Προς το περιεχόμενο

Remote desktop windows linux


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά ,σε ένα δυκτιο με 3 υπολογιστές αν θέλω να κάνω remote desktop μεταξύ λινουξ και windows ποιος είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος ;

Μόλις είδα ότι υπάρχει εφαρμογή teamviwewr για λινουξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενδεικτικά οι πιό γνωστοί:

 

- TeamViewer

- vnc

- rdesktop*

 

Λειτουργούν χωρίς προβλήματα σε όλα τα λειτουργικά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να το κανεις μονο τοπικα, προτιμησε μια λυση σε vnc, πχ tigervnc. Επισης, αν οι υπολογιστες με windows εχουν τη δυνατοτητα για remote desktop (νομιζω θελει windows pro ή ανωτερα), δοκιμασε το και αυτο με το reminna.

 

Το teamviewer για λινουξ ειναι ελεεινη εφαρμογη. Ειναι το teamviewer των windows σετ με το wine, και σε 64αρι συστημα θελει και 32αρες βιβλιοθηκες για να παιξει.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ λοιπον θα δω το vnc και οχι το teamviwer οπως υπολογιζα ,το vnc θα με αφηνει και μενα να χειριζομαι τον υπολογιστη παράλληλα?η οταν συνδεθει καοιος στον υπολογιστη μου θα με αποκλειει εμενα οπως συμβαινει στη native εφαρμογη των windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρια απο remote desktop, αλλα στο vnc σιγουρα δεν σε πεταει οταν συνδεθει αλλος. Βασικα, το vnc δεν χρησιμοποιει τα credentials των windows για να κανει τη συνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια λυση vnc που να ειναι αξιοπιστη και να υπαρχει στα αποθετηρια του ubuntu?το tiger vnc ηταν σε μορφη tar.gz και παλευα με τις ωρες για την εγκατασταση οπως και στο popcorn χωρις αποτελεσμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχεις. Το tigervnc ειναι στο μαμα repo του ubuntu, αλλα ειναι διαθεσιμο για 17.04 ή νεοτερο. Μπορεις να βαλεις το remmina και το προσθετο που εχει για vnc για client και για σερβερ κατι αλλο, πχ vino.

 

 

sudo apt-get install remmina remmina-plugin-vnc vino
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή παρατήρησα ότι μέσω dlna server έχω καλύτερη εικόνα και κίνηση στις ταινίες παρα από το να παίζω τη ταινεια μέσω η/υ ,ψαχνω έναν server που να στέλνει και υποτιτλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα "υποτιτλοι μεσω dlna" ειναι απο εκεινα στα οποια κανεις δεν βρισκει την σωστη λυση. Και εξηγω τι νομιζω οτι συμβαινει σαν κατοχος dlna σερβερ (minidlna) και χρηστης 3+ εφαρμογων/συστηματων που ειναι dlna capable.

 

Καταρχην, εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι η υποστηριξη ή μη των υποτιτλων μεσω dlna ειναι θεμα του player καθαρα. Απο τον ιδιο σερβερ λοιπον, και με τον υποτιτλο σε ξεχωριστο αρχειο και με ιδιο ονομα με την ταινια (οχι δηλαδη soft subbed πανω στην ταινια)

 

- o vlc τον βρισκει μονος του και τον παιζει κανονικα

- το kodi τον εβρισκε μονο του και τον επαιζε επισης κανονικα, πριν 1-2 εκδοσεις. Απο την 16 και μετα, βρισκει μονο το βιντεο.

- ο wmp δεν τον βρισκει

- η τηλεοραση μου (μια smart tv της panasonic) τον βρισκει, αλλα πρεπει να τον ενεργοποιησω με το χερι

- η τηλεοραση ενος φιλου μου (μια smart tv της lg) δεν τον βρισκει

- ο built in media player του android τον βρισκει και τον παιζει κανονικα

- ο vlc για android δεν τον βρισκει καν

 

Ο λογος για τα παραπανω ειναι απλος: ο εκαστοτε dlna client μπορει να τραβηξει απο τον σερβερ μονο ενα αρχειο τη φορα και αυτο το αρχειο προφανως ειναι το βιντεο! Και επειδη το dlna ειναι ανοιχτο πρωτοκολλο, ο καθε κατασκευαστης το υλοποιει οπως τον βολευει και τα αποτελεσματα ειναι αυτα που λεω παραπανω.

 

Αυτα λοιπον. Αν θες κατι που να παιζει παντου, ψαξου για plex (client και server) σε ολες τις συσκευες που θες να παιζουν μεσω dlna, με οτι συνεπαγεται αυτο, πχ γιατι ο plex σερβερ ισως να χρειαστει να κανει transcoding του αρχειου καθως το στελνει στον client για να το παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@jim_p

 

To vlc μπορεί κάλιστα να κάνει stream  σε unicast ή mulitcast χωρίς να μπλέκεις με DLNA πρός οποιόνδήποτε vlc (client side , wired or wireless) με υπότιτλους χωρίς πρόβλημα σε  δοκιμές μεταξύ linux/android/mac/ios/windows σε απλό σενάριο εντός LAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@jim_p

 

Δεν κάνω σύγκριση για τα υπέρ και τα κατά.., απλά αναφέρω τι μπορεί να γίνει και χωρίς dlna στην περίπτωση του vlc...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...