Προς το περιεχόμενο

Νικον dslr και wifi...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

Επειδη σκεφτομαι δειλα δειλα να παρω δευτερο σωμα ηθελα να ρωτησω για τις δυνατοτητες wifi που εχουν οι nikon.

Εαν το εχει δουλεψει καποιος και μπορει να μας διαφωτισει...

 

1)Ολες οι μηχανες που εχουν wifi(απο d5300 μεχρι d500/ανταπτορας WU-1a σε π.χ d610) εχουν τις ιδιες δυνατοτητες?Η υπαρχουν κομμενες εκδοσεις?

 

2)Υπαρχει δυνατοτητα να στελνουν τις φωτογραφιες σε laptop (ενδιαφερομαι για να μπορω να τσεκαρω εαν ειναι σωστα εστιασμενο το θεμα, κυριως σε macro)

 

3)Υπαρχει δυνατοτητα να στελνουν αντιγραφα σε αλλη συσκευη ωστε να εχω διπλα αρχεια σε μηχανες που εχουν μονη καρτα (d5300/d7500 -οταν βγει-)

 

4)Καποιες που αναφερουν οτι εχουν και bluetooth εχουν καποιες παραπανω δυνατοτητες?

 

5)Υπαρχει δυνατοτητα μεσω του wifi για χειρισμο εξ αποστασεως με αλλαγη ρυθμισεων?

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεικότερα δεν ξέρω τι παίζει με το wifi των nikon dslr, αλλά έχω δει αυτό http://www.e-shop.gr/toshiba-flash-air-16gb-wireless-sdhc-class-10-p-PER.569858 και μπορεί να σε βοηθήσει. Δεν ξέρω πως δουλεύει όμως θα ήθελα κάποιος από την ομάδα αν μπορεί να εξηγήσει πως λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σκεφθει και την λυση της wifi sd καρτας.Απλα σιγουρα δεν σου δινει την δυνατοτητα διαχειρισης της μηχανης.

Επιπλεων διατηρω μια επιφυλλαξη για την απροβληματιστη λειτουργια και ταχυτητα.

 

Υ.γ Παντως υπαρχει και στο ebay σε εφαμιλλη τιμη η 32αρα, και λογο της δυσκολιας αντιγραφης (wifi module) μαλλων πρεπει να ειναι γνησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην D5500 συγκεκριμενα το wifi δουλευει ως εξης: το ενεργοποιείς στη nikon απο τις ρυθμίσεις και σου ανοιγει πρακτικα ενα access point. Απο mobile συσκευη (android/ios) κάνεις αναζήτηση wifi δικτύων και συνδεεσαι στη νικον. Επειτα ανοιγεις την official εφαρμογη της νικον WMU η οποια σου δινει 2 επιλογές: take photo και view photo. Στη ληψη μπορεις να εχεις live feed εικόνας και να πειραξεις καποιες ρυθμισεις. Στην εμφανιση φωτογραφιών απλα σκρολαρεις στις ληψεις σου και οποίες θελεις τις κατεβαζεις στο κινητο με μια αρκετα αργη ταχυτητα, αρα αυτο που λες για αντιγραφα γινεται. Γενικα δεν εχουν δωσει ιδιαίτερο βαρος στην εφαρμογη και τις wifi δυνατότητες. Συνδεση με laptop δεν εχω δοκιμασει αλλα φαντάζομαι χωρις εφαρμογη δεν θα γινεται κατι...(;) Σε αυτο το link μπορείς να βρεις λεπτομέρειες για το app που αναφέρει και τα αλλα μοντελα: http://download.nikonimglib.com/archive3/mLYnk00KRSMa02TWMu782kAVJJ92/D-WMUI__-010500BF-___EN-ALL___.pdf

 

Sorry αλλα γραφω απο κινητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την d750 αλλα φανταζομαι σε ολες το ιδιο ειναι, μην περιμενεις τρελα πραγματα απο το wifi της μηχανης μιας και η εφαρμογη ειναι λιγο μαπα. Για αρχη σε αφηνει μονο να παρεις Jpeg και οχι raw, επειτα κανεις παρα μα παρα πολλες αποσυνδεσεις ειδικα αν εχεις στην καρτα 200+ φωτογραφιες, ασε που το loading γινεται βασανιστικα αργα οταν ειναι να αντιγραψεις καποια στο κινητο σου.

 

Τωρα οσον αφορα το κομματι του take photo σε αφηνει να κανεις καποια πραγματα αλλα οχι πολλα, για παραδειγμα οσο το ειχα ψαξει δεν ειχα βρει καν ρυθμιση για να αλλαξω ταχυτητα διαφραγμα η iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οποτε για την δουλεια που το σκεφτομαι καλυτερα καλωδιο και tethering?

Ισως τσιμπησω και την καρτα sd wifi να βρισκετε..

 

Απο προγραμματα διαχειρησης της φωτογραφικης μηχανης ποιο δουλευετε (η nikon δεν νομιζω πως εχει)?Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει μεσω lightroom.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοεις tethering; Γενικα παντως αφου προμηθευτεις μια προφανώς γρηγορη sd card, για γρηγορη μεταφορα σε pc παιρνεις και ενα καλο usb card reader, νομιζω ειναι πολυ πιο σύντομο απο καλωδιο απευθείας στη μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε για την δουλεια που το σκεφτομαι καλυτερα καλωδιο και tethering?

Ισως τσιμπησω και την καρτα sd wifi να βρισκετε..

 

Απο προγραμματα διαχειρησης της φωτογραφικης μηχανης ποιο δουλευετε (η nikon δεν νομιζω πως εχει)?Μεχρι τωρα εχω δοκιμασει μεσω lightroom.

 

Θελεις να χειριζεσαι την μηχανη παρα να κανεις απλη αντιγραφη αρχειων? 

 

Τσεκαρε και αυτη την εφαρμογη:

https://dslrdashboard.info/qdslrdashboard-v3-5-3-for-ios-and-android/

 

Εχω καιρο να την δουλεψω (δεν δουλευει καλα σε sony), δεν ξερω τι εξελιξη εχει, αλλα μπορουσες να την χειριστεις και με ενα καλωδιο micro usb, φτανει να ειχε το κινητο σου otg.

 

Εγω την δουλευα με μια d5200, δεν εβρισκα τοτε και το module για το wifi και ειχα μετατρεψει ενα ασυρματο φορητο router της tplink και ειχα κανει εκεινο access point. 

 

Η εφαρμογη ειχε πολλες δυνατοτητες παντως, πολλες περισσοτερες απο την ανυπαρκτη εφαρμογη της nikon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...