Προς το περιεχόμενο

go pro hero με gimbal ή dji osmo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρεται, ενδιαφερομαι να πάρω κατι τετοιο που λεει ο τιτλος. το ερωτημα ειναι αξιζει ενα dji osmo που εχει gimbal και καμερα στα 585 ευρω οπως βγαινει ή να παρω μια go pro hero 4 ή 5 και ενα gimbal ξεχωριστα για την go pro? τι θεωρειτε καλυτερη επιλογη? σε ολους τους  τομεις εννοω. στο συνολο τι θα ειναι καλυτερο?

Επεξ/σία από GTI890
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξεκινας λαθος, και βασικα μπορεις να βρεις και μονος σου την απαντηση..... το βασικο ερωτημα που θα πρεπει να απαντησεις, ειναι ποια η χρηση που θελεις απο αυτη,με ποσοστα.... π.χ το θελω για γαμους, βιντεοσκοπησεις κτλπ 100%, θαλασσα 0% ή 30% για το ποδηλατο, 30% για τη θαλασσα, 30% για κλιπ που φτιαχνω με φιλους.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως το σκεφτομαι ειναι να κανω κανενα timelapse με κινηση σε τοπια που θα βρισκομαι...καπως ετσι το εχω στο μυαλο μου...δεν ξερω αν αξιζει γιαυτο που ζηταω...πιο πολυ γιαυτο...αν το πω και σε ποσοστα 60% αυτο και 40% οτι αλλο προκυψει (στο οποιο θα μπορουσε να φανει χρησιμο) και αν προκυψει δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για timelapse δες panasonic GX80/85 (Ευρώπη 80) είναι 4k έχει σταθεροποίηση στο σώμα η οποία δουλεύει συνδυαστικά με αντίστοιχη στο φακό αν υπάρχει για ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα, η κάμερα βγάζει και timelapse και από 4k βίντεο. Ίσως η καλύτερη επιλογή για κάποιον που ξεκινάει και θέλει όλες τις δυνατότητες σε προσιτή τιμή με τις ελάχιστες δυνατές παραχωρήσεις.

 

https://www.youtube.com/watch?v=FnYmPcUXREI

 

https://www.youtube.com/watch?v=iJVel7YNG8c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η σταθεροποιηση στο σωμα οταν περπαταω ομως για να κανω πλανο θα ειναι ακριβως σαν να ειχα ενα gimbal τυπου osmo? γιατι δεν θελω απλα σταθερο πλανο...με νοιαζει να εχω και κινηση. να περαπταω να ειμαι σε κινηση τελος παντων και να τρεχει βιντεο-timelapse οπως ενα οσμο που ειναι φουλ σταθερο.

Επεξ/σία από GTI890
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πενταπλή σταθεροποίηση στο σώμα της panasonic μπορεί να συνδυαστεί με σταθεροποίηση στο φακό αλλά μόνο με συγκεκριμένους φακούς της panasonic (παράδειγμα αυτός του kit συμπεριλαμβανομένου)  έτσι ανεβαίνει η απόδοση κατακόρυφα αλλά δεν μπορεί να φτάσει ένα καλό gimbal γιατί το gimbal βοηθάει και στο κράτημα μεταξύ των άλλων.

Αν συνδυαστεί με ένα gimbal κάνει θαύματα βέβαια.

Στο πρώτο βίντεο #3 σχόλιο με τη κοπέλα αυτό κάνει συνδυάζει τη GX80 με gimbal και στα πόδια... αλλά κύρια το timelapse είναι σε μεγάλο ποσοστό σταθερή λήψη άντε με ένα slider δύσκολο να τραβάς χειροκίνητα τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα με μικρή μετακίνηση της κάμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Osmo θα σου λυσει τα χερια ,και έχει και φοβερη καμερα , Η gopro me gimbal δεν βγαινει 100+ περισότερα ? Επίσης η Ηερο 4 βγαζει βιντεο με πολυ εμφανη το wide angle οπότε θες Hero. 5 για να κανει ωραίο crop . Απο την αλλη την go pro μπορεις να την χρησηποποιήσεις οπου θέλεις και χωρίς το gimball

 

Που κολάει η Panasonic με Gopro kai Osmo >? 

Φιλικα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπερα, ειμαι κατοχος του Osmo mobile !! ριξε μια ματια στο Youtube διοτι ολες οι καμερες τον gimbal εχουν κ τα αρνητικα τους..πχ του osmo δεν ειναι καλη στο σκοτάδι,, ο ηχος που γράφει ειναι χαλια..κια δεν μπορει να τραβηξει σελφι...διοτι δεν εστιαζει σε πολυ κοντινη αποσταση θελει 1-1,5 μετρο...κτλπ.. ενω με την εκδοση Mobile κουμπωνεις επανω το κινητο σου και τραβας σε αλλο επιπεδο! :) πχ το δικο μου τραβαει 16 Mp k 4k video.. κ ειναι κ στα μισα χρηματα 340 καινουργιο ενω μτχ μπορει να το βρεις απο 200-250 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...