Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση προγράμματος στο ubuntu


monoxromos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλες και φίλοι.

Ανακάλυψα σε εναν πολιό σκληρό δίσκο  οτι ειχε εγκατεστημένο το ubuntu .

Τον τοποθέτησα σε εναν πλιο υπολογιστη και ειδα οτι τρεχει κανονικά,βρηκε δίκτυο κλπ.

Αρχικα θέλησα να κάνω αναβάθμιση και μετά να εγκαταστήσω και το teamviewer για απομακρυσμενη σύνδεση,

Και στις δύο περιπ΄τωσεις μου ανοιγει ένα παράθυρο και  μου ζητάει  καποιο κωδικο πιστοποιησης για να κάνει εγκατάστση στα νεα προγράμματα.

Ουτε που θυμαμαι αν ειχα βαλει καποιο κωδικο και ποιο.

Ανοιγει κανονικα το ubuntu αλλά δεν μπορω να εγκατσστησω νεα προγράμματα.

Τι να κάνω; 

Υπάρχει λυση.

Και θέλω πολυ να δοκιμασω τα linux γενικά.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό τον κωδικό τον βάζεις όταν κάνεις εγκατάσταση. Αν δεν μπορείς να τον θυμηθείς απλά ξανακάνε νέα εγκατάσταση το ubuntu και αυτή την φορά γράψε κάπου τον κωδικό σου γιατί στο linux τον χρειάζεσαι αρκετές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζεται να κάνεις καινούργια εγκατάσταση, απλά όταν bootάρει, διάλεξε να μπεις σε recovery mode και αφού φορτώσει θα σου δώσει κάποιες επιλογές, διάλεξε τη root γραμμή εντολών. Σαν root τώρα, κάνε:

passwd ονομα_του_χρηστη_σου

και δώσε το καινούργιο κωδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αρκετά χρόνια ξεχασμένος  ο δίσκος πιθανον να έχει  έκδοση ubuntu η οποία πλέον δεν υποστηρίζεται (12.04 ή και παλαιότερη) και πιθανον να έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση προγραμμάτων  λόγω  "ληγμένων  αποθετηρίων" οπότε  αν έχεις σ'αυτόν τίποτε αρχεία που χρειάζεσαι κάνε ένα back-up και πέρασέ του  μια "φρέσκια" έκδοση LTS  όπως την 16.04 ή αν είναι αρκετααά παλιο το εργαλειο την 14.04

 

Αν έγραφες και τα specs του εν λόγω Η/Υ θα βοηθούσε περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την βοήθεια σας νομίζω κατέληξα σε θετικο αποτέλεσμα. Αλλωστε εκανα διαφορες παραλλαγές και βρήκα οτι ειχαν  βάλει εναν πολυ εύκολο κωδικο, τον πληκτρολογησα και μπήκα.teamviewer και ενω κατέβηκε ψάχνω να το βρω αλλά δψεν το βρίσκω πουθενά να το ανοιξω. Εΰτυχως μου πήρε το anydesk και βολεύομαι  σχετικά με αυτό.

Ευχαριστίες σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...