Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είμαι ειδικός αλλά το παραπάνω κλιπ .... οκ generic σκηνή/χορογραφία what ever. Πολύ φρου φρου μου φαίνεται ( η δήλωση των "reviewers" σε σύγκριση με το GoT. 

ΕΙΔΩΜΕΝ φυσικά

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

Λίγο?! Εδώ στα games θεωρείτε ογκώδης που δεν είναι ούτε το μισό του Cavill.  Είδες τι γίνετε άμα κανεις πολύ παρέα με τον Tom Cruise?  Βάση αυτόν που είπαν όσοι το είδαν λένε ότι ο συνδυασμός sword/signs είναι καλός.

δεν φταιει ο Tom. ο Cavill δεν κανει σωστο bodybuilding. γυμναζει κυριως τους κοκκινους μυς, και ελαχιστα τους λευκους. το αποτελεσμα ειναι να εχει φουσκωσει υπερβολικα, αλλα να μην εχει καθολου ελαστικοτητα. γιαυτο φαινεται τοσο αργος στο κλιπ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ αδιάφορο μου ακούγεται προσωπικά το theme του Geralt. Σαν μια σούπα από ήχους που προσπαθεί κάπως να προσομοιάσει της μουσικής του παιχνιδιού, χωρίς κάτι το "δυνατό" ή αξιομνημόνευτο ως μελωδία. Το δεύτερο πολύ pop και ξενέρωτο για τα γούστα μου.

Επεξ/σία από Gilmaru
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gilmaru είπε

Πολύ αδιάφορο μου ακούγεται προσωπικά το theme του Geralt. Σαν μια σούπα από ήχους που προσπαθεί κάπως να προσομοιάσει της μουσικής του παιχνιδιού, χωρίς κάτι το "δυνατό" ή αξιομνημόνευτο ως μελωδία. Το δεύτερο πολύ pop και ξενέρωτο για τα γούστα μου.

E ναι, εδώ έπρεπε να πάνε στους δημιουργούς της μουσικής των games. Καμια σχέση, λίγο Sword of Destiny και Sliver for Monsters και δείχνε Geralt να κόβει με τις ώρες :D Και για creepy χαλαρό Lullaby of Woe. Φανταστικό soundtrack. :)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

τιναφτορε... monster encounters ΧΩΡΙΣ silver for monsters? Heresy! 

To κυρίως θέμα του Geralt είναι, όχι μάχης/μαχών, το αντίστοιχο στο παιχνίδι ειναι to "Geralt of Rivia" ;) To 1 λεπτό και 42 δευτερόλεπτα του κομματιού μάλλον υποδηλώνει πως θα είναι και η μουσική έναρξης της σειράς (main theme για τους Αγγλομαθείς).

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που έγραψε ο Gilmaru πιο πάνω αλλά, το κομμάτι έχει αξιομνημονευτη μελωδία ( ή αλλιώς, "hook" ) η οποία ξεκινάει στο 1:13 του κομματιού - και οπως είπα και πριν, μάλλον αυτή είναι η σύντομη έκδοση/βερσιόν κομμένη/ραμμένη για τους τιτλους έναρξης.

Μάγκες, το θέμα είναι μια χαρά, προσωπικά περίμενα πολύ χειρότερα πράματα μετά το 1ο teaser trailer με την καργα-απρόσωπη Hollywood-ιανή μουσική υπόκρουση που θα μπορούσε να ανήκει σε...οποιοδήποτε project.

Oι τύποι βέβαια χαντακώθηκαν απο μόνοι τους, απο τη μία, θέλουν να απέχουν όσο το δυνατό περισσότερο απο τα παιχνίδια (τα οποία ειναι στην ουσία "sequel") - βλέπε : "based on the multi-million seller novels" τίτλο στο 1o teaser (είμαι σίγουρος πως το 90% εκει εξω έμαθε τον κόσμο του Witcher απο τα παιχνίδια και οχι απο τις νουβέλες)  βάλτε και τον Sapkowski ο οποίος είναι ενας απίστευτα πικραμένος άνθρωπος λόγω του ότι δεν πήρε τα φραγκάκια που έπρεπε (κατόπιν εορτής) απο την CD project οταν πούλησε τα δικαιώματα, κοινώς, θέλουν το brand αυτό το δικό τους να απέχει/διαφέρει απο αυτό των παιχνιδιών, απο την άλλη, το ξέρουν οτι δεν μπορούν να παρεκκλίνουν απίστευτα απο τα παιχνίδια γιατί θέλουν όσο το δυνατόν περισσότερους fan να δουν τη σειρά , οπότε τι γίνεται ? Δεν μπορούν να πάνε στους Percival και να τους πούνε "πάρτε αυτα τα φραγκάκια και φτιάξτε μας μεσαιωνική Σλάβικη φόλκ μουσική" οπότε...πρέπει να βάλουν άλλους να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο γιατί γνωρίζουν πολύ καλά πως η μουσική στα Witcher ειναι χαρακτηριστική και ο τόνος/όλη ατμόσφαιρα των παιχνιδιών πηγάζει απο εκεί.

Με το που έμαθα οτι ο Cavil θα υποδυόταν των Geralt απογοητεύτηκα, με το που είδα το teaser και είδα τον Hulk-Geralt ακόμα περισσότερο, με το που άκουσα εκείνη την χλιαρή Χολυγουντο-μουσική το ίδιο, όμως, μετα το 1o trailer και πλέον έχοντας ακούσει το κυρίως θέμα είμαι ΟΚ, δεν περίμενα κάτι καλύτερο αλλά...είναι ΟΚ, οχι τοσο απαίσιο οσο θα μπορούσε να είναι (αναφέρομαι στην όλη κατάσταση).

Το κυρίως θεμα είναι τόσο "λίγο απο εδώ, λίγο απο'κει" που στην τελική θα μπορούσε και να ανήκει σε καποιο sequel των παιχνιδιών, δεν είναι χάλια κύριοι ;)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλά η τύπισσα είναι ψιλό χαζή, δεν ακολουθούμε τα games αλλα ορίστε bathtub scene που θέλατε. Δεν δίνουμε σημασία στα games ενώ ο Cavill παίζει copy paste τον Geralt του game. Εδώ προσπαθεί να μιμηθεί τον Cockle και το κάνει πολύ καλά. Γενικά η lead τύπισσα είναι λίγο ότι νάνε. Τουλάχιστον γραφει καλά, so far.

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μελωδία υπάρχει, δεν είπα το αντίθετο, απλώς αυτή και όλο το κομμάτι δεν μου δημιουργεί κάποιο ιδιαίτερο συναίσθημα, αλλά φυσικά αυτό είναι υποκειμενικό. Είναι μια μουσική που με τον καιρό και την επανάληψη αν μας αρέσει η σειρά θα τη συνδέσουμε θετικά στο μυαλό μας και θα μας αρέσει. Σε αντιδιαστολή, την μουσική του 3ου witcher την αγάπησα πριν καν δοκιμάσω το παιχνίδι και κατά την άποψή μου συμβάλει πάρα πολύ στην ατμόσφαιρα και την συνολική εμπειρία του παιχνιδιού.

Αυτό που λέω είναι ότι δεν είναι χάλια, αλλά ούτε είναι κάτι που φαίνεται ότι θα ανεβάσει την σειρά. Τουλάχιστον με βάση αυτό το μικρό δείγμα που έχουμε, μένει να ακούσουμε και τα υπόλοιπα κομμάτια.

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φαινεται να εχουν δωσει την προσοχη που της αρμωζει της σειρας , ο Cavill πιστευω θα ειναι εξαιρετικος σαν Geralt. Ciri και yennefer εχουν και αυτες προοπτικες. 

Αυτο που λειπει δυστυχως ειναι το σωστο budget. Ρε συ netflix εδωσες 160m για τον Iρλανδο , αν θες μπορεις να τα σκασεις ,σταματα να βγαζεις τοσες ''αναπηρες'' σειρες που δεν βλεπει κανεις και δωστα εκει που πρεπει . 

Ελπιζω στην δευτερη σεζον να ανεβει αισθητα γιατι κανει μπαμ οτι τσιγκουνευτηκαν στην πρωτη 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αληθεια ειναι πως η σειρα θα σηκωνε παραπανω budget απο αυτα που βλεπω μεχρι στιγμης στα trailer. Ας ελπισουμε πως αν γινει μεγαλη επιτυχια η πρωτη σεζον,θα πεσει κασερι για τις υπολοιπες. 

Επεξ/σία από Alastor192
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Ελπιζω στην δευτερη σεζον να ανεβει αισθητα γιατι κανει μπαμ οτι τσιγκουνευτηκαν στην πρωτη

Πάντως δεν είναι και πολύ μικρό το budget αν ισχύει όντως το ποσο. The budget of The Witcher Season 1 is around 70–80 million USD whereas the first few seasons of Game of Thrones cost around 50–60 million USD (per Season).

Εντωμεταξύ από το bestiary που έχει δεκάδες τέρατα αυτοί πως κατέληξαν να φτιάξουν δικά τους δεν το κατάλαβα. :P

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...