δηλαδή εμείς έχουμε άλλα μαθηματικά να τρέξουμε από τα video games? Ή αυτά που βλέπω και έχουν σχεδιάσει εδώ τα παιδιά σε autocad ή 3DS έχουν άλλες απαιτήσεις από τα video games? Όλα σε γραμμική άλγεβρα καταλήγουν στον επεξεργαστή για υπολογισμό. Μαρκετίστικη συγκάλυψη φόλας μου μυρίζει.

Άποψη μου πάντα έτσι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

georgeppo Γενικότερα Solidworks/Matlab/Autocad είναι ικανά να τραβήξουν τόσους πόρους. Προσωπικά είδα 780ti να ζορίζεται σε autocad  ενω το μοντέλο ήταν απλά ένα πλήρως σχεδιασμένο δωμάτιο σπιτιού (εννοώ τα έπιπλα του)

Περα από αυτό μια απλή εφαρμογή θεωρίας από μηχανική ρευστών είναι ικανή να χρειαστεί να τρέξει για ώρες σε cluster για να δώσει αποτέλεσμα.

 

Ο σχεδιασμός είναι η maistream χρήση αυτών των καρτών. Στην πραγματικότητα μπορούν να χρησιμοποιηθουν ως αντικαταστάτες της cpu , και κάθε cuda core(δεν θυμαμαι πως τα αναφέρει η amd) να κάνει παραλληλη επιλυση . 

 

Αυτοι είναι και οι λόγοι που υπάρχει το ECC memory σε αυτά τα είδη καρτών.

 

Δηλαδή η κάρτα αυτή είναι για mainframes? εμένα μου φαίνεται για κανονική κάρτα γραφικών για PC. Δεν ξέρω... Αν όντως η ΑΤΙ-AMD είπε ότι η κάρτα αυτή δεν είναι για games αλλά παρ'όλα αυτά την βγάζει γαι PC τότε δεν μπορώ να καταλάβω τι προϊόν είναι.

Θα έχουν ειδικούς drivers;

Θα έχουν κανένα DLL να τρέχει κανένα dedicated lpsolve για να μπορούμε να συνδεθούμε;

Πως θα την χρησιμοποιήσουμε αν είναι "special" πράμα; Αν δεν είναι "special" τότε ποιό το νόημα; Ό,τι κάνουν οι άλλες θα κάνει και αυτή...

Πιστεύω ότι την πήγαιναν για ναυαρχίδα αλλά τους πρόλαβε στην γωνία η NVidia και την έκαναν γυριστή.

Ή το άρθρο είναι μούφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η κάρτα αυτή είναι για mainframes? εμένα μου φαίνεται για κανονική κάρτα γραφικών για PC. Δεν ξέρω... Αν όντως η ΑΤΙ-AMD είπε ότι η κάρτα αυτή δεν είναι για games αλλά παρ'όλα αυτά την βγάζει γαι PC τότε δεν μπορώ να καταλάβω τι προϊόν είναι.

Θα έχουν ειδικούς drivers;

Θα έχουν κανένα DLL να τρέχει κανένα dedicated lpsolve για να μπορούμε να συνδεθούμε;

Πως θα την χρησιμοποιήσουμε αν είναι "special" πράμα; Αν δεν είναι "special" τότε ποιό το νόημα; Ό,τι κάνουν οι άλλες θα κάνει και αυτή...

Πιστεύω ότι την πήγαιναν για ναυαρχίδα αλλά τους πρόλαβε στην γωνία η NVidia και την έκαναν γυριστή.

Ή το άρθρο είναι μούφα.

 

Εύλογα τα ερωτήματα άλλωστε είτε consumer είναι η κάρτα είτε professional το ίδιο τσιπάκι έχει και προφανώς πάνω κάτω τα ίδια πράγματα μπορεί να κάνει.

π.χ. μια quadro p6000 (GP102) μια χαρά τα πάει και στα games απλά μπορείς να έχεις περίπου το ίδιο αποτέλεσμα και με μια 1080ti με το 1/5 των χρημάτων. Γενικά υπάρχουν διαφορές στους drivers , στο bios , στην υποστήριξη από κάποια επαγγελματικά προγράμματα και στην αξιοπιστία και φυσικά τα προσφέρουν αυτά στους επαγγελματίες με το αζημίωτο. Οσο για την συγκεκριμένη κάρτα πραγματικά δεν ξέρω αν είναι καθαρά επαγγελματική . Θα μάθουμε περισσότερα στην computex αλλά υποψιάζομαι ότι θα τρώει σκόνη από το GP102  στα games και πάνε να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα. Μάλλον δεν είναι έτοιμοι ακόμα να παρουσιάσουν ανταγωνιστικές  consumer/gaming κάρτες ίσως λόγο drivers ή δεν ξέρω για πιο άλλον λόγο και το καθυστερούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά τρέχω κάθε μέρα ένα μοντέλο που επιλύει γραμμικά δύο πίνακες 23GB μέγεθος στο MATLAB (32000x73000) αφού τους κάνω import από βάση και ο μόνος περιορισμός που είχα ήταν η RAM. Μόλις έδωσα 64GB swap από τον SSD το μοντέλο ο i7-3520M το έλυσε σε 1.5 λεπτό μαζί με το import και τους μετασχηματισμούς.

Δεν καταλαβαίνω τί εννοεί όταν δεν είναι για παιχνίδια αλλά για επαγγελματίες machine learning. Εμένα που θα με βοηθήσει δηλαδή?

Εγώ ήξερα ότι οι κάρτες γραφικών μπορούσαν πολύ γρήγορα να επανασχεδιάζουν οθόνες συμπεριλαμβάνοντας μοντέλα φυσικής κίνησης, antialiasing με γραμμική παρεμβολή κλπ κυριώς για gaming. Γιατί δεν είναι για gaming αυτή η κάρτα? Μήπως τους βγήκε μούφα και το γυρνάνε ανάποδα "είναι για επαγγελματίες να 'ούμε". Δηλαδή εμείς έχουμε άλλα μαθηματικά να τρέξουμε από τα video games? Ή αυτά που βλέπω και έχουν σχεδιάσει εδώ τα παιδιά σε autocad ή 3DS έχουν άλλες απαιτήσεις από τα video games? Όλα σε γραμμική άλγεβρα καταλήγουν στον επεξεργαστή για υπολογισμό. Μαρκετίστικη συγκάλυψη φόλας μου μυρίζει.

Άποψη μου πάντα έτσι;

σε cad και σχεδιασμό δεν χρειάζεσαι τούμπανη gpu,και μια καρτούλα των 120 ευρώ κάνει δουλειά μια χαρά μέχρι ένα σημείο,δηλαδή θες τούμπανη κάρτα για να φτιάξεις ένα μοντέλο αυτοκινήτου ακριβώς με τα πάντα,στο σχέδιο του πυροσβεστικού μέχρι και τα σπειρώματα των βιδών υπάρχουν τα πάντα όλες οι λεπτομέρειες και παρόλα αυτά δεν κολλάει σε inventor.

μόνο σε flow simulation και τέτοια ίσως χρειάζεσαι δυνατή gpu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε ρε Amd βγάλε καμιά vega σε τιμές 1070 και ας είναι μονο +10% πάνω σε επιδώσεις ...... ήρθε και καλοκαίρι και η 7950 μου κάνει σα ηλεκτρική σκούπα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο σε flow simulation και τέτοια ίσως χρειάζεσαι δυνατή gpu.

 

Σωστά τα λες εσύ και όλα τα παιδιά που ασχολείστε με design παντός είδους.

Το machine learning που κολλάει???? :P

Αν είναι να τρέξω μοντέλο χρησιμοποιόντας GPU μέσω CUDA κλπ στο MATLAB, αυτή η κάρτα τι το ιδιαίτερο έχει από τις άλλες και το δείχνουν για selling point?

"Είναι για machine learning πιο πολυ...".

Οι άλλες δεν είναι;

Τόσο μ@λ@κες μας περνάνε πια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή η κάρτα αυτή είναι για mainframes? εμένα μου φαίνεται για κανονική κάρτα γραφικών για PC. Δεν ξέρω... Αν όντως η ΑΤΙ-AMD είπε ότι η κάρτα αυτή δεν είναι για games αλλά παρ'όλα αυτά την βγάζει γαι PC τότε δεν μπορώ να καταλάβω τι προϊόν είναι.

Θα έχουν ειδικούς drivers;

Θα έχουν κανένα DLL να τρέχει κανένα dedicated lpsolve για να μπορούμε να συνδεθούμε;

Πως θα την χρησιμοποιήσουμε αν είναι "special" πράμα; Αν δεν είναι "special" τότε ποιό το νόημα; Ό,τι κάνουν οι άλλες θα κάνει και αυτή...

Πιστεύω ότι την πήγαιναν για ναυαρχίδα αλλά τους πρόλαβε στην γωνία η NVidia και την έκαναν γυριστή.

Ή το άρθρο είναι μούφα.

H κάρτα απευθύνεται σε αυτούς που απευθύνονται κι οι Quadro. Δεν καταλαβαίνω που μπλόκαρες, εκτός αν δεν ξέρεις ούτε τις Quadro...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...